Poradnik szachowy dla <1200

Moderator: redjok

Poradnik szachowy dla <1200

Postprzez ilffs » 06 kwi 2015, 16:21

Witam,
teoretycznie w szachy gram od 8 roku życia (mam 18), ale w praktyce oznacza to jedynie, że od 10lat znam jedynie zasady, nigdy nie trenowałem w klubie(chociaż kiedyś chciałem, ale nie było jak), nigdy nie miałem trenera, a wszystko co umiem(a umiem niewiele) zostało mi z raptem kilkunastu partii rozegranych na kurniku. Gram na poziomie ok 1100(oczywiście na kurnik.pl), ale bardzo chciałbym poprawić swoją grę, dlatego rozejrzałem się za książkami przeznaczonymi dla osób na moim poziomie i jak dotąd "How to reassess your chess - 4" i "Wyprawa do krainy szachowej" wydały mi się najbardziej odpowiednie, tyle, że pierwsza jest tylko po ang i w dodatku ciężko ją kupić, a drugiej nie moge nigdzie znaleść chociaż przeszukałem wszystkie księgarnie/antykwariaty. Tak więc, bardzo proszę o polecenie mi książki/poradnika który pozwoli mi znacznie podnieść swoje szachowe umiejętności.
ilffs

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0
kurnik.pl: masterkotlet

Re: Poradnik szachowy dla <1200

Postprzez Daniel » 06 kwi 2015, 16:38

W zupełności wystarczy jeden z polskich tytułów.
- "Szachy dla żółtodziobów"
- Czarnecki "Nauka gry w szachy" (starsza pozycja, tylko na Allegro) lub ABC Szachisty
- Zielińska "Grajmy w szachy" - cała seria
- Litmanowicz "Szachy - podręcznik dla dzieci" - cała seria

itp.

Tego jest sporo, w przypadku Zielińskiej czy Litmanowicz dla Ciebie raczej kolejne tomy niż pierwszy z danej serii, bo jak widać zasady już znasz. Osobiście polecałbym Czarneckiego - książki stare, ale jare.
Daniel

Podziękował : 215 razy
Otrzymał podziękowań: 350 razy

Postprzez ilffs » 06 kwi 2015, 16:54

Dzięki wielkie za odpowiedź, mam jeszcze kilka pytań:
Zainteresowałem się "How to reassess your chess - 4" dlatego, że na jednej ze stron pisano że zwiększy umiejętności gry z 1200-2100 w 2-3lata, czy to w ogóle możliwe? i czy są inne takie "códowne poradniki"?
Na "szachowej krainie" mi tak bardzo zależało, ponieważ z opisów i opinii wynikało że jest to dość kompletna książka(zarówno opisy otwarć, taktyki w grze środkowej, końcówek jak i posiadająca mnóstwo zadań), czy te książki które wymieniłeś też są takie "wielozadaniowe" czy po prostu "szachowa kraina" to jakiś biały kruk? :D
ilffs

Postprzez thinkerteacher » 06 kwi 2015, 17:27

Albo wierzysz w cuda albo jesteś cudownym dzieckiem ;) :). Nie obraź się, ale w dzisiejszym świecie jest wiele ludzi, którzy łykają niemal wszystko... wystarczy ładne opakowanie. Mam nadzieję, że nie należysz do tej - jakże licznej, grupy.

Książkę HTRYC (4 wydanie) odpuść sobie do momentu, gdy zdobędziesz co najmniej (!) bardzo solidną czwartą kategorię (a najlepiej średnią lub mocną trójkę). Chyba, że lubisz czytać książki z których przez najbliższe kilka lat nie będziesz w stanie skorzystać w praktyce.

Książka o której piszesz może pomóc w dojściu do poziomu 2100 (w 2-3 lata), ale przy spełnieniu innych warunków. Są nimi chociażby takie jak: posiadany poziom co najmniej 1800, dobra wiedza o końcówkach, bardzo dobra taktyka, dobrze dobrany i opanowany repertuar debiutowy, średni poziom strategii. Wówczas "podkręcając" strategię dzięki tej książce (i stale grając poważne partie, analizując je i poprawiając braki) można po 2-3 latach dojść do poziomu 2100.

Szachowa kraina jest białym krukiem, ponieważ jest znakomitym wprowadzeniem do KRAINY szachów. Zrobiła dość dużą furorę z kilku powodów. Obecnie jednak jest wiele podobnego typu książek - w tym chociażby te wymienione przez kolegę Daniela. Osobiście najbardziej preferuję "Szachy dla żółtodziobów" jako współczesny substytut (zamiennik) "Krainy szachów".
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8730 razy
Otrzymał podziękowań: 1185 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez ilffs » 06 kwi 2015, 17:54

Ok, dzięki za pomoc, zdecyduje się prawdopodobnie na "Szachy dla żółtodziobów", no chyba że uda mi się znaleść "Krainę", a na chwilę obecną wrócę do "rozwijania podstaw" przez kursy i zadania(chess.com) i YT. Tak przy okazji, odkryłem kilkanaście dni temu GJ_Chess i bardzo spodobały mi się jego filmy(do akcentu da się przyzwyczaić) czy oglądanie tego typu filmów zwłaszcza serii typu "Dirty chess tricks to win fast" ma jakiś większy sens na moim obecnym poziomie czy lepiej przyłożyć się do analizy debiutów/rozwiązywania zadań szachowych?
ilffs

Postprzez adse » 06 kwi 2015, 18:53

"Wyprawa do krainy szachów" wyskoczyła mi na dwóch aukcjach, choć faktycznie ceny lekko przesadzone, więc warto wziąć coś tańszego, np "ABC szachisty" jest nadal wiele ofert po kilka/naście złotych. Podobnie "Tajemnice 64 pól" - rewelacja w stosunku do ceny poniżej 10 zł.
adse

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 512 razy

Postprzez jarrasch » 06 kwi 2015, 21:43

Daniel napisał(a):W zupełności wystarczy jeden z polskich tytułów.
[...]
- Czarnecki "Nauka gry w szachy" (starsza pozycja, tylko na Allegro) lub ABC Szachisty
[...]
Osobiście polecałbym Czarneckiego - książki stare, ale jare.

Daniel, czy jesteś w stanie porównać te dwie pozycje Czarneckiego?
czy któraś jest lepsza pod jakimś względem? czy warto mieć obie? :)
z góry dziękuję i pozdrawiam
jar
jarrasch

Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Postprzez jarrasch » 07 kwi 2015, 17:27

adse napisał(a):Podobnie "Tajemnice 64 pól" - rewelacja w stosunku do ceny poniżej 10 zł.

czy ta książka jest taka dobra?
Patrząc na spis treści tej pozycji
http://allegro.pl/tajemnice-64-pol-frey ... 82071.html
nie jestem przekonany, dlatego bardzo proszę o komentarz osoby, które ją przeczytały.

z góry dziękuję i pozdrawiam
jar
jarrasch

Postprzez adse » 07 kwi 2015, 18:46

Bardzo dobra, przynajmniej połowa książki (patrzeć na numery stron w spisie treści) to podstawy gry o które chodzi początkującym do 1200, a nawet do 1400. A że książka jest przyzwoitej wielkości i objętości, to ta połowa nie jest taka mała jak by się wydawało. Druga połowa jak dla mnie też przyjemna do poczytania, choć pewnie częściowo już nieaktualna. Ogólnie to takie książki są wg mnie o wiele lepsze niż dzisiejsze "zbiory partii" nie zawsze do końca przemyślane. Jasne, że jak się ktoś zaweźmie to po miesiącu będzie szukał kolejnej książki bo tej mu będzie mało, ale także o to chodzi. "Tajemnice 64 pól" to taka książka co może wciągnąć w krainę szachową podobnie jak bestseller Awerbacha i Bejlina. Oczywiście trzeba pamiętać o cenie, jakby to miało kosztować 50 zł lub więcej to nie polecałbym początkującym (bo za tyle można kupić współczesne niezłe wydania), ale nadal polecałbym fascynatom, kolekcjonerom, działaczom. Jest tam opisane organizowanie turniejów, imprez szachowych, omówione są klasy sportowe i kategorie (to już częściowo historia), nie ma nic o komputerach, wszystko ładnie z przemyśleniem opisane, żadnego wrażenia komputerowego pisania na chybcika.

Tu nawet widzę nowsze wydanie z 1978 roku za śmieszne 6,30 zł.
http://allegro.pl/tajemnice-64-pol-frey-witkowski-i5190782628.html
adse

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 512 razy

Postprzez jarrasch » 07 kwi 2015, 21:26

dziekuje za odpowiedz adse.

ksiazka byla juz polecana na naszym forum:
http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f= ... 6&start=41

w internecie znalazłem jeszcze opinię:
Skromna, ale pożyteczna książka dla rodzica, chcącego zajmować się z dzieckiem (11-12 lat) ucząc metodą klasyczną.

użytkownicy lubimyczytac.pl oceniają ją dość przeciętnie:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/83711/tajemnice-64-pol

pozdrawiam
jar
jarrasch

Postprzez roomequ » 27 kwi 2015, 10:02

książki Czarneckiego o szachach są dobre, moim skromnym zdaniem
roomequ

Podziękował : 0 raz