IV Podkarpacka Liga Seniorów 2016

Moderator: kolokwium

Re: IV Podkarpacka Liga Seniorów 2016

Postprzez krzysio » 14 sty 2017, 16:27

Źle czytasz tą IV małopolską, to nie 2-3 drużyny z tego samego zespołu ale jak dla mnie 13 drużyn UKS Chrzanów ;)
UKS to klub szkolny w SP8 chrzanów, Regulice czy Alwernia to szkółki szachowe prowadzone przez instruktorów UKS (o ile dobrze wiem). Chyba nawet taki zamysł był, by pograło jak najwięcej drużyn, tu pograją sobie dzieci. W tych 13 drużynach nie wiem czy uzbierałby na 2 solidne na IV ligę. Dla mnie idea super - kto chce może pograć. A z drugiej strony pokazuje to, jak masowo może szkolić sensownie zorganizowana szkółka szachowa.

Przez ostatnie kilka lat Jacek Wolak świetnie zreformował i rozwinął ligi juniorskie w Małopolsce, IV i V też można grać chyba wieloma składami (choć przy IV nie pamiętam czy ilość nie jest nieco ograniczona). W III juniorskiej grało mu 10 drużyn, w IV coś ponad 20, w V chyba ponad 70 zespołów. Pewnie przez te ligi regionalne w zeszłym roku przeszło ponad 400 dzieciaków. Ja nie potrafiłbym zrozumieć podejścia z ograniczeniami. Jedynie czego bym się tu może czepiał jeśli idzie o Małopolskę to opłaty - Słowacy mają zdecydowanie niższe.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy
Ranking: 0

Postprzez kuba » 15 sty 2017, 11:19

regis88 i krzysio - oczywiście macie rację. Nikomu to nie przeszkadza, że gra kilka drużyn z jednego klubu w jednej lidze.
Jak najbardziej jest to normalne przy zdrowym myśleniu. To poziom sportowy decyduje, że te drużyny grają w tej samej lidze.
Po kilka drużyn mają dobrze zorganizowane kluby. Przeszkadza to tylko tym klubom słabszym (no nie wiem - być może z zazdrości).
Zdecydowanie byłoby lepiej by zamiast narzekać - szkolić i umożliwić starty w lidze jak największej ilości zawodników poprzez zgłaszanie do rozgrywek kilku drużyn. Jak widać w Małopolsce da się to robić i nikomu ni przeszkadza. To dobry przykład.
Takie samo podejście ma zdecydowana większość klubów na Podkarpaciu (na czele z klubem rutry). Mam nadzieję, że te argumenty, które wcześniej artykułował rutra przekonają tych co to krytykują.
kuba

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 1000

Postprzez redjok » 15 sty 2017, 12:49

Nie wiem dlaczego temat kar za walkowery budzi takie emocje. Jeżeli komunikat jest opublikowany odpowiednio wcześnie (nawet pół roku) i drużyny przystępujące do rozgrywek robią to z pełną świadomością to jest to jak najbardziej ok. Mnie nie gorszyłyby kary rzędu 500 zł za olanie zjazdu przez drużynę.
Krzysio preferuje słowacki luz ale są takie osoby które jednak wybierają niemiecki "ordnung muss sein", kwestia gustu a z gustami podobno nie dyskutuje się.

Czyżby delikatne przekłamanie regis88 ?
IV Małopolska Liga Seniorów - etap wstępny Chrzanów
ZS1 Chrzanów, ul. Pogorska 8C 2017-01-21/2017-01-22

Regulamin
IV Ligii Seniorów w szachach w 2017 roku napisał(a):
W 2017 roku IV liga seniorów rozgrywana jest w dwóch etapach,
- etap regionalny w dn. 14-15 stycznia w Krakowie i Tarnowie oraz 21 stycznia w Chrzanowie
- etap finałowy w dn. 28 stycznia w Tarnowie

http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... .html?l=pl

Bardziej to wygląda na ukłon w stosunku do środowiska Chrzanowskiego i stworzenie podgrupy czy nawet szerokich eliminacji klubowych z jak to ujął krzysio "13 drużyn UKS Chrzanów"

Szachy w hierarchii sportowej stoją na słabej wizerunkowo pozycji i niezmiennie podkreślam, że takie tabele jak ta z grupy A viewtopic.php?p=102356#p102356 dają pretekst do złośliwych komentarzy. Na temat walorów sportowych a nie mówiąc już o postawach fair play pisałem wielokrotnie.

Rozmawiałem ostatnio z kolegą, który gra w futsal i zapytałem czy mają zawodników i chętnych do gry w drugiej drużynie (odpowiedź twierdząca) i dlaczego nie wystawią drugiego składu do http://www.futsalpodkarpacki.pl/index.p ... lu-201617/ najniższa klasa rozgrywkowa
Popatrzył na mnie jak na kosmitę... powiedział, że liga to ma być liga a nie jakiś tam turniej drużynowy.

Pozdrawiam kosmitów ;)
redjok
Administrator

Podziękował : 425 razy
Otrzymał podziękowań: 500 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez krzysio » 15 sty 2017, 13:37

@redjok
1. W kwestii kar nie pisałem nic, tu nie wiem jak to regulować. Niemniej gdybym miał poświęcić dzień, trochę na paliwo wydać, tylko po to by się dowiedzieć, że druga strona nie dojechała to byłbym wk...ny i popierałbym pomysł na tyle ostrych kar, by takie sytuacje się nie powtarzały.

Choć tu bywa, że czasem coś więcej szwankuje niż tylko mało-poważna drużyna, czasem i od organizatora jest rzucona jakaś kłoda i druga strona "ostentacyjnie oleje". I tu się powtórzę - gdyby w tym było mniej rywalizacji a więcej towarzyskiej zabawy, to niektóre problemy mogłyby same zniknąć. A że to nie proste to doskonale wiem, w Małopolsce też bywają tarcia jak diabli, gdzie kilku dorosłych facetów nie potrafi wykonać kilku tel i uzgodnić banalnych pierdół, wolą natomiast niekiedy złośliwie "udawać Greka" (Chrzanów kilka razy olewał zjazdy, moim zdaniem nie był jedynym winnym zamieszania). Dlatego tą Słowację podpinam - tam tego nie widziałem. I to nie kwestia regulaminu, to kwestia mentalnego podejścia do tematu.

2. Tak, gusta różne, było dyskutowane przy turniejach poza-ligowych. Jedni lubią ostry porządek, a inni luz. Tu chyba nie ma jedynie słusznego rozwiązania.

3. Te regiony w Małopolsce niedawno wprowadzono, 2 lata temu? Chodziło chyba bardziej o obniżenie kosztów, by Tarnów czy Chrzanów (do tej pory grane było wszystko w Krakowie) pierwszy zjazd miał tańszy. Skutkuje to zdecydowanie większą frekwencją niż kiedyś, to plus. Drużyny słabsze w takim rozwiązaniu mają 5-rundowy turniej u siebie w domu. Czy są minusy? Nie wiem, za słabo w tym siedzę. Wy na Podkarpaciu macie regionalizację to temat znacie. I myślę, że to nie tylko Chrzanów zrobił taki "nalot" na IV ligę, wczoraj powinna być grana IV regionalna w Krakowie, nie wiem dlaczego nie ma na CAP, podejrzewam że KKSz też wystawi kilka drużyn, bo szkoli sporo dzieciaków.

4. Czy ta linkowana tabelka jest podstawą do jakichś złośliwych uwag/komentarzy? Jak w pkt 2, kwestia gustu. Ja osobiście w najniższej klasie rozgrywkowej wolałbym "jakiś turniej drużynowy" niż naburmuszoną ligę. Ja osobiście wolałbym "spęd dzieciarni" taki jaki będzie w regionalnej IV w Chrzanowie, czy widzę na V Małopolskiej juniorów, niż "poważny turniej" na 10 drużyn, gdzie 3-4 zdążą przed samą grą strzelić focha i nie przyjechać.

W kwestiach wizerunkowych, to myślę że 100-200 radośnie grających osobników, przy czym większość to dzieci, znacznie lepiej wypadnie niż 50 "poważnych" szachistów, którzy nie potrafią się dogadać o co i jak mają grać ;)

ps
Absolutnie nie mam zamiaru ani narzucać rozwiązań, ani krytykować takich czy innych, nudziło mi się przy "porannej" kawie i ... ;)

edit
Ciągle zastanawiałem się o co może chodzić z tym "przekłamaniem" przy regis88. Nie ma żadnego przekłamania, chyba redjok trochę źle interpretujesz tutaj. W Małopolsce zrobiono regiony a nie ukłon w kierunku Chrzanowa, choć samo zrobienie regionów będzie tu ukłonem.
http://www.mzszach.krakow.pl/public/mzszach/dokumenty
Tu jest regulamin IV małopolskiej. Są trzy "regiony" eliminacyjne i później finał. To co warto zauważyć, to dowolna ilosć drużyn zgłoszonych przez klub i dowolność w wyborze regionu. Powtarzam - je nie sprzedaję tego jako jedynie słusznego rozwiązania, piszę tylko o tym jak to tutaj grane.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy

Postprzez regis88 » 15 sty 2017, 16:21

Do redjok...

To raczej ty przekłamujesz. Nie ma znaczenia, że to jest etap wstępny. Kilka drużyn z jednego klubu może grać i uzyskać awans do III ligi po przejściu eliminacji. Zwróć uwagę na to, że w etapie finałowym grają tylko 4 drużyny. To tak trochę jakby w PK zrobić 3 grupy i później zwycięzcy + najwyżej sklasyfikowana grają w etapie finałowym. Wtedy nie widziałbyś problemu, żeby w etapie wstępnym grało po kilka drużyn z jednego klubu?

Według myślenia niektórych osób z podkarpacia powinno być tak: Chrzanów ma wielu zawodników więc mają problem, nie wolno im wszystkim pozwolić grać. Jak ktoś chce zagrać nie zmieni klub.

Do miaras...

Czy wyobrażasz sobie sytuacje, że przylatuje Carlsen, ma grać na 1. desce i wygrywa walkowerem, bo przeciwnicy wystawili na 1. zawodnika z II kategorią, który nie przyjechał? Jak dla mnie to jest śmieszne, jeśli już kogoś nie ma (np. choroba, wypadek) to się przesuwa zawodników z 2. deski na 1., z 3. na 2. itd.
regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 2097

Postprzez kolokwium » 16 sty 2017, 21:08

redjok napisał(a):Nie wiem dlaczego temat kar za walkowery budzi takie emocje. Jeżeli komunikat jest opublikowany odpowiednio wcześnie (nawet pół roku) i drużyny przystępujące do rozgrywek robią to z pełną świadomością to jest to jak najbardziej ok. Mnie nie gorszyłyby kary rzędu 500 zł za olanie zjazdu przez drużynę.
Krzysio preferuje słowacki luz ale są takie osoby które jednak wybierają niemiecki "ordnung muss sein", kwestia gustu a z gustami podobno nie dyskutuje się.

Jest różnica między walkowerem drużynowym (nie ma drużyny lub odpowiedniej liczby osób w drużynie), a walkowerem na szachownicy z powodu nieobecności zawodnika wstawionego/wpisanego do składu. W obu przypadkach nie można postępować skrajnie: pobłażać czy ostentacyjnie karać. Ważny jest powód.
O walkowerze na szachownicy jest gdzie indziej, tutaj rozmawiamy o przypadkach oddawania meczu przez drużynę.
Gdy drużyna oddaje mecz mogą być różne tego usprawiedliwione powody.
W Lidze Śląskiej Juniorów drużyna jechała dwoma samochodami, jeden miał wypadek. Więcej (zapewne) pisać nie muszę.
Bywa, że zawodnicy jadą z kilku miejscowości i z różnych przyczyn część może nie dojechać na mecz co może spowodować braku minimalnej liczby zawodników w drużynie (określa regulamin lub zapis kodeksowy więcej niż połowa zawodników ze zgłoszonego składu drużyny).
Bywa też, że drużyna nie przyjeżdża bo ... na zbiórkę przyszło za mało osób aby grać w meczu. Rezerwowych już za późno "załatwić". Jakby pojechali to i tak mecz by się nie odbył. Dlatego zadzwonili do przeciwników o odwołaniu meczu.
Przypadków może być wiele. We wszystkich (prawie wszystkich) można pertraktować przełożenie meczu na termin późniejszy. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Jednakże to com przeczytał w Regulaminie PkZSzach w 2017 roku mnie dobiło.
2.7 Walkowery. Drużyna może oddać partię walkowerem tylko na szachownicy kobiecej lub na ostatniej (ostatnich) szachownicy męskiej. Zawodnik zgłoszony do protokołu meczowego na szachownicy męskiej 1-3 musi obowiązkowo stawić się do gry najpóźniej 30 min. od czasu rozpoczęcia rundy. Nie wstawienie się do gry skutkuje oddaniem walkowerem tej partii i na szachownicach dalszych aż do szachownicy nr 4.
Przykład: Zawodnik Kowalski został zgłoszony na szachownicy nr 2 i w ciągu 30 minut od rozpoczęcia rundy nie wstawił się do gry. Zawodnik Kowalski przegrywa partię walkowerem
a sędzia weryfikuje wyniki na szachownicy nr 3 i nr 4 jako przegrane walkowerem tej drużyny której zawodnik nie stawił się do gry na szachownicy nr 2.
Jeżeli zawodnik zgłoszony na szachownicy 1 się nie stawi do gry, to walkowery są na szachownicach od 1 do 3. I to bez znaczenia, że na niższych szachownicach zawodnicy byli i byli uprawnieni do gry.
Od razu nasuwa się pytanie czy przy 3 (trzech) walkowerach należy uznać walkower drużynowy z powodu 2 (dwu) partii granych (przy założeniu, że 4 i 5 szachownica były obstawione). Jednakże zawodnicy byli i to uprawnieni do gry.
Czy drużyna, gdy nie będzie miała zawodnika na I szachownicę, zdecyduje, że lepiej przesunąć zawodników na wyższe szachownice narażając się na pogrom, czy po prostu nie pojechać na mecz unikając pogromu i straty czasu?

PS
Znalazłem jeszcze jeden "kwiatek" w Regulaminie.
Wprowadza się karę regulaminową 100 zł. od drużyny, która odda co najmniej jedną partię walkowerem. Kaucję należy wpłacić do Podkarpackiego Związku Szachowego w Rzeszowie (gotówką lub przelewem) w terminie 7 dni od dnia w którym nastąpiło oddanie partii walkowerem. Kaucja zasila pulę nagród dla najlepszych zawodników na poszczególnych szachownicach.
kaucja
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 16 sty 2017, 21:23

Taki przypadek z ligi (1. szachownica). Mój przeciwnik spóźnił się na partie około 10 minut. Gdyby coś go dłużej zatrzymało to na szachownicach 2-3 już od pół godziny trwałyby partie, aż tu nagle sędzia orzekłby walkower (w środku partii).

Jednak ja widzę różnicę pomiędzy przegraniem partii walkowerem na 1., a na 4. szachownicy.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2016 razy
Ranking: 1670

Postprzez miaras » 16 sty 2017, 21:38

miaras

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Postprzez bigticket » 16 sty 2017, 21:58

No chyba komuś przeszkadzało skoro wprowadzono przepis o maksymalnej różnicy 200 pkt między danymi zawodnikami.
bigticket

Podziękował : 4 razy

Postprzez miaras » 27 sty 2017, 07:23

regis88 napisał(a):
"Gdzie są wyniki ja się pytam szanowny kolego miaras, który tak krytykujesz wszystkich dookoła i mówisz jak trzeba organizować turnieje na podkarpaciu?"

kuba napisał (a) Czasami są niezależne przyczyny i pewno tak jest i w tym przypadku,

Tak, czasami są niezależne przyczyny szanowni koledzy z Podkarpacia, ale są też skutki braku działania.
Mamy stan aktualny:
III liga juniorów - 9 drużyn zgłoszonych (miało być 12), na tyle stać Podkarpacie? przy takiej ilości drużyn nie ma możliwości zdobycia norm centralnych.
IV liga juniorów istnieje na papierze.
V liga seniorów, III liga juniorów brak lokalizacji rozgrywek na tydzień przed rozpoczęciem. Kolego regis88 przypisujesz mi łatkę krytykanta, ale powiedz mi jak ja mam zarezerwować busa, ustalić dokąd jechać i pobrać delegację, mam też ustalić skład na Zjazd. Może Ty jesteś wtajemniczony to powiedz mi gdzie są rozgrywki ??? Ustala się bzdurne przepisy o walkowerach a tutaj ligi się "sypią", najpierw na zdrowych zasadach trzeba ustalić organizację rozgrywek a później dopinać uwarunkowania dla klubów. Myślę że w sprawach walkowerów nikt nie chce kombinować ( są proste możliwości obejścia tego przepisu chociażby wstawiając słabszego zawodnika na I szachownicę) i ten zapis w regulaminie moim zdaniem jest wymysłem oderwanych od rzeczywistości działaczy. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy można łatwo wywnioskować patrząc na rozbudowaną moim zdaniem IV ligę, która pochłania najlepsze zespoły. Po prostu sędzia główny IV ligi łatając ligę, pozbierał wszystkie zespoły do IV ligi i koniec - V ligi nie ma kto organizować.
Kolejny absurd w regulaminie III ligi juniorów: cyt.Zmianie uległ punkt 8.5 Regulaminu Decyzja Zarządu PkZSzach z dnia 22.01.2017 "Juniorzy, którzy w ostatnich rozgrywkach ligowych grali w wyższej lidze i rozegrali więcej niż trzy partie nie mają prawa występów w III lidze Juniorów (ostatnie rozgrywki ligowe to: Ekstraliga 2016, I liga 2016, II liga 2016 - w kat. Juniorów) punkt ten nie dotyczy juniorów którzy reprezentowali drużyny, które spadły do III ligi na 2017 r oraz juniorów jednorazowo wypożyczonych do innego klubu na rozgrywki Ekstraligi 2016 I ligi 2016, II ligi 2016 - w kat. Juniorów,oraz tych,którzy zmienili barwy klubowe w terminie do 31.12.2016."
Ostatni zapis eliminuje praktycznie poprzednie zapisy, ponieważ mamy styczeń !!!
miaras

Postprzez regis88 » 27 kwi 2017, 23:58

Regulamin 3 ligi

W rozgrywkach nie mogą brać udziału zawodnicy, którzy w sezonie 2016 rozegrali co najmniej cztery partie w lidze centralnej seniorów. Nie dotyczy to zespołów, które zostały zdegradowane do rozgrywek wojewódzkich i zawodników, którzy po rozgrywkach ligi centralnej zmienili przynależność klubową. Zawodnik wypożyczony do klubu grającego w lidze centralnej zachowuje prawo do gry w III lidze (po zakończeniu okresu wypożyczenia).

Zawodnik Iksiński został wypożyczony z klubu X do II ligi seniorów, zagrał 4 partie. Wraca do klubu X i może grać w III lidze.
Z niebieskiego tekstu:
Zawodnik Igreksiński grał 4 partie w II lidze seniorów, drużyna się utrzymała. Igreksiński po rozgrywkach zmienił klub na Y i może grać w III lidze.
Z zielonego tekstu: igreksiński nie może grać.
regis88

Podziękował : 3 razy
Ranking: 2097

Postprzez kolokwium » 28 kwi 2017, 19:41

regis88 napisał(a):Regulamin 3 ligi

W rozgrywkach nie mogą brać udziału zawodnicy, którzy w sezonie 2016 rozegrali co najmniej cztery partie w lidze centralnej seniorów. Nie dotyczy to zespołów, które zostały zdegradowane do rozgrywek wojewódzkich i zawodników, którzy po rozgrywkach ligi centralnej zmienili przynależność klubową. Zawodnik wypożyczony do klubu grającego w lidze centralnej zachowuje prawo do gry w III lidze (po zakończeniu okresu wypożyczenia).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez miaras » 29 kwi 2017, 00:03

Zapisy w regulaminie są nieprecyzyjne i sprzeczne ze sobą. W III lidze podkarpackiej 2017 grają w Polonii Przemyśl- Karol Rawicz i w Czarnej - Damian Lewtak. Obydwaj grali w II lidze seniorów w zespole Okucia Budowlane Łódź: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/tdr_4321/results.html?l=pl&prt=3_. Obaj jednak mają inny status tj. Damian Lewtak był wypożyczony, natomiast Karol Rawicz przeszedł do Polonii przed rozpoczęciem rozgrywek III ligi. Jeden zapis wyklucza Karola z rozgrywek a drugi go przywraca (nie jest określony ścisły termin przejścia do klubu). Dla mnie jest to niezrozumiały zapis,gdyż każdy zawodnik może przejść w dowolnym terminie po lidze centralnej i wystąpić w rozgrywkach.
miaras

Postprzez adse » 29 kwi 2017, 09:00

Za zmianę klubu chyba się płaci? Jeśli tak, to zapis w regulaminie ma na celu ściągnięcie opłat za zmianę klubu od każdego, kto chce zagrać niższej lidze, a grał wcześniej w centralnej. Nikt nikomu nie zakazuje grania, o ile klub lub zawodnika na to stać.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez miaras » 29 kwi 2017, 18:26

adse napisał(a):Za zmianę klubu chyba się płaci? Jeśli tak, to zapis w regulaminie ma na celu ściągnięcie opłat za zmianę klubu od każdego, kto chce zagrać niższej lidze, a grał wcześniej w centralnej. Nikt nikomu nie zakazuje grania, o ile klub lub zawodnika na to stać.

To po co wprowadzono zapis w regulaminie cyt."W rozgrywkach nie mogą brać udziału zawodnicy, którzy w sezonie 2016 rozegrali co najmniej cztery partie w lidze centralnej seniorów"
Ten zakaz jest za chwilę uchylony warunkiem cyt. "Nie dotyczy zawodników, którzy po rozgrywkach ligi centralnej zmienili przynależność klubową"
Przecież zrozumiałe jest to, że chcąc zagrać w danym klubie trzeba być w nim zarejestrowany. Duże brawa za świetnie skonstruowany regulamin !!!
miaras

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje [mecze] krajowe