Poszukuję obrony przeciw 1.d4

Moderator: Rafcik

Poszukuję obrony przeciw 1.d4

Postprzez gracz » 15 gru 2017, 20:28

W nawiązaniu do tematu:
viewtopic.php?f=24&t=6956

Najpierw może wybiorę co mam grać..

KID - otrzymuję ścieśnioną pozycję, nie wiem kiedy przełamać.. źle mi idzie - to nie mój styl gry.
Obrona holenderska - a próbowałem kiedyś, ale też nie - za duży rozgardiasz i król szybko traci osłaniające go piony.
Obrona słowiańska - jako dawny gracz Caro-Kann nawet mi się to dobrze grało, ale C-K już nie stosuję i słowianka też mi się już nie podoba.
Gambit budapesztański - też próbowałem.

Czarnymi na 1.e4 odpowiadam Skandynawską (z 2... Sf6), albo obroną Alechina.
Dawniej Caro-Kann, ale polubiłem zadymę na szachownicy, stąd powyższe.
(Pirc, francuska itp - nie lubię takiej pozycyjnej gry i jeszcze ścieśnionej)

W grę wchodzi chyba obrona Nimzowitscha i nieprzyjęty gambit hetmański.

wariant Tartakowera,
wariant Laskera,
obrona Ragozina

https://www.amazon.com/Declining-Queens ... ens+gambit

tutaj możecie podejrzeć warianty Tartakowera i Laskera. Interesujące, ale trochę forma książki mnie przeraża - jakbym miał czytać prozę. Wolę bardziej przejrzyste teksty i nie tak głęboką analizę, milion odgałęzień..

https://www.amazon.com/Queens-Gambit-De ... ve+by+move

taka forma mi się podoba - kilka ruchów + wyjaśnienie, czasem jakiś poboczny wariant..

Nimzo / Bogo-indian:
https://www.amazon.com/Opening-Repertoi ... ogo+indian

Ogólnie, to repertuaar mam lekko retro :-)
Gambit królewski białymi, skandynawska/Alechin czarnymi (jak się nie uda, albo przeciwnik coś mi świruje, to próbowałem przechodzić do Pirc/modern, ale pojawiał się problem ścieśnionej pozycji)

W każdym razie - jakie są opcje ?? Pytam o debiuty, nie o książki.
Ktoś coś poleci? Odradzi??

Dodam jeszcze, że na kurniku w partiach 5min chciałem potestować powyższe otwarcia, ale ludzie tak grają.. ciężko o Nimzowitscha, czy zwykły gambit królewski. Jak jest d4, to potem c3 - często!! O ile ktos 1.d4 już zagra.. Jakoś zwlekają z ruchem c4 i mi się koncepcja sypie..
gracz

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Poszukuję obrony przeciw 1.d4

Postprzez yetit78 » 16 gru 2017, 23:33

1. Mówisz że nie lubisz ścieśnionych pozycji, ale grasz Alechina i skandynawską ?

2. Nimzo jest bardziej ,,unbalanced", a g, hetmański nastawiony na wyrównanie.

3. Skoro zwykle nie dochodzisz do takiego debiutu, to radziłbym pracować nad siłą gry :P, bo w takim razie debiut jest mniej istotny( wielu graczy zbyt wiele czasu, jak na swój poziom, poświęca debiutom). A jak koniecznie chcesz mieć książkę to lepiej najpierw popatrzeć pierwsze ruchy z programem, potem grać aż w koncu ktoś ci to zagra co chcesz wypróbować ( o ile starczy ci cierpliwości), a książkę kupić na końcu. Ja osobiście większość tego co gram przerobiłem z programem, a potem głową...

Możesz też popróbować jakiś ,,dziwolągów" ,np. 1...b6, Sf6+d6+ Gf5/Gg4 , Sf6,d6,e5,Sbd7,Ge7 itd. Zawsze czarne będą troche ścieśnione bo... to czarne.

Ps. I odradzam kurnik :crazy:
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1704 razy
Otrzymał podziękowań: 252 razy
Ranking: 0

Postprzez brelo » 17 gru 2017, 01:19

Benoni, Wołga, Blumenfeld?
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 522 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez gracz » 18 gru 2017, 15:43

Jednak jest ktoś kto grał przeciw 1.d4 ;-)

1. Skandynawska jest otwarta :-) Nie gram opcji z g6. Z Alechinem już różnie, ale z Alechina przechodzę na skandynawską.

2. "Unbalanced" - znaczy wszystko staje na ostrzu noża i wóz albo przewóz (nikłe szanse na remis? :-) )
Nieprzyjęty gambit hetmański jest spokojniejszy, trochę jak Caro-Kann (nie chodzi mi o struktury, tylko o charakter gry)

3. zwykle nie dochodzę do danego debiutu.. Siła gry nie ma nic do rzeczy, bo nie celuję w 10-15 książkowych posunięć. Jest problem z trzema pierwszymi...
Białe zwykle "odchodzą" od klasyki (albo grają jak 100-200 lat temu - d4, Gg4, e3, c3)

Wychowałem się na książkach i z nich głównie korzystałem. Chyba, że nie było danego wariantu (który ktoś mi zagrał, albo sam nie wiedziałem czy dobrze zagrałem, to sobie sprawdzałem w Chessmasterze - ale to dawno. Teraz mam Fritza i niespecjalnie mi ten program pasuje, dlatego już wolę zagrać na kurniku) - książkę mam sobie wybrać na prezent :-)

Gram na kurniku, bo jest to niezobowiązujące. Można też zagrać mając kilkanaście minut wolnego. Czasem trafi się ktoś o zbliżonym poziomie gry i fajna walka się nawiązuje.
gracz

Postprzez AuroraBorealis » 18 gru 2017, 15:47

Skandynawska to pasywny polzakmniety debiut.
AuroraBorealis

Podziękował : 138 razy
Otrzymał podziękowań: 329 razy
Ranking: 2120

Postprzez yetit78 » 18 gru 2017, 19:34

gracz napisał(a):Jednak jest ktoś kto grał przeciw 1.d4 ;-)

2. "Unbalanced" - znaczy wszystko staje na ostrzu noża i wóz albo przewóz (nikłe szanse na remis? :-) )
Nieprzyjęty gambit hetmański jest spokojniejszy, trochę jak Caro-Kann (nie chodzi mi o struktury, tylko o charakter gry)

3. zwykle nie dochodzę do danego debiutu.. Siła gry nie ma nic do rzeczy, bo nie celuję w 10-15 książkowych posunięć. Jest problem z trzema pierwszymi...
Białe zwykle "odchodzą" od klasyki (albo grają jak 100-200 lat temu - d4, Gg4, e3, c3)

IV Gram na kurniku, bo jest to niezobowiązujące. Można też zagrać mając kilkanaście minut wolnego. Czasem trafi się ktoś o zbliżonym poziomie gry i fajna walka się nawiązuje.

2. ,,unbalanced" - nie wiem jak to przetłumaczyć na polski... niekoniecznie na ostrzu noża, bardziej chodzi o to że są większe szanse na asymetryczną pozycję, pozycję do gry na wygraną itp. Gambit hetmański jest jakiś taki... prostolinijny.

3. Prawdopodobnie jest problem z 3 pierwszymi bo grasz z relatywnie słabymi przeciwnikami (bez urazy). System londyński jest modny (chyba dzięki Carlsenowi) , ale nie aż tak żeby grali go wszyscy. Poza tym znów - skoro nie dochodzisz do znanej pozycji zostaje granie na siłę gry :P

IV Szczerze to nie wiem... granie na innych serwerach jest ? Dla mnie nie...

PS. Co do Nimzo, pamietaj że jak już zaczniesz grać potrzebujesz czegoś na 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3, ale nie musi to koniecznie być hetmańsko - indyjska.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez gracz » 18 gru 2017, 21:58

2. unbalanced = niezrównoważony :-)

https://translate.google.pl/?source=osd ... unbalanced

Rozumiem, że w Twojej ocenie daje to coś więcej niż "grę na remis" (gdzie też można wygrać oczywiście)
Czyli +1 dla Nimzo :-)

3. przeciwnicy - słabi.. no, też nie jestem jakimś wymiataczem :-) Raczej oni, ani ja - nie studiujemy gier Carlsena. Dlatego wolę też książkę niż program, bo tam mam już przez kogoś wybrane dobre przykłady.
Rozumiem, że jak przeciwnik zagra inaczej niż książka debiutowa, to muszę po prostu grać dalej :-)

4. ogólnie, to kiedyś grywałem w lokalnych turniejach z czasem po 15min na zawodnika.
Na kurniku grywałem P-10 - i to mnie fajnie przygotowywało, bo w realu miałem 5min więcej :-) Miałem tam wtedy ranking 1400-1550.
Ale to było dawno :-) W kilkuletniej przerwie wróciłem do szachów - czysto hobbystycznie.
Dawni kumple już nie grywają, więc zostają mi te turnieje po 15min (kilka w sezonie wiosna-lato) i internet. Do testów debiutów grywam P-5 i P-7. Ranking oscyluje w okolicy 1300-1400. Głownie na telefonie gram, więc czasem czegoś nie zauważę, czasem palec się śliźnie i figurę postawię nie na to pole gdzie chciałem - podobnie przeciwnicy oczywiście. No i jak dojdzie do końcówki - to zazwyczaj już leci na pałę, bo czasu niewiele.
Wybrałem taką formę do testowania debiutów. Nie mam też zbytnio czasu na to by sobie siąść i zagrać nawet na kurniku P-15..

5. Przypadek: 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3,

Tutaj z pomocą przychodzi obrona Bogo-indyjska (wspomniana wyżej książka Nimzo Bogo Indian), albo można przejść do gambitu hetmańskiego i zagrać d5.

Chciałbym się po prostu na czymś skoncentrować, bo normalnie to gram "na pałę" nieprzyjęty gambit hetmański, czy jakiś wariant obrony słowiańskiej - nie wnikam w nazewnictwo.

Na razie myślę w kerunku:
1. Nizo-indian
2. z ewentualnym przejściem do Bogo-indian
3. lub do gambitu hetmańskiego

Jak mi ktoś z Trompowskim wyskoczy, to oczywiście nici z planu, ale potrzebuję jakiegoś "celu"
gracz

Postprzez chlebik » 18 gru 2017, 23:04

Regularnie gram Nimzo przeciw d4 i rowniez zaczynam od Sf6 przy c4. Po 'ograniu' zasadniczo sie wie co nalezy w danych pozycjach grac nawet jak ruchy sa przestawione - istnieje kilka istotnych pryncypiow rozgrywania tego debiutu od strony czarnych, ktore dosc latwo spamietac.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 297 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez gracz » 19 gru 2017, 11:35

+2 dla Nimzo :-)

A jak ktoś Ci zwleka z ruchem Sc3, to co grasz? co robisz z czarnopolowym gońcem?

Gdyby mi pasowało to co aktualnie gram - jakieś wariacje na temat nieprzyjętego gambitu hetmańskiego czy obr. słowiańskiej, to bym tematu nie zakładał.
gracz

Postprzez chlebik » 19 gru 2017, 13:24

Czarnopolak zależy również od czarnopolaka białych - dość często na moim poziomie leci Gg5 - wtedy Ge7 (h6 wtedy jest słabe). Zwlekanie ze Sc3 z definicji do niczego dobrego nie prowadzi - czarne mają masę ciekawych ruchów - b6 z fianchetto gońca, c5 jeśli ma to sens i nie wpada się pod związania, d6 też jest grywalne (ale wtedy czarnopolak zostaje w domu). Zresztą w tym debiucie bardzo często jest tak, że kiedy nie wie co robić pozostaje 'granie prostych ruchów' - Ge7, 0-0, d6, b6 z fianchetto, Sbd7/Sc6 - to wszystko jest najzwyklejszy w świecie rozwój figur. Jedyne na co trzeba uważać by białym nie dopuścić za szybko do E4 i by nie wymienić za przysłowiową pietruszkę białopolaka czarnych. No i z mojego doświadczenia - przedwczesne ruszanie się skoczkiem z F6 do centrum jest w 99,9% błędem ;)

PS. Ostatnio tak sobie trochę popatruję w stronę KIDa...
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
chlebik

Postprzez gracz » 19 gru 2017, 13:56

Pójdę w tym kierunku - Nimzo. Zobaczę jak mi będzie szło.

Dzięki :-)
gracz

Postprzez yetit78 » 19 gru 2017, 20:23

Wiadomo każda pozycja inna itp... Ale generalna zasada jest taka: oddanie czarnopolaka wchodzi w grę dopiero jak białe próbują go przegonić (zwykle ruchem a3).

yetit78

Postprzez gracz » 05 sty 2018, 12:17

Muszę przyznać, że ciężko uzyskać obronę Nimzowitscha..
Jak już się uda, to się trochę gubię, bo mało mam ogrania niestety.

Pytanie jest takie:
jeśli białe zagrają d4, c4, Sf3, g3, Gg2 itp - po prostu unikają postawienia Sc3, to do czego przejść?

Obrona hetmańsko-indyjska - fianchettować gońca b6, Gb7?
Gambit hetmański - zagrać d5 i grać gambit hetmański? Ge7, ewentualnie też fianchetto białopolowego gońca b6, Gb7 itd..
Jeszcze coś innego?

??
gracz

Postprzez chlebik » 05 sty 2018, 14:31

Ja to gram na czuja, ale z drugiej strony przy g3/Gg2 to już nie jest katalonka czasem?
chlebik

Postprzez gracz » 05 sty 2018, 15:00

Tak, partia katalońska, ale podałem tylko przykład z tym g3, Gg2..

Też gram na czuja, a chcę się skupić na jakimś jednym nurcie :-)

Białymi mam obcykane i przyznam - widzę progres odkąd skupiłem się na kilku otwarciach :-) Zacząłem dostrzegać różne schematy, pułapki w tym co grywam na co dzień :-)
Tak samo chcę grając czarnymi przeciw 1.d4.
gracz

Następna strona

Powrót do Debiuty