Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA-2019

Moderator: Rafcik

Re: Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA-2019

Postprzez krzysio » 12 gru 2018, 20:03

Sensowne lekcje możesz też dostać przez net (lub prywatnie, choćby i w domu), nie tylko w klubie. I jeśli ma być skutecznie, to tą drogę bym polecał. Znaleźć kogoś, kto popatrzy co umiesz, gdzie największe braki, powie co i jak ćwiczyć, oraz dobierze książki. Może dogadać się choćby na kilka godzin?

Aaaa, w tym zawodzie podobnie jak w każdym innym. Im ktoś ma mniej do zaoferowania, tym zazwyczaj większej reklamy potrzebuje i terminy ma wolne, im trener sensowniejszy, tym trudniej znaleźć do niego kontakt i jego wolny czas ;) I jeśli jest kłopot z weryfikacją instruktora, to nie schodziłbym poniżej kandydata. Nie dlatego, ze I/II "musi być za słba", a dlatego, że kandydat gwarantuje pewien poziom wiedzy, a niekoniecznie musi być droższy.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 12 gru 2018, 22:22

Mariusz29 napisał(a):Czytałem troche na temat przelicznika FIDE,do 30 parti obowiązuje K val 40,chciałbym z tego jak najbardziej skorzystać.

Tymi przelicznikami to się w ogóle nie przejmuj. Chyba, że chciałbyś mieć kiedyś ranking elo powyżej 1800, to może rzeczywiście lepiej uważać, żeby nie wejść za nisko. Widziałem jak zawodnicy grający na poziomie 1800+ wchodzili na listę z rankingami typu 1255, 1450, ale nie dlatego że słabo zagrali (robili wyniki w granicach 90%), tylko mieli słabych przeciwników (głównie przez grę na początek w grupach typu do 1600, gdzie jest masa juniorów z niskimi rankingami).

Proponuję tak jak już zostało napisane zagrać na Cracovii w tym roku żeby mieć przetarcie, sprawdzić się. Unikając turniejów (dla jakiś przeliczników) przez rok wiele nie zmieni. Między innymi dlatego, że jest różnica między grą w internecie a grą na żywo (osoby "nieograne") mogą mieć na początku problem żeby się przestawić do gry na żywo.

A jeśli już bardzo chcesz skorzystać z wysokiego przelicznika to można podjechać za południową granicę, albo wybrać się na weekend do Anglii, wejść na listę z wysokim rankingiem. Tylko co z tego, jak potem w Polsce dużo rankingu się straci. Albo (tańsza opcja) zapłać 200% wpisowego za grę w grupie B, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że możesz wszystkie partie przegrać.

PS. Kiedyś po przerwie od szachów zagrałem by się sprawdzić, natomiast docelowo miałem się przygotować do turnieju, który był pół roku później. Jak się okazało o wiele lepiej zagrałem w tym pierwszym turnieju.
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2153 razy
Ranking: 1584

Postprzez Mariusz29 » 13 gru 2018, 01:34

do panrudzki interesują mnie książki tylko po polsku,dzieki wszystkim za wskazówki z całą pewnością skorzystam,przekonaliście mnie z tym ograniem.Wystartuje w czymś 5-7 rund za ok. pół roku dla przetarcia
Mariusz29

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1000
kurnik.pl: marek1000
FICS: panczarek
Playchess: marek1000

Postprzez FireEasy » 13 gru 2018, 16:53

Jak chcesz panrudzki to podaj to skorzystam.
FireEasy

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 2600

Postprzez panrudzki » 14 gru 2018, 12:02

John Nunn, "Understanding chess move by move"
Jeremy Silman "The Amateur's mind"
Jesus de la Villa "100 Endgames you must know"

To tak na początek...
panrudzki

Podziękował : 44 razy