Strona 1 z 1

Liczenie wariantów.

PostNapisane: 21 mar 2021, 15:59
przez Diakon75
Oglądając transmisję z różnych turniejów szachowych cały czas spotykamy się z określeniem : Liczenie wariantów. Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co naprawdę w tym chodzi?. Czy o to że , przewidujemy kilka możliwych posunięć moich i przeciwnika? .Kiedy liczyć ?.Używam aplikacji chess.com . Widziałem że tam są różne zadania które można zrobić. Czy można tam również ćwiczyć liczenie wariantów? Jeśli tak to które to zadania? Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Re: Liczenie wariantów.

PostNapisane: 28 mar 2021, 14:27
przez rutra
Ja kiedyś myślałem, że liczenie wariantów polega na tym, że sprawdzamy ile ruchów mogą wykonać zawodnicy. Na przykład w 1. ruchu białe mają 20 możliwości, czarne 20, w sumie wszystkich możliwości jest 400. Lepiej grać ruchy, które dają więcej możliwości nam a mniej przeciwnikowi. Oczywiście przewaga przestrzeni jest ważna ale nie o to tu chodzi.

Chodzi o to aby przewidzieć najbliższe posunięcia. Na przykład jest jakiś wariant, po którym przewidziałeś najbliższe 5 ruchów, to mówi się, że policzyłeś warianty na 5 ruchów do przodu. Może się zdarzyć, że pozycja jest skomplikowana i te kilka ruchów nie jest takich oczywistych, bo przeciwnik ma wiele możliwości, wówczas mówi się że należy dokładniej policzyć warianty, czyli przewidzieć więcej ruchów, które mogą w partii wystąpić.

Słownictwo szachowe jest nietypowe, przykładowo słowo "kombinacja" nie ma nic wspólnego z kombinacjami znanymi z lekcji rachunku prawdopodobieństwa na matematyce, z kolei "debiut" jak to pierwszy raz usłyszałem bardziej mi się kojarzył z pierwszym występem zawodnika na turnieju niż z początkowymi ruchami w partii.

Re: Liczenie wariantów.

PostNapisane: 22 kwi 2021, 13:47
przez Diakon75
A od którego miejsca w danej partii należy liczyć warianty?.

Re: Liczenie wariantów.

PostNapisane: 23 kwi 2021, 17:53
przez kolokwium
Od momentu, w którym nie wiesz jakie wykonać posunięcie. W skrajnym przypadku od pierwszego do ostatniego posunięcia.

Re: Liczenie wariantów.

PostNapisane: 29 lis 2021, 19:58
przez Diakon75
Dzień dobry. Chciałbym odświeżyć temat liczenia wariantów. Moje pytanie jest następujące: Policzyłem moim zdaniem najlepsze dla mnie posunięcia. Wariant składający się z pięciu moich posunięć i tyle samo mojego przeciwnika. Trzy posunięcia mój przeciwnik wykonał takie jak wcześniej zostały przez mnie policzone. Ale w czwartym zagrywa coś innego. Czy w takiej sytuacji należy liczyć od nowa ? Czy piąty ruch wykonywać zgodnie z tym co policzyłem wcześniej? Mam nadzieję że nie zamąciłem za bardzo i pozdrawiam.

Re: Liczenie wariantów.

PostNapisane: 29 lis 2021, 20:40
przez BAROL
Dobry przykład pytania retorycznego.
Ale ok. Powiedzmy, że jesteś na pięciodniowym urlopie, którego każdy dzień masz dokładnie zaplanowany. Czwartego dnia zamierzałeś poopalać się na plaży, jednak tego dnia leje jak z przysłowiowego cebra. Co robisz - bierzesz zimne napoje, krem do opalania i idziesz wylegiwać się na słońcu ukrytym za chmurami, czy rewidujesz swoje plany, dopasowując je do aktualnej aury?