Czarturanga - Demon_Szybkości Mecz szachowy

Moderator: kolokwium

Mecz zakonczy sie (punkty meczowe):

1) ogromną wygraną demona (20-0)
2
7%
2) wygraną demona (12-8)
1
3%
3) remisem
4
13%
4) wygraną Czaturangi (12-8)
11
37%
5) ogromną wygraną Czaturangi (20-0)
12
40%

Razem głosów : 30

Re: Czarturanga - Demon_Szybkości Mecz szachowy

Postprzez lk85 » 26 cze 2011, 00:14

demon_szybkosci napisał(a):Przy forsownej grze i braku znajomości wariantów tak się partie kończą (nic w tym dziwnego).

Wybacz, ale posunięcie 16....f6 to była mega wpadka strategiczna, a nie brak wiedzy debiutowej. Podparty pionem goniec e6 dawał choćby minimalne nadzieje na obronę pozycji, a ty dobrowolnie zrezygnowałeś z jego obrony, bo chciałeś skasować pionka g7, przed którym nie było żadnych perspektyw. Jak dla mnie taki rodzaj błędu jest o wiele większą wpadką niż podstawienie mata w jednym. Podstawki zdarzają się każdemu i to jest normalne, ale tego typu błędy jak to f6 mnie osobiście zawsze najbardziej bolały.

Można nie znać debiutu, a sobie jakoś poradzić, jednak nie przy takich błędach strategicznych.
lk85

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez lk85 » 26 cze 2011, 00:20

Nie rozumiem też twojego obrażania się na innych za to, że całkiem słusznie delikatnie skrytykowali twoje zachowanie. Sam założyłeś temat, wklejasz partie, opisujesz je, więc chyba logiczne, że ludzie mają prawo krytykować o_O ?
lk85

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez demon_szybkosci » 26 cze 2011, 01:53

lk85 napisał(a):
demon_szybkosci napisał(a):Przy forsownej grze i braku znajomości wariantów tak się partie kończą (nic w tym dziwnego).

Wybacz, ale posunięcie 16....f6 to była mega wpadka strategiczna, a nie brak wiedzy debiutowej. Podparty pionem goniec e6 dawał choćby minimalne nadzieje na obronę pozycji, a ty dobrowolnie zrezygnowałeś z jego obrony, bo chciałeś skasować pionka g7, przed którym nie było żadnych perspektyw. Jak dla mnie taki rodzaj błędu jest o wiele większą wpadką niż podstawienie mata w jednym. Podstawki zdarzają się każdemu i to jest normalne, ale tego typu błędy jak to f6 mnie osobiście zawsze najbardziej bolały.

Można nie znać debiutu, a sobie jakoś poradzić, jednak nie przy takich błędach strategicznych.

Jasne, że można nie znać debiutu, ale z SILNYM zawodnikiem w OSTRYM (forsownym, otwartego typu) debiucie 1 (maksymalnie 2) nieco większe błędy powinny (a raczej muszą) zakończyć partię. Inaczej nienajlepiej to świadczy o stronie mającej przewagę (zakładam, że gracz gra na maxa, z pełną siłą, na punkty, itd.).

:idea: To taka wpadka strategiczna jak podstawienie mata w 1 w totalnie przegranej pozycji. Przeanalizuj partię i zobacz jaka była ocena pozycji przed 16...f6. Jeśli była na wysokości -1 albo -2, to rzeczywiście wpadka strategiczna straszliwa. Jeśli zaś na wysokości -4 (albo i większa), to zastanów się czy tego typu pozycja jest do grania (ciągnięcia) czy do poddania. Mnie tego typu błąd nie boli w ogóle, bo to tak samo jakbym się przejmował "błędem" (po 18.Sh5) w postaci pobicia skoczka i dania sobie postawić mata (zresztą ładnego). W totalnie przegranej pozycji trudno liczyć na zawał przeciwnika albo na to, że nagle braknie prądu.

Tak więc dla mnie nie było już obrony w tej partii (nie zapominajmy, że gram z SOLIDNYM zawodnikiem!) od momentu 15.Hxd4... a reszty można założyć, że już nie było (czyli poddałem po tym ruchu). Szczerze mówiąc, to już po 9.Hd5 czułem, że coś tu nie do końca jest w porządku.

lk85 napisał(a):Nie rozumiem też twojego obrażania się na innych za to, że całkiem słusznie delikatnie skrytykowali twoje zachowanie. Sam założyłeś temat, wklejasz partie, opisujesz je, więc chyba logiczne, że ludzie mają prawo krytykować o_O ?

Przeczytaj uważnie co napisałem (zwłaszcza w ostatnich postach), a co odpisał (na to) jeden z forumowiczów.
Każdy jeśli chce może zarówno krytykować jak i chwalić i to jego sprawa (to już nie ode mnie zależne). Byle tylko odnosiło się to do tego o czym mówi dana osoba. Inaczej bowiem jeden mówi "2+2=4, a szkoda, że nie 5", a kolejny wyskakuje, że "wcale nie jest równe ani 5 ani -5".

Poniżej ładne możliwe zakończenie:
[Event "rated standard match"]
[Site "Free Internet Chess Server"]
[Date "2011.06.24"]
[Round "?"]
[White "MlodyBog"]
[Black "NokiaTwenty"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "2081"]
[BlackElo "1892"]
[ECO "C44"]
[TimeControl "3600+30"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. d4 exd4 4. Bc4 Bc5 5. O-O Nf6 6. e5 d5 7. exf6 dxc4 8. fxg7 Rg8 9. Bg5 Qd5 10. Nc3 Qf5 11. Re1+ Be6 12. Ne4 Be7 13. Bxe7 Kxe7 14. Nxd4 Nxd4 15. Qxd4 b6 16. Rad1 f6 17. Ng3 Qb5 18. Nh5 Raf8 19. gxf8=Q+ Rxf8 20. Rxe6+ Kxe6 21. Qe4+ Kf7 22. Qxh7+ Ke6 23. Nf4+ Ke5 24. g4 f5 25. Qe7+ Kxf4 26. Rd4+ Kf3 27. Qe3#
{NokiaTwenty checkmated} 1-0

:wall: Przy okazji: po 15.Hxd4 Stockfish pokazuje skromnie +4,2 dla białych (15. ... Rad8 16. Ng3 Qg5 17. Qxc4 Kd7 18. Qd4+ Kc6). Jeśli chcesz coś takiego grać (i to w tego typu pozycji) z kolegą Wielkim Ptakiem, to zapraszam do ustawienia się na mecz i spróbowania swoich sił. Dla mnie to za duża przewaga na tak silnego zawodnika (z graczem 4-3 kategorii jeszcze można próbować na cuda jakieś liczyć).
demon_szybkosci

Postprzez nikus287 » 26 cze 2011, 14:36

To jak dopuściłes do sytuacji, w której jesteś o aż 4 punkty do tyłu?? To jest właściwie pozycja do poddania, bo tutaj można tylko liczyć na błąd przeciwnika. Ja jakbym grał z Cwirkiem, to nawet nie wchodziłbym w jakiś ostry wariant, bo on czuje się tam bardzo dobrze, wg mnie nepiej grac z nim jakieś spokojne debiuty. Hajdzik bardzo ładnie zremisował z cwirkiem, bo wlasnie zagrał spokojnie, tam gdzie czuje się dobrze i tutaj już nie można było wchodzić w jakies agresywne warianty.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 270 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez hajdzik » 26 cze 2011, 16:07

hajdzik z cwirkiem tak zagral tylko raz :P
nigdy wiecej nie bylo miedzy nami juz tak wyrownanego meczu - a szkoda
bo skoro wyszedl jeden emcz- to rownie dobrze i wyjsc nastepny nie ?:)
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 440 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez redjok » 26 cze 2011, 19:07

demon_szybkosci napisał(a):Napisałem to, ponieważ nie cierpie takich partii. Nie ważne czy grasz je ty, czy ja, czy mistrz świata. Po prostu dla mnie to klepanina. Grałem takie klepaniny wiele razy i w żadnej z nich poza wynikiem nie byłem zadowolony z jakości wykonanej pracy umysłowej, wysiłku oraz mojej twórczości. Dla mnie to w pewien sposób szachowa śmierć.

demon_szybkosci napisał(a):A teraz do meritum. Mój komentarz NIE MIAŁ na celu pokazania tego, że "nie myślisz" albo, że klepiesz od ręki, tylko to, że mi osobiście chce się rzygać gdy widzę tego typu szachy. I to bez względu czy grasz Ty, Eccon czy ja. Po prostu dla mnie są to specyficzne szachy, których nie cierpię.

demon_szybkosci napisał(a):Chwila, chwila . Nigdzie nie twierdzę, że znajomość debiutowych jest czymś nagannym czy złym. Po prostu wolę własną twórczość aniżeli rozgrywanie według określonych schematów. Wiedza debiutowa niekoniecznie musi być oparta na forsownych wariantach (i ich nauce). Oczywiście bez znajomości klepaniny nie można osiągać dobrych pozycji w grze środkowej.

Chciałbym zadać pytanie ekspertowi bo zawsze zastanawiałem się jak rozróżnić "klepaninę" od znajomości debiutów.
Kiedy jedno się kończy a drugie zaczyna i odwrotnie ?
Czy klepanina nie jest formą znajomości debiutów ?
Demon czy zagranie 1 e4 e5 2. f4 to już klepanina ?
redjok
Administrator

Podziękował : 532 razy
Otrzymał podziękowań: 587 razy
Ranking: 0
FICS: redjok

Postprzez demon_szybkosci » 26 cze 2011, 19:40

Nie wiem kto jest (ma być ekspertem), ale DLA MNIE klepanina, to debiuty w których nie trzeba myśleć, a wystarczy znać łancuszki wariantów i dzięki nim wygrywasz z przeciwnikiem, który ich nie zna. Klepanina jest przede wszystkim wtedy jak jest ostra, szyka, dynamiczna i zwykle gambitowa gra. W spokojnej pozycji i manewrowaniu oraz stopniowym wzmacnianiu pozycji... zwykle trzeba nie tyle klepać ruchy, ile myśleć i patrzeć co się dzieje i powoli wchodzić w decydujące starcie.

Znajomość debiutów to ich dobre lub głębokie zrozumienie oraz znanie najważniejszych planów, wariantów gry oraz możliwych typów gry środkowej (a nawet i zarys końcówek).
W klepaninie NAJWAŻNIEJSZE są warianty i ich zapamiętanie. Tam nie wolno przestawić jakiegoś ruchu, bo za chwilę jest koniec gry. Natomiast w sensownej grze możesz stopniowo rozwijać figury i znajomość wariantów nie jest kluczowa, a jedynie nieco pomocna. Natomiast w klepaninie całkiem odwrotnie: liczy się pamięć i ilość zapamiętanych wariantów, a nie twórczość, planowanie i myślenie.

Klepanina to podobnie jak uliczny zabijaka, który zna kilka sztuczek (ciosów), którymi zabija. Natomiast poważna walka, to zawodnik, który potrafi wykazać się sztuką walki oraz własną twórczością. Ciężko jest jednak walczyć z zabijaką, który (z dalsza) rzuca w ciebie nożami, a ty masz do dyspozycji jedynie ręce i nogi.
demon_szybkosci

Postprzez Daniel » 26 cze 2011, 20:06

demon_szybkosci napisał(a): Klepanina jest przede wszystkim wtedy jak jest ostra, szyka, dynamiczna i zwykle gambitowa gra.

Nadal nie mogę się z Twoim podejściem zgodzić. Takie rozumienie klepaniny właściwie od razu odrzuca liczne ostre, czasem forsowne, choćby gambitowe warianty, bo faktycznie przestawienie ruchu może skończyć grę, gdyż rywal to natychmiast wykorzysta. Tylko że te warianty już takie są, prowadzą zwykle do niejasnej pozycji, dynamicznej, ostrej :-) Twoje podejście do klepaniny odrzuca pewnie wiele wariantów choćby w przytoczonym gambicie królewskim, pewnie i wariant zatrutego pionka w sycylu, i pewnie wiele innych także. Owszem, jest dużo pamięciowej nauki, ale zarazem fascynujące pozycje - przecież to nie są warianty aż do mata, wczesniej czy później po np. parunastu ruchach pewnie się skończą i zaczyna się własna gra, za to w ostrej, ciekawej pozycji, liczy się odtąd pomysłowość, wyobraźnia, a specyfika pozycji sprzyja kombinacjom ;) a przecież lubisz taktykę.
A to, że rywal może czegoś nie znać i wygramy szybciej, od razu w debiucie, inkasując pewny punkt będący wynagrodzeniem posiadanej wiedzy, to chyba dobrze, a nie źle? :o
Daniel

Podziękował : 233 razy
Otrzymał podziękowań: 353 razy

Postprzez MaurycyHawran » 26 cze 2011, 20:34

Daniel napisał(a):Dla mnie traktowanie znajomości wariantów jako "klepaniny" to wręcz usprawiedliwianie braku wiedzy debiutowej ... teoria debiutów to część tej gry, tak samo jak teoria końcówek, równie dobrze można powiedzieć że znajomość teorii końcówek to klepanie, np. budowa mostu w wieżówce - z pamięci gra się określony schemat, przerzuca wiezę na odpowiednie pole, potem gra królem, zamiast kombinować od zera samemu, słowem klepanina zamiast swojej gry ...

To zdanie podsumowuje całą dyskusję. Niekompetencję najlepiej maskować deprecjonując jakiś fakt, rzecz etc. Demon nie wyciągnął wniosków po partii nr 1 (a pytałem, czy się przygotowywał), w trzeciej było tylko gorzej.

Można naturalnie iść własną drogą, tylko że często to ta teoretyczna jest najwłaściwsza. Inaczej przeciwko dobremu zawodnikowi stoimy gorzej i talent tego nie zniweluje.

Zgadzam się z lk85 co do błędu, może nie nazwałbym go strategicznym, ale świadczy on o niezrozumieniu pozycji. Cóż, a że stockfish coś tam pokazuje... Podczas partii jest wyłączony, więc pole do błędu jest.

Klepanina to podobnie jak uliczny zabijaka, który zna kilka sztuczek (ciosów), którymi zabija. Natomiast poważna walka, to zawodnik, który potrafi wykazać się sztuką walki oraz własną twórczością. Ciężko jest jednak walczyć z zabijaką, który (z dalsza) rzuca w ciebie nożami, a ty masz do dyspozycji jedynie ręce i nogi.

Deprecjonowanie cudzej wiedzy jest niegrzeczne. Zamiast do zabijaki, porównałbym to do pojedynku mistrza z adeptem np. karate. Pierwszy jest lepszy w każdym aspekcie, czasem na tyle by walka właściwie się nie zaczęła. Po nóż sięgać nie musi.

A to, że rywal może czegoś nie znać i wygramy szybciej, od razu w debiucie, inkasując pewny punkt będący wynagrodzeniem posiadanej wiedzy, to chyba dobrze, a nie źle?

Pewnie, ze dobrze. Świadczy to o chęci pracy nad szachami, szacunku dla kibiców i rywala. Ktoś kto uczy się teorii debiutowej czyni to dla siebie, bo chcę być lepszym i mieć lepsze wyniki. Bardzo trudno to ganić.

Czasmi mi się wydaje, że kolega demon nie tak alokuje siły. Zamiast trochę poćwiczyć, przygotować się na partię czy coś, on pisze na forum. Myślałem, że ten mecz ma na celu nie tylko rozrywkę, ale też podniesienie poziomu grających. Gdybym to ja miał okazję zagrania meczu z Czaturangą, nie wahałbym się ani chwili i grałbym na maxa - łącznie z przygotowaniem do partii. Wykorzystaj tą okazję demonie_szybkości, bo trafiła się Tobie nie lada okazja.
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: MaurycyHawran

Postprzez ŁowcaAndroidów » 26 cze 2011, 20:42

Demon gotów na kolejne starcie? Moja propozycja : Poniedziałek 21:00
NokiaTwenty-MlodyBog 27.06.2011 godzina 21:00 FICS
Oczywiście przygotuje jakiś gambit dla Ciebie rywalu.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 582 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez demon_szybkosci » 26 cze 2011, 20:57

Może być. Mam nadzieje, że uda mi się do tego czasu przygotować jakąś klepanine na ciebie ;) :D
PS. Mam nadzieję, że nie będzie to gambit demona, bo w tym gambicie białe mają forsowną wtopę ;) :D :devil:
demon_szybkosci

Postprzez ŁowcaAndroidów » 27 cze 2011, 19:58

Za godzinkę +- 15minut startujemy na FICS. Zapraszam kibiców na ok 3 godziny szachów.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez demon_szybkosci » 28 cze 2011, 00:13

I już skończyliśmy ;) :). Gratulacje za bardzo dobrą grę - teraz przyznam szczerze, że czapka z głowy i standing ovation! :). To było naprawdę wysokiej klasy zagranie. Myślę, że teraz kibice nie będą mieli złudzeń, że zdobędę 0 punktów :). Niemniej na pewno wspólnie z kibicami zobaczymy (podobnie jak dziś) jeszcze nie raz bardzo ładne zagrania :). Brawo!

[Event "rated standard match"]
[Site "Free Internet Chess Server"]
[Date "2011.06.27"]
[Round "?"]
[White "NokiaTwenty"]
[Black "MlodyBog"]
[Result "0-1"]
[WhiteElo "1891"]
[BlackElo "2088"]
[ECO "E76"]
[TimeControl "3600+30"]

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. Nc3 Bg7 4. e4 d6 5. f4 O-O 6. Nf3 c5 7. d5 e6 8. Be2 exd5 9. cxd5 b5 10. Bxb5 Nxe4 11. Nxe4 Qa5+ 12. Kf2 Qxb5 13. Qb3 Qa6 14. Ng3 Nd7 15. Re1 Rb8 16. Qd1 Bxb2 17. Bd2 Bb7 18. Re7 Nf6 19. Rb1 Bxd5 20. Qc2 Qxa2 21. Ree1 Ng4+ 22. Kg1 Bxf3 23. Bc3 Bxc3 24. Qxa2 Bd4+ 25. Kh1 Nf2+ 26. Kg1 Nd1+ 27. Kh1 Bd5 28. Qc2 Nf2+ 29. Kg1 Nd3+ 30. Kf1 Nxe1 31. Kxe1 Rfe8+ 32. Kd1 Bxg2 33. Rxb8 Rxb8 34. Qa4 Bf3+ 35. Kc2 Rb2+ 36. Kd3 a5 37. Qxa5 Rb3+ 38. Kc2 Rc3+ 39. Kd2 Bf6 40. Qc7 c4 41. f5 Rd3+ 42. Kc2 Bd1+ 43. Kc1 Bg5+ 44. Kb1 Rb3+ 45. Ka2 Re3 46. Qxd6 Bb3+ 47. Kb2 Kg7 48. fxg6 Bf6+ 49. Ka3 Bc2+ 50. Kb4 Be7 51. Nh5+ Kh6 52. Qxe7 Rxe7 53. g7 Re8 54. Nf6 Rb8+ 55. Kc3 Kxg7 56. Nd7 Rd8 57. Nc5 Bd3 58. Nb7 Rb8 59. Nc5 Ra8 60. h4 Bf1 61. Ne4 Ra3+ 62. Kb2 Rb3+ 63. Kc1 Rb1+ 64. Kd2 Bd3 65. Nc3 Rb2+ 66. Ke3 Rh2 67. h5 Rxh5 68. Kf4 Ra5 69. Ke3 Ra3 70. Nd5 Bf1+ 71. Kf2 c3 72. Kxf1 c2 {NokiaTwenty resigns} 0-1
demon_szybkosci

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 cze 2011, 00:36

Wariant który widziałem w 24 posunięciu to chyba na blitze się tylko nadaje. Przecież po Hb3 można było spokojnie do koncóweczki przejść (po wymianie figurek ciężkich)...
ŁowcaAndroidów
Moderator

Postprzez demon_szybkosci » 28 cze 2011, 03:38

Nie bardzo rozumiem co chcesz powiedzieć. Rzadko się to zdarza, ale sensu kompletnie nie mogę uchwycić z całej twojej wypowiedzi, chociaż teoretycznie wszystko niby jest spójne. Jak możesz to rozwiń (i uściślij) o co chodziło (z wariantem, blitzem, wymianami, końcóweczką, oceną pozycji, dla kogo lepiej/gorzej, itd.). Myślę, że tą partią pokazałeś, że na wiele cię stać. Aż dziwi mnie, że nie masz 2100 ELO i 1+ albo 1++ (blisko KM). Nie chce nic mówić, ale przy twoim zrozumieniu, wiedzy, analizach, przygotowaniach debiutowych, itp.... to aż ŻAL, że masz tak średni (jak na twoje możliwości) poziom :(. Czy też może się mylę i to co osiągnąłeś to już wszystko co dała fabryka?!
demon_szybkosci

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje i konkursy Forumowe