Jak sobie radzić z niedoczasem ?

Moderator: Rafcik

Postprzez redjok » 16 kwi 2007, 14:59

Jest to pytnie które zapewne zadaje sobie wielu szachistów

Zastanawiam się nad tym, gdyż znam szachistę, który ok 80% swoich partii przegrywa przez czas a po uzyskaniu wygranej (a przynajmniej świetnej) pozycji.
Mimo licznych prób przezwyciężenia tego problemy nie potrafi przyśpieszyc gry nie tracąć na jakości. Partie grane tempem 10 min dla zawodnika.

:arrow: Czy możecie coś poradzić ?
:arrow: Jakie dalibyście wskazówki temu zwodnikowi ?
:arrow: Jakiego typu ćwiczenia możemy wykonywać aby "opanować" [oswoić] zegar ?
Odwiedź stronę klubu szachowego --->>> KSz Gambit Przeworsk
redjok
Administrator

Podziękował : 273 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez jedrus07 » 12 maja 2007, 22:10

Pograć sporo na kurniku 3 minutówek i wtedy keidy w jego partii zaczyna się niedoczas waidomo co robić- bawimy się w blitza :D To nie takie trudne i całkiem przyzwoicie można grać jeśli przeciwnik długo myśli (korzystamy z jego czasu). Niektórzy w ogóle nie grają blitza i stąd problem :)
jedrus07

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
kurnik.pl: jedrus07

Postprzez mrozik » 14 maja 2007, 13:10

jedrus07 napisał(a):Pograć sporo na kurniku 3 minutówek

Jednym to pomaga a innym nie.
Problem niedoczasów jest raczej w psychicznym nastawieniu, gdy całą partie gra sie wolno 2-3 min na pos. a nagle trzeba się przestwaić na 2-3 s/pos to jest problem.
Najlepiej pograć kilka -naście-dziesiąt partii treningowych ze ścisłą kontrolą własnego czasu, takie ćwiczenia dyscypliny...
mrozik
Administrator

Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 193 razy
Ranking: 2040

Postprzez jedrus07 » 14 maja 2007, 13:22

Pewnie masz racje mrozik co do skuteczności mojego pomysłu- w zasadzie w niedoczasy nie wpadam (staram się czas kontrolować) więc może być inaczej. Mam też troszke inny problem- niedoczas przeciwnika :) Czasami keidy przeciwnik zbytnio przyspiesza ja też jakoś odruchowo szybciej ruchy wykonuje i tutaj musze sie naprawde mocno kontrolować. Też tak macie?
jedrus07

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
kurnik.pl: jedrus07

Postprzez kolokwium » 14 maja 2007, 17:58

jedrus07 napisał(a):Czasami keidy przeciwnik zbytnio przyspiesza ja też jakoś odruchowo szybciej ruchy wykonuje i tutaj musze sie naprawde mocno kontrolować
Konsekwencja grania bliców. :mrgreen: :roll:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński
Obrazek
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 860 razy
Otrzymał podziękowań: 1147 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hutek » 20 maja 2007, 18:36

Żeby nie wpadać w niedoczas to trzeba po pierwsze:
-grać szybciej
po drugie:
-grać jeszcze szybciej
po trzecie:
-grać bardzo szybko

A tak ogólnie to ktoś kto sobie nie radzi na blitzu to co to za szachista lol...
Znam jedna dziewczyne (nazwiska i imienia nie powiem z przyczyn technicznych) ktora dosc dlugo atakowala mnie w partii, ja jak zwykle bronilem sie. Na koniec wpadla w niedoczas, miala malo czasu i ruszala sie tak slabo ze to szybko wygralem co pozwolilo mi WYGRAC TURNIEJ!!!

Nienawidze ludzi, ktorzy wykorzystuja np 1H czasu na myslenie i cos wymyslaja i wygrywaja, a jak wpadaja w niedoczas to se nie radza. Jakby grali na 5m aaachhh, ale by byla rozróba!! Stare dziadki kurde se nie umia szybko analizowac pozycji!!!

Przepraszam za moja zlosc, ale kilka partii tak przegralem 2h 30m PRZEZ TO ZE SE PRZECIWNIK DLUGO MYSLAL, A NA BLITZU TO BYM GO TAK ROZJECHAL ZE!!!
Hey. Gram w szachy, pilke nozna i gry komputerowe, m.in. World of warcraft. Posiadam tam 63lvl Dwarfa Huntera oraz kilka bocznych, lecz dobrych postaci. Pozdrawiam wszystkich z małopolski i śląska.
hutek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez kolokwium » 20 maja 2007, 20:09

hehe, czyli nie potrafisz grać dokładnie tylko szybko :P :mrgreen:
Ciekawe kiedy się nauczysz grać w szachy :roll:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez Daniel » 20 maja 2007, 20:31

hutek napisał(a):Przepraszam za moja zlosc, ale kilka partii tak przegralem 2h 30m PRZEZ TO ZE SE PRZECIWNIK DLUGO MYSLAL, A NA BLITZU TO BYM GO TAK ROZJECHAL ZE!!!

Czyli co, przeciwnik winny? :lol: Miał czas do namysłu to go umiejętnie wykorzystał, a pewnie za to ty grałeś jako miłośnik blitza szybko i najlepszych wariantów dokładnie nie przeliczyłeś, parę błędów popełniłeś, rywal to wykorzystał dzięki temu że się nie spieszył i wygrał, proste.

Szachy klasyczne chyba jednak są ważniejsze od blitza, kategorii na blitzu nie zrobisz, partie błyskawiczne są za to pełne niedokładności i choć sam bardzo lubię je grać to jednak śmieszy mnie stwierdzenie, że "co to za szachista co słabo gra blitza", gorzej gdyby słabo radził sobie w porządnych długich partiach.
Daniel

Podziękował : 46 razy
Otrzymał podziękowań: 127 razy

Postprzez hutek » 21 maja 2007, 12:26

Ja gram niedokładnie? No co wy, ostatnio ,,dałem fory" pewnej dziewczynie podwalając jej skoczka za piona. Oczywiście po długim moim namyśle partie wygrałem z przepiekna koncowka :)

Kolokwium zapraszam cię do gry na 3m kilka partii pogramy sobie, zobaczymy jak grasz na blitza :)
Hey. Gram w szachy, pilke nozna i gry komputerowe, m.in. World of warcraft. Posiadam tam 63lvl Dwarfa Huntera oraz kilka bocznych, lecz dobrych postaci. Pozdrawiam wszystkich z małopolski i śląska.
hutek

Postprzez kolokwium » 21 maja 2007, 13:53

Przykro mi, ale nie gram na 3.
Obrazek
kolokwium
Moderator

Postprzez vego » 21 maja 2007, 14:43

Za to ja mogę zagrać :P
Have fun?
vego

Postprzez mrozik » 21 maja 2007, 20:17

hutek napisał(a):Ja gram niedokładnie? No co wy, ostatnio ,,dałem fory" pewnej dziewczynie podwalając jej skoczka za piona. Oczywiście po długim moim namyśle partie wygrałem z przepiekna koncowka

Kolokwium zapraszam cię do gry na 3m kilka partii pogramy sobie, zobaczymy jak grasz na blitza

Skoro taki dobry jesteś to dlaczego ostatnio grałeś w grupie B,a nie A czy M, własne ego musiałeś podbudować :shock:
Bez urazy ale popatrz lepiej kogo szachów uczysz :P
Vego daj dzieciakowi lekcję pokory 8)
mrozik
Administrator

Postprzez hutek » 22 maja 2007, 12:17

Ja tylko dobry? Myslalem ze jestem perfekcyjny !

Dobra bez zartow.

Po co mialem w ogole tam grac? Zeby inni zarabiali sobie elo na mnie? W moim stanie to by na pewno troche zarobili. Za rok bede musial grac w tych grupach.
hutek

Postprzez mrozik » 22 maja 2007, 16:12

hutek napisał(a):Po co mialem w ogole tam grac?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dla nauki :roll:
mrozik
Administrator

Postprzez lk85 » 22 maja 2007, 16:32

hutek ja nie wiem jak można pisać takie głupoty. I co z tego, że w blitzu byś z nim wygrał? To jest tak samo jakby w biegach sprinter śmiał się z maratończyka, a przecież to są 2 różne sporty, tak samo jest z szachami. Każdy ma swoje priorytety, dla mnie tym priorytetem są szachy klasyczne, w szachy szybkie gram tylko treningowo, a blitze tylko okresowo.
I tamten gość jest po prostu lepszym szachistą od Ciebie, bo właśnie szachy klasyczne pokazują siłę gry zawodnika. Blitze itp. to tylko sprawdzian szybkiego myślenia, można być dobrym w "te klocki" będąc dość słabym szachistą. Wystarczy wejść choćby na taki kurnik, żeby się o tym przekonać. Jest tam mnóstwo zawodników, którzy mają II lub I kategorię, a na kurniku mają ponad 2100.
lk85

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Następna strona

Powrót do Trening szachowy