Czarturanga - Demon_Szybkości Mecz szachowy

Moderator: kolokwium

Mecz zakonczy sie (punkty meczowe):

1) ogromną wygraną demona (20-0)
2
7%
2) wygraną demona (12-8)
1
3%
3) remisem
4
13%
4) wygraną Czaturangi (12-8)
11
37%
5) ogromną wygraną Czaturangi (20-0)
12
40%

Razem głosów : 30

Re: Czarturanga - Demon_Szybkości Mecz szachowy

Postprzez nikus287 » 24 cze 2011, 17:12

Ehh, jeśli piszę coś smiesznego albo wyjątkowo głupiego, to powiedzcie, jesli się przekonam, że macie racje, to przeproszę, bo niezbyt wiem o co demonie ci chodzi teraz...

##EDYCJA
Sprawdziłem w programie, faktycznie białe wygrywają, ale przy dobrej grze. Jeden jakiś błąd, wteyd jest remis, a jeden wiekszy błąd - przegrywają.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 269 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez ŁowcaAndroidów » 24 cze 2011, 17:27

Kg3 przegrało partie Tomek czy tego chcesz czy nie :)
42.Kg3 a4
43.h5 a3
44. Gc1 c4
45. g5 a2
Koniec imprezy.

Jeśli chcesz mnie zdenerwować to Ci się to nie udaje. Idę do kina a Ty wkuwaj wariant :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez demon_szybkosci » 24 cze 2011, 18:37

Czaturanga napisał(a):Kg3 przegrało partie Tomek czy tego chcesz czy nie :)
42.Kg3 a4
43.h5 a3
44. Gc1 c4
45. g5 a2
Koniec imprezy.

Jeśli chcesz mnie zdenerwować to Ci się to nie udaje. Idę do kina a Ty wkuwaj wariant :)

:devil: Ciesz się, że nie ma na straży Eccona ani Pietrka (obaj byliby zadowoleni mogąc udzielić odpowiedzi - każdy w swojej działce w której czuje się mocny miałby okazję się wykazać!) ;) :). Nie będę cie oświecał skoro twierdzisz, że koniec imprezy ;). Nawet to mi na rękę :). Oby tak dalej :).

:devil: Jak sądzisz, że jestem kujonem, to lepiej idź do kina i oglądanij coś realistycznego :D :rotfl:. Ciekawe co niebawem się będzie działo. Nie zdradzam, bo będzie niespodzianka ;). Myślę, że kibice (przynajmniej część) również zostanie zaskoczona :P ;) :).

Twój wzrok za mną goni... już wiem, że nie mogę się obronić... ;). Nie będziemy się zwodzić, już szampan się chłodzi...
Pozostaje tylko moment, chwila, zanim ściągniesz to, ... świecisz jak miliony monet... spłoniesz nim odpalę lont
Pozostaje tylko moment, chwila, zanim ściągniesz to, ... świecisz jak miliony monet... spłoniesz nim odpalę lont

Ja mam ten idealny plan, ty masz ten idealny stan... Unosisz się i opadasz na dół... muszę cię mieć nim znikniesz bez śladu...
Pozostaje tylko moment, chwila, zanim ściągniesz to, ... świecisz jak miliony monet... spłoniesz nim odpalę lont ;)

nikus287 napisał(a):Ehh, jeśli piszę coś smiesznego albo wyjątkowo głupiego, to powiedzcie, jesli się przekonam, że macie racje, to przeproszę, bo niezbyt wiem o co demonie ci chodzi teraz...

##EDYCJA
Sprawdziłem w programie, faktycznie białe wygrywają, ale przy dobrej grze. Jeden jakiś błąd, wteyd jest remis, a jeden wiekszy błąd - przegrywają.

Nie wiem o którym ruchu konkretnie mówisz (więc trudno mi dyskutować czy nie widziałeś remisu, który był czy już którego być nie mogło). Nie jestem do końca pewien, ale zastanów się Nikuś: jakbyś ocenił zdanie (albo zadanie): białe (zaczynają) słabą grą wygrywają i matują w 3 ruchach? ;). Zwykle wymaga się w podawanych wariantach najlepszej gry czy najgorszej (albo nie optymalnej)? Z tego co mi wiadomo to tylko w macie pomocniczym (i/lub samomacie) trzeba robić najgorsze ruchy ;). Więc... już jasne? :)
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 24 cze 2011, 18:44

Może to jest błąd, może to jest błąd, że wchodzę dziś w tą grę,
Nie wiadomo skąd, nie wiadomo skąd, pojawił się Twój cień...

I w Twojej to jest gestii, czy ulegniesz mej sugestii ;) :)
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 24 cze 2011, 21:06

Kolejna partia startuje o 21:10, więc za 3minuty. Jak nie zasnę, to będzie niespodzianka ;) :). Zapraszamy na partię :)

[Event "rated standard match"]
[Site "Free Internet Chess Server"]
[Date "2011.06.24"]
[Round "?"]
[White "MlodyBog"]
[Black "NokiaTwenty"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "2081"]
[BlackElo "1892"]
[ECO "C44"]
[TimeControl "3600+30"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. d4 exd4 4. Bc4 Bc5 5. O-O Nf6 6. e5 d5 7. exf6 dxc4 8.
fxg7 Rg8 9. Bg5 Qd5 10. Nc3 Qf5 11. Re1+ Be6 12. Ne4 Be7 13. Bxe7 Kxe7 14.
Nxd4 Nxd4 15. Qxd4 b6 16. Rad1 f6 17. Ng3 Qb5 18. Nh5 Qxh5 19. Qd7#
{NokiaTwenty checkmated} 1-0

Czaturanga - Demon 3:0
Gratulacje, jeszcze tylko 17 kółek i koniec lania ;) :)
demon_szybkosci

Postprzez ŁowcaAndroidów » 25 cze 2011, 11:21

NokiaTwenty(18992)whispers: w takim wypadku osoba maja 1200 moze wygrac z 2000
NokiaTwenty(1892) whispers: jesli ma bdb pamiec
NokiaTwenty(1892) whispers: (nie musi nic rozumiec, tu same warianty wystarczy odtwarzac

NokiaTwenty(1892) whispers: to najgorzsz w szachach co znam
NokiaTwenty(1892) whispers: dla mnie to taka klepanina

NokiaTwenty(1892) whispers: zamiast myslenie
NokiaTwenty(1892) whispers: ale coz - tak tez sie gra

Eccon(2044) whispers: to kto nie mysli?

Komentarze demona w okilicach 12! ruchu w partii. Jeżeli uważasz, że dobrze oraz automatycznie rozegrany debiut to nie szachy to jesteś w małym błędzie. Jest to teoria która jest mi i Tobie dobrze znana i ile strace czasu na wykonanie pierwszych posunięć to tylko i wyłącznie moja sprawa. Z reszta do 10 ruchu sam grałeś "od ręki".
Komentarz Eccona musiałem po prostu dodać... :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez przemo » 25 cze 2011, 14:35

No @demon do 20 nawet nie dociągnąłeś 16. ... f6 ?
przemo

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 1500
kurnik.pl: wolnyrzuk

Postprzez hajdzik » 25 cze 2011, 15:50

czasami kazdy z ans ma slabszy mecz

ale to jest dobry prognostyk- bo dwa razy z rzedy takie mecze nie maja prawa sie przydarzyc :)
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 434 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez demon_szybkosci » 25 cze 2011, 16:16

Czaturanga napisał(a):NokiaTwenty(18992)whispers: w takim wypadku osoba maja 1200 moze wygrac z 2000
NokiaTwenty(1892) whispers: jesli ma bdb pamiec
NokiaTwenty(1892) whispers: (nie musi nic rozumiec, tu same warianty wystarczy odtwarzac

NokiaTwenty(1892) whispers: to najgorzsz w szachach co znam
NokiaTwenty(1892) whispers: dla mnie to taka klepanina

NokiaTwenty(1892) whispers: zamiast myslenie
NokiaTwenty(1892) whispers: ale coz - tak tez sie gra

Eccon(2044) whispers: to kto nie mysli?

Komentarze demona w okilicach 12! ruchu w partii. Jeżeli uważasz, że dobrze oraz automatycznie rozegrany debiut to nie szachy to jesteś w małym błędzie. Jest to teoria która jest mi i Tobie dobrze znana i ile strace czasu na wykonanie pierwszych posunięć to tylko i wyłącznie moja sprawa. Z reszta do 10 ruchu sam grałeś "od ręki".
Komentarz Eccona musiałem po prostu dodać... :)

1) Napisałem to, ponieważ nie cierpie takich partii. Nie ważne czy grasz je ty, czy ja, czy mistrz świata. Po prostu dla mnie to klepanina. Grałem takie klepaniny wiele razy i w żadnej z nich poza wynikiem nie byłem zadowolony z jakości wykonanej pracy umysłowej, wysiłku oraz mojej twórczości. Dla mnie to w pewien sposób szachowa śmierć.
2) Nie wiem gdzie i kiedy to wyczytałem, ale chyba Fiszer albo Tal (albo jakiś znany autor/trener) mówili, że w (przyjętym) gambicie królewskim nawet osoba z 2 kategorią może ograć IM czy GM.
3) Jeśli dojdzie do tego, że szachy zamienią się w klepaninę to zrezygnuję z grania całkowicie i zajmę się kompozycją oraz studiami szachowymi. Dla mnie szachy mają mieć PIĘKNO w sobie, a nie jedynie forsowne łańcuszki, których wystarczy się nauczyć na pamięć, a potem je odtwarzać (mam na myśli debiuty i warianty debiutowe - zwłaszcza te, w których nie ma walki strategicznej, tylko czysta sieczka).
4) Ta teoria nie jest mi dobrze znana - zresztą jak każda inna debiutowa.
5) To czy wykonasz (odklepiesz) debiut w 1minutę czy w 30minut, to twoja działka, ja tutaj nie wtrącam się. Dlatego nie rozumiem tego komentarza (tzn. tego do czego się ma odnosić).
6) Ja także czasem gram od ręki, a czasem siedzę i dumam (najczęściej jak już jest niezły wór).

:idea: A teraz do meritum. Mój komentarz NIE MIAŁ na celu pokazania tego, że "nie myślisz" albo, że klepiesz od ręki, tylko to, że mi osobiście chce się rzygać gdy widzę tego typu szachy. I to bez względu czy grasz Ty, Eccon czy ja. Po prostu dla mnie są to specyficzne szachy, których nie cierpię. Wyjątek może stanowić wartość szkoleniowa w formie zadań - zobaczcie taką pozycję, teraz białe wygrywają (z uwagi na słabość X, silny punkt Y, oraz dobrze rozwinięte figury), co należy zagrać?

Wszystko jasne?

PS. Jeśli jesteś lepszy to i tak to udowodnisz, bez względu czy grając klepaninę czy też inną formę szachów. A to jak będziesz grał to TWÓJ wybór. Natomiast moje prawo jest takie, że pewnych rzeczy nie cierpie i nie trawię. I nie ważne czy gra je Wielki Ptak czy Vishy Anand albo Magnus Carlsen. Każdy ma swój szachowy gust ;) :). Ja doceniam piękno, a nie klepaninę, chociaż klepanina też jest częścią szachów, czy ktoś chce czy nie. Dlatego właśnie szachy są piękne: każdy kto chce znajdzie coś dla siebie. Proste? ;)
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 25 cze 2011, 16:22

przemo napisał(a):No @demon do 20 nawet nie dociągnąłeś 16. ... f6 ?

Przy forsownej grze i braku znajomości wariantów tak się partie kończą (nic w tym dziwnego). Jeśli po Hd5 była ocena rzędu -2, to reszta była kwestią techniki. Jak będę miał chwilę to zobacze gdzieś ten wariant, bo na pewno jest bardzo dobry pod względem szkoleniowym (jak nie należy grać i dlaczego). Kto wie - może nawet wykorzystam tę miniaturkę jako przestrogę dla innych. Przy okazji wykorzystam partię z Benkiem jako ukazanie dreszczyka emocji ;) :). Do dziś z nostalgią i uśmiechem wspominam jego komentarz: "Bo wiesz, takie partie kończą się w granicach 20 ruchu; sam szkolę dzieciaki i im pokazuje takie przykłady :rotfl:". Zresztą ograłem jego podopiecznego w TG, a zaprzyjaźniony sędzia słusznie wpisał mi zwycięstwo ;) :).

PS. Demon lepiej ucz się tej klepaniny, bo będą cię w nich klepać :). To taka przestroga od siebie samego ;) :devil:
PS. 9...Hd5 zakończyło partię. Reszta była kwestią techniki. Na pewno to bardzo dobry materiał szkoleniowy ("Kak by wy sygrali?" - testowaja forma isprawljenia ;)).
demon_szybkosci

Postprzez Daniel » 25 cze 2011, 17:51

Tylko czy znajomość debiutów=klepanina? A coś czym klepanina nie jest to myślenie od pierwszych ruchów czyli de facto brak wiedzy debiutowej? Sam jakiś czas temu wreszcie nauczyłem się podstaw obrony sycylijskiej, niekiedy to paręnaście ruchów w danym wariancie, miałem już większość z nich przećwiczoną w praktyce i widzę, że wreszcie grając przeciwko temu debiutowi osiągam normalne pozycje i w grze środkowej nie muszę się męczyć o równowagę. Dawniej zaś improwizowałem w obronie sycylijskiej gdzieś tak od 5-6 ruchu i z reguły kończyło się to kiepsko. Lepiej więc się czegoś nauczyć i zagrać debiut z pamięci, a potem mieć przyjemną pozycję, czy od początku kombinować i zostać wypunktowanym przez rywala który zna warianty? Szczerze mówiąc akurat tym razem kompletnie się z Tobą Demon nie zgadzam, a przeczytałem specjalnie dwa razy Twój post. Dla mnie traktowanie znajomości wariantów jako "klepaniny" to wręcz usprawiedliwianie braku wiedzy debiutowej ... teoria debiutów to część tej gry, tak samo jak teoria końcówek, równie dobrze można powiedzieć że znajomość teorii końcówek to klepanie, np. budowa mostu w wieżówce - z pamięci gra się określony schemat, przerzuca wiezę na odpowiednie pole, potem gra królem, zamiast kombinować od zera samemu, słowem klepanina zamiast swojej gry ... i tak samo jest z debiutami.
Daniel

Podziękował : 213 razy
Otrzymał podziękowań: 340 razy

Postprzez demon_szybkosci » 25 cze 2011, 19:39

:idea: Chwila, chwila ;). Nigdzie nie twierdzę, że znajomość debiutowych jest czymś nagannym czy złym ;) :). Po prostu wolę własną twórczość aniżeli rozgrywanie według określonych schematów. Wiedza debiutowa niekoniecznie musi być oparta na forsownych wariantach (i ich nauce). Oczywiście bez znajomości klepaniny nie można osiągać dobrych pozycji w grze środkowej. Tak czy inaczej debiut to też ważna faza gry, więc albo się nauczę klepaniny, albo będę dalej siedział na poziomie 1600-1666 :devil: :twisted: :wall: :jupi:

PS. Mam obrzydzenie do klepaniny, ale nie twierdzę, że wszyscy mają myśleć i odczuwać podobnie jak ja ;). Tak samo jak są osoby, które nie cierpią końcówek i dla nich są one "nudne", nie? Każdy ma swoje podejście i odczucia. Raz jeszcze podkreślam, że nie mam nic przeciwko klepaczom czy też myślicielom. Każdy sam wybiera, które fazy i elementy szachowej sztuki opanowuje na wyższym czy niższym poziomie. Nawet jeśli Wielki Ptak ogra mnie jeszcze 17 razy w dowolny sposób (z klepaniem czy bez ;)), to i tak nie zmieni to mojego zdania odnośnie klepaniny ;). Dla mnie jest to najlepsze do pokazywania w celach szkoleniowych ("co byście zagrali", "jak przegrywa taki ruch", itd.).
demon_szybkosci

Postprzez epilogue » 25 cze 2011, 20:50

Nie musisz klepać ani znać parunastu ruchów w wariancie, debiut trzeba rozumieć a nie znać. Jak rozumiesz posunięcia to ich nie wyklepujesz tylko wykonujesz. Różnica jest zasadnicza. Tak sie wtrącam bo ciekawy temat :)
epilogue

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez jasne » 25 cze 2011, 21:06

epilogue napisał(a):Nie musisz klepać ani znać parunastu ruchów w wariancie, debiut trzeba rozumieć a nie znać. Jak rozumiesz posunięcia to ich nie wyklepujesz tylko wykonujesz. Różnica jest zasadnicza. Tak sie wtrącam bo ciekawy temat :)

Popatrzyłem na partie i też nie rozumiem żali o jakieś rozklepanie w wariancie- jesli samemu się taki wariant wybiera po raz drugi pod rząd czarnymi. Przeciez mozna zagrac cokolwiek jesli podejrzewam ze rywal ma własnie ten debiut "wyklepany" a nie pchac sie kolejny raz pod nóż i publicznie wyrażać dezaprobatę dla stylu parti będącej także własnym wyborem. Trudno przecież mieć pretensje że przeciwnik zna debiut lepiej i wykonuje najlepsze ruchy.
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez demon_szybkosci » 26 cze 2011, 00:05

jasne napisał(a):
epilogue napisał(a):Nie musisz klepać ani znać parunastu ruchów w wariancie, debiut trzeba rozumieć a nie znać. Jak rozumiesz posunięcia to ich nie wyklepujesz tylko wykonujesz. Różnica jest zasadnicza. Tak sie wtrącam bo ciekawy temat :)

Popatrzyłem na partie i też nie rozumiem żali o jakieś rozklepanie w wariancie- jesli samemu się taki wariant wybiera po raz drugi pod rząd czarnymi. Przeciez mozna zagrac cokolwiek jesli podejrzewam ze rywal ma własnie ten debiut "wyklepany" a nie pchac sie kolejny raz pod nóż i publicznie wyrażać dezaprobatę dla stylu parti będącej także własnym wyborem. Trudno przecież mieć pretensje że przeciwnik zna debiut lepiej i wykonuje najlepsze ruchy.

:idea: A teraz przeczytaj UWAŻNIE i ZE ZROZUMIENIEM, to co napisałem wyżej :crazy:
demon_szybkosci

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje i konkursy Forumowe