Czarturanga - Demon_Szybkości Mecz szachowy

Moderator: kolokwium

Mecz zakonczy sie (punkty meczowe):

1) ogromną wygraną demona (20-0)
2
7%
2) wygraną demona (12-8)
1
3%
3) remisem
4
13%
4) wygraną Czaturangi (12-8)
11
37%
5) ogromną wygraną Czaturangi (20-0)
12
40%

Razem głosów : 30

Re: Czarturanga - Demon_Szybkości Mecz szachowy

Postprzez MaurycyHawran » 28 cze 2011, 08:18

Chodziło mu pewnie o to, że wariant jest na tyle skomplikowany że w blitzu dostarczyłby oponentowi zawrotów głowy. Tymczasem w klasyku wybrałby pewnie prostszą alternatywę.
Nic nie ujmując koledze Czaturandze, to nie on grał na 2100 tylko to raczej białe zagrały słabo. Nie ma się co obrażać, same oddawały pionki a że przeciwnik poświęcił hetmana - niewiele ma to wspólnego z siłą gry, raczej z kreatywnością.
Gdzieś czytałem na tym forum (może przy poprzednich meczach), że obowiązują zasady fair play. Czy grą fair play jest gra ok. 20 posunięć bez wieży, by poddać partię gdy mat blisko? Brzydko. :(
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: MaurycyHawran

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 cze 2011, 09:57

Oczywiście gra takich debiutów przez mojego oponenta jest bez sensu. Sam podstawia mi pionki. W kluczowej pozycji nie bierze pionka 13.S:d6. Przecież wtedy czarne najwyżej mogą walczyć o wyrównanie. Jak już pisałem podczas partii oddając H za 2G z atakiem na króla w jednym wariancie był nawet mat (oczywiście nie twierdze, że Demon miał pod niego wejść). Za wiele czasu straciłem na liczenie tego a później już nie chciałem szukać niczego innego (a szkoda). Po oddaniu Damy wiedziałem, że mogę ratować się wieczniakiem (tylko i wyłącznie z braku czasu)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 579 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez mol_ksiazkowy » 28 cze 2011, 10:07

Partie sa ciekawe. Wydaje mi sie, iz kolege demona stac na prowadzenie bardziej wyrownanej gry i urwania nieco punktow (chocby remisow), Problemem jest aby dobrac stosowny dla siebie debiut, zamiast ostrych gambitow i ryzykownych kontynuacji (np. 5. f4). W 3/4 grach demon mial oslabiona tj rozbita pozycje krola po debiucie. tj. czas na wnioski...

quote:
Czasmi mi się wydaje, że kolega demon nie tak alokuje siły. Zamiast trochę poćwiczyć, przygotować się na partię czy coś, on pisze na forum. Myślałem, że ten mecz ma na celu nie tylko rozrywkę, ale też podniesienie poziomu grających. Gdybym to ja miał okazję zagrania meczu z Czaturangą, nie wahałbym się ani chwili i grałbym na maxa - łącznie z przygotowaniem do partii
.

mysle ze zamiast pisac o "klepaniu" i wrozeniu wyniku 0-20, lepiej przygotowac sie dobrze do nastepnej gry (w miare swych mozliwosci/umiejetnosci) ...

quote:
Myślę, że teraz kibice nie będą mieli złudzeń, że zdobędę 0 punktów

niektorzy je nadal maja.. nie zawiedz ich...
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 140 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 cze 2011, 10:15

Tylko, że demon przed meczem pisał o 20-0 ale dla siebie. Nie mówię, w 2 partii miał wygrana, w dwóch ostatnich totalny blamaż (jak IV kat rozegrany debiut, chociaż nie niektóre czwórki które szkolę bardziej zapierają się domkami :) ). Nie wiem może myśli, że na mecz może zmienić diametralnie repertuar (z tego co mi wiadomo głównie grał 1.e4). Tylko, że w pół godziny można co najwyżej wykuć 10 pierwszych ruchów KIND ale bez planu gry i oceny pozycji (wiedza kiedy należy zaatakować, kiedy się bronić kiedy jakąś akcję zaczepną nawiązać) nie wygra się partii :). Oczywiście mówię o partii wczorajszej. W partii nr 2 sam się ustawiłem.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez hajdzik » 28 cze 2011, 10:25

"niektorzy je nadal maja.. nie zawiedz ich..."

oj molik molik :)
Moja wiedza szachowa jest znikamo w porownaniu do dwoch naszych kolegow cwirka i demona
wiec byc moze sie myle, ale.....

Demon za bardzo probuje na sile grac tak ostro jak lubi cwirek, ktory w ostrych otwartych pozycjach czuje sie jak ryba w wodzie. W takich pozycjach cwirek w kazdym momencie szuka kombinacji matowej - pomija wogole zdobycie przewagi materialnej. Cwirek czesto powtarza "partie konczy mat" - to najlepiej odzwierciedla naszego kolege cwirka.
Cwirek to gracz o bardzo wysokim poziomie 2100ELO - wiec naprawde tu nie ma mozliwosci na jakakolwiek strate/pomylke.

A teraz o koledze Demonie.
On sam wie, ze stac go na zwyciestwo nad cwirkiem- napewno nie w calym meczu 20:0- ale na 20 parti powinien kilka pkt mu odebrac. Demon gra, moim zdaniem oczywiscie, zbyt agresywna gre na wzor cwirka, a powinien sie uspokoic w grze- oczywiscie szukac kombinacji i zdobycia przewagi materialnej badz tez pozycyjnej. Demon gra bardzo dobrze i on o tym wie doskonale. Mysle, że jesli zagra swoje, bedzie walczyc jak lew o kazdego piona, nie pozwoli na stlamszenie w debiucie - to zainkasuje chocby 0,5 pkt. Wiem ze demon potrafi zagrac spokojniej, chocby w apertiach ze mna potgrafi to pokazac :).
A kilka parti juz mamy cwirka vs demona- i naprawde jedna partia swoi na bardzo wysokim poziomie, ja bylem pod wrazeniem i czesto nawet nie wiedzialem co im chodzi po glowach - a oni grali jak z nut :)

powodzenia w nastepnej parti :0
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 440 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 cze 2011, 10:31

Skąd masz te 2100elo jak ja najwięcej to miałem pod 1950
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez hajdzik » 28 cze 2011, 10:40

nie kłam :)
moze przesadzilem, ale masz wiecej napewno :)

http://www.chessarbiter.com/rankingi.ph ... kaj=szukaj
szachy klasyczne
I Wróbel, Maciej MGLKS Parnas Oława 1980

szachy szybkie
I Wróbel, Maciej MGLKS Parnas Oława 2014

cwirek - ty mnie tu nie kołuj oki? :)

chyba ze to nie ty :)

A powiedz mi co miales na mysli mowiac o 4kategori i domkach? to ma cos wspolnego z mna i moim slabym nietypowym debiutem?
hajdzik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 cze 2011, 10:41

Wojtek, to jest ranking chessarbitra.
A moja wcześniejsza wypowiedz nie jest skierowana do Ciebie oczywiście.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez hajdzik » 28 cze 2011, 11:05

odpisalem w Klany Chude dziki - nei chcialem tu zasmiecac tematu :)
hajdzik

Postprzez Eccon » 28 cze 2011, 12:15

Uważam, że partia przedstawia pewną wartość tylko w stadium debiutu. Po kilkunastu posunięciach ( dokładniej, to po 14Sg3), białe miały już kompletnie przegraną pozycję, i mogły spokojnie wywiesić białe kalesony.
Wróćmy więc do pierwszych posunięć.
1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.f4
1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.e4 d6 5.f4
Przed nami wyjściowa pozycja wariantu czterech pionów, w obronie królewsko-indyjskiej.
5...0-0 6.Sf3 c5 7.d5 e6 8.Ge2 exd5 9.cxd5
1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.e4 d6 5.f4 5...0-0 6.Nf3 c5 7.d5 e6 8.Be2 exd5 9.cxd5
I to jest, moim zdaniem, kluczowa pozycja w tej partii. Białe grając 9.cxd5, sprowadziły partię do jednej z głównych pozycji, ataku czterech pionów, w obronie nowoczesny Benoni. I jest to wariant zdrowo obrośnięty teorią, a więc pewne problemy, zostały już rozwiązane przez innych.
Nie jestem pewny, czy białe świadomie przeszły do obrony Benoni. A tak naprawdę to sądzę, że nie wiedziały o tym. A jakie to ma znaczenie? A no takie, że inne plany gry są w obronie królewsko indyjskiej, a inne w obronie Benoni. I to dosyć dramatycznie inne.
Białe mogły zamiast 9.cxd5, zagrać 9.exd5 i uzyskać pozycję z KID.
1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.e4 d6 5.f4 5...0-0 6.Nf3 c5 7.d5 e6 8.Be2 exd5 9.exd5
Różnice pomiędzy jedną a drugą pozycją są widoczne bez mikroskopu.
W pozycji, która powstała w partii, plany i białych i czarnych są określone - białe będą atakowały w centrum, poprzez e4-e5, a czarne będą kontratakowały na skrzydle hetmańskim, od razu, lub po odpowiednim przygotowaniu.
Jeżeli, białe zagrałyby 9.exd5, to jest oczywiste, że i plany gry muszą ulec zmianie, czarne jeszcze od biedy mogą zagrać 9...b5, ale białe o e4-e5, muszą zapomnieć do innej partii.
Tak więc, w dziewiątym posunięciu, białe podjęły bardzo odpowiedzialną decyzję, i powinny być przygotowane do sprostania problemom, które ta decyzja stworzyła.
1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.e4 d6 5.f4 5...0-0 6.Nf3 c5 7.d5 e6 8.Be2 exd5 9.exd5 b5
Posunięcie bardzo charakterystyczne dla nowoczesnego Benoni - centrum białych atakowane jest ze skrzydła. Nie jestem wcale przekonany, ze jest to najsilniejsze posunięcie, ale w partii okazało się skuteczne. Znacznie częściej , czarne grają 9...We8, lub 9...Gg4. Zwłaszcza to ostatnie jest warte uwagi, bo pozwala rozwiązać problem rozwoju. Wymiana jednej pary figur powinna także utrudnić zagranie przez białe programowego e4-e5. Na natychmiastowe 10.e5 nastąpi 10...Gxf3 11.Gxf3 dxe5 12.fxe5 Sfd7 13.e6 Se5! 14.exf7+ Wxf7 15.0-0 Sbd7, z dobrą gra czarnych.
1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.e4 d6 5.f4 0-0 6.Nf3 c5 7.d5 e6 8.Be2 exd5 9.cxd5 Bg4 10.e5 Bxf3 11.Bxf3 dxe5 12.fxe5 Nfd7 13.e6 Ne5 14.exf7+ Rxf7 15.0-0 Nbd7
Ale posunięcie, zagrane przez białe w partii, wcale nie jest złe, chociaż zbytnio upraszcza pozycję, ale remis, chyba powinien być, dla białych, sukcesem
1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.e4 d6 5.f4 0-0 6.Nf3 c5 7.d5 e6 8.Be2 exd5 9.cxd5 b5 10.Bxb5 Nxe4 11.Nxe4 Qa5+ 12.Kf2 Qxb5 13.Qb3
Być może, to posunięcie zasługuje na więcej znaków zapytania. W każdym razie jest niezrozumiałe. Po normalnym 13.Sxd6, białe nie byłyby bez szans nawet na zwycięstwo.
1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.e4 d6 5.f4 0-0 6.Nf3 c5 7.d5 e6 8.Be2 exd5 9.cxd5 b5 10.Bxb5 Nxe4 11.Nxe4 Qa5+ 12.Kf2 Qxb5 13.Qb3 Qa6 14.Ng3
A to posunięcie, gładko przegrywa. Po 14. a4, białe jeszcze mogłyby się długo bronić.
Dla mnie więc ta partia nie trwała siedemdziesiąt, a tylko trzynaście posunięć. Aby więc nie odstawiać takiej “klepaniny”, warto poznawać debiuty, szczególnie te, które się gra.
Ostatnio edytowany przez Eccon 28 cze 2011, 18:40, edytowano w sumie 6 razy
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 430 razy

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 cze 2011, 13:05

Demonie z uwagi, że od weekendu będę prawie nieosiągalny proponuję rozegrać jeszcze jedną partię i zrobić 3 tygodnie - miesiąc przerwy w naszym meczu. Moja propozycja to środa godzina 21:00.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez demon_szybkosci » 28 cze 2011, 13:41

Zróbmy zatem już przerwę. Szkoda marnować czasu przed wyjazdem :) ;). Spotkamy się za miesiąc, a wtedy zobaczymy czy dalej będziesz mnie tak rozpruwał ;) :).
Nie wiem czy ty nie stosujesz hipnozy, bo zwykle widzę PROSTE uderzenia, a w ostatniej partii tak mnie zahipnotyzowałeś, że kompletnie nie widziałem Sxd6.

Krótko mówiąc: wymiatasz Cwirek jak nie wiem, a dodatkowo jakiś rodzaj tajemnej magii i hipnozy sprawia, że mną rzucasz o ściany ;) :D. Muszę pójść do wróżki i przez miesiąc czynić jakieś modły, bo jeszcze nikt tak mną nie poniewierał na szachownicy :(.

PS. W meczu Czaturanga-Demon ogłaszamy przerwę (do połowy sierpnia lub początku września). Demon i Cwirek biorą "przerwę na żądanie" (time-out) ;). Demon nie może walczyć cały zmasakrowany (tak sędzia powiedział). Natomiast chirurg zgodził się, aby wspólnie z ortopedą poskładać demona ;) :wall:
demon_szybkosci

Postprzez Fhjull » 28 cze 2011, 14:31

Wspaniała analiza, panie Eccon. Oby jak najwięcej takich postów na tym forum, a będzie się je odwiedzać z dużo większą przyjemnością.
No i szkoda, że mecz zostaje przerwany :)
I set my moves up strategically, enemy kings are taken easily.
Fhjull

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
kurnik.pl: Fhjull
FICS: Fhjull

Postprzez demon_szybkosci » 28 cze 2011, 14:42

Fhjull napisał(a):Wspaniała analiza, panie Eccon. Oby jak najwięcej takich postów na tym forum, a będzie się je odwiedzać z dużo większą przyjemnością.
No i szkoda, że mecz zostaje przerwany :)

Teraz chyba wszyscy wiedzą czemu BARDZO żałuję, że kolega Eccon nie przyjął zaproszenia, aby pisywać analizy tego typu (w drużynie demonowej albo Trylogii Demonicznej). Dodam, że kolega Eccon potrafi ZNACZNIE więcej: ja miałem wielokrotnie okazję się o tym przekonać! Miejmy nadzieję, że taki talent będzie pokazywał nam jak należy robić analizy :).

Odnośnie meczu, to raczej nie ma co szkodować, tylko się cieszyć ;)....
Fhjull(1581) whispers: 70 ruchow trzeba bylo ogladac, zeby sie dowiedziec tego co bylo jasne po 20... :( NokiaTwenty resigns 0-1

bowiem takie komentarze (niestety) dużo mówią. A to tylko jeden z niewielu ;) :wall:. Poza tym mam od 1.07 dużo pracy, więc nie będę musiał się wstydzić swojej gry, a kibice nie będą tracić swojego cennego czasu. Przerwa jest jak najbardziej wskazana! :D
demon_szybkosci

Postprzez epilogue » 28 cze 2011, 15:42

Naprawdę szkoda ze Econ nie pisze w Twojej drużynie demonowej. Fajna analiza partii i objętościowo i konkretnie. Dokładna analiza to w szachach podstawa. Nigdy nie wiedziałem ze po cd5 powstaje pozycja z obrony Benoni. Myslę i uważam ze to także istotne spostrzeżenie dla graczy którzy mają w swym repertuarze obronę królewsko indyjska zarówno białymi jak i czarnymi. Analiza ta powinna być z dziale obrony królewsko indyjskiej zamieszczona, czy Ty także tak myślisz i uważasz demonie ?

Co do meczu to nie chcę być pesymistą ale myślę i uważam że ten miesiąc nie wiele może pomóc demon. Skoro przez tyle lat treningu mecz dość mocno przegrywasz to potrzeba przynajmniej następnych 8 lat ażebyś mógł chociaż zremisować kilka partii. Myślę i uważam też że warto może zagrać mecz w szachy fishera - tam nie ma klepania debiutów nie ma znajomości teorii - są jakże czyste i piekne szachy w których widzę przyszłość tej dyscypliny.
epilogue

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje i konkursy Forumowe