Strona 1 z 1

… i co dalej?

PostNapisane: 02 sie 2018, 20:18
przez Verro
Witajcie. Pewnie post jakich wiele. Podstaw szachów nauczyłem się w dzieciństwie, następnie długa przerwa a obecnie chęć podniesienia jakości logicznego myślenia i planowania.
Z Waszym forum powili się zaprzyjaźniam. Założyłem konta: lichess.org, chesstempo.com i chess.com. Nie wiem czy nie za dużo naraz tych platform, niemniej zadania staram się rozwiązywać.
Na turniejach nigdy nie bywałem i raczej tak się nie wkręcę abym bywał :)
Z książek posiadam 2 pozycje - „Wyprawę do krainy szachów” oraz „Szachy” Petera Kurzdorfera. Zacząłem od tej drugiej pozycji, gdyż wydaje się łatwiejsza.
Proszę szanowne grono o wskazówki. W jakim kierunku podążać aby się rozwijać a jednocześnie się nie zrazić?

Re: … i co dalej?

PostNapisane: 02 sie 2018, 20:30
przez kolokwium
turniej

Re: … i co dalej?

PostNapisane: 02 sie 2018, 20:53
przez korob
Z książek posiadam 2 pozycje - „Wyprawę do krainy szachów” oraz „Szachy” Petera Kurzdorfera. Zacząłem od tej drugiej pozycji, gdyż wydaje się łatwiejsza.
Polecam tę pierwszą książkę. To świetny podręcznik. Według mnie najlepszy.

Re: … i co dalej?

PostNapisane: 03 sie 2018, 12:13
przez panrudzki
Zgadzam sie w pelni z kolokwium.

Najlepsze metody treningu to (w kolejnosci od najlepszych):

1. Granie w turniejach OTB
2. Analiza swoich partii
3. Ksiazki ze zbiorami partii dobrych szachistow (ze szczegolowym omowieniem procesu decyzyjnego a nie tylko lista wariantow). Szczegolnie polecam "Understanding grandmaster chess", John Nunn

Pozdr.

Re: … i co dalej?

PostNapisane: 30 paź 2018, 19:04
przez panrudzki
OTB = Over the Board (gra nad deska)

Re: … i co dalej?

PostNapisane: 01 lis 2018, 15:55
przez dkrawiec
Hej,
początki są zawsze najtrudniejsze. Na pewno nie warto zrażać się pierwszymi przegranymi albo tym, że ranking w szachach online nie wzrasta. Na początku trzeba dużo grać, po prostu. Swoje partie analizować z silnikiem szachowym albo kimś bardziej doświadczonym. Przede wszystkim pilnuj, by do szachów online siadać z pełnym skupieniem - wyłącz wszelkie rozpraszacze. Z doświadczenia wiem, że zerkanie jednym okiem na zakładkę z facebookiem w czasie gry to prosta droga do przegranej.

Jeżeli Twój ranking online stanął lub spadł, przeanalizuj swoje ostatnie 10-20 partii. Na chess.com masz fajny silniczek do analizy, który wskazuje błędy. Warto sobie go odpalić. Wypisz sobie błędy, które zauważyłeś. Potem przejrzyj tę listę i zakreśl te, które powtarzały się w kilku partiach. Otrzymasz w ten sposób spis rzeczy do poprawy w swojej grze. Popracuj nad nimi, a Twój poziom gry wzrośnie, ranking też.

Rób tak za każdym razem, gdy zauważysz stagnację lub spadek.

Powodzenia :D