Trening na III kategorie

Moderator: Rafcik

Trening na III kategorie

Postprzez rafik1947 » 25 cze 2011, 12:40

!!!
Ostatnio edytowany przez rafik1947, 17 lis 2013, 18:21, edytowano w sumie 1 raz
rafik1947

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1400

Re: Trening na III kategorie

Postprzez kolokwium » 25 cze 2011, 12:49

Poczytałbyś deczko forum, zastanowił się nad propozycjami i ... przystąpił do pracy. Oczywiście nie zapominając o treningu uzupełniającym ogólnorozwojowym czyli pływanie, piłka nożna, bieganie, spacery (podczas spaceru analiza partii "w głowie" i rozwiązywanie zadań szachowych - to można na kartkach).

PS
Jak ktoś coś innego tu napisze, to tylko to co już było na forum o_O
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2202 razy
Otrzymał podziękowań: 2340 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez barbara1570 » 25 cze 2011, 13:00

Kazdemu szachiscie polecam nauke matowania... jesli nauczysz sie matowac , to I kat. zdobedziesz szybko...

Autor: J. Opdenoordt

Obrazek
Mat w 2 posunieciach -- #2 ---- 1. We2! zugzwang

Zluda 1. We6? -- obalenie 1. ... g4!! -- brak mata

Rozwiazanie
1. We2! zugzwang
1. ... g4 --- 2. He3 ---- mat
1. ... d4 --- 2. We5 --- mat
1. ... Sxa5 - 2. Ha7 --- mat
1. ... Wd8 -- 2. Hc7 --- mat
1. ... dxe2 -- 2. d4 ---- mat
1. ... a3 ----- 2. Sb3 --- mat
1. ... Sc4 ---- 2. Sxd3 - mat
---------------

2Obrazek3Obrazek4Obrazek
Mat w 2 posunieciach --------- Zluda 1. We6? -- g4!! -------- rozw. --- 1. We2!

-------------------
Tu czesto jest pytanie ? ..jak rozpoczac treningi szachowe.
Wszystkim polecam... najpierw nauka matowania ...
-
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 2100

Postprzez demon_szybkosci » 25 cze 2011, 16:33

kolokwium napisał(a):Poczytałbyś deczko forum, zastanowił się nad propozycjami i ... przystąpił do pracy. Oczywiście nie zapominając o treningu uzupełniającym ogólnorozwojowym czyli pływanie, piłka nożna, bieganie, spacery (podczas spaceru analiza partii "w głowie" i rozwiązywanie zadań szachowych - to można na kartkach).

PS
Jak ktoś coś innego tu napisze, to tylko to co już było na forum o_O

Ba! Demon to nawet książkę (a przynajmniej dużą część w niej) poświęcił zagadnieniom treningu szachowego ;) :). Myślę, że trudno jest nie zrobić 3 kategorii jak się ma dobry plan i się go odpowiednio realizuje. Na pewno jednak wymaga to pracy i pojechania na turniej (ew. kilka, jak się na jednym nie uda zdobyć) ;).
demon_szybkosci

Postprzez epilogue » 25 cze 2011, 20:42

Jak widzisz forum nie służy do pomocy tylko do udzielania arcyciekawych porad w stylu poczytaj forum i zastanów sie nad propozycjami. Forum służy też do przechwalania się - ,,ba ja nawet napisałem książkę w niej jest wszystko zawarte" - super porada - książka fajna ( pierwsza cześć bo reszta to szkoda gadac) ale to nie jest dla osoby która chce na wakacjach nauczyć sie gry w szachy.

3 cenna poradę dała barbara - diagram - pomysł fajny jest chociaz zadanie czyli juz nawet mały trening. Tylko kolega rafik potrzebuje planu a nie diagramów.

Prawda jest taka ze wszyscy pomogą ale nie za darmo o czym nikt juz oficjalnie nie napisze wiec robią wykręty w stylu kolokwium czy demona który nawet napisał książkę lub nawet 3 książki.

Ja się odważę - pomogę Tobie bez problemu - 20 zł za godzinkę i po wakacjach masz III kat jak nie to zwrot kosztów. ;) Pierwsza lekcja gratis

Program szkolenia na III kategorie jest dla trenerów , instruktorów nie do nauki samodzielnej jak mylnie może wskazywać tytuł. Fritz 11 raczej do niczego się nie przyda - to program dla zaawansowanych, lepiej chessmastera od piratów załatw.

Jak widzisz na forum nie ma kolegów, nie ma też ludzi potrafiących czytać ze zrozumieniem. Jest autor książek, oraz autor diagramów. Jest też sędzia i jedna osoba od narzekania.
epilogue

Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez jasne » 25 cze 2011, 20:56

prawda że zjadliwie napisane ale........ma kolega prawo do własnych ocen, a że pomysłowo -mnie się podoba. A i zakładając brak ryzyka (gwarancja zwrotu kosztów :) ) na miejscu kandydata na III bym się poważnie zastanowił.(no oczywiście przy negocjacji ceny) :devil:
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez kolokwium » 25 cze 2011, 21:47

Troszkę grzebiąc w dziale Nauka Gry:
  1. Jak cwiczyc szachy na poziomie poczatkujacego? PLAN demona!
  2. Król może bić?
  3. Pytanie początkującego
  4. i inne...
epilogue za wyszukiwanie i wyłożenie tego co na forum weźmie od ciebie kasę, jak sam poszukasz i postudiujesz będziesz miał to za darmochę. Ale możesz osiągnąć wspomniany poziom w dłuższym okresie czasu (bo samemu trudniej)...
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2202 razy
Otrzymał podziękowań: 2340 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez scacchis » 26 cze 2011, 00:08

epilogue napisał(a):Prawda jest taka ze wszyscy pomogą ale nie za darmo

Niestety prawda jest inna,rozumiem że epilogue mówi tylko za siebie.
epilogue napisał(a):Ja się odważę - pomogę Tobie bez problemu - 20 zł za godzinkę i po wakacjach masz III kat

Weź się epilogue chwyć łopaty jak chcesz zarobić czy też dorobić,może wtedy zrozumiesz ile ktoś wkłada wysiłku by mógł zapłacić za Twoje usługi,których cena jest nieadekwatna wobec wysiłku który Ty włożysz by doprowadzić kogoś do III kat.

epilogue napisał(a):Jak widzisz na forum nie ma kolegów, nie ma też ludzi potrafiących czytać ze zrozumieniem. Jest autor książek, oraz autor diagramów. Jest też sędzia i jedna osoba od narzekania.

Są koledzy,są też ludzie czytający ze zrozumiem,jest też ktoś kto na tej społeczności chce zarobić.

A poza tym się z kolegą zgadzam. :jupi:
Nie pisze poprawnie po polskiemu. Wybaczcie
scacchis

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
kurnik.pl: scacchis

Postprzez barbara1570 » 26 cze 2011, 05:44

==
Nauka matowania --- lekcja I --- matowanie Skoczkiem

Autor: Horatio L. MUSANTE --- http://www.szach.net

Obrazek2Obrazek
Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- diagram nr.2 ---- pierwsze posuniecie 1. Sxd6! zugzwang
1. Sxd6! tempo ( zugzwang )
1. ...
1. ...
1. ...

---------------------
Obrazek4Obrazek5Obrazek
Trzy siatki matowe ---- Skoczek w glownej roli!!

1. ...
1. ...
1. ...

To jest praca trenera ... uczen wypisuje rozwiazanie
i wszystkie siatki ma zakodowac.(zapamietac}
-----------

6Obrazek7Obrazek8Obrazek
Trzy siatki matowe ----
====
Plan w szachach polega na pokazaniu jak trenowac skutecznie i zrozumiale dla ucznia.

Oto plan .. dla II kategorii. Dla szachistow co maja IV kategorie potrzeba pokazywac matowanie w 1 posunieciu...

==
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 2100

Postprzez _SIR_Mario » 11 lip 2011, 14:08

Ja też planuje walczyć o III kategorie. Pytanie czy nie lepiej skupic sie na zadaniach z chesstempo plus 2 - 3 dlugie partie z lepszymi od siebie ( II i III kat) w tygodniu? Dochodzą jeszcze kwestie czy wkuwac nowe debiuty czy to za szybko? no i kwestie strategi i przygotowania ataku badz obrony. Często gram intuicyjnie niestety.
Ambitny Amator :)

III Kategoria

Chess Tempo
Ranking: 1666.2 i rośnie:)
_SIR_Mario

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: sirmarioo
FICS: SIRMario

Postprzez Yaroo » 13 paź 2011, 16:47

Witam wszystkich Forumowiczów - to mój pierwszy wpis. Trochę "pobiegałem" po różnych tutaj tematach i zdecydowałem się zadać Wam pytanie właśnie w tym miejscu - ponieważ sam jestem zainteresowany zdobyciem (w końcu) III kategorii. Do szachów wracam po wieeeeeeeelu ;) latach i tym razem na poważniej. Zabrałem się za Konikowskiego (debiuty) i program szkolenia na III kategorię wydawnictwa Arden. Nie rozumiem tylko (pojąć wręcz nie potrafię) o co chodzi z tym uczeniem się szachownicy na pamięć - że pole a1 jest koloru czarnego, d1 białego, a diagonala a1-h8 przecina się z linią d na polu d4. Po co ta wiedza? I naprawdę (chociaż w innych miejscach tego Forum o tym czytałem) nie mogę zrozumieć jaki z tego może być użytek. Tym bardziej zaskoczony jestem, że pierwsze lekcje ze wspomnianej książki wydawnictwa Arden są właśnie o takiej nauce. W jaki sposób ma to poprawić jakość gry? Normalnie nie czaję bazy! :(
Yaroo

Podziękował : 6 razy
Ranking: 1800
FICS: Yaroo

Postprzez redjok » 13 paź 2011, 19:22

Witamy na forum.

To jest tak jak w koszykówce gracz ma czuć nie patrząc pod nogi czy jest w "trumnie" czy stoi "za trzy"

Znajomość szachownicy na wskroś bez wątpienia ułatwia analizy i szeroko rozumiany trening a w grze jak to się mówi pole bitwy nie może kryć żadnych tajemnic :>
redjok
Administrator

Podziękował : 470 razy
Otrzymał podziękowań: 534 razy
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez Zenek » 13 paź 2011, 20:35

Pewnie też przydatne w grze na ślepo, czyli bez szachownicy.
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.
Zenek

Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: zenekbk
FICS: Zenekkk

Postprzez Yaroo » 13 paź 2011, 21:52

I tak nadal nie rozumiem. Przecież nie mam potrzeby grania na ślepo. A po rozłożeniu przed sobą szachownicy (co zawsze robię) widzę jasno i wyraźnie każde pole, każdą diagonalę i każdą linię. Nie widzę sensu w uczeniu się na pamięć kolorów pól. Gdybym chciał się przechwalać i popisywać grą na ślepo - owszem byłoby to pewnie przydatne. Przy grze bezpośredniej - mam jednak poważne wątpliwości.
Yaroo

Podziękował : 6 razy
FICS: Yaroo

Postprzez nikus287 » 13 paź 2011, 23:06

Chodzi o to, że jesli akcja toczy się na szkrzydle królewskim, a białe mają oddalonego gońca na a2, to znając diagonalę będziesz wiedział, że pole f7 i g8 jest lub może być ostrzeliwane przez tego gońca, nawet na niego nie patrząc. Có.ż, możesz odpowiedzieć, że bedziesz patrzył na całą szachownicę i będziesz miał rację, jednak takie szczegóły czesto umykają podczas partii, a tak bedziesz widział oczyma wyobraźni tego gońca.
ehh coś niegramatycznie piszę, wybaczcie mi.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 269 razy
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Następna strona

Powrót do Trening szachowy