Trenerzy Kraków

Moderator: Rafcik

Trenerzy Kraków

Postprzez Siabal » 19 lip 2020, 05:24

Jakich bardzo dobrych trenerów znacie w Krakowie lub okolicy ? Od FM w górę.
Siabal

Podziękował : 37 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: siabal

Re: Trenerzy Kraków

Postprzez epilogue » 19 lip 2020, 18:45

Siabal napisał(a):Jakich bardzo dobrych trenerów znacie w Krakowie lub okolicy ? Od FM w górę.

Od FM w gorę? a co to znaczy. Szukasz dobrego trenera czy zawodnika do sparingów? a może są normy dla trenerów i nie wiem ...a może FM to skrót od radia. Na początku napisz ile możesz zapłacić za godzinę bo nie wiadomo czy jest sens rozmawiać. Trenerzy z FM są zapracowani i drodzy.
epilogue

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Postprzez Siabal » 19 lip 2020, 20:50

Chodzi o trenerów z siłą gry FM lub wyżej, a zrozumieniem szachów jeszcze lepszym.
Siabal

Postprzez Siabal » 19 lip 2020, 21:19

epilogue napisał(a):
Siabal napisał(a):Na początku napisz ile możesz zapłacić za godzinę bo nie wiadomo czy jest sens rozmawiać. Trenerzy z FM są zapracowani i drodzy.

Bardziej chodziło mi kto w ogóle jest z tych okolic warty polecenia, czy takich mocnych trenerów jest aż tak dużo ? Wnioskuję po tym, co napisałeś, że nie skoro tacy zapracowani. Bo jak znam życie i Polaków, to na pewno nie ma aż tylu chętnych żeby regularnie płacić po około 100zł za godzinę, kilka razy w tygodniu, a tym samym "zapracowując" tych trenerów co są dostępni.
Siabal

Postprzez pablo1396 » 20 lip 2020, 10:52

Pomogli. To na tym forum lubię, ktoś zadaje pytanie i jest zjechany na starcie, łapanie za słówka i inne pierdoloty zamiast odpowiedzi na pytanie.
pablo1396

Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Ranking: 1400

Postprzez puzzle » 20 lip 2020, 15:02

epilogue napisał(a):
Siabal napisał(a):Jakich bardzo dobrych trenerów znacie w Krakowie lub okolicy ? Od FM w górę.

Od FM w gorę? a co to znaczy. Szukasz dobrego trenera czy zawodnika do sparingów? a może są normy dla trenerów i nie wiem ...a może FM to skrót od radia. Na początku napisz ile możesz zapłacić za godzinę bo nie wiadomo czy jest sens rozmawiać. Trenerzy z FM są zapracowani i drodzy.

Trenerzy posiadajacy FMa to zazwyczaj koszty 40-60 zl za godzine, niektorzy nawet taniej. Dla porownania trenerom posiadajacym GMa trzeba nierzadko zaplacic 100 zl/h a nawet wiecej. Poza tym nie udawaj glupa, przeciez wyraznie autor tematu napisal, ze poszukuje trenera a nie dziennikarza radiowego...
puzzle

Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Postprzez Siabal » 20 lip 2020, 15:32

Ok, a jakieś konkretne nazwiska ? Oczywiście można szukać w krakowskich klubach czy sekcjach szachowych, ale z tego co obserwuję to oni szkolą młodzież, więc zapewne niewiele czasu mają na dorosłych
Siabal

Postprzez M_Brzeski » 20 lip 2020, 20:49

W Krakowie to w ogóle jest mało zawodników od FM-a w górę: Kamil Mitoń, Michał Matuszewski, Artur Jakubiec, Dariusz Mikrut. J-K Dudy nie liczę :-)
M_Brzeski

Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 2338

Postprzez krzysio » 20 lip 2020, 21:40

Nie ma sie co czepiać, że "nie pomogli", bo pytanie średnio sensownie postawione. M_Brzeski słusznie zauważył, że szachistów powyżej FM w Krakowie mało, do tego nie wszyscy bawią się trenowaniem.
Pytanie co kryje się pod pojęciem "dobry", znaczy taki który ma wyniki? To zaczynają się schody, raz to nie będzie 40-60 zł, a zdecydowanie więcej, dwa niestety zazwyczaj mają sporo uczniów, a trzy szkolą głównie tych, którzy robią spore progresy, głównie ostro pracujące dzieci. I szukanie "po uczniach" często najlepsza droga, podpytać kto prowadzi/uczył tych "coś potrafiących".
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1031 razy

Postprzez Siabal » 20 lip 2020, 22:07

krzysio napisał(a):Pytanie co kryje się pod pojęciem "dobry", znaczy taki który ma wyniki?

Taki który potrafi szkolić, wie jak doprowadzić kogoś do FM lub IM, a co ! :D Nie ma znaczenia jego kategoria szachowa, może mieć nawet słabą III, ale tak w praktyce się nie zdarza, wiec wiadomo, że będzie to albo IM albo GM.
Z tego co znalazłem to jeszcze jest M. Klekowski.
Siabal

Postprzez pablo1396 » 21 lip 2020, 07:14

Pytanie jak pytanie, mam 4 kat., a od razu wiedziałem o co autorowi chodzi. A jakieś przytyki, czepialstwo nie jest tu potrzebne. Zawsze można zamilknąć zamiast szukać dziury w całym. Ale przecież internet to takie piękne miejsce gdzie można sobie pofolgować, bo nikt mnie nie zna.
pablo1396

Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Ranking: 1400

Postprzez M_Brzeski » 21 lip 2020, 16:29

Siabal napisał(a):Z tego co znalazłem to jeszcze jest M. Klekowski.

Pewny nie jestem, ale raczej Maciek nie mieszka już w Krakowie.
M_Brzeski

Postprzez epilogue » 21 lip 2020, 21:12

pablo1396 napisał(a):Pytanie jak pytanie, mam 4 kat., a od razu wiedziałem o co autorowi chodzi. A jakieś przytyki, czepialstwo nie jest tu potrzebne. Zawsze można zamilknąć zamiast szukać dziury w całym. Ale przecież internet to takie piękne miejsce gdzie można sobie pofolgować, bo nikt mnie nie zna.

dodałeś dwa posty które jedynie co wniosły to narzekanie. Jaki jest sens tego? Nie zauważyłeś ze pytanie kolegi było mało precyzyjne, może spontaniczne, możne nie przemyślane i żeby móc na nie odpowiedzieć z sensem to trzeba mieć trochę więcej danych. Patrz głębiej, analizuj, czasem coś policz i nie myśl ze od razu wiesz o co autorowi chodzi to możne kiedyś przeskoczysz 4 kategorie ... bez urazy naturalnie.

Co do tematu to w dobie covid można tez użyć np skypa i nie ograniczać się do Krakowa a poszukać np w Moskwie - tam jest najwięcej arcymistrzów i najwięcej trenerów z doświadczeniem i sukcesami a z tego co widziałem płatność w rublach będzie tez korzystniejsza niż w PLN, język z pewnością nie będzie przeszkodą.
epilogue

Otrzymał podziękowań: 25 razy

Postprzez Titrant » 21 lip 2020, 21:51

Siabal napisał(a):Taki który potrafi szkolić, wie jak doprowadzić kogoś do FM lub IM, a co ! :D Nie ma znaczenia jego kategoria szachowa, może mieć nawet słabą III, ale tak w praktyce się nie zdarza, wiec wiadomo, że będzie to albo IM albo GM.

Myślę, że nie warto ograniczać się tylko do myślenia dobry = z wynikami. W przypadku trenera "dobry" oznacza głównie jakość przekazywania wiedzy - to że trener jest silny nie jest jednoznaczne przecież z tym, że będzie umiał tak samo dobrze wiedzę przekazać i analogicznie słabszy trener nie musi oznaczać gorszego przekazu. Wiadomo, że trener nie nauczy tego, czego sam nie umie, ale przecież zawodnik z III czy II nie potrzebuje od razu na trenera GM-a, spokojnie wystarczy mu k, albo nawet silna I. I tu przejście do kolejnej kwestii - przez całą drogę do wyznaczonego przez Ciebie celu nie trzeba mieć tylko jednego trenera - można zatrudniać kolejnych, silniejszych trenerów w miarę wzrostu siły gry.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 147 razy
Otrzymał podziękowań: 252 razy
Ranking: 1000

Postprzez M_Brzeski » 25 lip 2020, 09:13

Ja bym powiedział, że dużo zależy od potrzeb. Jeden potrzebuje silnego szachisty, drugi kogoś, kto większość czasu poświęca na nauczeniu się jak uczyć - i dzięki temu może znać świetnie ileś tam debiutów, z łatwością zauważać łatwe/silne strony, co i jak należy poprawić. Może znać ileś tam klasyki i od ręki powie czego i gdzie szukać.

Z kolei silny szachista będzie w stanie zwrócić uwagę na trochę inne aspekty. Ja zawsze byłem bardziej zwolennikiem bardziej trenera, niż gracza, aczkolwiek nigdy nie przekroczyłem poziomu 2400. I również w treningu od silnych zawodników czegoś się nauczyłem.

W dużym uproszczeniu bym napisał, że dla młodych zawodników, na niższym poziomie, czy w przypadku jakiejś nieugruntowanej wiedzy lub mocnej przebudowy repertuaru debiutowego bardziej wolę klasycznego trenera. Im zawodnik silniejszy i próbuje zrozumieć detale na wyższym poziomie - tym ważniejsze, by trener też miał poziom sportowy. Gdzie ustawimy sobie poprzeczkę (poziom może być nawet ciut niższy niż zawodnika, ale swoje już w życiu zagrał) to już od nas zależy, jak wspomniałem, to wiele zależy od potrzeb, od konkretnych umiejętności trenera i tego, czy się wspólnie dogadujemy.

Natomiast zupełnie mnie nie przekonuje pomysł trenowania po prostu u zawodnika, który treningiem się praktycznie nie zajmuje. Jak ktoś wyłącznie gra, to nie będzie w stanie spojrzeć na nasze problemy. Takie rzeczy to już raczej na poziomie 2600+. Natomiast nadal jest różnica między trenerami grającymi (Bartosz Soćko, Bartłomiej Heberla, Bartłomiej Macieja itp.), a osobami skupiającymi się na trenowaniu (Marek Matlak, Ryszard Bernard, Waldemar Świć, Piotr Mickiewicz). Z góry przepraszam, ale pamiętam i podaję przykłady z czasów, kiedy grałem aktywnie i bardziej moje spojrzenie - na innym poziomie można inaczej zdefiniować osobę "grającą" :-)

Jestem ciekaw, czy spotkaliście się zupełnie z przeciwną stroną - trener, który prawie w ogóle nie umie grać.
M_Brzeski

Następna strona

Powrót do Trening szachowy