Obrona sycylijska wariant Najdorfa

Moderator: Rafcik

Obrona sycylijska wariant Najdorfa

Postprzez Szachista_Mateusz » 30 gru 2018, 03:14

Witam. Poszukuje źródeł wiedzy na temat obrony sycylijskiej wariantu Najdorfa. Mogą być to książki (najlepiej w j.polskim ale nie tylko), jakieś strony internetowe lub kanały szachowe na YT. Szukam od dłuższego czasu lecz nie moge znaleźć nic konkretnego, dlatego prosze Was o pomóc kochani użytkownicy. Za każdą odpowiedź będę niezwykle wdzięczny, pozdrawiam
Szachista_Mateusz
Szachista_Mateusz

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Obrona sycylijska wariant Najdorfa

Postprzez rutra » 30 gru 2018, 12:44

Białymi czy czarnymi?
rutra

Podziękował : 1648 razy
Otrzymał podziękowań: 2064 razy
Ranking: 1670

Postprzez Szachista_Mateusz » 30 gru 2018, 16:49

Czarnymi :D
Szachista_Mateusz

Postprzez AuroraBorealis » 30 gru 2018, 17:14

Materiałów jest pełno. Użyj google, Luke. Jeśli nie potrafisz, to zatrdunij trenera.
AuroraBorealis

Podziękował : 172 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy
Ranking: 2120

Postprzez Grem » 30 gru 2018, 17:27

Coś się znajdzie np. lichess ma bibliotekę otwarć, są tam również filmy, poza tym najwięcej jest w języku angielskim, wystarczy wpisać kluczowe słowa (w google) sicilian defence Najdorf, strony oraz video na yuotube ;) .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez Szachista_Mateusz » 30 gru 2018, 17:45

AuroraBorealis napisał(a):Materiałów jest pełno. Użyj google, Luke. Jeśli nie potrafisz, to zatrdunij trenera.

No tak, mogłem się spodziewać odpowiedzi "Materiałów jest pełno". Skoro jest ich tak dużo i są wartościowe merytorycznie to prosiłbym o podesłanie czegoś. Ale jakieś konkrety, skoro tych materiałów jest tak dużo ;)
Szachista_Mateusz

Postprzez AuroraBorealis » 30 gru 2018, 19:00

Napisałem już wyżej - użyj google, to nie boli. Czemy mam wyszukiwać za Ciebie coś, czego znalezienie zajmuje 30 sekund w google. Na samym youtube materiałów jest pierdyliard.
AuroraBorealis

Postprzez Szachista_Mateusz » 31 gru 2018, 02:05

Ja nie wiem czego ty nie rozumiesz w tym co napisałem w głównym poście. Dobrze powiedziane materiałów jest pierdyliard, ale chodzi mi o to zeby zawierały wysokiej jakości wartość merytoryczną to chyba zrozumiałe, a nie pierwszy lepszy filmik nagrany przez kogoś kto nie ma pojęcia o tym debiucie. Skoro nie masz juz nic więcej ciekawego na ten temat tj. nie widziałeś, nie oglądałeś takich materiałów, nie jesteś w stanie żadnego polecić, to proszę abyś nie pisał głupich wypowiedzi "użyj google, to nie boli" bo niczego istotnego do tematu nie wnoszą, bynajmniej nie są konkretną odpowiedzią na prośbę w głównym poście.
Szachista_Mateusz

Postprzez AuroraBorealis » 31 gru 2018, 09:24

Człowieku już ci pisałem - użyj google. Odpowiedzi na twoje pytanie jest pełno. Czemu ktoś ma się produkować, skoro odpowiedz można znalezc w kilka sekund w google, albo na youtube? Jak jesteś za leniwy żeby samemu poszukać w google, to nigdy nie będziesz wystarczająco pracowyty żeby zostać dobrym szachistą

https://www.google.com/search?client=firefox-b-ab&q=best+sicilian+najdorf+books - zajęło mi to 3 sekundy w google leniuchu.
AuroraBorealis

Postprzez Szachista_Mateusz » 31 gru 2018, 22:04

Przeczytałeś któryś z tych materiałów, sa warte polecenia? Czy wpisałeś pierwsze lepsze hasło w wyszukiwarkę i "a przeczytaj sobie cokolwiek". Każdy z nas ma ograniczony czas i nie chce przerabiać czegoś, co jest mało wartościowe, bo nie o to w tym chodzi. Pozdrawiam i zycze szczęśliwego Nowego Roku :) troche więcej empatii i zrozumienia, bo takowego chyba zabrakło.
Szachista_Mateusz

Postprzez AuroraBorealis » 31 gru 2018, 22:10

Szachista_Mateusz napisał(a): Każdy z nas ma ograniczony czas i nie chce przerabiać czegoś, co jest mało wartościowe, bo nie o to w tym chodzi.

Każdy z nas ma ograniczony czas i nie chce odpowiadać na pytania, na które wielokrotnie już wcześniej udzielono odpowiedzi. Tobie zajmie mniej czasu szukanie w google niż mnie pisanie sensownego posta. W tym temacie napisano już wszystko co było do napisania i znalezienie sensownych informacji zajmuje w google maks kilkadziesiąt sekund. Skoro cenisz swój czas, to ceń też czas innych ludzi.
AuroraBorealis

Postprzez rutra » 31 gru 2018, 22:40

Ja przerabiałem (właściwie zacząłem przerabiać) The English Attack T. Sammalvuo. Ale to monografia, wiele partii, mało komentarzy, a jak były to takie w stylu "Be4 z przewagę białych". Ale to dla białych. Ktoś na forum kiedyś pytał o dobrą książkę do Najdorfa czy sycylijskiej czarnymi to padło kilka tytułów, ale większość po rosyjsku.
rutra

Podziękował : 1648 razy
Otrzymał podziękowań: 2064 razy
Ranking: 1670

Postprzez Szachista_Mateusz » 01 sty 2019, 12:36

AuroraBorealis napisał(a):
Szachista_Mateusz napisał(a): Każdy z nas ma ograniczony czas i nie chce przerabiać czegoś, co jest mało wartościowe, bo nie o to w tym chodzi.

Każdy z nas ma ograniczony czas i nie chce odpowiadać na pytania, na które wielokrotnie już wcześniej udzielono odpowiedzi. Tobie zajmie mniej czasu szukanie w google niż mnie pisanie sensownego posta. W tym temacie napisano już wszystko co było do napisania i znalezienie sensownych informacji zajmuje w google maks kilkadziesiąt sekund. Skoro cenisz swój czas, to ceń też czas innych ludzi.

Skoro masz tak ograniczony czas to nie odpowiadaj na moje pytanie, nie jest to obowiązkowe na tym forum, pytanie można pominąć, nie wiem czy robisz to dla jakiejś zasady ale na pewno mi niepomagasz.
Btw dziękuję rutra za odpowiedz, pozdrawiam
Szachista_Mateusz
Szachista_Mateusz

Postprzez panrudzki » 02 sty 2019, 15:35

Mnie podobała się ta książka:

https://www.amazon.co.uk/Mastering-Najd ... 1904600182

Książka ma wiele ciekawych propozycji:
- Fajna sugestia przeciwko klasycznemu wariantowi (6. Bg5) - Qc7 i przejście do struktury znanej z ataku Rauzera.
- Nbd7-c5 przeciwko 6. Bc4

Generalnie natomiast jeżeli masz normalne życie poza szachami i nie jesteś w stanie poświęcać kilku godzin dziennie na szachy, to odradzam granie Najdorfa - wymaga bardzo duzo nakładów czasu. Ja przestałem grac Najdorfa.
panrudzki

Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1800

Postprzez Szachista_Mateusz » 02 sty 2019, 20:48

Dziękuję za podpowiedz! Niestety wiem ze wariant Najdorfa jest bardzo skomplikowany, byc może przerzuce sie kiedyś na smoka, ale chciałbym spróbować pomimo wszystko tego wariantu
Szachista_Mateusz

Następna strona

Powrót do Debiuty