Obrona sycylijska wariant Najdorfa

Moderator: Rafcik

Re: Obrona sycylijska wariant Najdorfa

Postprzez panrudzki » 03 sty 2019, 11:54

A jeszcze sobie przypomniałem, ze bardzo fajne rozdziały o Najdorfie są w książce M. Riosa "Chess Structures". Omawia bardziej pod katem typowych planów gry niż wkuwania wariantów.

https://www.qualitychess.co.uk/products ... ores_rios/
panrudzki

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 1800

Postprzez matowaniepl » 08 sty 2019, 20:27

Ponieważ w prośbie o materiały ujęte zostały także inne materiały niż książki na temat wariantu Najdorfa w Obronie Sycylijskiej, pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze.

W kwestii nauki debiutów, warto podejść do sprawy całościowo a nie tylko samych wariantów. Dlatego dobrze jest nie tylko znać same warianty (zwłaszcza w agresywnych liniach) ale przede wszystkim koncepcje gry i typowe struktury powstające w otwarciu a także charakterystyczne końcówki, które powstają.

Dobór materiałów zależy od poziomu gry (i przeciwników z jakimi się gra :)). Nie wiem jak to wygląda u inicjatora tematu, ale filmy od Saint Louis Chess Club zwłaszcza dla względnie początkujących (to oczywiście zależy od punktu widzenia i siedzenia) są wartościowe i przyzwoicie przedstawione.

Film ogólny o Najdorfie z tego kanału znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=JuLYgClRe-Q

W kwestii przykładów taktyki i Najdorfa ostatnio mignął mi taki film na YT (dość świeży < mc) https://www.youtube.com/watch?v=pmIUX_TB3eY

Natomiast użytkownik PowerChessPlay w poprzednim kwartale nagrał nawet osobny film do utworzonej przez niego Playlisty 40 filmów dotyczących Najdorfa: https://www.youtube.com/watch?v=TQ2-r8oYius&list=PLhyM8toCZs_o4fSUF_0IZcQdpQKv3M_aT&index=1

Jakbym miał dodać jeszcze coś od siebie to myślę, że warto (dla innych otwarć, wariantów tak robiłem) znaleźć mocnych szachistów, którzy są zadeklarowanymi zwolennikami danego otwarcia. Możesz poszukać po bazach jacy zawodnicy mają dużą ilość partii w danym wariancie i systematycznie analizować ich partie (mały tip Najdorf jest oznaczony numerami ECO B90-B99). Tak samo możesz spróbować:

stworzyć listę wszystkich autorów i współautorów książek o Najdorfie
    tak samo zrobić z pojedynczymi artykułami
    i partii tych zawodników/autorów poszukać w bazach
    w przypadku znalezionych partii granej przez 'bardziej znanych' googlować samych zawodników z turniejem, a nóż jest gdzieś w sieci dana partia z bardziej rozległym komentarzem.

Miłej zabawy.
W gąszczu wariantów można się zgubić, tak jak w sieci, niekoniecznie matującej - http://matowanie.pl
matowaniepl

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 2000

Postprzez panrudzki » 14 sty 2019, 16:36

Zgadzam się z przedmówcą.

Dodam tylko, ze są debiuty, które można grac opierając się praktycznie wyłącznie na ogólnych zasadach i planach, ale są tez takie, gdzie trzeba znać na blachę wiele forsownych wariantów. Podobno Najdorf jest jednym z takich debiutów. Np. w takim ataku angielskim jeden niedokładny ruch, strata tempa i szala zwycięstwa przechyla się całkowicie na druga stronę.

Dlatego własnie nie zaleca się grania Najdorfa początkującym zawodnikom (chociaż z drugiej strony, to bardzo ciekawy debiut i dający duzo frajdy).
panrudzki

Postprzez Pet » 15 sty 2019, 11:21

Graj co lubisz i co czujesz.
Ważne są ogranie i plany do wyjścia w grę środkową. Na naszym poziomie i z 10x się pomylisz w debiucie i nikt tego nie zauważy...
Graj Najdorfa, a zrozumiesz też plany gry w kilku innych otwarciach jak Królewsko - Indyjska czy Grunfeld.
Polecam.
Trochę encyklopedii:
https://www.chessopenings24-7.com/chess ... b8ed709742
Pet

Ranking: 1600
kurnik.pl: 1400
FICS: 1600
Playchess: 1700

Postprzez thinkerteacher » 15 sty 2019, 15:10

Pet napisał(a):Graj co lubisz i co czujesz.
Ważne są ogranie i plany do wyjścia w grę środkową. Na naszym poziomie i z 10x się pomylisz w debiucie i nikt tego nie zauważy...

Chciałbym nieśmiało zapytać jaki to poziom i kto tego (dziesięciokrotnego pomylenia w debiucie) nie zauważy. Chodzi o grę z osobami, które mają poziom 1000-1200? Bo jeśli 1700-1800 to raczej już zauważą, a jeśli więcej niż 2-3 błędy debiutowe, to i zwykle lekko wyklepią :lol2: ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8527 razy
Otrzymał podziękowań: 1167 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez panrudzki » 15 sty 2019, 19:05

Dlaczego tak często powtarzają się te utarte wypowiedzi w rodzaju "do ranking XXXX nie potrzeba w ogóle znać debiutów".

Na poziomie 1600-2100, jeśli popełnię błąd w debiucie, to owszem raz na 3, 4 partie uda mi się uratować, ale najczęściej efekt jest taki, ze mecze się przez cala partie a i tak przegrywam. Większość partii, które wygrywam, to partie, w których dzięki znajomości teorii dostaje po debiucie lepsza pozycje.

No i na pewno popełnienie 10 błędów w debiucie (to chyba znaczyłoby błąd w każdym posunięciu?) oznacza porażkę, nawet na poziomie 1000-1200.
panrudzki

Postprzez Pet » 16 sty 2019, 04:34

To chyba jest jasne,że nie napisałem o elementarnych błędach tylko o niuansach, np. przestawieniu posunięć w debiucie.
No ale widzę, że trzeba jak dzieciom wszystko tłumaczyć.
Do poziomu kM, lub nawet MK nacisk należy położyć na grę środkową, końcówki i taktykę. Debiuty i owszem, należy znać w zarysie. Niekiedy przyda się wariant wykuty na blachę jak c3 (wariant Ałapina) w sycylijskiej - bo tu faktycznie można się pogubić przy szachownicy.
Jednak jest to nad wyraz jasne. Myślałem ze mam do czynienia z inteligentnymi ludźmi.

thinkerteacher no szkoda, żeś nie napisał 1601-1800.
Zamiast ze mną się droczyć, pomóż koledze w `sycylu` bo Twój post niczego nie wnosi do tematu.
Pet

Postprzez yetit78 » 16 sty 2019, 22:17

panrudzki napisał(a):Dlaczego tak często powtarzają się te utarte wypowiedzi w rodzaju "do ranking XXXX nie potrzeba w ogóle znać debiutów".

Na poziomie 1600-2100, jeśli popełnię błąd w debiucie, to owszem raz na 3, 4 partie uda mi się uratować, ale najczęściej efekt jest taki, ze mecze się przez cala partie a i tak przegrywam. Większość partii, które wygrywam, to partie, w których dzięki znajomości teorii dostaje po debiucie lepsza pozycje.

No i na pewno popełnienie 10 błędów w debiucie (to chyba znaczyłoby błąd w każdym posunięciu?) oznacza porażkę, nawet na poziomie 1000-1200.

2100 a 1600 to spora róźnica, żeby nie powiedzieć przepaść. Zaryzykowałbym bym stwierdzenie że na 1600 prawie w każdej partii ktoś popełnia niedokładność w debiucie(powiedzmy że debiut trwa do 15 posunięcia), często niejedną i zwykle nie ma to dużego wpływu na wynik.

Za to nie wiem co ma Grunfeld czy KID do Najdorfa ? Chyba tylko taktyczne pozycje, ale to nie znaczy że od razu się plany gry rozumie. Wgl Grunfeld to jeden z najtrudniejszych debiutów.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1830 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy
Ranking: 0

Postprzez panrudzki » 17 sty 2019, 00:18

W którym miejscu napisałem coś o Grunfeldzie? Jak mnie cytujesz, to wygląda, jakbyś do moich wypowiedzi się odnosił.
panrudzki

Postprzez yetit78 » 17 sty 2019, 01:02

Pet napisał(a):
Graj Najdorfa, a zrozumiesz też plany gry w kilku innych otwarciach jak Królewsko - Indyjska czy Grunfeld.
Polecam.

@panrudzki, ogólnie chciałem się odnieść do poprzednich wypowiedzi, akurat z Grunfeldem chodziło mi o to. Ok, następnym razem dam oba cytaty. Albo żaden :P
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1830 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy

Postprzez thinkerteacher » 19 sty 2019, 21:00

Pet napisał(a):To chyba jest jasne,że nie napisałem o elementarnych błędach tylko o niuansach, np. przestawieniu posunięć w debiucie.
No ale widzę, że trzeba jak dzieciom wszystko tłumaczyć.
Do poziomu kM, lub nawet MK nacisk należy położyć na grę środkową, końcówki i taktykę. Debiuty i owszem, należy znać w zarysie. Niekiedy przyda się wariant wykuty na blachę jak c3 (wariant Ałapina) w sycylijskiej - bo tu faktycznie można się pogubić przy szachownicy.
Jednak jest to nad wyraz jasne. Myślałem ze mam do czynienia z inteligentnymi ludźmi.

thinkerteacher no szkoda, żeś nie napisał 1601-1800.
Zamiast ze mną się droczyć, pomóż koledze w `sycylu` bo Twój post niczego nie wnosi do tematu.

Na naszym poziomie i z 10x się pomylisz w debiucie i nikt tego nie zauważy...

Jak piszesz głupoty, to nie oczekuj, że będę poważnie się do nich odnosił. Ja w debiucie wystarczy, że się pomylę 2-3 razy i mam wora. Więc pisanie o 10 błędach w debiucie... w nadziei, że głusi i ślepi nie zauważą i nie wykorzystają... jest takim droczeniem ;) :lol2:

PS. Sycyla nie znam, więc nie pomogę. Znam tylko tyle, że powstaje po e4 c5 <:D
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8527 razy
Otrzymał podziękowań: 1167 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Pet » 26 sty 2019, 06:15

yetit78 napisał(a):... Zaryzykowałbym bym stwierdzenie że na 1600 prawie w każdej partii ktoś popełnia niedokładność w debiucie(powiedzmy że debiut trwa do 15 posunięcia), często niejedną i zwykle nie ma to dużego wpływu na wynik.

Za to nie wiem co ma Grunfeld czy KID do Najdorfa ? Chyba tylko taktyczne pozycje, ale to nie znaczy że od razu się plany gry rozumie. Wgl Grunfeld to jeden z najtrudniejszych debiutów.

No dokładnie, o tym właśnie pisałem. Debiut to 20%, końcówka 30% a gra środkowa 50% partii, więc łatwo wyciągnąć wniosek gdzie jej losy są rozstrzygane.

Co do KID i Grunfelda, no może faktycznie za daleko wybiegam w przód, jednak dla mnie i w pewnych systemach sycylijskiej pojawiają się właściwie identyczne struktury, nie wspominając o motywach taktycznych. No nie sposób grać tylko i wyłącznie 1 wariant tejże arcyciekawej obrony.
Dodam, że sycylijską gram od wielu lat, a zaczynałem od obrony francuskiej. Przerzuciłem się na sycylijską ponieważ lepiej `czuję` ten debiut. Z marszu łatwiej rozstawiam figury.
Stosowałem go i w mistrzostwach akademickich jak i w lidze z zadowalającymi mnie rezultatami.
W sycylu chodzi o wybranie odpowiedniego momentu do przepchnięcia piona na d5.. To przełamanie na d5 zazwyczaj gwarantuje wyrównanie, a często i przewagę dla czarnych.

thinkerteacher napisał(a): Sycyla nie znam, więc nie pomogę. Znam tylko tyle, że powstaje po e4 c5 <:D

Rozumiem, że nie znasz tej obrony, a mimo wszystko masz wiele do powiedzenia (`zaoferowania`czytelnikom ).
Patrząc na ilość nabitych przez Ciebie postów to nie dziwię się, że nie masz nic merytorycznego do powiedzenia.
Pet

Postprzez Cytruk » 26 sty 2019, 23:32

Zazwyczaj osoba posiadająca punktów IQ więcej niż 80, dawno doszłaby do konkluzji takiej, iż można opracować sobie repertuar debiutowy poprzez:
1) Wybranie debiutu, którego chcemy się nauczyć.
2) Znalezienie specjalisty od danego debiutu (w tym przypadku Najdorfa bardzo dobrze gra Radosław Wojtaszek lub nieżyjący Robert Fischer) i analizując ich partie, sprawdzać jak najsilniejsi szachiści rozgrywają wybrany przez nas debiut.
3) Z pomocą strony https://www.365chess.com/opening.php?m= ... .3.4.4.3.3 sprawdzić, na jakie warianty można trafić oraz jakie są najpopularniejsze odpowiedzi do nich.
4) Przy pomocy programu typu Fritz 13 zrobić sobie bazę pt. Najdorf Sicilian i w każdej pojedynczej partii opisać dość krótko każdy wariant (na tym poziomie nie trzeba znać teorii do 30 posunięcia).
5) Można również poszukać na różnych stronach opracowań debiutów z komentarzami, jeśli nie jesteś w stanie zrozumieć niektórych idei lub posunięć danego wariantu.

I w taki sposób można opracować DOWOLNY debiut bez wydawania pieniędzy na książki.
Ale po co, lepiej czekać aż ktoś podsunie ci gotowca przed twarz, przy tym czepiając się innych użytkowników, dlaczego oni nie chcą ci tego dać.

Nie pozdrawiam w sumie.
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Postprzez Szachista_Mateusz » 28 sty 2019, 08:02

Czytanie ze zrozumieniem boli? Napisałem w poście ze nie muszą to być książki, a wszystkie przydatne, sprawdzone materiały. Rowniez Cię nie pozdrawiam. Z perspektywy czasu udało mi sie znaleźć godne polecenia materiały, także temat uważam za zamknięty. Polecam materiały na chess 24 Pani Sopiko na temat wszelkich odpowiedzi po a6 czyli wariantu Najdorfa z perspektywy czarnych, w j. angielskim jednak prostym, zrozumiałym. Tłumaczy idee, pokazuje warianty a na końcu omawia, komentuje wybrane partie
Szachista_Mateusz

Podziękował : 2 razy

Postprzez Cytruk » 28 sty 2019, 10:24

Widzisz, jednak szukanie nie boli.
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Poprzednia stronaNastępna strona