Końcówki szachowe - pytanie o książke

Moderator: redjok

Końcówki szachowe - pytanie o książke

Postprzez demon_szybkosci » 07 mar 2010, 15:48

Pyro napisał(a):-B. Zerek "Końcówki szachowe" 3 tomy....

:o Tego nawet nie sposob nie znac! - jesli zalezy ci, aby dobrze wykanczac partie, a jesli beda braki to spokojnie remisowac! Jedna z najlepszych wg mnie pozycji po polsku - zwlaszcza od poziomu calkiem podstawowego (1000) do podstawowego zawodowego (2000-2100). Wbrew pozorom wybrane najwazniejsze pozycje i krotko omowione. Z tego co pamietam to ok. 850 koncowek (w tym takze plan w kazdej/wiekszosci z nich krotko podany), ktore ABSOLUTNIE powinien znac gracz majacy sile gry (przynajmniej w fazie koncowej) 2000 lub wyzej.
:idea: Odnosnie debiutow to nie znam pozycji po polsku, ktore moglbym polecic. Mysle, ze warto powoli zastanawiac sie nad wyborem REPERTUARU debiutowego (tego co STALE bedziesz gral i systematycznie uzupelnial, poglebial i uaktualnial, aby byc jak najlepszym w fazie debiutowej). Z zagranicznych pozycji jest bardzo duzo - zwlaszcza na temat konkretnych debiutow lub nawet repertuaru dla czarnych lub bialych czy tez systemow po 1.d4 czy 1.e4

:shock: Przy okazji: na WLASNEJ SKORZE przekonuje sie i zauwazam "dziwne" zaleznosci: im bardziej zglebiam koncowki tym lepiej mi sie uklada gra srodkowa. Juz staram sie "z daleka" widziec to co moze byc zagrozeniem a co korzyscia dla gry koncowej. Slowem: mozna DUZO WCZESNIEJ zapobiegac katastrofie anizeli ratowac tonacych z rozbitego statku :luzz: :brawo: :o
demon_szybkosci

#8 Koncowki (trylogia) ZERKA (demon)

Postprzez demon_szybkosci » 09 kwi 2010, 23:59

:idea: To zalezy KTORA ksiazke masz na mysli (jak mozesz to podaj opis/linka) i co znaczy wg ciebie zwrot ??
schranz napisał(a):Wystarczy do nauki końcówek

:idea: Wyprzedzajac (?) zapytanie, powiem, ze wg mnie 3 tomy Zerka koncowek z pewnoscia wystarczaja do nauczenia sie NAJWAZNIEJSZYCH koncowek do poziomu 2000 (ELO). Polecam je nie dlatego, ze znam autora, lecz dlatego, ze sa wg mnie bardzo dobre, po polsku i przy okazji nie bardzo drogie (moglyby byc ze 20% tansze, ale autor wtedy by mial duze problemy, aby wydawac NASTEPNE ksiazki - rozmawialem z nim na ten temat kiedys). :roll:
Ostatnio edytowany przez demon_szybkosci, 14 kwi 2010, 03:42, edytowano w sumie 1 raz
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 10 kwi 2010, 14:30

:idea: Z tego co pamietam, to ta CEGLA (prawie 1000str!) rzeczywiscie omawia "wszystko po trochu i troche wiecej/glebiej" niemniej mam POWAZNE WATPLIWOSCI czy dasz rade ja przerobic :oops: Mialem kolege, ktory rowniez sie "powaznie napalil" na przerobienie tej pozycji, ktora jest ladnym cegielkiem... i szybo zrezygnowal! Porownujac do "Zerkowych" ksiazeczek (trylogii) wychodzi jedynie 2x wieksza objetosc. Zerkowa trylogia ma JEDYNIE nieco ponad 400 stron i omawia
cz.1 - 266 pozycji (145str) http://arden.szachy.pl/konc1.html
cz.2 - 283 pozycje (142str) http://arden.szachy.pl/konc2.html
cz.3 - 333 pozycje (129str) http://arden.szachy.pl/konc3.html

:arrow: W sumie wychodzi 416 stron wiedzy a w niej 882 przyklady. Sa to absolutnie niezbedne teoretyczne jak i praktyczne (!) koncowki, ktore GWARANTUJA poziom w koncowkach 2100 a nawet byc moze i 2200! (b.silna 1 kategoria lub sredni KM). Jedynym mankamentem wg mnie moze okazac sie cena (za 3 tomy trzeba zaplacic 100zl).
PS. Moge dodac, ze te trylogie polecilem juz co najmniej KILKU osobom i ZADNA jak dotad nie powiedziala, ze zle jej doradzilem lub ze te ksiazki (koncowki) sa niedobre (zle napisane, bledne, itp.). Byc moze to tez o czyms swiadczy, prawda? :roll:
PS. PO POLSKU nie znam zadnej wspolczesnej (tj. nie starszej niz 15-20lat) innej pozycji, ktora w tak prosty sposob wyjasnia i przedstawia koncowki szachowe jako pewna zamknieta calosc (tj. od bk do KM).

Moja praca dotycząca końcówek składa się z trzech części, zawiera 882 przykładów i jest w pewnym sensie zamkniętą całością. Przede wszystkim przedstawiłem i wytłumaczyłem w niej pozycje teoretyczne, które powinien znać szachista, jeśli chce poprawnie rozgrywać końcówki szachowe i osiągać w nich pomyślne rezultaty. Oczywiście, występują w niej pozycje z gry praktycznej, ale ich celem jest lepsze wyjaśnienie rozpatrywanych problemów.
Przeznaczone jest dla szachistów od kategorii V, aż do kandydata na mistrza, a nie zaszkodzi ono młodym mistrzom szachowym, których wiedza o końcówkach szachowych jest niestety bardzo często na poziomie I kategorii.

PODSUMOWUJAC: moim zdaniem lepszy wybor to trylogiia koncowkowa Zerka i jej 2-3x przerobienie anizeli jednorazowe przerobienie w/w pozycji. Takie jest moje zdanie :luzz:
demon_szybkosci

Postprzez schranz » 11 kwi 2010, 12:01

Dzięki demonie za obszerna odpowiedz :) Jednak o książkach Zerka nie napisałeś nic nowego bo po prostu się nie da z uwagi na to, że bardzo wiele o nich na forach już pisze. Nie polemizuje z ta wiedza a nawet wierzę, że są b.dobre itd. ale właśnie cena mnie co nieco powstrzymuje. Skoro już kupiłem Końcową grę szachową to postaram się z niej uczyć a dopiero jeśli będzie to problem to kupie 3 części (znajomego którego promujesz - joke :luzz: ) Zerka. Fajnie by było poznać opinie ludzi którzy posiadają Końcową grę szachową i 3 części Zerka i mogą bezpośrednio porównać. Na sąsiednim forum kolega estoril pisze, ze "Końcowa gra szachowa" jest zdecydowanie do nauki najlepsza a on posiada ich bardzo wiele, i komu tu wierzyć ?? !! . Może z tym zapytaniem na sąsiednie forum powinienem trafić :luzz:
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Książki do nauki końcówek szachowych

Postprzez Przemek0911 » 13 paź 2010, 19:09

Proszę o pomoc w wybraniu książki szachowej dotyczącej końcówek. Chciałbym, żeby można było się z niej dużo nauczyć. Nigdzie nie mogłem znaleźć "Końcówek szachowych cz.1" B. Zerka, a chciałem ją właśnie kupić. Z góry dzięki.
Przemek0911

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez jacprz » 14 paź 2010, 08:18

arden.szachy.pl
jacprz

Ranking: 1400
kurnik.pl: jacprz
FICS: jacprz
Playchess: jacprz

Postprzez Przemek0911 » 14 paź 2010, 10:05

O dzięki
Przemek0911

Postprzez Przemek0911 » 14 paź 2010, 10:06

trochę dziwna ta stronka
Przemek0911

Postprzez adasko1965 » 15 paź 2010, 16:24

Sklep szachowy caissa.pl

a dokładnie taki link:

http://www.caissa.pl/sklep/?p=productsL ... i+szachowe

pozdrawiam
adasko
adasko1965

Postprzez Przemek0911 » 15 paź 2010, 18:37

B. Zerek "Końcówki szachowe" cz. I (K-34)
Artykuł chwilowo niedostępny
Przemek0911

Postprzez Przemek0911 » 15 paź 2010, 18:38

Ale jak myślicie to będą dobre książki do nauki końcówek? Bo nie chcę wydawać stówy na darmo.
Przemek0911

Postprzez Rafcik » 15 paź 2010, 19:08

Najlepsze książki do nauki końcówek to seria GM A. Panczenko "Teoria i praktyka końcówek szachowych" cz. I i cz. II.
Rafcik
Administrator

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 262 razy
Ranking: 2268
FICS: Rafcik

Postprzez Przemek0911 » 15 paź 2010, 19:36

Dla niezbyt dobrego gracza też się nada, tak?
Przemek0911

Postprzez demon_szybkosci » 15 paź 2010, 20:32

:arrow: Moim zdaniem najlepsze (po polsku) za ksiazki (trylogia) Zerka. Niemniej jesli ktos nie lubi wielu wyjasnien to takze seria 2 tomow Panczenki bedzie odpowiednia. Niemniej ostrzegam, ze zwykle jest ona zalecana dla graczy od poziomu 1600 (III kategorii). Dlatego najlepiej byloby, abys te dwie serie mial przed soba i wybral ta ktora ci lepiej pasuje. Jesli chcesz miec wszystko wylozone "kawa na lawe" to jednak Zerek, a jak pewne rzeczy sam sobie dojasnisz to mozna Panczenke. Niemniej ostrzegam, ze trzeba nieco wiecej wnikac samodzielnie w tym przypadku (co nie znaczy, ze ksiazka jest zla, lecz raczej "dla wymagajacych"). :roll:
demon_szybkosci

Postprzez Rafcik » 15 paź 2010, 21:10

demon_szybkosci napisał(a)::arrow: Moim zdaniem najlepsze (po polsku) za ksiazki (trylogia) Zerka.

Najlepszą książką polską i po polsku są końcówki Stanisława Gawlikowskiego. Prawie jak encyklopedie. Tylko jej tak łatwo nie da się zdobyć. ;)
Rafcik
Administrator

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 262 razy
Ranking: 2268
FICS: Rafcik

Następna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe