JAK trenować?

Moderator: Rafcik

Re: JAK trenować?

Postprzez korob » 03 sty 2018, 02:56

Lucyferek, to rzeczywiście... lucyferek...
Gość podaje partie grane przez różnych graczy. Robi sobie jaja z brelo, który nie poznał, że chodzi o partię Reti-Tartakower. Posty ma tak napisane, jakby pisały je różne osoby. Treść ich wskazuje, być może, że bywa nachlany, naćpany, bądź ma nieuregulowany organizm odpowiednimi lekami, bądź leków odpowiednich, niestety nie wziął.
Uważam, że nie należy wchodzić w dyskusję z kimś nieszczerym, kto jest kim innym niż wcześniej podaje...
Należy takich typoli ignorować lub banować.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy
Ranking: 2119

Postprzez brelo » 03 sty 2018, 03:06

Podałeś wariant, w którym wpierw grasz He2, a potem chcesz tego hetmana przeskoczyć grając Gd3.

Jeżeli nie masz planu, to twoim planem jest przeciwdziałanie planom czarnych. No tylko, że jak masz zidentyfikować te plany, skoro nie jesteś geniuszem? Żeby oszczędzić Ci zmartwień podpowiem, że głównym planem, który czarne próbują wdrożyć w życie w strukturach Caro-Kann (nie wiem, czy mogę je tak nazwać) jest rozbicie centrum poprzez c5. (lub w niektórych przypadkach e5)

Zgodzę się natomiast, że pozycja wciąż oscyluje w granicach równości, ale zgodnie z rosyjską szkołą debiut (jak i całą partię) należy wygrać. Ty nawet nie spróbowałeś. Na tym dyskusję nad tą pozycją bym zakończył, bo obecnie ona nie ma sensu.

@korob, spokojnie, sławne Hd8 wciąż widzę :)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 533 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Lucyferek » 03 sty 2018, 12:56

korob napisał(a):Lucyferek, to rzeczywiście... lucyferek...
Gość podaje partie grane przez różnych graczy. Robi sobie jaja z brelo, który nie poznał, że chodzi o partię Reti-Tartakower. Posty ma tak napisane, jakby pisały je różne osoby. Treść ich wskazuje, być może, że bywa nachlany, naćpany, bądź ma nieuregulowany organizm odpowiednimi lekami, bądź leków odpowiednich, niestety nie wziął.
Uważam, że nie należy wchodzić w dyskusję z kimś nieszczerym, kto jest kim innym niż wcześniej podaje...
Należy takich typoli ignorować lub banować.

Choroba psychiczna(a dokładniej zaburzenia osobowości + dwubiegunowość), natomiast wydaje mi się, że w Pana sposobie wypowiedzi mozna wyostrzyć fakt, że zbliża się demencja starcza.
Nie jestem człowiekiem normalnym, bo jestem chory więc trzeba spychać mnie na margines? W taki sposob to odbieram, w tym wypadku "banować".

Podałem partię Reti-Tartakower jako przykład gry w ktorej nie graly jakieś tam polgłówki z elo <2000 i był zagrany ruch Qd3.
A leki biorę, proszę się nie martwić.
Lucyferek

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 1400

Postprzez hajdzik » 03 sty 2018, 15:08

Lucyferek - to nie jest dobry sposób na wejście w forum.
Będziesz chciał, by ktoś ci w czymś pomógł, jakoś nakierował itd - a forumowicze mogą cię zwyczajnie olać - czy tego chciałeś?
taki był Twój zamiar?
Źle zacząłeś, i albo to wyprostujesz, albo radzę poszukać innego forum - bo tutaj nie czeka cię żadna przyszłość, jedynie będziesz zwykłym obserwatorem, bo twoje tematy i posty forumowicze będą ignorować
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Lucyferek » 03 sty 2018, 16:44

hajdzik napisał(a):Lucyferek - to nie jest dobry sposób na wejście w forum.
Będziesz chciał, by ktoś ci w czymś pomógł, jakoś nakierował itd - a forumowicze mogą cię zwyczajnie olać - czy tego chciałeś?
taki był Twój zamiar?
Źle zacząłeś, i albo to wyprostujesz, albo radzę poszukać innego forum - bo tutaj nie czeka cię żadna przyszłość, jedynie będziesz zwykłym obserwatorem, bo twoje tematy i posty forumowicze będą ignorować

Nie pozostaję nikomu dłużny.
Nie każdy musi się kochać, żeby sobie nawzajem pomagać. Mimo wszystko jestem pomocnym człowiekiem, bezinteresownym. Nie lubię kiedy ktoś coś próbuje mi nawrzucać, a kiedy już mu odpowiem i zaboli to probuje robić z siebie ofiarę. Traktuje wszystkich równo, nie zaleznie od ich światopoglądu,wyglądu,wieku.
Nikogo nie zmuszam, zignorujecie mnie to poprostu stąd wyjdę, bardzo przepraszam za to, że taki ze mnie "ćpun" . ;)

Ze swojej strony nie mam nic więcej do dodania, czasami zdarzy mi się powiedzieć co ślina na język przyniesie.
Wolałbym uniknąć wszelkich nieporozumień dlatego mniej wywodów, więcej faktów, partii i profesjonalności, zwłaszcza z mojej strony ;)
Lucyferek

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 1400

Postprzez Kaczmar » 03 sty 2018, 17:14

Lucyferek napisał(a):...
Ze swojej strony nie mam nic więcej do dodania, czasami zdarzy mi się powiedzieć co ślina na język przyniesie.
Wolałbym uniknąć wszelkich nieporozumień dlatego mniej wywodów, więcej faktów, partii i profesjonalności, zwłaszcza z mojej strony ;)

I tym optymistycznym akcentem zakończmy rozważania na tematy nieszachowe. Ja ze swojej strony mam kilka uwag nazwijmy to bardziej szachowych:
- wklejając swoje partie podajemy, jakim kolorem graliśmy i jakie było tempo gry
- wklejając cudze partie też dobrze jest podać kto grał, kiedy i jakim tempem (jeżeli tego nie wiemy warto jest zaznaczyć, że jest to partia cudza)
- jeżeli oczekujemy analizy partii to nie obrażamy się gdy taka analiza nie pojawi się (analiza to dobra wola innych użytkowników a nie obowiązek)
- nie oczekujmy analizy partii gdy tempo gry było mniejsze niż P30 (szkoda czyjegoś czasu na analizę blitzów - nie ma co rozwodzić się nad sensem pozycji - analizę taktyczną zrobi dowolny program szachowy)
Kaczmar

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez Banksy » 05 sty 2018, 10:08

Taki temat przypomina mi historię opowiedzianą przez Spencera Johnsona "kto ukradł mój ser?" :)

Nie próbuj znaleźć idealnego treningu zanim zaczniesz się uczyć i trenować. Po prostu to zacznij, załóż dziennik na forum i pisz w nim co robisz i na jakiej podstawie. Jak będziesz na czymś tracił czas to pomożemy Ci to zidentyfikować i przeskoczyć.
Ostatnio edytowany przez Banksy, 06 sty 2018, 00:06, edytowano w sumie 1 raz
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 187 razy
FICS: Banksy

Postprzez gm2701 » 05 sty 2018, 19:57

Dobrym kierunkiem wydaje mi się, że będzie zakup książki D.Gronkowski "Paul Morphy geniusz na miarę XXI wieku". Ta książka jest monografią poświęconą temu szachiście, nie jest stricte szachową, ale z tego co kojarzę są też w niej opisane problemy z jakimi zmagał się Paul Morphy, a mianowicie miał zdiagnozowaną chorobę afektywną dwubiegunową. Ogólnie myślę, że od jego twórczości powinieneś zacząć. Korob już dał Tobie wskazówki dotyczące tych dwóch partii, może zacytuję raz jeszcze:
korob napisał(a):Te partie świadczą, że gracz jeszcze nie wyczuwa dynamiki gry, przecenia materiał, nie wykorzystuje w pełni potencjału swej pozycji (np. bojaźliwe 6.d3 w drugiej partii), bojaźliwość prowadzi do zagrań typu 8.g3 w drugiej partii (zamiast 8.Se1, Sg5 lub Gg5(...)

Na podstawie twórczości Paula Morphy można nauczyć się wyczuwać dynamikę pozycji, bo kto jak kto, ale Amerykanin miał doskonałe czucie deski.
http://www.blog.konikowski.net/2013/08/29/paul-morphy/ - tutaj krótko o autorze książki
http://www.chessgames.com/perl/chesscol ... id=1023130 - wybrane partie(te z ołówkiem są skomentowane przez Johanna Löwenthal)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy