Sudoku

Moderator: kolokwium

Sudoku

Postprzez misiek1994 » 31 sie 2009, 09:02

Jestem ciekaw, czy ktoś z was rozwiązuje sudoku. Ja ostatnio zaczołem i sie zdziwiłem, że zadanie serii "piekielnie trudne" poszło mi w niecałe 2 godziny(liczyłem, że wogóle go nie rozwiąże). Czekam na wasze opinie.
Ostatnio edytowany przez misiek1994, 31 sie 2009, 18:55, edytowano w sumie 1 raz
misiek1994

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1800
kurnik.pl: michalv4
FICS: MichalKlis

Postprzez Vujek1991 » 31 sie 2009, 09:14

Myśląc logicznie, można rozwiązać każde sudoku (oczywiście o ile jest rozwiązywalne) :P

Nie trzeba być geniuszem.

Kiedyś się w to trochę bawiłem, ale szybko mnie to znudziło.

Mimo wszystko dobre, jak nie ma czym zabić czasu.
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: vujek1991

Re: Sudoku

Postprzez Tomrejten » 31 sie 2009, 11:59

misiek1994 napisał(a):Jestem ciekaw, czy ktoś z was rozwiązuje sudoku. Ja ostatnio zaczoelm i sie zdziwiłem, że zadanie serii "piekielnie trudno" poszło mi w nieczałe 2 godziny(liczyłem, że wogóle go nie rozwiąże). Czekam na wasze opinie.

Weź się za ortografię, ona piekielnie trudna nie jest jak już się chcesz chwalić.
Tomrejten

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez demon_szybkosci » 01 wrz 2009, 00:27

:idea: Ja sie wypowiem nie na temat. Jakis czas temu probowalem rozwiazywac sudoku, jednak bylem (jestem) na tyle slaby, ze wykladalem sie juz na tych najprostszych! A nie bardzo wiedzialem w jaki sposob jest mozliwosc zrobienia tych trudniejszych! :oops: :?
demon_szybkosci

Postprzez Vujek1991 » 01 wrz 2009, 06:40

A czytałeś instrukcję jak rozwiązywać sudoku?

Jest kilka metod, a często, zwłaszcza przy tych trudniejszych, trzeba użyć więcej niż jednej metody, żeby rozwiązać sudoku.
Vujek1991

Postprzez demon_szybkosci » 01 wrz 2009, 22:22

:idea: Czytalem. Nawet doszedlem do 3 metod, niemniej przy trudniejszych to nawet wszystkie 3 juz nie dzialaly. Jak masz jakies dobre opracowanie (moze byc po pl lub ang) to chetnie sie temu przyjrze, bo zwykle te co czytywalem to konczyly sie na tym 3 lub 4 sposobie (metodzie), a reszta byla dla innych prosta, a dla mnie sie konczyla zabawa :? :cry: :roll:
PS. Nie sadze, aby byl na tyle malo intelektualnie wydajny (sprawny IQ inaczej? :P), abym nie byl w stanie opanowac rozwiazywania srednio trudnych sudoku (w skali od 1 do 7, np. poziom 4), tylko brak mi odpowiednich narzedzi ku temu :) :?
demon_szybkosci

Postprzez Vujek1991 » 02 wrz 2009, 06:37

Cóż, ja żadnych magicznych metod nie mam, miałem na myśli tylko te, które na początku gazetki podają :P
Vujek1991

Postprzez klucznik » 01 lip 2010, 12:19

trzy robiłem sudoku za trzecim zdenerwowałem i szukałem w necie jakiegoś sposobu znalazłem dwa sposoby ale nie wy próbowałem ich
klucznik

Postprzez demon_szybkosci » 01 lip 2010, 12:51

:idea: Swietna rozrywka. Mysle, ze warto sie w wolnych chwilach w ten sposob "podkrecac" :). Neurony rozwijane tworza (po wielu pobudzeniach) nowe (!) polaczenia. Tak wiec sudoku to tez dobry pomysl na rozwijanie umyslu :). Dla mnie sudoku na poziomie srednim jest juz za trudne. Nie wiem jakie sa techniki wynajdywania (lub wnioskowania), wiec niestety nie moge sie bardziej tym cieszyc :oops: :(
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 03 lis 2010, 00:24

:arrow: Tutaj jest bardzo ciekawa SCIAGAWKA odnosnie sudoku :)

http://d-artagnan.webpark.pl/szachy/sud ... _szach.pdf
(Nowość! Sudoku (.pdf - 308 kb))

PS. Jesli ktos pamieta to autorem jest Marcin Maciaga - tak, to ten sam, ktory zrobil sciagawke z gambitu Halloween ;) :)
demon_szybkosci

Sudoku

Postprzez edgemen » 27 gru 2010, 15:13

ten artykul o sudoku mozna aktualnie znalezc pod adresem: http://d-artagnan.x10.mx/
Ostatnio edytowany przez edgemen, 04 gru 2011, 11:59, edytowano w sumie 1 raz
edgemen

Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 2235
kurnik.pl: edgemen

Postprzez czesioczesiakow » 07 sty 2011, 11:17

Sudoku jest bardzo ciekawą i relaksującą formą rozrywki. Przed sudoku imałem się wielu rodzajów krzyżówek jednak dopiero ta niepozorna japońska gra mnie wciągnęła. Teraz piekielnie trudne robię w 20-30 minut :P
Ulubiony szachista? Chyba Botvinnik choć ostatnio Carlsen za jego maestrię
ELO około 1400-1500(brak wprawy turniejowej)[ostatnio rośnie]
Na kurniku: Dragonex [wirwajdy,zapieka,pustki]
Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na szachowym ringu! :devil:
czesioczesiakow

Ranking: 1469
kurnik.pl: Dragonex
FICS: czesioczesiakowy

Postprzez zwariowany_mszak » 09 sie 2018, 20:51

Bardzo lubię sudoku, nieraz wracam do tego i rozwiązuję. W popularnych magazynach sudoku o stopniu trudności "piekielne trudne" też czasem udaje mi się rozwiązać w niecałą godzinę może :) Te trudniejsze mają to do siebie, że nie zawsze uda się znaleźć jakiś logiczny ciąg, wpaść na właściwy trop. Bardziej wtedy jak dla mnie jest to gra na spostrzegawczość, niemal na poziomie detektywa ;D ale owszem, idzie to rozwiązać, jednak są to bardzo wymagające, energożerne sudoku :) Trzeba się przy nich maksymalnie skupić i dużo, dużo szukać jakichś punktów zaczepienia :)
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 360 razy
Otrzymał podziękowań: 760 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez zwariowany_mszak » 14 sie 2018, 00:08

taka ciekawa sytuacja podczas rozwiązywania sudoku:

sudoku.jpg
sudoku.jpg (397.3 KiB) Przeglądane 1243 razy

W zaznaczonym przeze mnie trzecim od dołu wierszu brakuje cyfr: 2,7 oraz 9.

NIby nic nie stoi na przeszkodzie, żeby cyfrę 9 umieścić w którymkolwiek z brakujących trzech pól tego wiersza.
Jednak okazuje się, że tylko jedno miejsce jest właściwe (wpisana na czerwono 9).

Gdybym spróbował wpisać 9 w którymś z dwóch pozostałych miejsc, to pojawiłby się problem z cyframi 2 oraz 7 :)
Ponieważ jak widzimy: cyfry 2 i 7 występują już w piątej kolumnie (licząc od lewej lub od prawej, obojętnie).
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Postprzez zwariowany_mszak » 18 sie 2018, 20:32

A tutaj inna sytuacja, gdzie na zasadzie dalekiej dedukcji odnajdujemy miejsce na cyfrę "7" (oznaczona na czerwono) dla środkowego lewego kwadratu.
Oznaczone przeze mnie na niebiesko siódemki, to wszystkie możliwe miejsca dla tych kwadratów, gdzie podejrzewamy, że może znaleźć się właśnie cyfra "7" :)

Dla górnego lewego, górnego środkowego oraz centralnego kwadratu wyprowadziliśmy hipotetyczne miejsca siódemek. Oczywiście najbardziej istotne jest tutaj to, że te siódemki znajdują się w jednej kolumnie bądź w jednym wierszu.

Dzięki temu wiemy, że siódemka naszego środkowego lewego kwadratu nie wystąpi w środkowej kolumnie ani też w górnym wierszu. Dodatkowo wiemy, że nie wystąpi w prawej kolumnie (z powodu "drukowanej" siódemki z dolnego lewego kwadratu) oraz w dolnym wierszu (z powodu "drukowanej" siódemki ze środkowego prawego kwadratu).

sudokusiodemka.jpg
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Następna strona

Powrót do Matematyka i gry logiczne