Seria poradników na youtube

Moderator: Rafcik

Seria poradników na youtube

Postprzez AntonChess » 29 wrz 2021, 20:18

Cześć,

Jeśli nie wiesz jak trenować szachy, męczy Cię ciągły brak progresu czy masz inne problemy z polepszaniem swojego poziomu gry, mam coś dla Ciebie.

Jako że w szachy gram całkiem nieźle (mistrz krajowy 2350+ elo) i dodatkowo od jakiegoś czasu trenuję ludzi(i się w to wciągnąłem), postanowiłem stworzyć serie poradników w których przekaże moją wiedze i doświadczenie.

Wielokrotnie widziałem na tym forum (i nie tylko) przypadki ludzi którzy mimo chęci totalnie nie wiedzieli jak rozwijać swoje szachowe umiejętności. Mam więc nadzieję, że komuś przyda się moje spojrzenie na kwestie trenowania tej gry.

Byłbym również bardzo wdzięczny za uwagi dotyczące zarówno obecnych jak i przyszłych produkcji.

Poniżej wrzucam link do kanału oraz do ostatniego filmiku.

https://www.youtube.com/channel/UCdT6hQ ... VLg/videos

Powodzenia w treningu!
AntonChess

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 2356

Atak i obrona na króla

Postprzez AntonChess » 02 paź 2021, 15:07

Cześć,

Powracam z kolejnym odcinkiem z serii poradników szachowych!

Dzisiaj powiemy sobie o pierwszym, najważniejszym czynniku pozycyjnym (jeśli nie wiesz co to, to zapraszam do ostatniego odcinka ;)) mianowicie, o bezpieczeństwie króla. Przedstawimy sobie podstawowe plany - Atak i Obronę. Dowiesz się jak i kiedy je stosować. Będzie także o pionkach i figurach w obronie i ataku, o roszadzie i polach kluczowych. Usystematyzuj swoje wiadmości lub dowiedz się czegoś nowego!

W skrócie - dużo wiedzy, którą sam stosuje i na jej podstawie realizuje te plany!

Zapraszam do oglądania i wspólnej dyskusji!

AntonChess

Jak nie podstawiać figur?

Postprzez AntonChess » 05 paź 2021, 15:02

Witajcie!

Podstawianie figur to zmora szachistów. Każdemu, kto gra w szachy, się to przydarza, jednak nie powinno być to wymówką. Różne rankingi i kategorie,
różnią się od siebie między innymi właśnie ilością podstawek. Debiuty, gra środkowa, końcówki schodzą na dalszy plan gdy coś podstawiasz.

Warto więc zainteresować się jak zrobić, aby tych figur nie podstawiać, a przynajmniej to ograniczyć.

W dzisiejszym poradniku omówimy sobie 2 kluczowe pytania, które uratują Ci wiele figur i co za tym idzie, wygrasz więcej partii.
Początkowo będzie to nieco irytujące i będzie zabierać trochę czasu, jednak z czasem wejdzie w nawyk i Twój szachowy poziom, będzie mógł wzrosnąć!

Zapraszam do oglądania!

AntonChess

Re: Seria poradników na youtube

Postprzez yetit78 » 06 paź 2021, 23:13

Mam wrażenie że poradniki skierowane raczej do początkujących (moja subiektywna opinia) ale bardzo fajnie tłumaczysz ;D
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 2007 razy
Otrzymał podziękowań: 352 razy
Ranking: 0

Postprzez AntonChess » 10 paź 2021, 09:30

Dziękuję za opinie. Masz racje, na razie budujemy w filmikach podstawy, tak aby każdy od początku mógł nauczyć się (albo przypomnieć sobie) najważniejsze zasady gry.
Później będziemy wykorzystywać to, czego nauczyliśmy się do coraz to bardziej skomplikowanych rzeczy.
Najpierw jednak chciałem zbudować fundament.
Pozdrawiam!
AntonChess

Motywy taktyczne

Postprzez AntonChess » 10 paź 2021, 09:33

Witajcie ponowie!

Pewnie nie raz w Twojej przygodzie z szachami zdarzało Ci się rozwiązywać zadania taktyczne - kombinacje.

Często się zdarza, że mimo to, nie wiemy jak szukać kombinacji podczas partii. Szukanie każdego typu taktyki, byłoby z pewnością zbyt czasochłonne i frustrujące, bo jednak w większości "normalnych" pozycji nic nie znajdziemy.

Z pomocą przychodzą motywy taktyczne.
Są to schematy, których znajomość i wiedza, kiedy występują, może znacząco nam pomóc.

Dzisiejszy poradnik będzie poświęcony temu zagadnieniu. Poznasz podstawowe motywy oraz wskazówki, jak szybko je identyfikować!

Zapraszam do oglądania!

AntonChess

Postprzez AntonChess » 14 paź 2021, 16:53

Witajcie!
Zapraszam Was na kolejny odcinek z serii poradników szachowych

Dziś naszym tematem będzie popularne zagadnienia: Jak realizować przewagę materialną? Jak wygrać, gdy już zdobędziemy jakąś figurę?

Nawet jeśli grasz już w szachy jakiś czas i odpowiedzi na te pytania wydają Ci się banalne, warto zadać sobie jedno pytanie. Czy zdarzyło Ci się ostatnimi czasy tej przewagi materialnej nie zrealizować?

Omówimy sobie typowe błędy, które dotykają dużą liczbę osób i przestawimy pewne porady, które umożliwią Ci efektywniejszy proces realizacji przewagi!

Sprawdź czy Ci się przyda ;)

AntonChess

Postprzez AntonChess » 17 paź 2021, 15:36

Witajcie ponownie!

Dziś powiemy sobie o 3 czynniku pozycyjnym - o Aktywności figur

Aktywność naszych figur jest jedną z kluczowych rzeczy w partii szachowej. Od ich rozmieszczenia zależy możliwość ataku, obrony, ewentualnych motywów taktycznych czy wielu innych rzeczy.

Jak więc dbać o aktywność figur? Dzisiaj powiemy sobie, jak ustawiać nasze figury, aby mogły pokazać swój potencjał. Pokażemy sobie zasady, gdzie dobrze stoi nasz skoczek, goniec, wieża czy hetman.

Dzięki temu podczas partii będziesz mógł tworzyć więcej sytuacji, gdzie dzięki aktywności figur otrzymasz lepszą pozycję!

Zapraszam do oglądania!

AntonChess

Postprzez AntonChess » 21 paź 2021, 20:10

Witam znowu!

Bardzo często występującym błędem wśród szachistów wszystkich poziomów, jest nieuzasadniona wymiana figur.

Często panuje postawa, że im więcej figur wymienisz tym szybciej powstanie pozycja "remisowa" co często okazuje się nieprawdą.

Dziś powiemy sobie o tym, kiedy wymienić figury, a kiedy ich nie wymieniać.

Pokażemy sobie przykłady dobrych i złych wymian.

Pokaże Ci jedną kluczową kwestię, aby wnieść swoje zrozumienie wymian na nowy poziom!

Zapraszam!

AntonChess

Postprzez AntonChess » 24 paź 2021, 14:44

Witajcie znowu, tym razem już 10 odcinek z serii!

Jeśli nie grasz w szachy od wczoraj, to na pewno natknąłeś się na frazę: "walcz o centrum".

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jest to tak istotne? Wiesz jak określić, kto ma przewagę w centrum?
Potrafisz powiedzieć, jaki związek ma centrum z przestrzenią? Czy wszystkie pionki są warte tyle samo?

Na między innymi te pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym poradniku, wprowadzającym Cię w czwarty czynnik pozycyjny, czyli przestrzeń!

Miłego oglądania!

AntonChess

Powrót do Trening szachowy