Mecz: thinkerteacher vs. hektor

Moderator: kolokwium

Wynik meczu będzie:

Ankieta zakończyła się 07 paź 2013, 20:55

A) Wygra thinkerteacher.
10
53%
B) Wygra hektor.
8
42%
C) Wynik będzie remisowy.
1
5%

Razem głosów : 19

Re: Mecz: thinkerteacher vs. hektor

Postprzez yetit78 » 26 paź 2013, 16:39

Mimo to gambity są w użyciu, a odstrasza raczej ogrom rozpracowania teoretycznego niż ewentualna gorsza pozycja - oczywiście jedne są bardziej lewe, drugie mniej, ale myślę że znalazło by się parę poprawnych.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1895 razy
Otrzymał podziękowań: 300 razy
Ranking: 0

Postprzez thinkerteacher » 26 paź 2013, 17:02

W zależności od gambitu - rekompensata może być różnego rodzaju i wielkości. Niemniej jeśli są to gambity w których za poświęcony materiał dostaje się aktywną pozycję, wówczas bez znajomości wariantów... przy desce może być ciężko wymyśleć to co dziesiątki lub setki ludzi opracowywało (w grupach oraz przy pomocy silników) przez pewien czas. Dla mnie gorsza pozycja nie jest problemem - bardziej to, że przeciwnik dostaje zbyt aktywną pozycję w której pole do manewru jest bardzo wąskie... a każda niedokładność to kolejny gwóźdź do trumny.

Bez względu jednak na to które z gambitów są poprawne, a które już nie... to nie wyobrażam sobie (pełni bogactwa) szachów bez tego typu "tricków" ;) :). Na pewno jednak dobre przygotowanie gambitowe poparte zrozumieniem, zapamiętaniem kluczowych wariantów oraz przejrzeniem partii granych w danym gambicie... daje OGROMNĄ przewagę.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9008 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez yetit78 » 26 paź 2013, 17:57

Tu się zgadzam... Ale gambitu można nie przyjąć... wtedy czasem jest ciężej. Ale jeśli grasz gambit to ty masz dostać aktywność i przewagę w rozwoju - nie widzę sensu w oddawaniu materiału żeby być pasywnym.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1895 razy
Otrzymał podziękowań: 300 razy
Ranking: 0

Postprzez hektor » 27 paź 2013, 13:47

gm2701 napisał(a):Witam po dłuższej przerwie...
Mam teraz trochę czasu więc co jakiś czas będę tu gościł, może w czymś pomogę :)
Partia nr. 3 co tu dużo mówić... Sam kiedyś namiętnie grałem ten gambit, ale jak to gambity- ktoś zna teorię to dostajemy z automatu gorszą pozycję. Tyle razy grałem ten debiut, a pierwszy raz spotykam się z czymś takim, dużo taktycznych fajerwerków... Decydującym?! a może inaczej... dużym błędem było na pewno 8 posunięcie białych czyli Gg3 na co nastąpiło 8... Hb2 9.Sbd2 Sb4 i pozycja białych staję się naprawdę trudna, ale co można grać? Oczywiście ruch 10. Hb1 przegrywa natychmiast, ale obrona jest naprawdę trudna(tak przy okazji jak dla mnie mistrzami obrony byli Petrosjan Tiger i Viktor Korchnoi- warto sobie pooglądać ich sztukę gry w defensywie jeśli nie radzimy sobie z tym elementem za dobrze). Wracając do pozycji... Grozi Sc2+ z widłami, a więc co można tu zagrać? Jedyne co mi przychodzi do głowy to Wc1 po czym czarne zdejmują piona a2- jeśli koniem to Wc2-Ge2 i 0-0 i można jeszcze grać to dalej, albo Ha2 i schemat jest ten sam- gra bez piona ale jeszcze można było to kontynuować. Wracając do prawidłowej reakcji Hd2 to co tu czarne powinny grać? W końcu są bez piona, a więc moim skromnym zdaniem czarne powinny zagrać Gb4 i po Sc3 wybić skoczka i jeśli wymienią się hetmany to jest duża szansa na remis ze względu na strukturę pionkową białych, ale to wszystko, taki urok gambitów... Ostatni diagram, oczywiście zgadzam się, że Sc3 to słaby ruch, zapewne czarne mogą zagrać Sf2 i po Kf2 Hf4, ale co jeśli białe po Sf2 zagrają Hd5? To by było na tyle jeśli chodzi o takie przemyślenia na "gorąco".

[FEN "r1b1k2r/pppp2pp/2n2q2/2bQ4/2P2Bn1/4PN2/PP3PPP/RN2KB1R w - - 0 1"]

Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż ruch 8. Hd5 może stanowić jakiekolwiek zagrożenie, ale po dłuższym namyśle - czarne po zagraniu 8. ... Hxb2 uzyskują widoczną przewagę (fritz11: +/- 1.30). Chociaż i bez pomocy fritza łatwo wysnuć wnioski, iż to czarne posiadają przewagę, która umożliwi im zwycięstwo. Nie mniej jednak: 8. ... Hxb2!

[FEN "r1b1k2r/pppp2pp/2n5/2bQ4/2P2Bn1/4PN2/Pq3PPP/RN2KB1R w - - 0 1"]

9. Hxc5 Hxa1

[FEN "r1b1k2r/pppp2pp/2n5/2Q5/2P2Bn1/4PN2/P4PPP/qN2KB1R w - - 0 1"]

Powyższa pozycja utwierdza mnie w przekonaniu mojej przewagi na szachownicy, ale taki możliwy obraz gry uświadamia mi moją nierozwagę w doborze gambitu.

[FEN "r1b1k2r/pppp2pp/2n2q2/2b5/2P2Bn1/4PN2/PP1Q1PPP/RN2KB1R w - - 0 1"]

Równie dobrze mógłbym zagrać gambit wołżański:
1.d4 Sf6 2.c4 c5 3.d5 b5.

[FEN "rnbqkb1r/p2ppppp/5n2/1ppP4/2P5/8/PP2PPPP/RNBQKBNR w - - 0 1"]

Równie dobrze mogę powiedzieć, że "sam strzeliłem sobie w kolano". Partię wygrałem, ale jestem na siebie zły.
Jestem zły nie tylko na siebie, ale i na mojego rywala! Ciekawi mnie - kiedy mój szachowy kolega z meczu obudzi się. Jeśli nie, to śmiem twierdzić, że dał mi wygrać. Mam nadzieję, że te słowa obudzą w Tobie kolosa.
Proponuję tydzień czasu na przygotowania!
Pozdrawiam.
"Wojna i miłość są dwiema jedynymi rzeczami, dla których rodzić się i żyć warto." Henryk Sienkiewicz
"Tam, gdzie książki palą, niebawem także ludzi palić będą." Heinrich Heine

Obrazek
hektor

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 103 razy
Ranking: 1980
kurnik.pl: hektor1983
FICS: gutierez

Postprzez PhiloSophist » 27 paź 2013, 14:30

heh, widze, że gra sie toczy nie tylko na szachownicy, ale jako rzecze Fischer "nie wierzę w psychologie, ale dobre ruchy" :) a ja wierze, że kolega NokiaTwenty jeszcze pokarze koledze Hektorowi jak się gra w szachy :devil:
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez thinkerteacher » 27 paź 2013, 15:03

Skoro twierdzisz Hektorze, że dałem ci wygrać, to już dwukrotnie, ale to ty dałeś mi zremisować w pierwszej partii. Obaj zatem jesteśmy winni podkładania się pod rywala :D.

A co do ostatniej partii, to zagrałem nie najlepiej i nie wrócę tego. Pewnych rzeczy nie zauważyłem i zapłaciłem wysoką cenę za przeoczenia. Jeśli jednak twierdzisz, że daję ci wygrać, to informuję cię, że mnie po prostu obrażasz (a wydawało mi się, że wszelkie problemy będziesz rozwiązywał na desce Hektorze). Gdybym miał ci dawać wygrywać, to nawet bym z Tobą meczu nie zaczynał - zrozum i zapamiętaj to sobie i więcej mnie nie obrażaj. To, że jesteś silniejszym graczem (zawodnkiem) nie daje ci w żaden sposób prawa do tego, aby mnie obrażać. Dlatego proponuję przenosić agresję WYŁĄCZNIE na szachownicę. Dziękuję.

Kiedy możemy rozegrać kolejne partie?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez hektor » 27 paź 2013, 16:28

Może w piątek w godzinach popołudniowych? Da to trochę czasu na opracowanie planu gry i wszelkim przygotowaniom z tym związanym.

P.S. Nie miałem zamiaru w żaden sposób Ciebie obrazić, ale tchnąć w Ciebie wolę walki, która pozwoli nam dać światu szachową perłę do podziwu. Zawsze szanuję moich rywali bez względu na umiejętności - a Twoje na pewno są większe. Przed rozpoczęciem meczu obawiałem się tego skrzyżowania szpady. Jeśli uraziłem - Przepraszam. Liczę, że nie będziesz miał do mnie żadnej urazy.
"Wojna i miłość są dwiema jedynymi rzeczami, dla których rodzić się i żyć warto." Henryk Sienkiewicz

Obrazek
hektor

Postprzez thinkerteacher » 27 paź 2013, 16:48

Proponuję w takim razie w piątek godzina 13-14: pasuje? Jeśli tak to jesteśmy umówieni.

Jeśli chcesz tchnąć we mnie ducha walki, to pisz WPROST o tym. Ale nie pisz, że się podkładam albo że oszukuję. Pewnych rzeczy nie toleruję ani nie akceptuję. Jeszcze będzie okazja, aby sprawdzić nasze umiejętności na desce - a bez względu na wynik meczu będę zadowolony, że miałem okazję pograć ciężkie partie. Nie zapominaj Hektorze, że jesteś najsilniejszym przeciwnikiem z którym zamierzam dokończyć cały mecz (wszystkie partie). Masz w pewnym elemencie BARDZO dużą przewagę i to twoja największa siła (w innych elementach jest także różnica, ale nie ma przepaści) - jednak ja jeszcze nie poddałem meczu, pomimo tego, że jak na razie lejesz mnie dość równo ;) :). Tak jak Kasparow na początku zbierał lanie od Karpowa, bo nie był w stanie dość szybko "dogonić" rywala, tak tutaj grasz rolę Karpowa, który uczy nauczyciela jak należy grać w szachy :).
thinkerteacher

Postprzez hektor » 27 paź 2013, 16:53

Powiedzmy, że jestem przesądnym szachistą i wolę godzinę 14:00. Tak więc:
Partia czwarta: hektor vs. thinkerteacher odbędzie się 01.11.2013r. (piątek) o godz.: 14:00.
Zapraszamy kibiców.

Obrazek
hektor

Postprzez hektor » 01 lis 2013, 12:52

" Każda taktyka prowadzi do zmylenia przeciwnika"

Obrazek
hektor

Postprzez hektor » 01 lis 2013, 15:32

Czekam już ponad 30 minut na FICS...

P.S. Ma ktoś kontakt z Demonem?

Obrazek
hektor

Postprzez thinkerteacher » 01 lis 2013, 16:44

Chyba znów mi się godziny poprzestawiały (zamiast 14 coś mi się ubzdurało, że 16). Jak możesz Hektorze to napisz czy dzisiaj jesteś w stanie zagrać - ja się dostosuje. Oczywiście masz prawo wziąć walkowera za tę partię - tutaj w pełni jest moja wina i nie ma gadania. Jeszcze raz z góry przepraszam za nie stawienie się o określonej godzinie (i od razu mówię, że nie jest to żadna taktyka na zmylenie/wkurzenie przeciwnika) :(

PS. Dziś jestem gotowy grać od 18 do 24, więc jeśli także będzie ci pasować w/w godziny to daj znać Hektorze.
thinkerteacher

Postprzez hektor » 01 lis 2013, 19:00

thinkerteacher napisał(a):Chyba znów mi się godziny poprzestawiały (zamiast 14 coś mi się ubzdurało, że 16). Jak możesz Hektorze to napisz czy dzisiaj jesteś w stanie zagrać - ja się dostosuje. Oczywiście masz prawo wziąć walkowera za tę partię - tutaj w pełni jest moja wina i nie ma gadania. Jeszcze raz z góry przepraszam za nie stawienie się o określonej godzinie (i od razu mówię, że nie jest to żadna taktyka na zmylenie/wkurzenie przeciwnika) :(

PS. Dziś jestem gotowy grać od 18 do 24, więc jeśli także będzie ci pasować w/w godziny to daj znać Hektorze.

Jeśli pasuje Ci godzina 20:00, to mamy nowy termin czwartej partii. Czekam na odp.

Obrazek
hektor

Postprzez thinkerteacher » 01 lis 2013, 19:51

Tak - jestem na FICS. Godzina 20:00 pasuje jak najbardziej. Zapraszam - do zobaczenia!
thinkerteacher

Postprzez Horacy » 01 lis 2013, 20:11

Wtrącę tu swoją prywatę. Czy można kibicować na FICSie na stole, że widzi się innych wpisy? Nie wiem jak to zrobić na tym serwerze, a mam Babas chess. Widzę partię ale nie widzę słów typu: hej, cześć. Da się tak zrobić?
Pozdrawiam
Horacy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje i konkursy Forumowe