Ścieżka mojego rozwoju - początkujący

Moderator: Rafcik

Ścieżka mojego rozwoju - początkujący

Postprzez pablo1396 » 18 lis 2019, 22:46

Cześć.
Szachy traktuję jako sposób na odstresowanie, miłe i emocjonujące spędzanie czasu.

Mam 36 lat na karku. Mimo to postanowiłem wrócić do szachów. Miałem z nimi kilka krótkich epizodów. Jeden z nich zaowocował 1400 PZSz i na tym stanęło. Do treningów wróciłem w grudniu zeszłego roku. Trwało to do maja 2019 i znowu przerwa. W tym okresie wziąłem udział w dwóch turniejach szachów klasycznych. W dwókołówce (24 rundy) granej 90 min na 40 pos + 30 min, która była świetnym poligonem na rozegranie. I turnieju granym 30min + 30 sek/pos, gdzie 7 rund, gdzie zdobyłem ledwo 3,5 pkt. i strasznie się zniechęciłem. Zupełnie niepotrzebnie wzbudziłem w sobie jakąś niezdrową presję. Obecnie postanowiłem ponownie wziąć się za regularne treningi. Ilość poświęconego na treningi czasu będzie zależna od tego ile uda mi się go wygospodarować. Mam rodzinę i dwoje dzieci, które wymagają uwagi. Liczę na wsparcie żony, która czasem wyręczy mnie w obowiązkach. W/w poligon rozpocznie się ponownie w styczniu i mam zamiar znowu tam pograć. A co dalej, to się zobaczy. Poniżej części składowe mojego obecnego treningu:
1. Przygotowanie debiutów w niewielkim zakresie.
2. Przeglądanie, 'analiza' klasyków.
3. Rozwiązywanie zadań taktycznych na cheestempo.
4. Nauka końcówek w oparciu o trylogię B. Zerka.
5. Gra tempem conajmniej 60 min lub 30+30.

Ponadto będę oglądał kanały Dawida Czerwa i Piotra Kaczorowskiego. No i przypomnę sobie kilka tematów z programu na 3 Goleniszczewa.

Cel - grać coraz lepiej i ugrać trzecią kategorię.

Będę tu pisał o wykonanej robocie, problemach i co mi ślina na język... Tzn. co mi paliczki wystukają.

Pozdrawiam
pablo1396

Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy
Ranking: 1400

Re: Ścieżka mojego rozwoju - początkujący

Postprzez panrudzki » 19 lis 2019, 12:05

Powodzenia! Będziemy Ci kibicować.
panrudzki

Podziękował : 55 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1900

Postprzez treePL » 19 lis 2019, 17:18

Cześć, jestem w podobnej sytuacji do ciebie, również 35 lat, bardzo czasochłonna praca (pracuje od 9-12h dziennie), dwójka wspaniałych chłopaków którym staram się poświęcać czas i brak jakiegokolwiek wsparcia od kogokolwiek :)

Od roku staram się coś grać, również traktuje szachy jako hobby. Udało mi się ugrac II kategorię (zaczynałem od III). Teraz moim nowym celem jest I kategoria i 1600 fide.

Życzę powodzenia, będę kibicować.

PS:
Jakbyś chciał pograć lub pogadać o szachach jestem otwarty na propozycje.
treePL

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 138 razy
Ranking: 1376

Postprzez pablo1396 » 19 lis 2019, 18:47

Dziękuję za dobre słowa.

Drzewko, czytałem twój dziennik i jestem pod wrażeniem twojego samozaparcia do gry no i wyników.

Pozdrawiam.
pablo1396

Postprzez pablo1396 » 24 lis 2019, 20:40

Podsumuję drugi tydzień regularnych treningów. Zadania taktyczne podam z uwzględnieniem czasu, który na nie poświęciłem w danym dniu. Będzie to bardziej miarodajne, niż ilość. Zakładałem granie partii minimum P-30'+30" albo P-60', ale jak życie pokazuje, P-45' udaje mi się grać częściej. Puki co, gram bardzo słabo.

Niedziela 17.11.2019
Gra P-30'+30" (gram na lichess)

Poniedziałek
Zadania taktyczne - 40 minut (rozwiązuję na chesstempo)
Przerobiłem lekcję z Programu na 3 kat. Goleniszczewa - Otwarta linia - 20 minut

Wtorek
Gra P-45'
Końcówki (tempowanie po trójkącie) - 35 minut

Środa
Zadania taktyczne - 35 minut

Czwartek
Gra P-45'
Zadania taktyczne - 20'

Piątek
wolne - (brak czasu)

Sobota 23.11.2019
wolne - (brak czasu)

Tak to wyglądało. Nie liczyłem czasu poświęconego na zbieranie materiałów na temat wybranych debiutów i partii P-10', które gram na chesscom, praktycznie codziennie. Udało mi się również przejrzeć pobieżnie niektóre partie, które rozegrałem na ostatnim turnieju w kwietniu 2019.

Wiem, że temat był na forum poruszany, ale brakuje tam informacji. Otóż poszukuję dobrze komentowanych partii klasyków, gdzie takie znaleźć? Zamierzam kupić książkę G. Siwka - J. R. Capablanka, bo wyczytałem, że zawiera świetnie skomentowane partie.

Pozdrawiam
pablo1396

Postprzez pablo1396 » 29 lis 2019, 18:50

Dziś przyszły zamówione przeze mnie książki. "Jose Raul Capablanka" G. Siwka i "Ocena pozycji i planowanie" M. Euwe. Na moje oko, obydwie przedstawiają się ciekawie, myślę, że odpowiednio do mojego poziomu gry. Najpierw na warsztat wrzucę "Capablankę", a jak moja gra się nieco wzmocni, to i drugą pozycję zacznę przerabiać.

Pozdrawiam.
pablo1396

Postprzez treePL » 29 lis 2019, 22:03

Koniecznie daj mi znać jak ci się podoba Capablanka, dziś odebrałem właśnie tą książkę ale minie kilka miesięcy zanim się za nią zabiorę bo mam cały stos książek do przeczytania :)
treePL

Postprzez Daniel » 29 lis 2019, 22:10

treePL napisał(a):Koniecznie daj mi znać jak ci się podoba Capablanka, dziś odebrałem właśnie tą książkę ale minie kilka miesięcy zanim się za nią zabiorę bo mam cały stos książek do przeczytania :)

Capablanca to świetna książka dla nieco mniej zaawansowanych. Komentarze są bardzo opisowe, nie ma długich komputerowych wariantów. Ruch po ruchu jest wyjaśnianie, dlaczego zagrano tak, a nie inaczej. Pod tym względem książka wyróżnia się bardzo na plus. Nie wiem, jakie masz książki na tym "stosie do przeczytania", ale zmiana kolejności może być tu niezłym pomysłem, bo te inne mogą być trudniejsze w studiowaniu.
Daniel

Podziękował : 222 razy
Otrzymał podziękowań: 352 razy

Postprzez treePL » 29 lis 2019, 22:35

1. 100 Endgames you must know
2. Applying logic in chess
3. 2 kursy chessable o debiutach
4. Capablanca
5. Rubinstein
6. Attack in chess (czy jakoś tak)
7. Yusupow 9 częśći

Razem 15 książek. Marzenie: czytać 1 książkę na miesiąc. (w 2019 przeczytałem całe 2 książki szachowe)
treePL

Postprzez pablo1396 » 30 lis 2019, 18:25

Podsumowanie tygodnia:

Niedziela 24.11.2019
Zadania taktyczne - 35 minut

Poniedziałek
wolne

Wtorek
Gra P-45
"Analiza" rozegranej partii

Środa
Końcówki - oddalony wolny pion - 35 minut
Zadania taktyczne - 25 minut

Czwartek
Zadania taktyczne - 30 minut
Końcówki - pionowy przełom - 25 minut

Piątek
Gra P-45
Obejrzana partia: Capablanca - Blanco 1913r.

Sobota 30.11.2019
Gra P-40
Obejrzana partia: Canal - Capablanca 1929r.
.......................................................

Dobry tydzień pod względem wygospodarowanego na treningi czasu. Podczas gry wciąż podstawiam i robię błędy w liczeniu. Dla mnie to normalne na tym etapie i nie robię z tego tragedii, trzeba dużo grać. Staram się wyeliminować grę szybkich partii na chesscom, ale to czasem jak nałóg.Zachowuję proporcje pomiędzy poszczególnymi (nazwijmy to :D ) segmentami treningu, gra, taktyka, teoria końcówek itd. Z tym, że najważniejsze dla mnie jest obecnie ogranie.

Co do książki "... Capablanca", zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Przerobiłem dopiero dwie partie, ale ich analiza zapisana jest w bardzo przystępny jak dla mnie (początkującego) sposób. Krótko mówiąc autor tłumaczy jak krowie na rowie. Poza tym zaskoczeniem jest dla mnie również długość komentarzy, opis partii zajmuje kilka stron, które przerabiam nawet i godzinę. Staram się nie oglądać tego bezmyślnie, ale myślę nad ruchami graczy zanim przeczytam dalszy komentarz, a wybrane fragmenty przerabiam sobie kilka razy (np. fajnie opisane debiuty). Więc książka jak najbardziej mnie satysfakcjonuje.

Pozdrawiam.
pablo1396

Postprzez mpbc » 30 lis 2019, 21:36

treePL napisał(a):1.
2. Applying logic in chess

Ciekawy jestem tej pozycji, warte przeczytania?
mpbc

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 0

Postprzez treePL » 30 lis 2019, 21:49

@mpbc przeczytałem pierwsze 30 stron aby zobaczyć czy to bedzie to, jak narazie jestem bardzo zadowolony. Ale najpierw 100 endgames..
treePL

Postprzez panrudzki » 02 gru 2019, 12:39

Mam tę książkę. Jest dobra, dużo nowych rzeczy dla mnie, których nie widziałem w innych książkach np. dokładna wartość figur albo podejście, żeby grać solidne, nudne debiuty przeciwko silniejszym przeciwnikom. Wadą książki jest natomiast to, że jest "przegadana" - wiele rozdziałów mogłaby być połowę krótsza, bo autor ma irytujący styl pisania, że w kolejnych akapitach powtarza to, co już napisałem tylko innymi słowami.
panrudzki

Podziękował : 55 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1900

Postprzez pablo1396 » 08 gru 2019, 21:33

Podsumowanie tygodnia:

Niedziela 01.12.2019
Końcówki - pionowy przełom - 30 min.
Zadania taktyczne - 30 min.

Poniedziałek
Gra P-30'

Wtorek
Gra P-40'
Obejrzana partia - Menchik -Capablanca

Środa
Końcówki - pionowy przełom - 45 min.

Czwartek

Piątek
Gra P-45'

Sobota 07.12.2019
pijaństwo xD

Chciałoby się więcej czasu poświęcać na szaszki, ale wychodzi różnie. Staram się codziennie coś zrobić. Znacie książkę "Sztuka ataku" V. Vukovica? Pozycja posiada świetne recenzje, ale nigdzie nie wyczytałem dla jakiego poziomu graczy jest polecana? Czy ktoś się orientuje?

Pozdrawiam
pablo1396

Postprzez pablo1396 » 15 gru 2019, 19:49

podsumowanie tygodnia:

Niedziela 08.12.2019r.
Końcówki - pionowy przełom przy obecności figur - 30 min.
Obejrzana partia - Capablanca - Villegas 1914

Poniedziałek
Gra - P - 45'

Wtorek
wolne

Środa
Zadania taktyczne - 40 min.
Końcówki - pionowy przełom przy obecności figur - 30 min.
Obejrzana partia - Capablanca - Schroeder - 30 min.

Czwartek
Gra - P-60'

Piątek

Sobota 14.12.2019r.
Gra - P-45'

Wciąż mam problemy z liczeniem podczas gry. Zdarza się, że licząc wariant ominę (nie zauważę) jedno z odgałęzień, robię ruch na pewniaka a tu buła i po grze ;D Wkurzają mnie też zadania na chesstempo. Dziś np. rozwiązałem zadanie (dość proste), a tu mi pokazuje, że źle. No to liczę i oglądam z każdej strony i wychodzi, że to co pokazuje chesstempo prowadzi do przegranej. I o co tu chodzi? Mimo, że w tym tygodniu sporo czasu udało mi się poświęcić na treningi, to i tak czuję niedosyt. Pamiętam jak na koniec zeszłego roku byłem na urlopie prze miesiąc co dzień poświęcałem na szachy jakieś 4 godziny :D Piękne, ale w normalnym życiu nierealne. Cieszę się, że żona mnie wspiera w moich zainteresowaniach i traktuje mnie wyrozumiale jeśli chodzi o treningi. Nawet mnie mobilizuje i akceptuje plany udziałów w turniejach wyjazdowych (planuje mi kupić pod choinkę jakiś komplet szachów, albo zegar - tajemnica ;D ). Przy dwójce dzieciaków to nie takie oczywiste, kto je ma ten wie :D .

Pozdrawiam wszystkich.
pablo1396

Następna strona

Powrót do Trening szachowy