Dziennik treningowy

Moderator: Rafcik

Dziennik treningowy

Postprzez kisiellodz » 10 sty 2021, 22:13

Witam wszystkich :D

Jestem z tej fali, która wraca do szachów po serialu Netflixa ;) Grałem za dzieciaka, nigdy na poważnie, ale w podstawówce chodziłem na zajęcia szachowe, wziąłem też udział w kilku turniejach na żywo. Było to czysto amatorskie, nigdy żadnej kategorii ani specjalnego poziomu nie osiągnąłem. Przez kolejne kilkanaście lat (dziś mam 29) rozegrałem może kilkadziesiąt partii na Kurniku, gdzie jak ostatnio sprawdziłem teraz mam ranking na poziomie 1100.
Od listopada znów zainteresowałem się szachami i mocno się wkręciłem - założyłem konto na Lichess i staram się regularnie grywać i rozwiązywać zadania, oglądam szachowe kanały na YouTube, kupiłem szachownicę i bierki, odkopałem też swoje książki szachowe, z których przerabiam teraz "Szachy dla żółtodziobów", która była polecana dla początkujących.
Aktualnie mój ranking na Lichess w partiach klasycznych to 1730.

Przy tworzeniu planów noworocznych pojawiły się również cele związane z szachami i mam nadzieję, że regularne notowanie postępów w dzienniku pomoże mi w ich zrealizowaniu. Przeczytałem sporo materiałów dla początkujących, również tematów i dzienników innych użytkowników na tym forum, i na tej podstawie wyciągam wniosek, że na moim poziomie nauka powinna skupić się w głównej mierze na zadaniach taktycznych i kombinacjach. Do tego na pewno chciałbym rozwinąć się w końcówkach, co leży u mnie zupełnie, a także poprzerabiać partie starych mistrzów z komentarzami. Zakupiłem ostatnio książki: "Tajemnicy taktyki szachowej" Martina Weteschnika, "Podręcznik kombinacji szachowych dr. Tarrascha" oraz "Morphy - Move by Move" Zenona Franco, a także założyłem konto na Chessable, gdzie korzystam póki co z kilku darmowych kursów.

Cele na rok 2021:
-osiągnąć poziom wystarczający do zrobienia III kategorii szachowej
-zagrać w turnieju na żywo (tutaj oczywiście dużo zależy od kwestii koronawirusowych)
-codziennie poświęcać 15 minut na powtórki Chessable i zadania taktyczne na Lichess
-skończyć przerabiać książkę "Szachy dla żółtodziobów"
-przerobić książkę "Tajemnice taktyki szachowej"
-przerobić książkę "Podręcznik kombinacji szachowych dr. Tarrascha"
-przerobić książkę "Morphy - Move by Move"
-przerobić partie innego mistrza, pewnie zgodnie z kolejnością będzie to Steinitz
-przerobić książkę lub kurs na Chessable "100 Endgames You Must Know"
-grać minimum 2 partie klasyczne w tygodniu
-osiągnąć ranking 1900 na Lichess w partiach klasycznych
kisiellodz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 1000

Re: Dziennik treningowy

Postprzez pablo1396 » 11 sty 2021, 20:19

Hej.

Mamy bardzo zbieżne cele na ten rok. Ja też chciałbym grać na poziomie dobrej trójki, no i wypełnić normę na turnieju. Zakładam, że aby zdobyć trójkę będę musiał zagrać w paru turniejach. Zresztą jeśli odblokują turnieje, zamierzam grać jak najczęściej ponieważ brak ogrania to u mnie brak przygotowania mentalnego.

Życzę powodzenia, będę śledził Twoją ścieżkę.
pablo1396

Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Ranking: 1400

Postprzez treePL » 14 sty 2021, 10:47

Trzymam kciuki :)
treePL

Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy
Ranking: 1376

Postprzez kisiellodz » 18 sty 2021, 00:32

Dzięki panowie!

Podsumowanie tygodnia:
-przerobiony rozdział 10: "Jak uczynić swoje figury silniejszymi" z książki "Szachy dla żółtodziobów"
-przerobiony rozdział 11: "Kącik piona" z książki "Szachy dla żółtodziobów"
-przerobiony rozdział 12: "Ostatnia granica" (dotyczący zdobywania przestrzeni) z książki "Szachy dla żółtodziobów"
-codzienne powtórki na Chessable
-codzienne rozwiązywanie zadań taktycznych na Lichess
-rozegrane 10 partii klasycznych (30+20) na Lichess

Ze względu na chorobę miałem nieco więcej czasu na szachy niż planowałem, dlatego tydzień dość dobrze przepracowany. Zapomniałem przy swoim planie napisać o analizie własnych partii, dlatego też w tym tygodniu było nieco za dużo gry kosztem właśnie analizy - jedynie przeglądałem na szybko swoje błędy i sprawdzałem właściwe ruchy z silnikiem, ale w przyszłości na pewno chciałbym przysiąść poważniej również do tej formy nauki. Postaram się również od czasu do czasu wrzucać tutaj swoje partie.
kisiellodz

Postprzez kisiellodz » 25 sty 2021, 10:00

W tym tygodniu w temacie szachów było więcej oglądania streamów z Tata Steel'a niż własnej nauki i gry, ale trochę udało się zrobić :)

Podsumowanie tygodnia:
-przerobiony rozdział 13: "Słabe pola" z książki "Szachy dla żółtodziobów"
-przerobione 4 miniatury Greco z komentarzem
-codzienne powtórki na Chessable
-codzienne rozwiązywanie zadań taktycznych na Lichess
-rozegrane 8 partii klasycznych (30+20) na Lichess
kisiellodz

Postprzez kolokwium » 25 sty 2021, 22:13

kisiellodz napisał(a):było więcej oglądania streamów z Tata Steel'a niż własnej nauki i gry
Może to dla kogoś dziwne ale oglądanie transmisji z (lub bez) komentarzem też jest nauką.

PS
Nie napisałem (ze zrozumiałych względów), że mam na myśli klasowych¹ tak graczy, jak i komentujących.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2384 razy
Otrzymał podziękowań: 2567 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Trening szachowy