Książki dla dziecka (6 lat)

Moderator: redjok

Książki dla dziecka (6 lat)

Postprzez didek87 » 18 cze 2017, 14:46

Witam,
chciałem się poradzić odnośnie wyboru literatury szachowej. Obecnie dziecko bardzo lub grać w szachy bo sprawiają jej ogromną frajdę dlatego też praktycznie codziennie ćwiczymy.
Mam już trochę książek ale może ktoś będzie mógł polecić coś co ominąłem a jest warte uwagi.
Poniżej pozycje które posiadam:

Wesołe szachy cz.1,2,3
"Grajmy w szachy cz.1,2,3" Magdalena Zielińska
M. Chlost, T. Warakomski - Szachy. Elementarz z naklejkami. Tom 1
M.Litmanowicz "Chcę grać w szachy! Mamo, naucz mnie
Zestaw ćwiczeń dla początkujących "Szkoła Taktyki Szachowej część 1 i 2
M. Sroczyński "Pierwszy krok do szachowego mistrzostwa. Mat w jednym ruchu" - 700 zadań

Te pozycje już za nami. Dodatkowo posiadam jeszcze kilka, z których w najbliższym czasie będziemy przerabiać:

M. Sroczyński "Drugi krok do szachowego mistrzostwa. Mat w dwóch ruchach" - 700 zadań
Dobryniecki "Konkurs kombinacji" cz. 1,2

Odnośnie debiutów:
J. Konikowski, J. Piński "Szybki kurs debiutów"

W "koszyku" czeka:
C.Spisak "Szachy. Kurs na IV kategorię"
M. Litmanowicz "Szachy dla dzieci cz. 4. Strategia i taktyka"
B. Zerek "Końcówki szachowe" cz. I,II,III

Chciałem jeszcze dorzucić: The Manual of Chess Combinations - Chess School 1a niestety obecnie niedostępna.

Odnośnie książek z końcówkami, warto w ogóle się nimi zajmować w chwili obecnej ? Aktualnie trwają MP do lat 6-7 i 99% partii kończy się podstawieniem przez którąś ze stron i zazwyczaj są duże przewagi materialne a co za tym idzie ta wiedza raczej rzadko zostanie wykorzystana ? Wydaje mi się, że najlepiej było by się skupić na robieniu zadań bo dzieciaki bardzo często podstawiają i trzeba to po prostu zauważyć i samemu tego nie robić.
Jak polecacie podzielić czas na naukę: debiut/końcówki/zadania taktyczne/gra ? Dobrym pomysłem będzie założenie w tak młodym wieku konta np. na kurniku aby dziecko sobie grało z osobami o rankingu 1200~~ czy jednak odradzacie elektronikę i lepiej spędzać czas przy szachownicy ? Zauważyłem, że dzieci nie potrafią się bronić, robi się groźba to bardzo często jest skuteczna, macie może jakąś literaturę odnośnie ataku na wrogiego monarchę, która nie będzie zbyt zaawansowana ?

Pozdrawiam
didek87

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: Książki dla dziecka (6 lat)

Postprzez rutra » 18 cze 2017, 16:02

Dorzuciłbym: Litmanowicz "Szachy dla dzieci" cz. 1,2,3.

Kurnik odradzam, bo zamiast w szachy dziecko będzie grać w piłkę, kulki, domino, itp. :D
A tak bardziej serio to zamiast kurnika (gdzie często pojawia się niesłuszne oskarżanie o grę programem) polecam lichess.org. W zakładce Learn -> Chess Basics są zadania, w których trzeba zebrać gwiazdki wykonując ruchy bierek. Bardzo dobre dla dzieci w tym wieku.

Polecam dwa artykuły jednego z forumowiczów:
Jak wprowadzić dziecko w świat szachów
oraz
Czego należy unikać.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1841 razy
Ranking: 1655

Postprzez didek87 » 03 lip 2017, 11:30

Wybrałem lichess i tak rozpoczęliśmy przygodę online. Na razie zapał nie opada i codziennie ćwiczymy taktykę + 2-4 partie w internecie. Dodatkowo zakupiłem kilka materiałów co by na wakacje wystarczyło :lol2:

C.Spisak "Szachy. Kurs na IV kategorię"
M. Litmanowicz "Szachy dla dzieci cz. 4. Strategia i taktyka"
B. Zerek "Końcówki szachowe" cz. I
B. Zerek "Końcówki szachowe" cz. II
B.Zerek "Końcówki szachowe" cz. III
Dobryniecki P. " Związanie "
Dobryniecki P. " Podwójny szach "
Dobryniecki P. "Podwójne uderzenie"
Dobryniecki P. " Atak z odsłony"
Dobryniecki P. " Odciągnięcie,zaciągnięcie "
Dobryniecki "Konkurs kombinacji" cz. 3
Dobryniecki "Konkurs kombinacji" cz. 4
M.Surman" Taktyka w grze środkowej "
V. Vukovic "Sztuka ataku"

Początkowo polecimy z motywami w pozycjach Dobrynieckiego i pewnie Spisaka + Litmanowicz. Reszta na "lepsze czasy" jakby miało nie być funduszy to warto aby leżało w szafce :)

Gdyby było coś jeszcze wartego uwagi to chętnie przygarnę propozycje :)
didek87

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez mgtew » 03 lip 2017, 12:46

Książka Litmanowicza jest bardzo godna polecenia :) Świetna pozycja dla najmłodszych.
mgtew

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
kurnik.pl: mgtew

Powrót do Książki i czasopisma szachowe