jaka następna książka dla początkującego?

Moderator: redjok

jaka następna książka dla początkującego?

Postprzez koooch » 28 sie 2014, 18:56

Witam,

Naukę gry w szachy zacząłem dosyć niedawno, bo lekko ponad miesiąc temu. Zacząłem od przerobienia ksiązki "Szachy dla żółtodziobów" Wolff'a wychwalanej wszędzie jako jedna z lepszych pozycji dla zupełnie zielonych. Szukam teraz czegoś co wyciągnie mnie nieco wyżej poza zasady gry i podstawy taktyk i strategii - może jakiejś bardziej ukierunkowanowanej tematycznie książki? No właśnie.. jeżeli tak to jaki temat wałkować po "podstawach"? Wiem, że jest już dużo tematów z listami książek, ale większość z nich albo jeżeli chodzi o treść będzie się w dużej części pokrywała z "Szachami dla zółtodziobów", albo będzie zbyt trudna jak na mój poziom. Co mi polecicie?
koooch

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: jaka następna książka dla początkującego?

Postprzez adse » 28 sie 2014, 20:02

Jak już masz taką książkę przerobioną, to teraz trenuj grę. Dopóki nie będziesz grał na IV kategorię (a może nawet III), to wracaj do tej książki co masz, albo przyjrzyj się podobnym książkom dla początkujących ale innych autorów. Niezależnie od tego książka typu przegląd debiutów nie zaszkodzi, do tego trenowanie taktyki w necie. Na następne tematy przyjdzie jeszcze czas.
adse

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 512 razy

Postprzez kolokwium » 28 sie 2014, 20:59

Najpierw określ jaki masz poziom gry. Zagraj w turnieju, w którym czas dla zawodnika na partię będzie przynajmniej 30 minut (godzina na całą grę). Po partii porozmawiaj z przeciwnikiem o przebiegu gry.
Spróbuj zapisywać każdą partię. Zrób notatki z każdej partii a w nich:
  1. kiedy jedna ze stron osiągnęła przewagę
  2. czy przewaga została wykorzystana
  3. czy druga strona (Ty lub przeciwnik) przełamał przewagę przeciwnika i osiągnął równowagę (materialną lub pozycyjną); postaraj się wychwycić każdą z takich zamian (a może być ich wiele)
  4. co sprawia Ci najwięcej trudności
  5. nad jakimi elementami gry powinieneś pracować najwięcej
Wiedząc jak grasz, co Ci sprawia kłopot, będziesz wiedział jakiego typu książek potrzebujesz.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2259 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez GutsMuths » 30 sie 2014, 11:25

Szybko się uporałeś z tą książką, pytanie czy nie potraktowałeś jej zbyt powierzchownie. Wbrew pozorom warto nawet podstawowe tematy szachowe studiować dokładnie i po ich przerobieniu ćwiczyć z komputerem. Jeśli jednak twoja praca była solidna polecałbym ci w dalszej kolejności przerobić jakiś zbiór zadań taktycznych, np. Kombinacyjne motywy Bloha, lub "Chessercizes" Pandolfiniego. Jeżeli jednak lubisz większą ilość tekstu w książkach sięgnij po "Tajemnice taktyki szachowej" Weteschnika lub "Kombinacje szachowe według Tarrascha". Przede wszystkim jednak ciesz się samą grą i rywalizacją, na którą pozwala bo książki i teoria to przecież tylko narzędzia doskonalenia, a piękno szachów tkwi tak naprawdę w samej rozgrywce.
GutsMuths

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: maticus88
FICS: maticus

Powrót do Książki i czasopisma szachowe