Kandydat w 2,5 roku

Moderator: Rafcik

Re: Kandydat w 2,5 roku

Postprzez kolega indygo » 06 kwi 2019, 13:58

Dawno mnie nie było, ale postanowiłem coś napisać :D Aktualnie trenuję z trenerem od około 1,5 miesiąca. Codziennie staram się robić przez 1,5h kombinacje + 0,5h końcówki. Jeżeli chodzi o metodykę treningu to:
A) Teoria
1) Taktyka - trenuję około 1,5h dziennie najczęściej 2 razy po 45 minut. Nie liczę w tym czasie ile zadań udało mi się przerobić/nabić rankingu, chociaż mam takie tendencje i jakaś część mnie woła, żeby robić zadania na "czuja" bez liczenia do końca, byle nabić ranking oraz tendencja do "odegrania się". Pracuję nad zmianą tego nawyku, ale to jeszcze trochę zajmie. Zgodnie z zaleceniem trenera zmieniłem zestaw na łatwy (chesstempo), co powoduje to, że strasznie dużo rankingu się traci przy błędnie rozwiązanym zadaniu i mało zyskuje. Pokutuje u mnie pewnego rodzaju lenistwo, które podpowiada, żeby nie liczyć czegoś do końca, bo wygląda to na wygrane. Aktualny ranking 1840.
2) Końcówki - przerabiam końcówki szachowe część 1 Bogdana Zerka i z tego co zauważyłem, to liczenie wariantów i znajdowanie prostych motywów (które ćwiczę przy "prostych" zadaniach na chesstempo) zaowocowało lepszym zrozumieniem końcówek. Brałem się już kiedyś za tę książkę, ale nie wyciągnąłem z niej zbyt dużo, bo teraz widzę, że nie rozumiałem co się dzieje. Bardziej skomplikowane pozycje ustawiam na lichess i rozgrywam z komputerem na poziomie maksymalnym tak długo, aż praktycznie je zapamiętam. Dzięki takiemu zabiegowi mam nadzieję na szybką ocenę pozycji, które mogą powstać w trakcie partii i jak już wiem, że jakaś pozycja jest wygrana/remisowa to nawet z mistrzem świata po drugiej stronie doprowadzę do takiego wyniku, a praktycznie to że znajdę odpowiedni plan przy ograniczonym czasie do namysłu. Wychodzę z założenia, że lepiej umieć mało, ale bardzo dobrze niż dużo, ale po łebkach.
3) Strategia i plany - w wolnych chwilach oglądam komentowane partie, co jest oprócz analizowania partii jedynym źródłem wiedzy na ten temat. Myślę, że ten aspekt będę w przyszłości rozwijał, ale na razie skupiam się na końcówkach.
4) Debiuty - generalnie nie poświęcam tutaj zbyt dużo czasu, ale jak dostanę słabą pozycję po jakieś partii to później sprawdzam w jaki sposób powinienem rozgrywać taką pozycję.
B) Praktyka
1) Staram się rozgrywać około 4-5 partii korespondencyjnych jednocześnie na czas 2 dni na ruch. Poza tym staram się raz w tygodniu rozegrać jedną dłuższą partię (min 30 min na zawodnika, chociaż ja lubię dłuższe z dodawanym czasem typu 30 + 15 albo 45 + 10). Niedługo planuję wybrać się na turniej 15m w Poznaniu i zobaczyć jak wypadnę w grze na żywo :D
kolega indygo

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 0

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy