Dziennik treningowy ramzesa

Moderator: Rafcik

Dziennik treningowy ramzesa

Postprzez ramzes » 24 mar 2019, 14:33

Witam wszystkich.

Jako że jest to mój pierwszy post na forum, to napiszę parę słów o sobie. Posiadam II kategorię szachową; ranking FIDE: ok. 1300 szachy klasyczne, ok. 1500 szybkie; ranking lichess ok. 1900 klasyczne i szybkie, ok. 1800 błyskawiczne, ok. 1100 pociskowe. Jestem samoukiem, w związku z czym mam spore dziury w wiedzy szachowej. Czytelnikiem forum jestem już od jakiegoś czasu.

Zachęcony wątkiem Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo) również postanowiłem rozpocząć trening z tą serią książek. Moim celem będzie osiągnięcie siły gry ok. 1800 elo, czyli zdobycie stabilnego rankingu ok. 2100 na lichess w szachach klasycznych.

W tym wątku chcę zapisywać swoje postępy, dzielić się opinią o poszczególnych rozdziałach książki, a także komentarze do niektórych swoich partii.

Przerobione rozdziały przez ostatnie dwa tygodnie:

Build up your chess. The fundamentals

Rozdział 1. Mating motifs

Rozdział w miarę prosty, ale niektóre pozycje sprawiły mi drobne problemy.

Wynik testu 13/16, zaliczony.

Rozdział 2. Mating motifs 2

Rozdział znacznie trudniejszy od poprzedniego, sprawił mi sporo kłopotów.

Test był dla mnie dużym wyzwaniem. Największym problemem było to, że zadania nie są takie oczywiste i czasem nie mają forsownych rozwiązań (niekiedy przy najmocniejszej odpowiedzi przeciwnika zyskuje się jedynie pionka i lepszą pozycję), liczenie bocznych wariantów i ich ocena było dla mnie dość ciężkie. Szczerze mówiąc obawiałem się, że nie zaliczę tego testu.

Wynik 19/21, zaliczony.

Rozdział 3. Basic opening principles

Treść rozdziału to kilka partii komentowanych, których przerobienie było dość wyczerpujące (spora liczba bocznych odgałęzień, debiuty których nie gram na co dzień).

Test był dość przyjemny, chciałbym w swoich partiach otrzymywać takie pozycje ;). Ogólnie nie miałem z nim zbyt dużego kłopotu (poza bocznymi wariantami, które niekiedy były dość trudne do oceny, wiele z nich przegrałbym na szachownicy). Trochę wstyd tych kilku straconych punktów, zwłaszcza w diagramach z debiutów, które gram na co dzień.

Wynik 26/31, zaliczony.

Rozdział 4. Simple pawn endings

Treść rozdziału nie była dla mnie nowością, raczej powtórzeniem tego, co już znałem. Nie czuję się pewnie w pionkówkach.
Trochę obawiałem się o wynik testu.

Wynik 19/22, zaliczony. Niezaliczone zadanie wymagało "zobaczenia pozycji" na ok. 6 posunięć do przodu (liczenie wariantów to moja słaba strona). W kilku zadaniach podałem rozwiązania alternatywne, równie wysoko punktowane co główne.

Podsumowanie.

Podręcznik to książka z zadaniami, praca z nią polega na ułożeniu pozycji z diagramu na szachownicy, zastanowienia się nad nią i porównania notatek z rozwiązaniem. Problemy nie należą do łatwych, omawiany motyw często nie jest forsowny, czasem stanowi jedynie groźbę, czasami w jednym zadaniu trzeba zastosować kilka kombinacji. Miałem sporo kłopotów z rozwiązywaniem pozycji na szachownicy, czasem jakoś mimowolnie spoglądałem na diagram w książce - dostrzegałem na nim znacznie więcej i szybciej. Ogólnie mam spore problemy w liczeniu wariantów (z książki i podczas partii szachowej), mam nadzieję, że dzięki tej serii uda mi się je zminimalizować.
ramzes

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 0

Powrót do Trening szachowy