Oleg Czebotariew - Lekcja strategii szachowej

Moderator: redjok

Oleg Czebotariew - Lekcja strategii szachowej

Postprzez jarrasch » 14 lis 2017, 17:02

czy ktoś coś wie na temat autora książki
"Lekcja strategii szachowej"
https://www.aukcjoner.pl/gallery/026817666-.html

czy ktoś czytał tę pozycję?
proszę o opinie.

pozdrawiam!
jarrasch

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Oleg Czebotariew - Lekcja strategii szachowej

Postprzez mariuszek2pi » 14 lis 2017, 18:09

Na temat autora książki trudno cos powiedzieć.
Ale na temat książki coś wiecej mogę, bo mam tę książkę.
Zabierałem sie do niej parę razy i za każdym razem gdy ją czytam odkrywam cos nowego...Najtrudniej jest jak powiązać statyczne elementy oceny pozycji z dalszym planem gry, ale Czebotariew bardzo fajnie to opisuje np. ocena pozycji Fischer-Petrosjan Buenos Aires 1971, kompletnie mnie zaskoczyła...a rozwiązaniem jest ...centrum, kontrola pola e4....

Lekcje szachowej strategii Olga Czebotariewa proponował Łukasz Bardeli do oceny pozycji w grze środkowej i końcowej.
Składa sie z 3 rozdziałów, w 2 książkach. W 1 rozdziale rozpatruje sie elementy oceny pozycji w grze środkowej jak: centrum i przestrzen, pola i punkty, linie i diagonale, położenie figur, pozycja króla i dynamik czyli liczenie wariantów. W tej czesci mozemy sie nauczyc zbierac informacje o statycznych elementach pozycji.

W 2 rodziale to wybór planu gry i tu Czebotariew bierze pod uwagę różne typy centrum: zamkniete, ruchome, otwarte, statyczne, dynamiczne, bo jak pisze: "Podstawowym miernikiem klasyfikacji typowych pozycji szachowych jest położenie centrum, a dokładniej struktura pionowa w centrum".

Rozdział 3 to strategia w grze końcowej. I jak pisze Czeobotariew: "W odróżeniu od gry środkowej ocena pozycji gry końcowej polega na porównywaniu trzech podstawowych charakterystycznych elementów:
-wzajemne położenie figur, które określa pełnione przez nie funkcje-aktywne lub obronne.
-położenia królów: w końcówce z mała ilością figur-ich aktywność, w końcówce wielofigurowej-ich stopień zabezpieczenia przez atakiem.
-konfiguracja pionów, słabe oraz silne pola i punkty, wolne piony.

Książeczka jest na pewno wartościowa i warto ja przerobić. Strategia to trudny element gry, wiec myślę, ze będzie dobra dla osób od II kategorii
mariuszek2pi

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Ranking: 0

Powrót do Książki i czasopisma szachowe