Od poziomu 1880 do 2150 w ciagu 5 lat: jak tego dokonac?

Moderator: Rafcik

Czy demon_szybkosci dojdzie (od poziomu 1880 dzis) do 2100-2150 do konca stycznia 2012 roku?

1) oczywiscie!! Ten demon to jak juz cos postanowi i sie wkurzy to nie ma bata, zeby nie osiagnal!
18
26%
2) raczej moze dojdzie, niemniej zaplaci za to duza cene (wyrzeczenia, rodzina, znajomi, zdrowie, itp.)
9
13%
3) nie wiem, nie mam zdania, nie potrafie ocenic
18
26%
4) raczej nie dojdzie, poniewaz to nieco za trudne zadanie (jak dla niego)
7
10%
5) absolutnie nie!! Nie ma sily, zeby taka miernota osiagnela poziom silnej 1kat! Nie wierze, zeby doszedl!
16
24%

Razem głosów : 68

Re: Od poziomu 1880 do 2150 w ciagu 5 lat: jak tego dokonac?

Postprzez adalbert68 » 07 sty 2011, 00:45

Ja wiem, ale w tym wieku to jest jeden problem (wydaje mi się, że szczególnie u dziewczynek) - nie zawsze ma ochotę na szachy (znaczy to chyba nawet nie kwestia wieku :) ), staram się ją wtedy delikatnie naciskać, ale z doświadczeń innych rodziców wiem, że trzeba uważać aby dziecka nie zniechęcić. Więc są oczywiście dni, kiedy rzeczywiście robi 20 zadań, ale są dni że nie ma ochoty patrzeć na szachy. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
adalbert68

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 1816
FICS: wojtekzam

Postprzez demon_szybkosci » 07 sty 2011, 04:55

adalbert68 napisał(a):Ja za to ostatnio zmieniłem podejście do chęci progresowania. Uznałem, że ciężko mi będzie szachowy świat zawojować (lata uciekają i ponad 20sto letniej przerwy nie da się odrobić). Nie znaczy, że nie chcę grać lepiej - owszem coś tam systematycznie ostatnio studiuję. Ale moim celem obecnie jest progres szachowy mojej 9-cio letnie córki. Więc staram się (znowu oczywiście czas nie jest łaskawy - trzeba było zacząć 3-4 lata temu) od nieco ponad pół roku ją edukować. Jest młoda, na razie chętna do gry, więc teraz pracujemy - co z tego wyjdzie, zobaczymy. Myślę, że sporo pokaże najbliższe 12 miesięcy. Jeśli uda mi się ją doprowadzić do II kategorii ( a uważam że jest to możliwe), wówczas będzie to znak do rozpoczęcia poważnej pracy. Czas pokaże ...

1) TAK DŁUGO jak wierzysz i pracujesz nad szachami... zmiana jestMOŻLIWA. Oczywiście jak masz ambicje wysokie, a nie masz odpowiednich możliwości to realizować, to jak napisałeś: "ciężko mi będzie szachowy świat zawojować (lata uciekają i ponad 20sto letniej przerwy nie da się odrobić)". Jeśli jednak coś studiujesz szachowo to powinieneś sie rozwijać. ZWŁASZCZA jeśli masz jakiś plan i go realizujesz (ew. modyfikujesz odpowiednio do potrzeb, celu i efektów).
2) Bardzo miło słyszeć, że edukujesz szachowa swoją córkę :). Myślę, że wiek 9-lat jest już "czasem najwyższym" jeśli chciałbyś, aby dziecko miało "jakieś sukcesy"
3) Pytanie z jakiego poziomu startuje, że planujesz, aby doszła w ciągu JEDNEGO (!) roku do 2 kategorii? No i co miałoby oznaczać "znak do rozpoczęcia poważnej pracy"? Można prosić o wyjaśnienie i rozwinięcie?!
demon_szybkosci

Postprzez adalbert68 » 07 sty 2011, 10:10

Odnośnie mojego rozwoju, to oczywiście zdaję sobie sprawę, że mogę się jeszcze szachowo rozwinąć, jednak jest to o wiele trudniejsze i progres nie jest już duży (porównuję to to okresu "wieku młodzieńczego ;) )- chłonność umysłu już nie ta ...
Natomiast odnośnie mojej córy, to jak napisałem wcześniej - zaczęliśmy pracować nad szachami w lecie, ale tak intensywniej to od rozpoczęcia roku szkolnego. Pod koniec wakacji zagrała swój pierwszy turniej P60 no i tam zrobiła V kat - wiadomo to takie potwierdzenie że umie przestawiać figury ;). Od tego momentu staram się w miarę możliwości zaciągać ją do szachów. Najpierw przerabialiśmy podstawy teorii (I i II część książek Litmanowicz dla dzieci), no a od pewnego czasu skupiamy się głównie na zadaniach (Chess 5334 Problems, Combinations and Games by Laslo Polgar) - jedziemy po kolei, najpierw jednochodówki, no a teraz dwuchodówki (jest ich chyba z 3 tys.). Oprócz tego w miarę możliwości turnieje P15 (niestety nie mam zbytnio czasu jeździć na dłuższe). Może pod koniec stycznia uda się nam pojechać na turniej rankingowy dla dzieciaków P60. No i tak powoli do przodu ;) . Określenie "rozpoczęcia poważnej pracy" rozumiem jako rozglądnięcie się za trenerem itd....
Mieszkamy w niewielkiej miejscowości i w pobliżu nie ma żadnego klubu, więc od tej strony jest trochę pod górkę :(
adalbert68

Postprzez adse » 08 sty 2011, 13:37

Jak nie ma klubu, to jest okazja go zorganizować i zostać działaczem:)
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 506 razy

Postprzez adalbert68 » 08 sty 2011, 14:24

Zgadza się. Problem tylko w braku czasu ;(
adalbert68

Postprzez LABIRYNT » 08 sty 2011, 16:57

Czy nie obawiasz się że grając na Kurniku możesz się tylko zepsuć ?
LABIRYNT

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: nebulus

Postprzez kolokwium » 08 sty 2011, 17:21

Wszystko zależy od podejścia do sprawy. Grając w klubie blice też można się zepsuć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2235 razy
Otrzymał podziękowań: 2364 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez demon_szybkosci » 08 sty 2011, 18:34

Niektórzy grają na kurniku POWAŻNIEJSZE partie... i dzięki nim się "naprawiają ;). Można także na FICS się naprawiać :D
demon_szybkosci

Postprzez Rafcik » 08 sty 2011, 20:50

LABIRYNT napisał(a):Czy nie obawiasz się że grając na Kurniku możesz się tylko zepsuć ?

Jeśli będziesz znajdował przeciwników na naszym stale rosnącym forum - to nie ma problemu, nie zepsujesz się. :>
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy

Postprzez dlusio » 09 sty 2011, 10:05

hmmmm... jeżeli ktoś traktuje grę na kurniku jako zabawe i gra na nim bardzo mało o nie ma prawa sie zepsuć ale tak jak ja grałem dzien i noc po 100-200 parti to czułem pózniej na szachownicy w realu taki brak skupienia ale spotkałem swojego obecnego trenera Karola i poradził mi abym analizował swoje partie kurnikowe nawet te na blitza przez okres miesiaca z 1800 doszedłem do 2130 i przez ten czas co analizowałem partie to miałem rankig ponad 2000 lecz pózniej brak czau na szachy (szkoła wakacje-praca ) sprawiły ze spadłem nawet do 1700 ale ostatnio wróciłem do tego i wracam z rankigiem nawet piatkowy turniej interpido zakończyłem na 3 miejscu ;) wiec na kurniku tez trzeba grac z głową;) :ban: :chick:
Daniel Lusio
dlusio

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1774
kurnik.pl: dlusio
Playchess: dlusio

Postprzez LABIRYNT » 15 sty 2011, 18:10

Czy nie występuje u Ciebie "przesilenie", inaczej mówiąc znużenie szachami trwające jakiś czas? Jaki jest prawdziwy ranking w sytuacji gdy osiąga się tak różne wyniki ? Nie wiem co o tym sądzicie, ale wydaje mi się, że aby wygrać "spokojnie bez emocji" to trzeba reprezentować jednak odczuwalnie wyższy poziom? Kiedyś zastanawiałem sie jaka to musi być różnica wyrażona w punktach rankingowych. Pozdr.
LABIRYNT

Otrzymał podziękowań: 4 razy
kurnik.pl: nebulus

Postprzez demon_szybkosci » 15 sty 2011, 20:09

Pytanie JAK DLUGO trwa takie przesilenie i jak szybko się STABILIZUJE dany poziom gry. Na pewno zbyt duze wahania w dłuższym okresie czasu nie są najlepszym wyznacznikiem gry. Przykładowo jeśli gracz uzyskuje ranking 2200, potem spada do 1700, dalej znowu "wbija" na 1900, potem 2100, a potem 1800. Już lepiej jak robi postępy nie drastycznie szybkie, lecz stopniowe i stabilne. Czyli 1.01 siła 1700, 1.05 - 1800, 1.09 - 1850, 1.12 - 1900.
Poza tym jest jeszcze pytanie JAKIE partie oceniamy i w jaki sposób? Czy sam uzyskany wynik czy też jakość partii? (ilość i częstotliwość błędów).

Odnośnie tej "spokojnej różnicy" to według mnie kwestia indywidualna. Niemniej jak dla mnie to jest to co najmniej 60-80 punktów. Czyli jeśli uzyskuję ranking 1950 lub 2000 to czuję, że na 90% gram już jak zawodnik poziomu 1900. O ile oczywiście nie ma spadków i uzyskiwania wyniku w graniach 1700-1750, bo wtedy znaczy, że albo jeszcze nie ma STABILNEJ formy albo też to, że wiedza i umiejętności nabyte ostatnio właśnie się "docierają". Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi.
demon_szybkosci

Postprzez jozinex » 19 sty 2011, 12:21

Ja myślę osiągnięcie rankingu 2150 nie jest jakimś wielkim wyzwaniem i spokojnie można to osiągnąć nawet w 2 lata. Wystarczy trenować po 1,5-2 godziny dziennie (albo co najmniej trenować w miarę regularnie) oraz grać w jak największej ilości turniejów. Bo to dzięki turniejom gromadzimy te punkty. Potrzebna jest jednak duża liczba turniejów, bo czasem w jakichś może nam nie pójść za dobrze, to w innym możemy to nadrobić.

5 lat, żeby zdobyć o 250 punktów więcej to zdecydowanie za długi okres. Oznacza to, że albo ktoś prawie w ogóle nie trenuje albo wybitnie nie ma talentu do gry.
jozinex

Postprzez demon_szybkosci » 19 sty 2011, 13:03

Bingo! :). Nie mam talentu, niewiele trenowałem, nie grałem prawie w turniejach na zapis (czyli tych poważnych), więc nawet 50 lat by nie starczyło, aby dojść do poziomu 2100. Nie zgodzę się jednak z tym, że osiągnięcie poziomu 2150 nie jest wielkim wyzwaniem (z poziomu 1600 lub 1800). Chyba, że dla kogoś kto jest bardzo zdolny, pracowity i wytrwały w dązeniu do celu. Niemniej ABSOLUTNIE konieczne jest granie z silnymi przeciwnikami na dłuższy czas (czytaj: minimum 30min lub 60 na partię), a jak się chce jeszcze robić ranking w realu (na liście ELO) to absolutnie konieczne jest rozgrywanie turniejów poważnych (w realu). Jednak to wszystko sporo kosztuje (energii, wysiłku, pieniędzy, czasu, itp.).
demon_szybkosci

Postprzez jozinex » 20 sty 2011, 15:49

Nadal będę się upierał przy tym, że to nie jest wielkie wyzwanie. Człowiek uczący się szachów musi się rozwijać. A rozwój w tym wypadku charakteryzuje się tym, że zdobywamy wyższy ranking, wygrywamy więcej partii z coraz lepszymi przeciwnikami, więcej widzimy, unikamy pułapek, itp.
Podwyższanie rankingu jest naturalną koleją rzeczy. I myślę, że jakiś nadzwyczajny talent nie jest tutaj potrzebny. Może zamiast słowa "talent" użyję zwrotu "predyspozycje", bo talent to mocne słowo :).
Tak czy inaczej, nie uważam, że ranking 2150 to coś nieosiągalnego. Czym się różni km od typowej II kategorii? Większą wiedzą teoretyczną. A jeśli ktoś ma talent i czas na edukację, to na pewno nie pozostaje przy rankingu 2150, tylko pnie się jeszcze bardziej w górę.
jozinex

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy