Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Moderator: Rafcik

Re: Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Postprzez Nataniel998 » 13 sie 2018, 13:09

rutra napisał(a):Nie tak dawno jeden z forumowiczów pisał jakie ma plany i co zamierza osiągnąć. Napisałem, że moim zdaniem nie uda mu się. Dlaczego tak uważam? Bo forumowicze, którzy coś osiągnęli (np. elo 2000, kandydata na mistrza, czołowe miejsce w grupie juniorskiej w kraju) nie pisali na forum co osiągną i jak będą trenować, lub pisali, a wyniki przyszły gdy zaczęli trenować (przestali pisać).

No przyznam Arturze że jak napisałeś rok temu że mi się nie uda, to nie wiedziałem na jakiej podstawie tak myślisz. Teraz już wiem. Uważam że myślenie w ten sposób jest błędne. Czy jesteś w stanie powiedzieć mi w jaki sposób pisanie na tym forum , przeszkadza mi w trenowaniu? Ja na podstawie doświadczenia dwu letniego na tym forum, mogę powiedzieć że trenuje wtedy gdy pisze tu o swoim treningu, a nie trenuje wtedy gdy nie opisuje swojego treningu. Największe przerwy 1-2 miesięce były wtedy gdy nic nie pisałem na forum!

Jeszcze raz ci dziękuje za zwątpienie w osiągniecie mojego celu. Taki rodzaj krytyki mnie najbardziej motywuje. Teraz wystarczy że uzyskam dwa razy ranking 2200, zdobędę jeszcze 200 oczek(ranking fide) i tym samym udowodnię że się myliłeś! Miałem właśnie iść pograć sobie w HEROES 5, ale po przeczytaniu twego post z przed godziny, postanowiłem że najpierw usiądę i porozwiązuje "parę" zadań.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy
Ranking: 1835

Postprzez Nataniel998 » 13 sie 2018, 13:33

thinkerteacher napisał(a):Co do tych, którzy piszą co chcą zrobić, to kluczem do sukcesu będzie to na ile realnie określają swoje zamiary do możliwości... i czy rzeczywiście podchodzą poważnie do tego co napisali.

Zgadzam się, najważniejsze jest bycie konsekwentnym.

thinkerteacher napisał(a):Napisać, że w ciągu 5 lat dojdę do 2100 ELO każdy może, ale chyba niewielu jest w stanie to realnie wykonać.

Ja uważam że w optymalnych warunkach(Bardzo dobry trener, Wspierający klub i rodzice, no i przede wszystkim Ciężki Trening) z poziomu bez kategorii do poziomu 2100 elo można dojść w 3 lata( Oczywiście zakładam że myślimy o osobie która jest w stanie pracować samodzielnie).
Nataniel998

Postprzez rutra » 13 sie 2018, 15:26

Ja jeszcze raz podkreślę, że nie zwątpiłem w osiągnięcie celu przez Ciebie, a to co napisałem w ubiegłym roku to wynikało z moich obserwacji. Jak widać być może będziesz pierwszą osobą w historii, która pisząc co chce osiągnąć realizuje swój cel. Jestem już na forum ładnych parę lat i zauważyłem, że jak ktoś pisze jakie ma plany, co osiągnie, ile zrealizuje to często się za bardzo nakręca, a później przychodzi zderzenie z rzeczywistością i albo rezygnuje z szachów (znika gdzieś, przestaje grać), albo gra na poziomie, którego bez treningu nie jest w stanie przebić (przestaje trenować).

Jeśli o mnie chodzi, to też miałem pewne plany, gdy wszedłem na listę FIDE z rankingiem 1540, chciałem w ciągu roku-dwóch dojść do 1800. Okazało się, że przestałem trenować. Natomiast co do pisania na forum, to wiele osób mówiło mi, że gdybym czas poświęcony na pisanie przeznaczył na trening to lepiej bym na tym wyszedł. Być może, ale wiem, że gdybym nie pisał, to pewnie przestałbym grać (może teraz już nie, bo się w to za bardzo wkręciłem, ale jeszcze nie dawno tak było).
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 1995 razy
Ranking: 1670

Postprzez ŁowcaAndroidów » 13 sie 2018, 15:51

Ja tam wierze w wyzwania typu "Road to GM" czy "kandydat w 3 lata" i jestem przekonany, że Natanielowi się uda. Jeśli mowa, że nikomu na forum, którzy pisali o tym się nie udało to ja mam inne dane...
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 547 razy
Ranking: 2286

Postprzez thinkerteacher » 13 sie 2018, 18:12

rutra napisał(a):...

Jeśli o mnie chodzi, to też miałem pewne plany, gdy wszedłem na listę FIDE z rankingiem 1540, chciałem w ciągu roku-dwóch dojść do 1800. Okazało się, że przestałem trenować. Natomiast co do pisania na forum, to wiele osób mówiło mi, że gdybym czas poświęcony na pisanie przeznaczył na trening to lepiej bym na tym wyszedł. Być może, ale wiem, że gdybym nie pisał, to pewnie przestałbym grać (może teraz już nie, bo się w to za bardzo wkręciłem, ale jeszcze nie dawno tak było).

Moim zdaniem pisanie o szachach niemal w ŻADEN sposób nie ma negatywnego wpływu na to jak silno/słabo grasz. Pisanie na forum jest moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza że to co piszesz to pewnego rodzaju pamiętnik szachowy. Masz dzięki temu okazję widzieć co i jak grałeś dawniej, jak myślałeś, jakie schematy i błędy powielasz, co ci się udaje, jak często i temu podobne.

Na moje oko to brakuje ci przede wszystkim strategii oraz zrozumienia gry środkowej. Potem do tego dochodzą końcówki, a jakby się przyjrzeć to i taktyka na wyższym poziomie byłaby mile widziana. Przechodzenie na siłę do prostszych pozycji to oznaka zahamowania rozwoju szachowego. I nie dlatego, że nie wolno grać prostych pozycji, lecz dlatego, że przechodząc do nich nie tylko nic nie zyskujesz, ale sporo tracisz. Przede wszystkim tracisz możliwości w których twój przeciwnik będzie w stanie popełnić błąd. Szalenie trudno jest przegrać (białymi) końcówkę K+Q vs K+R, ale już przegranie (czarnymi) końcówki K+R+B vs K+R jest szalenie łatwe!

Co do rankingu ELO na wysokości 1800, to bez solidnego treningu przynajmniej rok... będzie ci ciężko na stałe dojść do tego poziomu. Jak widziałem ostatnio jak grają zawodnicy na poziomie 1800 ELO, to wiem, że między mną a nimi jest różnica co najmniej 1 klasy gry. A warto zerknąć na to, że między tobą a mną jest pół klasy różnicy w sile gry (nie mylić z ograniem). Wniosek chyba jest prosty: aby dojść do 1800 musisz ze słabej/średniej jedynki przejść do słabego/średniego KM-a (poziom, nie wymagane ELO na jego nadanie). A to raczej samo nie przyjdzie - może się okazać, że trening jest niezbędny. Podkreślam, że mówię o stałym poziomie 1800 ELO, a nie jednorazowym jego osiągnięciu (ja jednorazowo miałem niemal 1900 ELO, ale wiem, że nigdy na tyle nie grałem).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8018 razy
Otrzymał podziękowań: 1104 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez yetit78 » 13 sie 2018, 23:56

No cóż, większość z prowadzących takie dzienniki porzuca je albo nie realizuje (wtedy faktycznie pisanie ich jest stratą czasu) ale jeśli komuś to pomaga^^ to czemu nie... Ja np. nie robię takich planów bo wiem że i tak je oleję :P po prostu jak mi się chce to trenuję :D

thinkerteacher napisał(a):.
Na moje oko to brakuje ci przede wszystkim strategii oraz zrozumienia gry środkowej. Potem do tego dochodzą końcówki, a jakby się przyjrzeć to i taktyka na wyższym poziomie byłaby mile widziana. Przechodzenie na siłę do prostszych pozycji to oznaka zahamowania rozwoju szachowego. I nie dlatego, że nie wolno grać prostych pozycji, lecz dlatego, że przechodząc do nich nie tylko nic nie zyskujesz, ale sporo tracisz. Przede wszystkim tracisz możliwości w których twój przeciwnik będzie w stanie popełnić błąd. Szalenie trudno jest przegrać (białymi) końcówkę K+Q vs K+R, ale już przegranie (czarnymi) końcówki K+R+B vs K+R jest szalenie łatwe!
Jak chcesz z pierwszej końcówki zrobić drugą :D ? Ze strategią się zgodzę, ale w ,,zahamowaniu rozwoju'' widać jednak zmianę - rutra gra od jakiegoś czasu do tzw. logicznego końca, a to już coś :)

thinkerteacher napisał(a):.
Co do rankingu ELO na wysokości 1800, to bez solidnego treningu przynajmniej rok... będzie ci ciężko na stałe dojść do tego poziomu. Jak widziałem ostatnio jak grają zawodnicy na poziomie 1800 ELO, to wiem, że między mną a nimi jest różnica co najmniej 1 klasy gry. A warto zerknąć na to, że między tobą a mną jest pół klasy różnicy w sile gry (nie mylić z ograniem). Wniosek chyba jest prosty: aby dojść do 1800 musisz ze słabej/średniej jedynki przejść do słabego/średniego KM-a (poziom, nie wymagane ELO na jego nadanie).

Może ktoś mnie poprawi ale zawsze myślałem że poziom słabego k to jednak 2000 elo, średniego 2100, a mocnego 2200...
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1756 razy
Otrzymał podziękowań: 260 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 14 sie 2018, 00:26

1) Chodziło mi o to właśnie, że osoby "piszące dzienniki/plany" w większości po czasie: a) rezygnują z szachów, b) rezygnują ze swoich celów (grają dla zabawy) lub c) przestają pisać i wtedy niektórzy coś osiągają. Jeszcze nie widziałem na tym forum, żeby ktoś pisał jakie ma plany i je realizował, i coś osiągał (elo ok. 2000, tytuł kandydata na mistrza, jedno z czołowych miejsc na mistrzostwach Polski juniorów w swojej kategorii wiekowej). Owszem pisanie z jednej strony może w niczym nie przeszkadzać, ale niektórzy za bardzo się nakręcają. Ja już miałem takie turnieje, gdzie na bieżąco pisałem relacje na forum, a później po porażce (zwłaszcza takiej, która "powinna" być wygrana) załamywałem się. Teraz mam trochę inne podejście, a relację z turnieju piszę po jego zakończeniu.

2) Akurat to moja sprawa do jakiego końca gram. Mogę grać do mata i nic nikomu do tego, to moja decyzja. Zwykle gram dopóki mam jeszcze wieże/hetmana, bo już mi się kiedyś trafił motyw wściekłej wieży (partia P'25) w "przegranej" pozycji. Z kolei w dwóch innych partiach (z I 1800+ P'15 i I 2000+ P'90); przeciwnik 1800+ już miał zbić ostatniego piona, ale w ostatniej chwili zauważył, że po biciu mój król nie ma gdzie odejść i jest motyw wściekłej wieży, a w tej drugiej partii z 2000+ przeciwnik w ogóle nie wziął pod uwagę takiej możliwości i był bardzo zaskoczony gdy zacząłem cały czas atakować króla wieżą (po biciu byłby pat), ale udało mu się uciec (zasłonić przed szachem).

3) O tych rankingach już chyba była dyskusja na forum. Kiedyś jak elo zaczynało się od 2200 to pewnie to był kandydat. Obecnie gdy elo zaczyna się od 1000 to pełno mamy juniorów <1600, którym jeszcze się ranking nie unormował, którzy zaniżają rankingi innym zawodnikom (bo na kimś muszą nabić). I tak oto zawodnicy elo 1800-1900 mają często normy kandydackie, a zawodnicy 1600-1700 pierwsze kategorie. Z kolei na przykład mam ranking ECF 177, co się przelicza na około elo 2000 i jak to się ma do mojego 1650? Zaryzykuje stwierdzenie, że mając elo 1650 +/- 30pkt moja siła gry jest wyższa niż III kategoria :D Niemniej jednak znam zawodników elo <1400, którzy mają II kategorie i uważają, że grają na poziomie II (a nawet II+).
rutra

Postprzez yetit78 » 14 sie 2018, 00:36

rutra napisał(a):
2) Akurat to moja sprawa do jakiego końca gram. Mogę grać do mata i nic nikomu do tego, to moja decyzja.

Pewnie że twoja, po prostu sądzę że w kontekście robienia postępów są podejścia, sprawdzające się lepiej i gorzej ;)
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1756 razy
Otrzymał podziękowań: 260 razy

Postprzez Titrant » 15 sie 2018, 15:25

rutra napisał(a):Jeszcze nie widziałem na tym forum, żeby ktoś pisał jakie ma plany i je realizował, i coś osiągał (elo ok. 2000, tytuł kandydata na mistrza, jedno z czołowych miejsc na mistrzostwach Polski juniorów w swojej kategorii wiekowej).

viewtopic.php?p=95824#p95824

viewtopic.php?p=101417#p101417
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 119 razy
Ranking: 1000

Postprzez rutra » 15 sie 2018, 18:20

Titrant napisał(a):
rutra napisał(a):Jeszcze nie widziałem na tym forum, żeby ktoś pisał jakie ma plany i je realizował, i coś osiągał (elo ok. 2000, tytuł kandydata na mistrza, jedno z czołowych miejsc na mistrzostwach Polski juniorów w swojej kategorii wiekowej).

http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?p=95824#p95824

http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?p=101417#p101417

Ostatni wpis w temacie 2 lata temu.
rutra

Postprzez majsza » 15 sie 2018, 18:28

rutra napisał(a):
Ostatni wpis w temacie 2 lata temu.

Tak. Ale zauważ co pisał:

Jako że poprzedni cel został osiągnięty przed czasem to aby się nie nudzić :D stawiam sobie cel zdobycie tytułu mistrza krajowego w 3 lata, czyli do końca wakacji 2019. Trzymajcie kciuki!

Kandydata ma.

http://www.cr-pzszach.pl/ew/viewpage.ph ... s_id=40265

A do końca terminu realizacji celu jeszcze trochę czasu. :D
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
FICS: majsza

Postprzez rutra » 15 sie 2018, 19:02

Ale nic nie pisał w międzyczasie, to i cel zrealizował :)
rutra

Postprzez Nataniel998 » 17 sie 2018, 17:26

Nataniel998 napisał(a):Witam
Postanowiłem zrobić sobie challenge o nazwie "roud to 2400 tactical lichess.org" , polegający na tym że w ciągu trzech dni postaram się zrobić rajd do rankingu 2400 na lichess.org w taktyce. Challenge rozpoczynam dziś o 20:00(06. sierpień) a końce 09. sierpnia o godzinie 20:00.
Powiem tylko że mój ranking do tej pory na lichess waha się najczęściej w granicach 2150-2230.

Celu nie udało się zrealizować, trochę przeceniłem swoje umiejętności taktyczne. Udało się nabić ranking do 2320. Co uważam za dobry wynik. Z challenge jestem zadowolony, chyba będę sobie je częściej robił.
Nataniel998 napisał(a):10-12 sierpnia będę brał udział w Mistrzostwach Polski w szachach szybkich i błyskawicznych.

Na Mistrzostwach Polski byłem i powiem że wypadłem dość średnio.
W szachach szybkich zająłem 28 miejsce. Z samej gry jestem nawet trochę zadowolony, ale z wyniku już nie. Celowałem w 24 miejsce(lub lepsze) a ponieważ że celu nie udało się osiągnąć to nie jestem zadowolony
Szczegóły: https://www.chessmanager.com/pl/tournam ... 0018260992

W szachach błyskawicznych zająłem 41 miejsce.
Uważam to za słaby wynik, ale nie jestem nim zdziwiony, ponieważ po prostu jestem słabym graczem przy szybkim tempie. O ile przez internet 3+2 jakoś jeszcze daje rade grać, to w szachach na żywo po prostu nie daje rady z takim tempem.
Szczegóły: https://www.chessmanager.com/pl/tournam ... 0064839680

Szczerze mówiąc to nie wiem skąd się bierze u mnie to że im dłuższe tempo tym lepiej( oczywiście wiadomo że każdy gra lepiej jak ma więcej czasu, ale u mnie to tak wygląda że gracze którzy przy tempie błyskawicznym leją mnie jak psa, to w szachach klasycznych najwyżej o remis mogą ze mną powalczyć) gram, a im krótsze tym gorzej. Prawdopodobnie spowodowane jest to że jestem osobą która lubi "trochę" dłużej pomyśleć :lol2: .
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 26 sie 2018, 16:27

Trochę spóźnione podsumowanie. W dniach 18-26 sierpnia grałem w turnieju w Polanicy-Zdrój. Podsumowanie turnieju pojawi się jutro.

Nataniel998 napisał(a):Trening od 21 lipca do 18 Sierpnia

Od kiedy wróciłem z Kowalewa Pomorskiego to głównie odpoczywałem(robiłem trochę zadań. Od jutra zamierzam wrócić do treningu. Planuje:
- Rozwiązywać codziennie 5 zadań na chess.com
- Rozwiązywać codziennie 10 zadań ( poprawnie) na lichess
- Przeanalizować wszystkie swoje partie z turniejów(18 Partii)
- Przerobić książkę "Myśl jak Arcymistrz"
- Jak będzie czas to popracować trochę nad debiutami dla białych.

Nad taktyką pracowałem dużo, rozwiązałem w sumie 300 zadań(liczone tylko poprawne) na lichess.org i kilkadziesiąt zadań na chess.com.
Przerobiłem książkę "Graj jak Arcymistrz".
Jeśli chodzi o analizę partii to niestety nie odrobiłem lekcji i przeanalizowałem tylko 3 o_O partie .
Nad debiutami trochę pracowałem, ale niezbyt dużo.

Swój prace jaką wykonałem nad szachami oceniam na dość solidną i zadowalającą, no ale mogłem zrobić znacznie więcej(głównie chodzi mi tu o przeanalizowanie tych partii których nie przeanalizowałem).

Do końca sierpnia powinienem podsumować swój pierwszy rok treningu, zostały jeszcze dwa :rotfl: .
Drugi Rok treningu rozpocznie 1 września. Teraz te 5 dni(27-31 sierpnia) poświecę na przemyślenie swojego życia i stworzenie rozsądnego planu na kolejny rok treningu, no i oczywiście na odpoczynek.
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2018, 13:54

Podsumowanie turnieju im. Akiby Runinsteina

Bez wątpienia był to mój najgorszy turniej w ciągu tego roku. Po raz pierwszy rozpoczynałem turniej z pozycji jednego z liderów listy startowej i liczyłem na dobry wynik. Na 186 zawodników miałem 14 nr startowy, a skończyłem na 41 miejscu z wynikiem 5,5/9 pkt. Przed turnieje postawiłem sobie za cel 7/9 pkt i utrzymać elo powyżej 1900. Ani jednego, ani drugiego celu nie zrealizowałem. Wyszedłem na -73 oczka T_T w rankingu Fide.
szczegóły: http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=13_

Jaki może jest powód takiego słabego wyniku? Najprawdopodobniej byłem po prostu zmęczony ciężkimi treningami przed turniejem + Codziennie analizowałem rozegraną przez siebie partie( taka analiza zajmowała mi od 30 minut do 60 minut). Zabawne jest to że ani razu nie weszło mi przygotowanie na przeciwnika. Słabsze turnieje się zdarzają, nie przejmuje się nim specjalnie, ponieważ w ciągu roku rozegrałem 6 turniej klasycznych liczonych do oceny rankingowej fide i tylko jeden na sześć zakończyłem utratą rankingu spowodowaną słabą grą.

Tak jak już wspomniałem partie z tego turnieju już przeanalizowałem i wyciągnąłem z nich wnioski.

Podsumowanie pierwszego roku treningu

Rok temu, czyli pierwszego września 2017 roku posiadałem ranking fide wynoszący 1625 elo, a obecnie po pierwszym roku posiadam 1835 elo. Co oznacza że w ciągi pierwszego roku zrobiłem progres wynoszący +210 oczek, tym samym realizując swój cel przekroczenia bariery 1800 fide.
W okresie między 1 września 2017, a 1 września 2018 roku, rozegrałem 6 turniej klasycznych liczonych do oceny fide, czyli 52 partie.
Statystyki: Przegrane partie 7/52 = 13,5% Remisy 19/52 = 36,5% Wygrane Partie 26/52 = 50%

Wszystkie turnieje Klasyczne w kolejności chronologicznej:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&pr=3_ +20 oczek
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=51_ +86 oczek
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=42_ +54 oczek
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=37_ +56 oczek
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... _z$57.html +85 oczek
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&pr=13_ -73 oczek

Przemyślenia po pierwszym roku treningu

Uważam że ten rok spełnił moje oczekiwania jeśli chodzi o wynik, lecz jeśli chodzi o trening to nie. Miałem parę przerw treningowych w ciągu tego roku co sprawia że nie osiągnąłem poziomu gry jaki mógł bym osiągnąć przy konsekwentnym i regularnym treningu. Bardzo ważne były dla mnie partie z zawodnikami +2000 elo, które pokazały że między mną a nimi nie ma jakiejś wielkiej przepaści. Po tym roku jestem zdania że mój cel jest jak najbardziej do osiągnięcia i wydaje mi się że jest to łatwiejsze niż ludzie mówią. Od 1 września rozpoczyna drugi rok treningu.
Nataniel998

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy