Mecz: thinkerteacher vs. hektor

Moderator: kolokwium

Wynik meczu będzie:

Ankieta zakończyła się 07 paź 2013, 20:55

A) Wygra thinkerteacher.
10
53%
B) Wygra hektor.
8
42%
C) Wynik będzie remisowy.
1
5%

Razem głosów : 19

Re: Mecz: thinkerteacher vs. hektor

Postprzez hektor » 14 paź 2013, 19:03

Partia druga: hektor vs. thinkerteacher odbędzie się 16.10.2013 r. (środa) o godz.: 21:20.
"Wojna i miłość są dwiema jedynymi rzeczami, dla których rodzić się i żyć warto." Henryk Sienkiewicz
"Tam, gdzie książki palą, niebawem także ludzi palić będą." Heinrich Heine

Obrazek
hektor

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 103 razy
Ranking: 1980
kurnik.pl: hektor1983
FICS: gutierez

Postprzez hektor » 16 paź 2013, 21:39

Druga partia właśnie trwa! Zapraszamy kibiców do loży :P
"Wojna i miłość są dwiema jedynymi rzeczami, dla których rodzić się i żyć warto." Henryk Sienkiewicz

Obrazek
hektor

Postprzez thinkerteacher » 17 paź 2013, 00:05

Partia trwała 2 godziny 21 minut, więc myślę, że kolega Hektor trochę się rozgrzał - ja ledwie widze na oczy :wall: (dla mnie partia nie może trwać powyżej 1,5 godziny bo już nie myślę). Szczerze mówiąc to kompletnie tej partii nie rozumiałem i nadal nie rozumiem. Wiem tylko jedno - czarnymi można zrobić opóźnioną "długą" krótką roszadę w ciagu 11 czy 12 ruchów. Co do reszty zadymy to proszę pytać Gutiego - to jego wina, że kompletnie nie miałem pojęcia o co chodzi w tej partii :D. Tak czy inaczej mam nadzieję, że mój zacny przeciwnik nie nudził się (chociaż pewnie wiele razy miał dużo szybszą wygraną).

Oto wczorajsza partia (zakończona przed 10 minutami):

[Event "rated standard match"]
[Site "Free Internet Chess Server"]
[Date "2013.10.16"]
[Round "?"]
[White "gutierez"]
[Black "NokiaTwenty"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "1991E"]
[BlackElo "2032"]
[ECO "C51"]
[TimeControl "2700+45"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. b4 Bxb4 5. c3 Be7 6. Qb3 Na5 7. Bxf7+ Kf8
8. Qa4 Nf6 9. Qxa5 Kxf7 10. Nxe5+ Ke8 11. d3 d6 12. Qa4+ c6 13. Nf3 Be6 14.
O-O Nd7 15. Nbd2 Kf7 16. Nd4 Nc5 17. Qc2 Bd7 18. f4 Rf8 19. N2b3 Na4 20. Rb1
Kg8 21. Nd2 b5 22. N2f3 a6 23. Bd2 c5 24. Qb3+ c4 25. dxc4 Nc5 26. Qc2 bxc4
27. Bc1 Ba4 28. Qe2 d5 29. exd5 Bf6 30. Qxc4 Rc8 31. Nc6 Qd6 32. Ba3 Rxc6 33.
dxc6+ Qe6 34. Qxc5 Rc8 35. Ne5 Qxa2 36. c7 Bb5 37. c4 Bxe5 38. fxe5 Qxc4 39.
Rf8+ Rxf8 40. Qxf8# {NokiaTwenty checkmated} 1-0

Po 2 partiach wynik 0,5 Thinker - 1,5 Hektor. Gratulacje! :*
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8982 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez hektor » 17 paź 2013, 00:31

Dziękuję rywalowi za grę. Była to emocjonująca partia i zapewne będę miał co analizować. Ciekaw jestem również komentarzy do partii :)

Obrazek
hektor

Postprzez thinkerteacher » 17 paź 2013, 00:46

Na razie nie będę zdradzał moich analiz i nie ujawniał komentarzy, aby nie ułatwiać ci zadania Hektorze. Jednak z uwagi na wyjątkowy sentyment i sympatię jaką cię darzę... stanę na głowie, aby dać ci taki wycisk jak jeszcze nigdy żadna 2 kategoria w meczu ci nie dała ;). Spróbuję wspiąć się na wyżyny moich możliwości i zagrać najlepsze partie jakie mogę sobie wyobrazić - zasługujesz na to, aby do końca życia zapamiętać ten pojedynek! Jeśli możesz to zapamiętaj dokładnie wczorajszą datę, bo kolejne partie, żeby wygrać ...to będziesz musiał uruchomić swój absolutnie pełen potencjał i jeszcze ciut. W każdym razie ja uruchomię moje uśpione pokłady. Dodam tylko, że akurat pracuję nad dalszą częścią mojej teorii, więc motywację mam podwójną :) ;).

PS. Jeszcze będziesz błagał, abym cię nie mordował przez pełne 4-5 godzin ;) :). Sam się o to prosiłeś bratku męczenniku :D. Nawet nie myśl o tym, że dostaniesz jakiekolwiek fory - może co najwyżej trochę oklasków od kibiców i parę złotych monet :P. Do następnego pojedynku (poniżej pokażę ci co zastosuje na ciebie - moja tajemna magiczna broń)! Oj to dopiero teraz będzie się działo....! :* ;) :sleep:

Mihaly Csikszentmihalyi o stanie przepływu ;) :sleep: :-P
http://www.ted.com/talks/mihaly_csikszentmihalyi_on_flow.html
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez ŁowcaAndroidów » 17 paź 2013, 07:50

Teoria, teoria i jeszcze raz teoria... Bez znajomości debiutów ciężko wygrywać partie... (można, ale grać całą partię na "jedynych" posunięciach i liczyć na błąd oponenta). Nie lepiej popracować nad debiutami?
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 578 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez hajdzik » 17 paź 2013, 17:20

Guti - zagrał poczatek - tak jak ja, ale potem poświecił piona i pojechał na całego
brawo Guti - wspaniała walka :)
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 440 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 17 paź 2013, 19:11

Tak jak Ty:) w sensie, że grasz Evansa Wojtaszek?
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 578 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez Horacy » 17 paź 2013, 19:53

Hajdzik wyraźnie dał do zrozumienia że nie grywa Evansa.
Ostatnio edytowany przez Horacy, 17 paź 2013, 22:53, edytowano w sumie 1 raz
Horacy

Postprzez hektor » 17 paź 2013, 22:18

Bardzo dawno temu - tak dawno, że już nie pamiętam kiedy to było widziałem fenomenalną partię rozgrywaną w gambicie Evansa i od tamtej pory fascynuje mnie ta jakże agresywna gra. W ów partii zawodnik grający kolorem białym oddał hetmana (a wcześniej i "chyba" nawet wieżę) za atak na króla i w perfekcyjny sposób dał mata! Ów partia miała i ma wielkie znaczenie w kwestii rozgrywania tego gambitu. Gdybym teraz zobaczył wspomnianą partię to odmłodniałbym o 10 lat.

Chyba najbardziej w analizach partii drugiej rozgrywanej z Demonem może zastanawiać sam gambit: Czy był rozgrywany poprawnie, czy też nie?

1. e4 e5, 2. Sf3 Sc6, 3. Gc4 c5, 4. b4.

[FEN "r1bqk1nr/pppp1ppp/2n5/2b1p3/1PB1P3/5N2/P1PP1PPP/RNBQK2R w - - 0 1"]

Najlepszym posunięciem oczywiście jest (według mnie... ale możliwe, że nie tylko :P ): 4.
... Gxb4.

W odpowiedzi: 5. c3! i do wyboru czarne posiadają w sumie trzy posunięcia godne uwagi (albo dwa - trzecie niekoniecznie dobre):
A) 5. ... Ga5
B) 5. ... Ge7
C) 5. ... Gc5
W partii nastąpiło: 5. ... Ge7 i powstaje mały dylemat... Przykład gry już zaprezentowany, czy coś innego.
Odpowiedzi są dwie:
A) 6. d4
B) 6. Hb3
Wybrałem jednak 6. Hb3 a czarne trochę się pospieszyły grając 6. ... Sa5?! o wiele lepsze było 6. ... Sh6.

[FEN "r1bqk2r/ppppbppp/2n4n/4p3/2B1P3/1QP2N2/P2P1PPP/RNB1K2R w - - 0 1"]

W obecnej pozycji jeśli mam gdybać - co by było... Zagrałbym ruch 7. d4 (chyba każdy przyzna, że wygląda on dobrze i jest wręcz naturalny...)
7. ... Sa5 (w myśl rywala) białe posiadają dwie odpowiedzi:
Chyba najbardziej prowokującą jest posunięcie:
A) 8. Hb4!?
Natomiast ruch:
B) 8. Ha4. (... jest spokojniejszym posunięciem)
Być może i was ciekawi ruch 8. Hb4 (gołym okiem widać ruch 8. ... c6)

[FEN "r1bqk2r/ppppbppp/7n/nQ2p3/2BPP3/2P2N2/P4PPP/RNB1K2R w - - 0 1"]

Uważam, że do posunięcia "c6" powstaje tak ekscytująca gra, że nie odbiorę wam tej przyjemności zatrzymania się nad pozycją i własnej analizie. Wiedząc jednak, że gra będzie toczyć się w gambicie Evansa sami możecie poczuć moc decyzji własnych posunięć.

Obrazek
hektor

Postprzez PhiloSophist » 17 paź 2013, 23:00

@ Hektor - wiem o jaką partie Ci chodzi, i także uważam ją za jedną z bardziej niezwykłych :) żeby nie trzymać za długo w napięciu... Andersen- Dufresne, Berlin 1852 (znalazłem ją w jednej z moich pierwszych książek o szachach, której oczywiście nie zdarzyło mi się do dziś przeczytać - Ken Whyld "Nauka szachów w weekend":))

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=cTovV-scfIQ [/youtube]
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez hektor » 17 paź 2013, 23:21

PhiloSophist napisał(a):@ Hektor - wiem o jaką partie Ci chodzi, i także uważam ją za jedną z bardziej niezwykłych :) żeby nie trzymać za długo w napięciu... Andersen- Dufresne, Berlin 1852 (znalazłem ją w jednej z moich pierwszych książek o szachach, której oczywiście nie zdarzyło mi się do dziś przeczytać - Ken Whyld "Nauka szachów w weekend":))

Klasyka Evansa! To co... Jestem teraz młodszy o 10 lat! :D Poezja szachów... Poezja!

Obrazek
hektor

Postprzez PhiloSophist » 17 paź 2013, 23:32

@ Hektor - ad1. Jesteś jeszcze pełnoletni czy już "dzieckiem podszyty"? :) ad2. kto wie, może i poezja... chociaż myślałem, że szachy to raczej fantastyka naukowa :lol2:
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez Killer » 18 paź 2013, 04:52

Partia: gutierez vs NokiaTwenty, przypomina mi poniżej zamieszczoną partię z naszym forumowym "Naką". Obydwaj zawodnicy rozgryźli ThinkerTeachera idealnie. Wystarczy przygotować ostry wariant (którego zapewne stroniący od debiutów, Thinker, nie zna) i powstaje na szachownicy masakra, całkowicie nie odpowiadająca, lubiącemu spokojne manewrowanie wieżyczkami, Thinkerowi .;)

Jeśli gutierez przygotowywał się na podstawie tej partii, to szacun za "Pro preparation", jeśli nie, to gratkulacje za ładną grę. :)

Tomaszu, kibicuję Tobie w tym meczu, dlatego pozwolę sobie podzielić się przemyśleniami, które mogą się tobie przysłużyć (chociaż to bardzo wątpliwe, wszak mam IV kat. ale trzeba mieć dystans do siebie, niech forumowicze pośmieją się i ze mnie :D ).

Po pierwsze: ucz się debiutów!
Po drugie: ucz się debiutów!
Po trzecie: ucz się debiutów!

Żartuję, wiem, że nie potrafisz się do tego przełamać, dlatego polecam Ci opracować: system szybkiego schodzenia z teorii i wprowadzania pozycji na swoje tory. Pewien GM (było na forum, jeśli ktoś kojarzy, proszę o namiar), wydawałoby się, że grał "totalne plewy". Po 5 jego ruchach, często pozycji nie było w bazie, bo np. dwukrotnie ruszył się (na pierwszy rzut oka bezsensownie) skoczkiem. Jeśli gutierez, o którym wiemy, że lubi się przygotowywać na konkretnego rywala, gra Ci gambit Evansa, to go nie przyjmuj! On tylko na to czeka, skoro go proponuje tzn. że ma przygotowane ruchy, oraz warianty na poziomie +3000 elo!!
Wymyśl sam przy szachownicy prawidłowe odpowiedzi, w naszpikowanych "nasty shotami" pozycjach, gdzie często tylko jeden, ciężki do znalezienia ruch, ratuje twoją armię.
Rozegrałeś tysiące partii w karierze, jestem przekonany, że przy desce potrafisz wymyślić autorskie ruchy, nieco słabsze, ale zbijające rywala z przygotowań już na samym początku gry. Zresztą widziałem to nie raz w Twoim wykonaniu, nie potrafię zrozumieć dlaczego czasem o tym zapominasz?! W każdym razie, przypominam Ci. ;)

[Event "FICS rated standard game"]
[Site "FICS freechess.org"]
[Date "2011.??.??"]
[Round "?"]
[White "MlodyBog"]
[Black "NokiaTwenty"]
[Result "1-0"]
[WhiteElo "2061"]
[BlackElo "1900"]
[PlyCount "75"]
[EventDate "2011.??.??"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. d4 exd4 4. Bc4 Bc5 5. O-O d6 6. c3 dxc3 7. Qb3 Na5 8.
Bxf7+ Kf8 9. Qxc3 Qf6 10. Qxa5 Bb6 11. Qb4 a5 12. Qc3 Qxf7 13. e5 h6 14. exd6
cxd6 15. Qd3 Bc5 16. Nh4 Ne7 17. Be3 Be6 18. Bxc5 dxc5 19. Re1 Ra6 20. Re3 Bc4
21. Qd8+ Qe8 22. Rf3+ Rf6 23. Qxa5 Qc8 24. Nd2 Bd5 25. Rxf6+ gxf6 26. Qc3 Kf7
27. Re1 Qg4 28. Qxc5 Be6 29. Ne4 Qxh4 30. Nd6+ Kg6 31. Rxe6 Qa4 32. g3 Qc6 33.
Qe3 Rd8 34. Qd3+ Kh5 35. Qe2+ Kg6 36. Qg4+ Kh7 37. Rxe7+ Kh8 38. Qg7# 1-0

hajdzik napisał(a):Guti - zagrał poczatek - tak jak ja, ale potem poświecił piona i pojechał na całego
Długo będę pamiętał, jak Tadzik mi opowiadał, że studiował partie Fischera i zagrał, jak Bobby---> 3.Gb5, zaskakując MlodegoBoga... :rotfl:
Killer

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy
Ranking: 0

Postprzez thinkerteacher » 18 paź 2013, 14:07

Drogi Szymonie, forumowy Sherlocku ;) :)

Ogranie kolegi Hektora do łatwych nie należy, to primo. To nie jest zawodnik weekendowy, który czasem coś "pyka", więc zadanie jest dużo trudniejsze (a to akurat dobrze).

Oczywiście zdecydowanie najsłabszą moją stroną są debiuty, debiuty i jeszcze raz debiuty :). Jest to konieczne, więc będę musiał coś z tym fantem zrobić i w miarę możliwości - zaległości nadrobić :).

Nie wiem czy schodzenie z teorii jest najlepszym pomysłem, chociaż ma swoje zalety takie rozwiązanie. Na pewno jednak muszę bardziej wnikać w pozycje, bo przyznaję, że trochę za miękko podeszłem. Tyle, że w ostatniej partii nie sam debiut (wariant) spowodował moją porażkę, lecz końcówka partii - tak, ostatnia faza gry: oceniłem, że mój przeciwnik pogubił się, pozwala mi na realizację moich gróźb jak też poprawienie moich figur. Jednym słowem: kompletnie zgłupiałem, więc porażka jest sprawiedliwym wynikiem - biorąc pod uwagę to, że mój przeciwnik w pewnym momencie (według swoich słów) "musiał zacząć grać dokładnie, bo byłoby po grze".

Innymi słowy - według mnie w ostatniej partii nie przegrałem z powodu debiutu, lecz z powodu braku obiektywnej (chłodnej) oceny w (późniejszej) grze środkowej, przecenieniu swojej pozycji i graniu "na ruch do przodu" - bez wniknięcia w pozycję, stworzenia planu i sprawdzenia kontry.

Natomiast co do autorskich ruchów, to będę sprawdzał na ile mogę je grać - wszak jak sam zauważasz, bywa tak, że ruch, który jest słabszy niż to co poleca maszynka - może być dużym zaskoczeniem dla przeciwnika. Tak czy inaczej - pamiętaj też, że dopiero początek meczu, więc jeszcze się wzajemnie badamy (docieramy) - i końcowe rozstrzygnięcie będzie decydujące. Na pewno lekko nie oddam żadnej partii, nawet jak cały sztab Ananda i Carlsena będzie na czas meczu pomagał Hektorowi w rozgryzieniu Thinkera i przygotowania tasiemcowych wariantów do zagrania na desce :) ;).
thinkerteacher

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje i konkursy Forumowe