Starczy tego!

Moderator: Rafcik

Re: Starczy tego!

Postprzez david2333 » 03 lis 2014, 23:49

hej hipek wysłałem ci zaproszenie na chess.com nick --kacap23--- moze uda sie kiedyś razem zagrać ..pozdrawiam
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez Hipek » 15 lis 2014, 23:59

Dni treningu - 9 (do 15 XI włącznie).
Zadań 236, poprawnych 124 (53%!) (Łącznie 3274; +1576-> 48%).

Przestawiłem się z ilości na jakość. Poprzednie podsumowania miały od 43 do nawet 76 i więcej zadań na dzień. Teraz jest ich średnio 26, zadania rozwiązuję dużo wolniej i spokojniej. Widać to m.in. we wzroście rankingu (jestem coraz wyżej: 6 XI osiągnąłem 1566, a dziś - 1577).

Dodatkowo od tygodnia powoli przerabiam lekcje w ramach programu "Chess Mentor" na chess.com, oglądnąłem kilka filmików na YT, zacząłem regularnie prowadzić notatki w niektórych partiach.

Wszystko to procentuje: wiadomo, zdarzają się niektóre partie, w których nagle "ślepnę" i robię podstawkę, zdarzają się też perełki, ale wszystko to raczej stanowi obserwacje odstające. Średnia jest taka, że widzę coraz więcej, dla większości posunięć mam uzasadnienie (nieważne czy słuszne, czy niesłuszne, ale staram się unikać grania "bo mi się wydaje"). Końcówki - moja pięta Achillesowa (przynajmniej tak mi się wydawało) - wyglądają teraz znacznie lepiej, unikam już większości bardziej i mniej ewidentnych strzałów taktycznych i sam próbuję zakładać pułapki.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 260 razy
Ranking: 0

Postprzez Hipek » 28 lis 2014, 11:24

Dni treningu - 11 (do 27 XI włącznie)
Zadań 551, poprawnych 277 (50%) (Łącznie 3825; +1853 -> 48%)

Ciągle do przodu, aż dziw bierze (w końcu musi pojawić się jakiś krok do tyłu, póki co nic takiego się nie dzieje). Pobiłem kolejne rekordy rankingu: 1593 i 1601. W przypadku niepoprawnie rozwiązanych zadań bardzo rzadko już sięgam do komentarzy pod zadaniem i w większości sam dochodzę do tego, dlaczego popełniłem błąd.

Kupiłem też książkę "Graj jak Arcymistrz". Przerabiam ją bardzo powoli, bo jednak czasu na analizę przy szachownicy mam mało. Robię też (prawie) codziennie lekcje online na chess.com. Zacząłem prowadzić notatki w prawie wszystkich partiach, które nie są partiami w szachy 960. Zysków w wynikach (jeszcze) nie widzę, bo partie korespondencyjne trwają swoje. Niemniej jednak dużo pewniej czuję się we wszystkich aktualnie toczących się grach.

Problemem jest natomiast to, że aktualnie mam za dużo partii - ok. 40 (efekt rund turniejów, które zaczęły się w międzyczasie); nie dam rady tego szybciej pozamykać, a poddawać dla zasady też tak głupio.
Obrazek
Hipek

Postprzez Hipek » 30 lis 2014, 00:02

Przecież miało być tak pięknie. Wywiady miały być...

Jedna partia - pozycję analizowałem od kilku ruchów, by w końcu zmienić ostatecznie rozwiązanie na takie, po którym tracę figurę. Zdarza się.

Ale druga partia... cudo. Naprawdę! Ujrzałem naprawdę fantastyczną kombinację. Wygrywającą! Sami zobaczcie:

[FEN "3r2k1/p3bppp/Q1nq2b1/3p4/1r1P2P1/4BN1P/P4P2/R4RK1"]

No kto by tu nie zagrał Nxd4? Upewniłem się kilka razy i zagrałem...

Ślepa plamka to jednak straszna świnia jest. Ustawiła się tak, że nie ujrzałem wszystkiego. Bo szachownica w rzeczywistości wyglądała tak:

[FEN "3r2k1/p3bppp/Q1nq2b1/2Np4/1r1P2P1/4BN1P/P4P2/R4RK1"]

Partia jeszcze się toczy, bo nie jestem aż tak bardzo w plecy, ale dobrze to już było...
Obrazek
Hipek

Postprzez Hipek » 09 gru 2014, 15:46

Dni treningu: 11 (do 8 XII włącznie)
Zadań 600, poprawnych 294 (49%) (Łącznie 4425; +2147 -> 49%)

Jeśli popatrzymy na jeden z wykresów, który mam w statystykach, to wszystko wygląda idealnie: od początku tego okresu ranking powyżej 1550, z jednym punktem powyżej 1600. Tylko się cieszyć? Niekoniecznie.

Drugi wykres, pokazujący mi wartości startową, końcową oraz minimalną i maksymalną pokazują, że w dzień, kiedy osiągnąłem maksymalny ranking jednocześnie spadłem w okolice 1500, a dwa dni później z 1550 przez 1429 (!) dotarłem do 1525. Te dwa dni cechowały się o wiele wyższą niż "codzienna" ilością zadań, wtedy też wpadłem w coś, co sobie nazywam "syndromem hazardzisty" - widząc spadający ranking próbuję się odegrać, znowu tracę i znowu się odgrywam. Wzrost rankingu pojawił się dopiero wtedy, gdy do zadań usiadłem na spokojnie - czyli tak, jak to powinno wyglądać od początku.

Do tej pory trenowałem analizując sytuację tylko ze swojej strony - czyli byłem jak bokser, który potrafi zadać cios, ale nie potrafi postawić gardy. W tym celu spróbowałem rozwiązywać zadania z punktu widzenia przeciwnika (ruch komputera to "mój" ruch, a ja gram jako przeciwnik i próbuję "się" zamatować). W takich zadaniach poniosłem spektakularną porażkę i odstawiłem je na bok, bo nie wiem, czy takie odwracanie ról będzie miało większy sens szkoleniowy.

No właśnie - czy jest sens bawić się w coś takiego? Zanim dojdę do wprawy w analizowaniu pozycji z punktu widzenia przeciwnika, będę musiał spaść sporo w rankingu, przez co będę w trybie "normalnym" rozwiązywał zadania dużo prostsze niż te, które faktycznie stanowią dla mnie wyzwanie - i na pewno spadnę trochę z poziomem.
Obrazek
Hipek

Postprzez Hipek » 16 gru 2014, 17:23

Dni treningu: 8 (do 16 XII włącznie)
Zadań 386, poprawnych 194 (50%) (Łącznie 4811; +2341-> 49%)

W tym okresie mam same sukcesy. Powoli i cierpliwie wędrowałem w górę z rankingiem zadań, by dzisiaj osiągnąć rekord - 1654.

Osiągnięty dzisiaj ranking w szachach korespondencyjnych (1538) jest moim najwyższym od dziewięciu miesięcy.

Nie ma na co narzekać.
Obrazek
Hipek

Postprzez Hipek » 24 gru 2014, 12:41

Dni treningu: 7 (do 23 XII włącznie)
Zadań 452, poprawnych 2014 (47%) (Łącznie 5263; +2555 -> 49%)

Każdy rekord można pobić. Możliwe do osiągnięcia są dwa rekordy: pozytywny i negatywny.
Pozytywny osiągnąłem: 1692.
Negatywny - też - i to zaledwie dzień później: największy w mojej historii spadek rankingowy: 162 punkty. Było to bezpośrednim następstwem rozwiązania w ten dzień 195 zadań, z daleka już widziałem, co nadchodzi, ale zbyt dobrze się bawiłem, żeby przejmować się rankingami. Zresztą już to odrobiłem.

Trochę sukcesów mam też w grze korespondencyjnej - nowy, rekordowy ranking: 1561 (utrzymał się tylko kilka godzin, bo uznałem, że trzeba poddać inną partię - staram się nie grać przegranych gier).

Zapisałem się też do SzLM (i szczerze wierzę, że plany się nie sypną i faktycznie będę mógł wygospodarować w domu czas na grę na żywo). Postanowiłem przy okazji podreperować mojego kurnikowego nicka, na którym miałem rozegrane z 30 partii, z tego część w czasach prehistorycznych (bo jakieś 10 lat temu), a część nawet niedawno, ale zupełnie bezmyślnie; większość partii była przegrana. Głównym kontem jest chess.com, kurnika zdecydowałem się podnieść, żeby nie ładować się w poważne partie z niebieskim kolorem... Bo to tak trochę wstyd.

Partie rozegrane 20+30 lub 30+30, bilans +8=1-0, z tego jedną partię wygrałem tylko dlatego, że przeciwnikowi nie chciało się czekać, w pozostałych dwie wygrałem na czas (przeciwnik olał sprawę), ale miałem w obu przewagę co najmniej lekkiej figury.
Obrazek
Hipek

Postprzez matman » 03 sty 2015, 11:52

Apropos wątku czasu treningu i odpoczynków - podobno Bobby Fischer pracował nad szachami po kilkanaście godzin na dobę. Może wytrzymałość zależy od indywidualnych predyspozycji, talentu itp?
matman

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Postprzez Hipek » 13 sty 2015, 20:14

Najwyższy czas coś napisać po przerwie świątecznej.

Dni treningu: 15 (do 12 I włącznie).
Zadań 839, poprawnych 406 (48%) (Łącznie 6102; +2961 -> 49%).

Utknąłem gdzieś na pułapie 1550-1650 i tam sobie na razie siedzę z małymi przerwami. Podczas jednej z takich przerw wskoczyłem na rekordowe 1698 - ale tylko na chwilę.

Poniosłem spektakularną porażkę w SzLM, co upewniło mnie tylko w tym, że żeby grać na żywo, z krótkim czasem namysłu i z dużo mocniejszym przeciwnikiem, muszę się na pewno ograć i lepiej poznać debiuty, bo 6 minut na zegarze w okolicach 7 posunięcia nie powinno się zdarzać. I nie daje mi żadnych szans.

No, ale przynajmniej pogawędziłem sobie na czacie.

Pomysł mam taki, żeby wykorzystać to, że lubię grać błyskawiczne partie na minutę i wykorzystać to, że przeciwnicy grywają tam różne debiuty (czasem nawet sensowne) i w ten sposób przyspieszyć naukę.

Mniej spektakularnych porażek, a więcej sukcesów mam w szachach korespondencyjnych. Dosłownie kilka minut temu dałem mata; w ostatnich dziewięciu partiach mam bilans +8=1-0, dzięki czemu osiągnąłem ranking 1598. Cyferka jak cyferka, wiele mnie nie interesuje - bilans już bardziej - ostatnie 31 partii to +18=4-9 i nie są to tylko partie z przeciwnikami słabszymi - większość gram z graczami na moim poziomie lub lepszymi.

Podsumowując: idzie do góry. Powoli, ale idzie.
Obrazek
Hipek

Postprzez jarrasch » 15 sty 2015, 20:00

Hipek,

czy mozesz prosze napisac jak wyglada organizacja Twojego treningu?
raz dziennie godzine-dwie, czy tez moze znajdujesz troche czasu zarowno rano i wieczorem?

Pytam, bo wydaje mi sie, ze swietnie udaje Ci sie godzic trudy dnia codziennego z treningiem i mozesz byc dla mnie zrodlem inspiracji.
Pisze serio i prosze nie doszukuj sie "drugiego dna" :)
Mysle, ze jak na osobe po 30-tce i nie tylko pracujaca, ale zapewne tez majaca rozne inne zobowiazania - trenujesz calkiem sporo i systematycznie.

Prosze napisz jak masz "poukladany" trening.

z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez jarrasch, 07 mar 2016, 23:40, edytowano w sumie 1 raz
jarrasch

Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Postprzez Hipek » 15 sty 2015, 22:41

"Organizacja" to bardzo szumnie powiedziane. Czasu mam bardzo mało, więc staram się wykorzystywać wszystkie dziury, które mam i to, że wszystko, czego potrzebuję, mam w telefonie: czekam w kolejce w sklepie - można zrobić zadanie lub dwa. Gotuję wodę na herbatę - znowu. Jadę windą - można rozczytać treść lekcji online i ją przeanalizować po drodze, a potem przeklikać w kolejce na mięsnym. Zanim wyjdę do domu, przebierając się (jeżdżę rowerem) robię też kilka zadań. I w ten sposób, nie przekraczając czasu przerwy w pracy, mam już ustrzelone kilka-kilkanaście zadań.

Wieczorami też znajdzie się czas, żeby coś w międzyczasie zrobić... w toalecie na stałe leżą obie książki Kotowa.

Nie zawsze robię zadania, czasem uda się przeczytać artykuł, czasem (rzadko, bo to mogę zrobić tylko w domu) obejrzę film z analizą jakiejś partii...
Obrazek
Hipek

Postprzez jarrasch » 15 sty 2015, 22:50

Dzięki. Napisałeś, ze maksymalnie wykorzystujesz wszystkie "dziury" czasowe, ale chyba też swoje musisz "przesiedzieć" wieczorem czy rano przy szachownicy/komputerze?
W ostatnim cyklu treningowym zrobiłeś 839 zadań, czyli wychodzi 839/15 = około 56 dziennie.
Chyba nie zrobiłeś tych wszystkich zadań w tzw. "międzyczasie" typu kolejka w sklepie itp.

Przepraszam, że tak Cię męczę, ale to dla mnie bardzo ważne.
Będę się starał skopiować Twoje techniki zarządzania czasem :)
jarrasch

Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Postprzez Hipek » 16 sty 2015, 00:01

Z tym wszystkim bywa różnie - czasem rano zanim wyjdę mogę zrobić kilkanaście zadań, czasem wieczorem hipermarkecie uda się zrobić i ponad 20. Jednego dnia mam zrobione 10 a drugiego 80, wszystko zależy od tego, jak mi się układa. Jeśli wieczór spędzam na treningu (nie szachowym) - to zadań jest mniej, jeśli tak jak dzisiaj planuję trasę na urlop i siedzę przed komputerem, to jest ich więcej.

W weekendy zwykle udaje się zrobić pod 100 zadań (a czasem i więcej, zależy od tego, jakie mam plany) i stąd biorą się wysokie średnie. Nie dzieliłbym na Twoim miejscu ilości zadań przez dni.
Obrazek
Hipek

Postprzez Hipek » 23 sty 2015, 13:47

Dni treningu: 11(do 22 I włącznie).
Zadań 730, poprawnych 347 (48%) (Łącznie 6832; +3388-> 48%).

Kolejny raz pobity rekord rankingu w zadaniach: 1716.
Zwiększa się ilość tych z niepoprawnie rozwiązanych zadań, w których poprawnie rozpoznałem słaby punkt przeciwnika, ale źle lub w niepoprawnej kolejności go zaatakowałem.

Zakończyłem kolejne trzy partie korespondencyjne, dzięki czemu ustanowiłem kolejny rekord rankingu (1612), a z ostatnich partii mam już bilans +11=2-0.

Na szczęście nie boję się o to, że ktoś mnie zacznie podejrzewać, że korzystam z niedozwolonego dopingu windując ten rekord, przynajmniej dopóki będę robił takie cuda (partia nadal trwa i mam już solidną przewagę):

[Event "LTP 2/VI /2"]
[Site "Chess.com"]
[Date "2015.01.19"]
[White "rafbol"]
[Black "Hipek"]
[Result "*"]
[WhiteElo "1463"]
[BlackElo "1612"]
[TimeControl "1 in 3 days"]

1.e4 c6 2.Bc4 d5 3.exd5 cxd5 4.Bb5+ Nd7 5.Qf3 e6 6.d3 Qa5+ 7.Nc3 d4 8.Bxd7+ Kxd7 9.Qxf7+ Ne7 10.Bd2 dxc3
11.Bxc3 Qf5 12.Qxf5 Nxf5 13.O-O-O b6 14.Nf3 Bb7 15.Ne5+ Kc7 16.f3 Be7 17.Rhe1 Bf6 18.g4 Bxf3 {Skoczek nie może bić na f3. Skoro tak zagrałem, to po prostu nie mógł i koniec} 19.Rd2 {Przeciwnik najwyraźniej zgodził się z moją argumentacją...}

Dodatkowo zamiast klepać tylko zadania wróciłem do lekcji online na chess.com.
Obrazek
Hipek

Postprzez Hipek » 30 sty 2015, 10:38

Dni treningu: 7 (do 29 I włącznie)
Zadań 179, poprawnych 98 (55%!) (Łącznie 7011; +3486 -> 50%)

Jak widać po cyfrach powyżej, poważnie ograniczyłem liczbę zadań i dało to efekty: dwukrotnie pobity rekord rankingu - 1748 -> 1757, od 24 stycznia poniżej 1700 spadłem tylko raz, na jedno-dwa zadania. Zamiast siadać i robić zadania "dopóki mi się chce" albo "dopóki mam czas" (bywało, że po sześć - osiem z rzędu), z góry określam liczbę zadań: i robię np. trzy, potem kończę i tyle. Dzięki temu unikam zarówno "odgrywania się", jak i niedbałego rozwiązywania.

Partie korespondencyjne doposażyłem w bilans +3=1-3, co daje w sumie +14=3-3. Trzy partie, które przegrałem, były wynikiem prostych podstawek (w jednym-dwóch ruchach), w równej pozycji. Oznacza to, że podstawiłem jak lebiega, ale i to, że (wyjąwszy partię z wiele słabszym przeciwnikiem) grałem równo aż do momentu, w którym się to stało.

Portalowe lekcje odstawiłem, ostatnio zacząłem bawić się w Szachy Głosowane (w, co ważne, polskim gronie), dzięki czemu mogłem solidnie poduczyć się jednego z otwarć (Wariant Dragona w Sycylijskiej). Na razie pozostanę przy tej formie, bo widzę w niej bardzo duży potencjał.
Obrazek
Hipek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy