Kanały szkoleniowe na youtube

Moderator: Rafcik

Filmy szkoleniowe youtube

Postprzez x0x » 25 lut 2012, 20:51

Witam
Znacie uzytkownikow/kanaly z youtuba o tematyce szachowej? Chodzi mi tu o debiuty i analize partii gm'ow, koncowki ogolnie wszystko :D . Po wpisaniu chess czy tym podobne pojawia sie wiele filmow ale wiadomo, ze nie wszyscy maja umiejetnosci i wiedze zeby cos dobrze przekazac, a dobrze uczyc sie od lepszych. Takze macie jakies kanaly/uzytkownikow ktore warto ogladac?

Edit. Oczywiscie chodzi i tu o kanaly w jezyku angielskim :D
x0x

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Filmy szkoleniowe youtube

Postprzez Znowutosamo » 25 lut 2012, 21:02

Typowo szachowo-szkoleniowe:
MatoJelic
Chessnetwork
Majnu2006
onlinechesslessons
kingscrusher
wwwchesscom
thechesswebsite
chessexplained
i 2 raczej nie typowo szkoleniowe kanały, ale zamieszczają filmiki np z turniejów:
chessnoir
chessvibes
Michał, It will be legen - wait for it - dary
Znowutosamo

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: ZnowuToSamo
FICS: AgainTheSame

Postprzez Zdzislaw » 25 lut 2012, 21:15

Ja ze swojej strony polecam ten kanał http://www.youtube.com/user/robmaf/videos Filmów może niezbyt wiele, ale za to po polsku :)
Zdzislaw

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Daniel » 25 lut 2012, 21:22

Zdecydowanie polecam kanał Majnu2006. Holender nie jest może utytułowanym graczem, to poziom naszej I kategorii, ale naprawdę umie uczyć, słucha się go świetnie. Od kilku dni umieszcza codziennie filmiki "Middlegame training" uczące gry środkowej, są też analizy całych partii, zarówno własnych, jak i z praktyki arcymistrzowskiej. Nie brak też filmików prezentujących metody ćwiczeniowe, np. cykl "20 minutes excercise". Dla mnie zdecydowanie numer 1 na Youtube, nie dość że wartościowe filmiki, to jeszcze dźwięk jest w dobrej jakości.

Oprócz Youtube przejrzyj jeszcze forum chessvideos.tv, zwłaszcza dział "Training Videos From The Masters" i nagrania FM Denissa Monokroussosa.

Jak już pisałem parę razy na tym forum, uważam tego typu nagrania za najlepszą metodę treningu jeśli chodzi o komputery i Internet obok programów typu CT-Art.
Daniel

Podziękował : 198 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Postprzez Trututu » 27 mar 2012, 16:31

Polecam na youtube serię wykładów GMa gruzińskiego, Romana Dzindzichashvili, jak kanał się nazywa nie pamiętam, ale po nazwisku sądzę, że znajdziecie.
Trututu

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1800

Kanały szkoleniowe na youtube

Postprzez Banksy » 23 gru 2017, 23:32

catherine_best napisał(a):John Bartholomew i chcociażby jego cykl szkoleniowy - Climbing the Rating Ladder:

https://www.youtube.com/watch?v=y9KKFBW ... BV&index=4

(Angielski tam jest przyjemny, a John ma świetne poczucie humoru przy tym ;) )

Sam go subskrybuje od dłuższego czasu. Od razu ściągną moją uwagę. Jeden filmik jego już polecałem tu na forum. Fajne jest to, że potrafi klarownie tłumaczyć swoje szachowe rozumowanie "w locie" podczas gry.
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 187 razy
FICS: Banksy

Re: Książka na początek - III kategoria

Postprzez thinkerteacher » 24 gru 2017, 13:35

Dla mnie na obecnym etapie to JEDYNY kanał szachowy, który uwielbiam. Czekam z niecierpliwością na każdy odcinek i IM John Bartholomew ma NIESAMOWITY dar i umiejętności przekazywania wiedzy w taki sposób, że nawet ja to rozumiem :). Dla mnie oczywiste i bardzo widoczne jest to, że John ma pasję i miłość do szachów oraz uwielbia dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i szachową mądrością.

Najciekawsze, że przez dłuższy czas nie brałem pod uwagę tego, aby oglądać filmiki tego niesamowitego magika ;). Z podobnych kanałów ciekawą opcją jest ChessExplained (IM Christof Sielecki), do tego ChessBrah (GM Erik Hansen i jego znajomi), ChessNetwork oraz Tal Baron (GM Tal Baron). Jak dla mnie powyższe kanały mogą być bardzo pomocne do tego, aby zobaczyć szachy z zupełnie innej, nieznanej dotąd strony :).

Natomiast co do tłumaczenia wielu pomysłów oraz planów podczas gry ("w locie") to rzeczywiście jest to kolejny dowód na to, że mistrzowie szachowi naprawdę wiele elementów mają opanowanych na poziomie bardzo wysokim.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7921 razy
Otrzymał podziękowań: 1089 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez yetit78 » 25 gru 2017, 00:46

Apropo kanałów - ja polecam ten ;)

https://www.youtube.com/watch?v=ZJhQ2tUNmFI
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1726 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Postprzez Siabal » 28 gru 2017, 15:10

Od siebie dodam:
https://www.youtube.com/user/STLChessCl ... _polymer=1 analizy partii arcymistrzów w jednej z najlepszych szkół szachowych na świecie
kanały takich użytkowników jak: Suren, Matojelic, Chess to impress , PowerPlayChess
wstęp do różnych otwarć: Dereque Kelley
z polskich: Marianczello Dominoni
Siabal

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
kurnik.pl: siabal

Re: Kanały szkoleniowe na youtube

Postprzez yetit78 » 28 gru 2017, 19:23

Apropo jeszcze mi się przypomniało z chess.com. filmiki Dannego Renscha. a z polskich infoszach i robmaf - na tym drugim sporo miniatur i filmików dla początkujących.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez Daniel » 28 gru 2017, 22:21

Nowy kanał po polsku, niemal codziennie co najmniej jeden film. Autor prowadził niegdyś znane czasopismo szachowe. https://www.youtube.com/channel/UC6AGEB ... Hfw/videos
Daniel

Podziękował : 198 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Postprzez brelo » 30 gru 2017, 00:54

No cóż...
1) Marianczello Dominoni
2) Kanały szkoleniowe

Wybierz jedno.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 529 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez AuroraBorealis » 30 gru 2017, 01:15

Widze ze redaktor "Szachow Chess" (ten sam, który mieszał w swoim pseudopisemku z blotem 8latków i szydził z gry arcymistrzów, sam mając jakiś dziadowo niski ranking. I ten sam, któremu Suwarski zarzucił fingowanie turniejów - można sprawdzić na starym forum PZSZACH, jeśli jeszcze istnieje) założył szachowy kanał. Dramat. Myślałem, że po upadku jego szmatławca będzie z kolesiem spokój. Jak widzę, myliłem się.
AuroraBorealis

Podziękował : 153 razy
Otrzymał podziękowań: 350 razy
Ranking: 2120

Postprzez Łycha » 30 gru 2017, 19:02

brelo napisał(a):No cóż...
1) Marianczello Dominoni
2) Kanały szkoleniowe

Wybierz jedno.

Brelo - można prosić jaśniej ?
Łycha

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez yetit78 » 30 gru 2017, 23:11

Łycha napisał(a):
brelo napisał(a):No cóż...
1) Marianczello Dominoni
2) Kanały szkoleniowe

Wybierz jedno.

Brelo - można prosić jaśniej ?

Widziałem ten kanał i mam wrażenie że prowadzący gra mniej wiecej na III kat. przez co średnio rozumie zagadnienia które omawia. Do tego gada trochę jak komentator sportowy (patrz np. Szpakowski). Nie wiem natomiast czemu jest to jeden z popularniejszych polskich kanałów o szachach (duuużo lepszy infoszach ma 10x mniej subskrypcji :/ )

yetit78

Następna strona

Powrót do Trening szachowy