Książka szachowa - pozycja + opis planu gry

Moderator: redjok

Książka szachowa - pozycja + opis planu gry

Postprzez Kaczmar » 08 sie 2018, 12:08

Szukam książek szachowych (polski, angielski, rosyjski) gdzie byłaby przedstawiona pozycja, a potem wyjaśniony plan gry i przedstawiony przykładowy wariant. Pozycje typu, że np. w tej pozycji należy zagrać g4 bez wyjaśnienia dlaczego odpadają (takich książek widziałem już dużo). Zależy mi na czymś w stylu: w tej pozycji należy atakować na skrzydle królewskim bo jest np. pion przewagi co doprowadzi do wolnego piona albo trzeba koniecznie blokować króla aby nie dostał się na pole x bo coś tam, albo plan polega na odciągnięciu króla przeciwnika, wymiana wież prowadzi do znanej wygranej końcówki pionkowej itp. Generalnie potrzebuję przykładów związanych z: prawidłowy plan gry i jego realizacja.
Kaczmar

Podziękował : 186 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Re: Książka szachowa - pozycja + opis planu gry

Postprzez Nataniel998 » 08 sie 2018, 12:48

Kaczmar napisał(a):Generalnie potrzebuję przykładów związanych z: prawidłowy plan gry i jego realizacja.

Takie przykłady znajdziesz w wielu książkach ;) .
Kaczmar napisał(a):Szukam książek szachowych (polski, angielski, rosyjski) gdzie byłaby przedstawiona pozycja, a potem wyjaśniony plan gry i przedstawiony przykładowy wariant. Pozycje typu, że np. w tej pozycji należy zagrać g4 bez wyjaśnienia dlaczego odpadają (takich książek widziałem już dużo).

A odpowiadając na pytanie to chyba książka "Jak zrealizować niewielką przewagę" jest rodzajem książki jakiej poszukujesz.
Kaczmar napisał(a):Generalnie potrzebuję przykładów związanych z: prawidłowy plan gry i jego realizacja.

A wracając do planów i realizacji przewagi to chyba analizując (w miarę dogłębnie) partie mistrzów świata poznasz plany i ich realizacje :D .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy
Ranking: 1851

Postprzez Titrant » 08 sie 2018, 13:45

"Ocena pozycji i planowanie" Maxa Euwe przychodzi do głowy jako pierwsze.
Możliwe, że "Strategia i taktyka" Mirosławy Litmanowicz też będzie tym czego szukasz.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 102 razy
Otrzymał podziękowań: 142 razy
Ranking: 1000

Postprzez thinkerteacher » 22 wrz 2018, 14:50

Kaczmar napisał(a):Szukam książek szachowych (polski, angielski, rosyjski) gdzie byłaby przedstawiona pozycja, a potem wyjaśniony plan gry i przedstawiony przykładowy wariant. Pozycje typu, że np. w tej pozycji należy zagrać g4 bez wyjaśnienia dlaczego odpadają (takich książek widziałem już dużo). Zależy mi na czymś w stylu: w tej pozycji należy atakować na skrzydle królewskim bo jest np. pion przewagi co doprowadzi do wolnego piona albo trzeba koniecznie blokować króla aby nie dostał się na pole x bo coś tam, albo plan polega na odciągnięciu króla przeciwnika, wymiana wież prowadzi do znanej wygranej końcówki pionkowej itp. Generalnie potrzebuję przykładów związanych z: prawidłowy plan gry i jego realizacja.

Szaleństwem i oznaką szarlatanerii (i zapewne poważnych zaburzeń) jest to, aby czytać w czyichś myślach i dobierać się do niewidocznych przez innych intencji, prawda? :lol2:

I teraz pojawia się kluczowe pytanie: "No dobra thinker, ale jaką książkę proponujesz, aby przebić mój poziom słabej jedynki?". Odpowiedź dość łatwa - "Chess Strategy for Club Players", której autorem jest Herman Grooten.

Dlaczego akurat ta? Ponieważ niewielu jest w stanie przerobić 10 tomów Jusupowa albo Sławina, ale już bardzo wielu byłoby skłonnych przerobić JEDNĄ książkę solidnie, aby zobaczyć efekty swojej pracy już po roku. Ta książka ma zaledwie 412 stron, więc w porównaniu z 2500-3000 stron serii Jusupowa czy Sławina, to wyraz "zaledwie" jest naprawdę na miejscu.

Jeśli dobrze kojarzę to twoja siła gry jest w granicach 2000 (oficjalnie masz jedynkę, ale jeszcze plusa chyba nie wbiłeś), zgadza się? Pytam, bo ta książka jest IDEALNA dla zawodników poziomu 1900-2200, więc idealnie wpasowujesz się w tę grupę.

Dodam, że praca z tą książką nie należy do łatwych, ale w niej znajdziesz bardzo dużo komentarzy słownych, lekko podpartymi wariantami (2-4 ruchowymi) a do etego po każdym rozdziale masz 4 pozycje do sprawdzenia siebie. Jeśli to nie do końca do ciebie przemawia, to pomyśl co by było, gdyby przetłumaczył dla ciebie najlepsze fragmenty ze Sławina i do tego wydał po angielsku razem ze sprawdzeniem komputerowym ;). Też byś powiedział, że pewnie będzie zbyt łatwa? :lol2:

Jedyne czego będziesz potrzebował w trakcie przerabianie tej książki, to praktyka turniejowa (aby zobaczyć na ile to co przerabiasz zaczyna działać) oraz dodatkowe zadania w tematach w których będzie ci szło najgorzej.

Tutaj można zobaczyć krótki opis książki i ściągnąć jej fragment:
https://www.newinchess.com/chess-strate ... ub-players

PS. Spokojnie, podziękujesz mi w realu jak się spotkamy na turnieju klasycznym. Jeśli ją przerobisz to mnie łatwo posprzątasz z szachownicy, a jeśli do tego czasu nie zdążysz, to nie licz na lekką wygraną ;).
Ostatnio edytowany przez thinkerteacher, 22 wrz 2018, 15:21, edytowano w sumie 1 raz
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8196 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
FICS: NokiaTwenty

Postprzez thinkerteacher » 22 wrz 2018, 15:01

Titrant napisał(a):"Ocena pozycji i planowanie" Maxa Euwe przychodzi do głowy jako pierwsze.
Możliwe, że "Strategia i taktyka" Mirosławy Litmanowicz też będzie tym czego szukasz.

Nie sądzę, aby to były dobre pozycje dla zawodnika z pierwszą kategorią. Dla dobrej trójki lub średniej dwójki jeszcze by jakoś przeszły. Ta pierwsza jest raczej świetnym wstępem do przejścia z dwójki na jedynkę (ale już nie z jedynki wyżej), natomiast ta druga to raczej dla zawodników z trójką, aby przebili na poziom dwójki.

A ta polecana przeze mnie - Chess Strategy for Club Players", której autorem jest Herman Grooten - gwarantuje przejście z jedynki na poziom kandydata. Oczywiście nie samo przeczytanie, ale jej porządne przestudiowanie i sprawdzenie tego co się nauczyliśmy w wielu partiach - zwłaszcza tych co najmniej 30 (idealnie 60 lub 90) minut na zawodnika. Lepszej jak dotąd nie znam (jeśli ktoś zna, to proszę o podanie tytułu i krótkiego wyjaśnienia czemu akurat ta).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8196 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
FICS: NokiaTwenty

Powrót do Książki i czasopisma szachowe