pytanie

Moderator: Rafcik

pytanie

Postprzez szachowny » 16 sie 2018, 15:50

Dzień dobry, przychodzę z nurtującym mnie od jakiegoś czasu pytaniem.
Jako, że przygotowuję się na turn im. Rubinsteina, szlifuję swoją wiedzę debiutową.
Od razu powiem: nie chcę komplikacji, szukam systemów przyjemnych do gry, a nie, gdzie musiałbym kilkanaście minut obmyślać plan gry. oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, iż debiut to nie jest najważniejsza faza partii, ale przede wszystkim trzeba wyjść z niego cało.

debiuty, które gram:
sycyl, obrona alechina (rzadko, tylko na blitze), gruenfeld, volga gambit i struktury benoni, blumenfeld, gambit hetmański, partia katalońska, partia angielska, g3 z ...Sf3
w reszcie debiutów gram zazwyczaj pryncypialne linie

Mam 5 kategorię, ale gram tak naprawdę jak trójka.
Trener mi mówi że mam grać e4, że to najlepszy system dla mnie, ale ja się w nim kompletnie nie czuję, nie jestem w stanie się do niego przyzwyczaić, jak przez cały mój okres grałem d4. Wiadomo, że te ,,pierwsze ruchy" to było e4 e5 itd itp, ale patrząc na moje sukcesy, grając e4 byłem zwyczajnym graczem z paroma punktami, a grając d4 już zdobyłem parę pucharów m.in w kat. wiekowej.
e4 kojarzyło mi się zawsze z taką ofensywną, Fiszerowską grą, a d4 jest bardziej defensywne i wpasowujące się w mój styl gry.
na e4 grałem c6, dopóki trener zabronił mi to grać (zbyt pasywne, rozumiem); na d4 obecnie gram struktury benoni lub obronę gruenfelda.
więc z c6 przeszedłem na c5 i gram m.in. najdorfa lub wariant smoczy.
ale jak myślicie? podjąć rękawice i grać e4 zaproponowane przez trenera, czy znane mi już d4?
szachowny

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: pytanie

Postprzez AuroraBorealis » 16 sie 2018, 15:52

Początkujący nie powinni grać d4.
AuroraBorealis

Podziękował : 161 razy
Otrzymał podziękowań: 381 razy
Ranking: 2120

Postprzez majsza » 16 sie 2018, 17:08

Zasadnicze pytanie. Jesteś początkujący, czy nie? Ile grasz lat? Co do tej pory przerobiłeś, jeżeli chodzi o książki.

Ile masz turniejów za sobą, itp?
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
FICS: majsza

Postprzez AuroraBorealis » 16 sie 2018, 17:39

Przecież napisał, że ma 5 kategorię. Dworecki zalecał unikanie debiutów zamkniętych przynajmniej do poziomu silnego kandydata. Nie tylko on zresztą: to samo pisali Nikitin, Purdy, nawet Kasparow.
AuroraBorealis

Postprzez majsza » 16 sie 2018, 18:14

AuroraBorealis napisał(a):Przecież napisał, że ma 5 kategorię. Dworecki zalecał unikanie debiutów zamkniętych przynajmniej do poziomu silnego kandydata. Nie tylko on zresztą: to samo pisali Nikitin, Purdy, nawet Kasparow.

Przecież nie przeczę, żeby sobie pograł 1.e4. Jeżeli początkujący.

Ale można mieć 5 kategorię wiele lat i po prostu nie uczestniczyć w turniejach. To że tak napisał, nic mi dokładnie nie mówi, chcę szczegółów. 2 lata temu przegrałem partię z 5 kategorią, która od 30 lat nie brała udziału w turniejach (tylko towarzysko i na kurniku). A w końcówkach roznosiła i nie nazwałbym ją początkującą.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
FICS: majsza

Postprzez AuroraBorealis » 16 sie 2018, 19:00

Zawodnik z 5, 4, 3 czy nawet 2 kategorią nie ma stylu gry. Ma tylko braki. Jak zawodnik 1200 mówi, ze jest zawodnikiem lubiącym strategiczne pozycje to tak naprawdę jest zawodnikiem nie potrafiącym grać pozycji otwartych. I właśnie dlatego powinno się grać 1.e4 i słuchać trenera a nie cudować i wchodzić w jakąś filozofię, "bo on ma taki styl". Nie ma stylu, braki ma.
AuroraBorealis

Postprzez szachowny » 16 sie 2018, 19:37

Początkujący nie powinni grać d4 - i dlatego zadałem to pytanie, znając tą ,,zasadę".
Czy jestem początkujący - jestem graczem klubowym, w szachy towarzysko gram gdzieś ok. 6 lat z przerwami. Tak naprawdę dopiero półtora roku temu zaczął się ,,poważny" trening.
Książki - parę zadanek co mi trener podsunął, Ciężkie figury w akcji itp.
Turniejów za sobą mam gdzies z dziesięć, więcej się nie znajdzie.
AuroraBorealis - dlaczego braki? Sam trener mi powtarza, że gram zbyt defensywnie, gram poprawne ruchy, ale nie potrafię zaatakować.
To co tu wygadujesz to bzdury, każdy ma jakiś styl, niezależnie czy początkujący gracz, czy średniozaawansowany.
Pomyślę, czy zacząć grać e4 - poobserwuję partie GMów, gdzie grają hiszpańską, szkocką itp.
P.S. panie auroraborealis, to, że ktoś ma V kategorię nie znaczy, że gra jak idiota i podstawia, bo widzę, że wyrobił sobie pan taką opinię na podstawie własnych doświadczeń. Ok, większość piątek to dzieciaki które pojęcie o tej grze mają zerowe, ale system kategorii jest niepewny, to że pan gra z piątką, nie znaczy, że podstawia w piątym ruchu.
Pozdrawiam i życzę sukcesów szachowych,
Michał
szachowny

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez rutra » 16 sie 2018, 20:08

Szykuje się ciekawa dyskusja. Poczekajcie, skoczę po popcorn.

@szachowny

Może wrzuciłbyś jakieś przykładowe swoje partie, łatwiej będzie doradzić. Najlepiej partie z turniejów klasycznych, a jeszcze lepiej z własnymi komentarzami. Jeśli nie masz takich partii to mogą być te z internetu.
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 1997 razy
Ranking: 1670

Postprzez AuroraBorealis » 16 sie 2018, 21:11

ROTFL. Dla mnie EOT, nie masz chłopie żadnej wiedzy szachowej i żadnej pokory - i dlatego mogę się założyć o dużą sumę, że niczego w szachach nie osiągniesz. Trener pisze, żeby nie grać, ale Ty wiesz lepiej. Ja (wiele lat doświadczenia, podopieczni z medalami MP) piszę, żeby nie grać, ale Ty wiesz lepiej. W internecie jest mnóstwo informacji o tym, że początkujący nie powinni grać 1.d4, ale Tobie nie chce się poszukać.To po co w ogóle zadajesz pytanie, skoro jesteś wszechwiedzącą 5 kategorią?

A to, że ktoś nie podstawia w 5 ruchu nie znaczy, że jest zaawansowanym graczem. Dzisiaj wiele dwójek to jeszcze początkujący, którzy dopiero uczą się prawdziwych szachów (grają w wybijankę, nie w prawdziwe szachy. ciągle to widuję na turniejach).
AuroraBorealis

Postprzez korob » 16 sie 2018, 23:38

Dzisiaj wiele dwójek to jeszcze początkujący, którzy dopiero uczą się prawdziwych szachów (grają w wybijankę, nie w prawdziwe szachy. ciągle to widuję na turniejach).

Potwierdzam, niestety...
Celnie określone: grają w wybijankę.

Dodam, że jeszcze narasta im czas na zegarze. :?
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy
Ranking: 2119

Postprzez yetit78 » 17 sie 2018, 00:36

szachowny napisał(a):debiuty, które gram:
sycyl, obrona alechina (rzadko, tylko na blitze), gruenfeld, volga gambit i struktury benoni, blumenfeld, gambit hetmański, partia katalońska, partia angielska, g3 z ...Sf3
w reszcie debiutów gram zazwyczaj pryncypialne linie
Strasznie dużo debiutów jak na taki poziom... A pryncypialne to zazwyczaj te ostrzejsze...

szachowny napisał(a):e4 kojarzyło mi się zawsze z taką ofensywną, Fiszerowską grą, a d4 jest bardziej defensywne i wpasowujące się w mój styl gry.
na e4 grałem c6, dopóki trener zabronił mi to grać (zbyt pasywne, rozumiem); na d4 obecnie gram struktury benoni lub obronę gruenfelda.
więc z c6 przeszedłem na c5 i gram m.in. najdorfa lub wariant smoczy.

Czyli czarnymi słuchasz trenera i grasz ostro a białymi nie ?

Jeśli zależy ci na szybkim rozwoju słuchaj trenera. Jeśli na przyjemności z gry itd. graj co chcesz.

Anyway, powodzenia na turnieju.

@Aurora - nie każdy gra w szachy żeby osiągnąć COŚ.
Ostatnio edytowany przez yetit78, 17 sie 2018, 01:02, edytowano w sumie 1 raz
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1757 razy
Otrzymał podziękowań: 260 razy

Postprzez kolokwium » 17 sie 2018, 00:41

szachowny napisał(a):Turniejów za sobą mam gdzies z dziesięć, więcej się nie znajdzie.
AuroraBorealis - dlaczego braki? Sam trener mi powtarza, że gram zbyt defensywnie, gram poprawne ruchy, ale nie potrafię zaatakować.
To co tu wygadujesz to bzdury, każdy ma jakiś styl, niezależnie czy początkujący gracz, czy średniozaawansowany.

Styl gry często jest spowodowany czynnikami psychologicznymi zawodnika. Jednak u początkujących (w tym zawodników o niezbyt mocnym zrozumieniu gry) może być przyczyną braków, o których wspomniał Aurora.
Grasz defensywnie czy bojaźliwie? Nie potrafisz zaatakować bo bierki (w szczególności figury) nie współpracują ze sobą, nie widzisz motywów taktycznych, czy nie doceniasz swoich umiejętności? Może nie widzisz całej szachownicy?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2062 razy
Otrzymał podziękowań: 2189 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kolokwium » 17 sie 2018, 00:43

yetit78 napisał(a):nie każdy gra w szachy żeby osiągnąć COŚ.

Każdy gra aby osiągnąć COŚ. Często nie wie co chce osiągnąć ale jednak. Może to jest tylko "zabicie czasu", czy likwidacja nudy.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2062 razy
Otrzymał podziękowań: 2189 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez yetit78 » 17 sie 2018, 00:59

COŚ - miałem na myśli wyniki sportowe, Aurora zresztą chyba też.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1757 razy
Otrzymał podziękowań: 260 razy

Postprzez rutra » 17 sie 2018, 01:02

yetit78 napisał(a):COŚ - miałem na myśli wyniki sportowe, Aurora zresztą chyba też.

Słaby wynik to też wynik sportowy.
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 1997 razy
Ranking: 1670

Następna strona

Powrót do Debiuty