Kanały szkoleniowe na youtube

Moderator: Rafcik

Re: Kanały szkoleniowe na youtube

Postprzez AuroraBorealis » 08 maja 2018, 23:45

Co do Agadmatora to się zgadzam. Nie wiem czemu facet ma tylu subskrybentów. Pokazuje ruchy i tyle. Wielkich analiz tam nie ma. Często nie pokazuje nawet gdzie jest krytyczny moment i jak można grę wzmocnić. Znacznie lepszy jest np kanał Daniela Kinga. St. Louis Chess Club tez ma swietny kanal.

Natomiast jeśli chodzi o 1. e4 c5 2. d4 to przeciez jest to normalny wariant i białe mają do dyspozycji zarówno gambitowe 3.c3, jak i 3.Sf3 z prawdopodobnym przejściem do głównych wariantów.
AuroraBorealis

Podziękował : 148 razy
Otrzymał podziękowań: 340 razy
Ranking: 2120

Postprzez brelo » 09 maja 2018, 02:59

Ale tam jest też wariant e5, chyba nawet Krasenkow go grał. Wiadomo, można się spierać do oceny czy w pozycji, do której on prowadzi białe coś mają, czy nie. Ja kojarzę partię Krasenkowa, który czarnymi tam bardzo ładnie wygrał i mam wrażenie, że przy różnicy w sile gry na korzyść czarnych białe nie będą miały po prostu czego szukać, bo czarny dostanie pozycje na 1/2-1.

Jeżeli chodzi o Johna Bartholemew... gra skandynawską, którą po jego filmach też włączyłem do repertuaru. Uznałem, że przy moim rankingu powiedzmy 1900 ogrywanie 1600 w tym debiucie powinno być ok, bo czarne nie mają w nim słabych figur. Nie jest to może mój najlepszy debiut czarnymi, ale kilka punktów też przyniósł. Jego szachowej siły moim zdaniem nie trzeba jakoś specjalnie bronić, facet ma ponad 2400 i utrzymuje się na tym poziomie, więc jeżeli robi filmy z analizami partii czy inne instruktażowe to tylko na plus. Nie ma co oceniać kanału, bo autor coś tam podwala na streamach - to jest rozrywka a nie trening.

Chessbrah - to kanał rozrywkowy, wiadomo oglądanie blitza GMów zawsze coś tam wniesie ale nie traktowałbym tego jako treningu. (już samo obracanie się w środowisku lepszych od siebie coś wnosi)

Szkóka z Saint Louis - super kanał, czasem mam wrażenie, że za dużo dają za darmo, ale póki co trzeba po prostu czerpać i się z tego cieszyć.

Chess24 - analizy Svidlera i Gustafssona, myślę, że nie trzeba tu więcej mówić.

Infoszach - analizy IM Nguyena, IM Mikruta wsparte filmikami od innych wciąż silnych zawodników.

iChess.net - dużo GMów, IMów różne zagadnienia, dużo debiutów.

Warto też zaznaczyć, że żaden z tych kanałów nie jest bezbłędny. Przykładowo Akobian gra swój wariant na królewsko indyjską (który też włączyłem do repertuaru i jestem zadowolony) i ten wariant obiektywnie wspaniałej gry nie daje.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 528 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez AuroraBorealis » 09 maja 2018, 10:05

brelo napisał(a):Ale tam jest też wariant e5, chyba nawet Krasenkow go grał. Wiadomo, można się spierać do oceny czy w pozycji, do której on prowadzi białe coś mają, czy nie. Ja kojarzę partię Krasenkowa, który czarnymi tam bardzo ładnie wygrał i mam wrażenie, że przy różnicy w sile gry na korzyść czarnych białe nie będą miały po prostu czego szukać, bo czarny dostanie pozycje na 1/2-1.

3..e5 prowadzi po 4.c3 do gambitu Morra, gdzie biale moga isc na ryzykowne komplikacje, albo szybko wymusic remisowa koncowke (bijąc na d4). Sam wariant z e5 jest ok dla czarnych, ale można przeciwko temu grać z sukcesami. Jasne, że obiektywnie najlepsze w sycylu jest 2.Sf3 z dalszym d4, albo nawet Gb5. Ale 2.d4 jest często grywane i w większości przypadków prowadzi do transpozycji do normalnych wariantów. Wspomniany przez Ciebie wariant jest ok dla czarnych, ale na poziomie Marianczella i jego przeciwników może być mało praktyczny (dziura na d5, po Gc4 białe mają możliwość ataku przez Sg5, 0-0 i f4 itd).
AuroraBorealis

Postprzez Daniel » 13 maja 2018, 21:56

AuroraBorealis napisał(a):A ja tego kanału NIE POLECAM z uwagi na kontrowersje dotyczące prowadzącego.

Czyli skoro ktoś ponad 30 lat temu zrobił coś, co faktycznie nie zasługuje na pochwałę, to należy poddać go dożywotniemu ostracyzmowi i nie dać mu szansy na poprawę? Nie pochwalam tego, co się kiedyś wydarzyło, ale czy faktycznie karą musi być od razu szachowe dożywocie w każdej możliwej roli?

Może i kiedyś kontrowersje były, ale dla mnie obecny kanał z nawiązką można uznać za zamazanie win i zrobienie dla szachów czegoś dobrego. Ilościowo jest doskonale - codziennie nowy film. Jakościowo również bardzo dobrze - m.in. cały cykl filmów o przyspieszonym wariancie smoczym z wyjaśnieniem nie tylko wariantów, ale i tego jakie mogą powstać końcówki, dużo nagrań o grze polowej, o tym w różnych pozycjach co wymieniać a co zostawić by na polach o danych kolorze mieć przewagę i jak to wykorzystać; wreszcie bardzo wiele dogłębnie przeanalizowanych końcówek. Trudno aż to porównać z innymi polskimi kanałami, gdzie najczęściej są filmy z przestawianiem posunięć, lub jak niedawno na pewnym popularnym kanale z tandetnymi pułapkami debiutowymi. Dla mnie Szachowy Uniwersytet jest obecnie bezkonkurencyjny z polskich kanałów szachowych.
Daniel

Podziękował : 197 razy
Otrzymał podziękowań: 316 razy

Postprzez AuroraBorealis » 13 maja 2018, 22:43

Daniel napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):A ja tego kanału NIE POLECAM z uwagi na kontrowersje dotyczące prowadzącego.

Czyli skoro ktoś ponad 30 lat temu zrobił coś, co faktycznie nie zasługuje na pochwałę, to należy poddać go dożywotniemu ostracyzmowi i nie dać mu szansy na poprawę? Nie pochwalam tego, co się kiedyś wydarzyło, ale czy faktycznie karą musi być od razu szachowe dożywocie w każdej możliwej roli?

Dozywotnia dyskwalifikacja to dozywotnia dyskwalifikacja. Ma facet szczescie, ze pozwalaja mlodziej szkolic po takim numerze.
AuroraBorealis

Postprzez brelo » 02 cze 2018, 20:16

Ogólnie zapoznałem się z tym całym szachowym uniwersytetem i widać, że Pan Piotr Kaczorowski wiedzę szachową posiada i dzieli się nią w fajny sposób. Nie podobał mi się jeden z ostatnich filmów o cheaterach, ale cały kanał można polecić :)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 528 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Cytruk » 04 cze 2018, 15:42

I jak odpowiesz na to AuroraBorealis?
II Kategoria
ELO:
Standard: 1619
Rapid: 1507
Blitz: 1607
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Ranking: 1452
kurnik.pl: Cytruk
FICS: CytrukowyCytruk

Postprzez yetit78 » 04 cze 2018, 18:13

Zamiast wzajemnym atakowaniem autorzy tych kanałów mogliby się zająć czymś pożytecznym. Ale po co ....

Jak dzieci ... :wall: :wall: :wall:
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1721 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 04 cze 2018, 19:02

Czytales kiedys pisemko Kaczorowskiego? Przeciez tam bylo kilkadziesiat stron atakow na kogo sie dalo. Przeszkadzal mu Jacek Zemantowski, pozniej Filipowicz mu przeszkadzal. Przeszkadzalo mu, ze male dzieci graja w szachy slabo (wysmiewal ich gre), smial sie nawet z partii arcymistrzow. Jak mozna z kims takim w ogole dyskutowac? Teraz mu przeszkadzam ja, przeszkadza mu Maciej Sroczynski, Marianczello. Nawet Pawel Czarnota oberwal w tym filmiku. Szkoda, ze mu nie przeszkadzal ten numer, za ktory zostal zdyskwalifikowany i skreslony z ewidencji sedziow.
AuroraBorealis

Postprzez yetit78 » 04 cze 2018, 20:33

I ? Myślisz że wpisami w internecie wymusisz na nim zmianę ? Powodzenia.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez AuroraBorealis » 04 cze 2018, 20:42

nie. ale to on zaczepia kogo wlezie, nawet przypadkowe osoby. Prowadzi klub z setka dzieci, moze rodzice chcieliby przeczytac, ze facet sie skompromitowal i zostal za to zdyskwalifikowany. Ja bym nie chcial, zeby moje dziecko mialo zajecia z taka osoba. Jak bedzie siedzial cicho, to mu nie bede wadzil. Jak bedzie trollowal, to dostanie po tylku.
AuroraBorealis

Postprzez ŁowcaAndroidów » 07 cze 2018, 10:31

Czy te gazetki to Szachy Chess? Mam tego całkiem sporo. Pocisk wysłał Aurorze, ale chyba pod wpływem wątku na szachowe.pl a nie filmików.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 305 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 2286

Postprzez AuroraBorealis » 07 cze 2018, 11:26

ŁowcaAndroidów napisał(a):Czy te gazetki to Szachy Chess? .

Zbierasz makulature? ;)
AuroraBorealis

Postprzez yetit78 » 15 cze 2018, 20:09

Chyba nie było
https://www.youtube.com/channel/UCD-C6G ... wkNPRqa-YA

Autorzy prawdopodobnie dążą do zrealizowania zasady "dla każdego coś miłego" ;)

yetit78

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy