Książka na początek - III kategoria

Moderator: Rafcik

Książka na początek - III kategoria

Postprzez 3267y6431 » 25 wrz 2017, 17:58

Mam 16 lat, grałem kilka lat temu w klubie szachowym przez krótki czas, byłem na 2 czy 3 turniejach. Teraz znowu chcę poćwiczyć grę w szachy i podnieść trochę swój poziom. Jeżeli po jakimś czasie mój zapał nie zniknie, to dopiero wtedy zastanowię się nad ponownym przystąpieniem do klubu (bo z trenerem więcej się nauczę). Ale póki co, jaką polecacie książkę(lub książki) na początek, aby poprawić grę na poziomie III kategorii ?
P.S. Dodam, że od 2 tygodni rozwiązuję zadania szachowe w aplikacji TacTicTrainer na telefonie
3267y6431

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Książka na początek - III kategoria

Postprzez Nataniel998 » 25 wrz 2017, 18:09

Witam , ja bym proponował zacząć od wstąpienia do klubu . Jeśli chodzi o książkę to polecam " Tajemnicze taktyki szachowej " Martin Weteschnik . Jest to świetna książka poświęcona taktyce , książka wciąga , jest przyjemna i łatwo się ją czyta . Jest to pierwsza książka jaką przerobiłem ( miałem wtedy 4 lub 3 kat ) . Życzę powodzenia w treningu .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy
Ranking: 1665

Postprzez Titrant » 25 wrz 2017, 19:29

"Strategia i taktyka" Mirosławy Litmanowicz - bardzo przyjemnie się czyta. Następnie możesz zainteresować się "Planowanie i ocena pozycji" Maxa Euwe.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Ranking: 1000

Postprzez kolokwium » 25 wrz 2017, 19:54

Również tobie polecę to co polecam w takim przypadku. Pozwolisz, że zacytuję sam siebie
kolokwium napisał(a):W tych książkach opisują to samo ale inaczej. To są podręczniki dla początkujących. Każdy podręcznik przemówi do kogo innego, najlepiej przejrzeć każdy i ... wybrać któryś dla siebie. Jego studiować, a inne przeczytać. Może coś z każdej książki wpadnie do oka, ucha i pomoże ręce i głowie.

Ogólnie to dla Ciebie (po przeczytaniu jakiegoś podręcznika dla początkujących) książki "o rozgrywaniu partii".
Oraz "specjalistów":
  • o taktyce
  • analizy partii, np. "Międzynarodowy turniej arcymistrzów" - Dawid Bronstein
  • o końcówkach
  • różne zbiory zadań.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1895 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez 3267y6431 » 26 wrz 2017, 17:52

Dziękuję za odpowiedzi. Jeżeli w tych książkach opisują to samo tylko innymi słowami, to na początek wybiorę pierwszą propozycję z tego tematu - "Tajemnice taktyki szachowej Martin Weteschnik". A tak swoją drogą - czym się różni taktyka od strategii w szachach? Czytałem też, że ważna jest analiza swoich partii (najlepiej przez trenera, bo sami możemy nie zauważyć błędów), mogę tutaj na forum wkleić jakąś swoją partię, żeby ktoś pomógł mi ją zanalizować? Jeżeli tak, to w jakim programie szachowym grać, żeby sam stworzył się zapis posunięć?
3267y6431

Postprzez Grem » 26 wrz 2017, 19:40

3267y6431 napisał(a):A tak swoją drogą - czym się różni taktyka od strategii w szachach?

Jeżeli tak, to w jakim programie szachowym grać, żeby sam stworzył się zapis posunięć?

Taktyka to chwilowy uład bierek na szachownicy i jego wykorzystanie, zasięg czasowy krótki: kilka ruchów, (dwa-trzy, czasem trochę więcej), najczęściej jest to wykorzystanie błędu popełnionego przez przeciwnika.
Strategia to ogólnie plan prowadzenia gry przez całą partie.

Prawie każdy program szachowy ma funkcje zapisu partii, jeden zapisuje automatycznie, w innym trzeba to zrobić samemu (w menu zapisz partie), strony internetowe na których gramy też umożliwiają pobranie partii, także ich analizę, na przykład: https://pl.lichess.org/ można grać, trenować i analizować nawet partie nie grane na ich stronie :) .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Taktyka i strategia szachowa

Postprzez Banksy » 26 wrz 2017, 19:49

Strategia jest ogólnym planem rozgrywania partii. Celem działań strategicznych jest nie tyle danie mata lub zdobycie figury, jak to miało miejsce w opisanej wcześniej taktyce, a raczej przygotowanie pozycji tak, aby można było przeprowadzić taki atak. Strategia polega na stworzeniu najlepszej możliwej pozycji własnych figur i zmuszenie przeciwnika do pogarszania swojej pozycji i utrudniania mu ataków.

Taktyka to wykorzystywanie chwilowego układu bierek na szachownicy, w zasięgu czasowym najwyżej dwóch-trzech ruchów

Źródło (gdzie możesz sobie doczytać pewne rzeczy):https://pl.wikibooks.org/wiki/Szachy

edit: Grem mnie wyprzedził. :)
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
FICS: Banksy

Postprzez Titrant » 26 wrz 2017, 22:13

Prościej mówiąc: taktyka to kombinacje, strategia to plan.
Ostatnio edytowany przez Titrant, 14 lis 2017, 02:17, edytowano w sumie 1 raz
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Ranking: 1000

Postprzez 3267y6431 » 26 paź 2017, 21:22

Zamówiłem miesiąc temu, poleconą przez was książkę "Tajemnice taktyki szachowej Martin Weteschnik" na stronie internetowej wydawnictwa Penelopa. Niestety książka do mnie nie dotarła, a po zadzwonieniu na podany na ich stronie numer, można usłyszeć informację, że podany numer nie istnieje. Gdzie mogę kupić tę książkę w internecie? Lub może są nowsze tytuły dobrych poradników szachowych?
3267y6431

Postprzez rutra » 26 paź 2017, 22:27

Chyba najlepiej poszukać na allegro.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez Daniel » 26 paź 2017, 22:59

Spróbuj jeszcze w ten sposób: 607 616 339, jerzy.moras@gmail.com
Daniel

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 291 razy

Postprzez majsza » 27 paź 2017, 08:49

Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
FICS: majsza

Postprzez adse » 27 paź 2017, 17:02

https://zegaryszachowe.pl/tajemnice-taktyki-szachowej

Sklep obecny też na forum, chyba najtaniej jeśli mowa o nowym egzemplarzu. A przy tym do wyboru wysyłka za 6-9 zł.
adse

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Postprzez Kubanczyk » 01 gru 2017, 14:42

Aaron Nimzowitsch - "Mój system" Abolutny must read moim zdaniem :-)
Kubanczyk

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 2235

Powrót do Trening szachowy