www.kurnik.pl

Moderator: redjok

Re: www.kurnik.pl

Postprzez rutra » 10 cze 2014, 23:11

Riv3n napisał(a):Mam pytanie czy mógłby mi ktoś przedstawić jaki ranking na kurniku to dana kategoria szachowa ? Oczywiście chciałbym wiedzieć mniej więcej bo na razie nie mam zielonego pojęcia.

Ja na przykład mam ranking FIDE 1504 i ranking na kurniku też 1504, więc na jedno wychodzi :D
rutra

Podziękował : 1680 razy
Otrzymał podziękowań: 2141 razy
Ranking: 1584

Postprzez fuszer » 10 cze 2014, 23:21

rutra napisał(a):
Riv3n napisał(a):Mam pytanie czy mógłby mi ktoś przedstawić jaki ranking na kurniku to dana kategoria szachowa ? Oczywiście chciałbym wiedzieć mniej więcej bo na razie nie mam zielonego pojęcia.

Ja na przykład mam ranking FIDE 1504 i ranking na kurniku też 1504, więc na jedno wychodzi :D

A ja mam I++ (czyli 2100), a na kuraku ~1500 (bo mnie ten ranking nie obchodzi) ;D
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 932 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez thinkerteacher » 11 cze 2014, 03:59

Ja na kurniku tych po 1500 to leję jedną ręką ;) :).

PS. Fuszer jeszcze raz będziesz nosił worek z piaskiem ze swoim rankingiem... i wejdziesz na kurnik, to ci przetrzepie skórę. Pamiętam jak mi kolesie (znajomi) jakieś 8-9 lat temu niezły numer wycięli. Poprosili jednego ze swoich kolegów, żeby się "przemalował" i zjechał z rankingiem do niebieskiego (czyli <1200). Potem namawiali mnie, żebym kolesia zlał. W tamtym czasie miałem solidnego żółtego (1600-1700), więc nie chciałem się bawić z kimś kto nie ma pojęcia o szachach. Te głupki jednak tak się uparły, że postanowiłem na odczepnego zlać "niebieskiego" ze 2 razy, żeby dali mi spokój. Jaki był mój szok, gdy po 5-6 partiach nie byłem w stanie nawet ZREMISOWAĆ! Potem wyjaśnili mi, że "niebieski" kolega to w realu KM! :D. Jeszcze raz cię fuszer dorwę jako żółtego czy zielonego to ci dam bana(na) :P
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8625 razy
Otrzymał podziękowań: 1174 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 21 paź 2014, 10:48

Obrazek

Nie jest to do końca prawdą.

Obrazek

A tu po upłynięciu czasu.

Obrazek

Można wygrać mając samego króla.

Obrazek

I jeszcze taki jeden ciekawy przykład pokazujący błąd na kurniku. Powinien być remis z automatu (brak siły matującej).

Obrazek

Ale po przekroczeniu czasu jest remis.

Obrazek

Swoją drogą to trochę bez sensu, że mogą grać dwie osoby z tego samego numeru IP co więcej z tego samego komputera, wystarczy tylko korzystać z dwóch różnych przeglądarek.
rutra

Postprzez fuszer » 21 paź 2014, 11:25

Mając kilka komputerów podłączonych do internetu przez ten sam router, wszystkie będą na zewnątrz widoczne jako jeden adres IP.

Klientowi HTML5 ciężko jest pobrać informację o komputerze (np. adres MAC karty sieciowej), więc można użyć tylko ciasteczek, które nie są współdzielone między różnymi przeglądarkami na tej samej maszynie.

Coś za coś - nie musisz instalować dedykowanego klienta (jak Babas dla FICS), javy (jak w starej wersji kurnika) ani pluginów (które mogłyby przesłać dane identyfikujące komputer), ale w zamian nie można zapewnić ochrony przed rozdwojeniem jaźni. Normalna sytuacja w informatyce - albo komfort, albo bezpieczeństwo.
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 932 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez adse » 22 paź 2014, 17:47

Nie przeszkadzają mi te kurnikowe błędy, i tak wolę kurnik od innych miejsc, za bezproblemowe działanie i prostotę obsługi.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 504 razy

Postprzez darogeta » 16 lis 2014, 02:30

Mnie osobiscie drażni aktulany ten z nowej wersji dzwięk podczas posuniec stara wersja była oki ale teraz dzwiek drazni nieco .
darogeta

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: hellchess1
FICS: gienia

Postprzez rutra » 05 kwi 2016, 23:29

Czuję się oszukany przez kurnik, gdyż przegrałem na czas, mimo że przeciwnik nie miał siły matującej.

[Event "?"]
[Site "kurnik"]
[Date "2016.04.05"]
[Round "-"]
[White "kgf2506g"]
[Black "rutraartur"]
[Result "1-0"]
[Time "23:20:50"]
[TimeControl "180"]
[WhiteElo "1698"]
[BlackElo "1656"]

1. e4 e5 2. f4 exf4 3. h4 Nf6 4. Nc3 Nc6 5. d4 Bb4 6. Qd3 O-O 7. Bd2 a6 8. Nf3
b5 9. Bxf4 Bb7 10. d5 Bxc3+ 11. bxc3 Ne7 12. Be2 Re8 13. Bg5 h6 14. Bxf6 gxf6
15. O-O d6 16. Nd4 c5 17. dxc6 Nxc6 18. Rxf6 Qxf6 19. Rf1 Qe5 20. Nf3 Qxe4 21.
Qxe4 Rxe4 22. Bd3 Re7 23. h5 Ne5 24. Nh4 Nxd3 25. cxd3 Re2 26. Rf6 Rxa2 27.
Rxh6 Re8 28. Rxd6 Re1+ 29. Kh2 Bxg2 30. h6 Be4+ 31. Kg3 Re3+ 32. Kf4 Rae2 33.
dxe4 Rxe4+ 34. Kg5 Re5+ 35. Nf5 Rf2 36. Rf6 Rexf5+ 37. Rxf5 Rxf5+ 38. Kxf5 a5
39. Ke5 a4 40. Kd4 a3 41. c4 a2 42. cxb5 a1=Q+ 43. Kc5 Qc1+ 44. Kb6 Qxh6+ 45.
Kb7 f5 46. b6 f4 47. Kc7 f3 48. b7 Qf4+ 49. Kc8 Qc4+ 50. Kd7 Qd5+ 51. Kc8 Qc5+
52. Kb8 f2 53. Ka8 Qc6 54. Ka7 Qc7 55. Ka8 Qa5+ 56. Kb8 f1=Q 57. Kc8 Qf8+ 58.
Kd7 Qb6 59. b8=N 1-0
rutra

Postprzez Szachowy Joe » 12 lis 2016, 19:16

rutra napisał(a):Czuję się oszukany przez kurnik, gdyż przegrałem na czas, mimo że przeciwnik nie miał siły matującej

1) Więc gorzkie żale raczej tutaj: http://www.kurnik.pl/uwagi/ .

rutra napisał(a):przeciwnik nie miał siły matującej

2) Ale miał siłę czasową, która w tym przypadku wygrała z twoją siłą materialną. Czas też jest elementem gry. Jeżeli nie wyrabia się na krótkie partie, to trzeba grać dłuższe. A gdybyś wyrobił się na czas i wygrał, to wtedy twój przeciwnik mógłby odwracając twoją logikę poczuć się oszukany przez Kurnik, bo przegrał, mimo, że jego przeciwnik (czyli ty) nie miał siły czasowej (ledwo zmieścił się z czasem i prawie się nie wyrobił i przegrał) gdy tamten miał jeszcze 1 lub 2 minuty czasu i uważałby, że jego przewaga czasowa jest ważniejsza niż twoja materialna.
Szachowy Joe

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 12 lis 2016, 19:44

Szachowy Joe napisał(a):
2) Ale miał siłę czasową, która w tym przypadku wygrała z twoją siłą materialną.

Bzdura, jak jest król na króla to też to mamy grać na czas? Ok czas jest elementem gry, ale przeciwnik NIE MOŻE w żaden sposób wygrać tej partii. Jakbym miał wieże to jeszcze mata można ustawić, ale przy dwóch hetmanach przeciwko skoczkowi nie da się. Co innego gdyby przeciwnik zamiast na skoczka wypromował piona na hetmana, ale wybrał skoczka.
rutra

Postprzez Szachowy Joe » 14 lis 2016, 18:23

http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm=4&idm2=125&idm3=187 (trzeba przewinąć w dół, przepisy są niżej)

Wg. oficjalnych przepisów gry Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) z oficjalnej strony Polskiego Związku Szachowego wynika, że granie "na czas" jest w partiach błyskawicznych (poniżej 15 minut) dozwolone i nie kończy się remisem w sytuacjach końcówek partii, którą przedstawiłeś.

O tym, że granie na czas w końcówkach jest zabronione i powoduje remis, informuje artykuł 10.2, jednakże aneks C.2 informuje, że artykuł ten nie jest stosowany w grze błyskawicznej.

Poza tym nawet gdyby hipotetycznie przyjąć, że partia nie była partią błyskawiczną, to żeby mieć ten remis gdy przeciwnik "dupczy" "na czas" w końcówce to trzeba dodatkowo zażądać tego remisu, o czym również informuje artykuł 10.2 czyli po Kurnikowemu wcisnąć przycisk "Remis", a uczciwy przeciwnik w podanej sytuacji na szachownicy powinien uznać ten remis. Jako, że żądanie Remisu w przypadku Kurnika nie zostaje wysłane do Kurnika / sędziego (bo przecież go nie ma), a do przeciwnika, więc przeciwnik jest sędzią we własnej sprawie, co może powodować, że jeśli będzie nieuczciwy to tego remisu nie przyjmie, pomimo, że powinien, ale tego nie wiadomo dopóki mu tego remisu nie zaproponujemy, a on go nie odrzuci. Dopiero wtedy można czuć się oszukanym, i to raczej przez przeciwnika, a nie przez Kurnik, bo trudno żeby Kurnik posadził sędziego przy każdym stole, ewentualnie moglibyście zorganizować za obupólną zgodą własnego sędziego, czyli zaprosić do stołu trzecią osobę, żeby siedziała przy stole, pilnowała i sędziowała.

Pytania:
1) czy partia była partią błyskawiczną którą definiuje aneks C.1? (raczej była ponieważ przeglądając historię gier twojego konta na Kurniku widać, że (przynajmniej ostatnio oraz w okolicach gdy była rozgrywana omawiana partia) grywasz zazwyczaj błyskawiczne, ale pytam dla pewności ponieważ zapis tej konkretnej partii już wygasł z Kurnika, ty sam nie wspomniałeś jakiej długości to była partia, a zapis i szachownica dołączone do postu również o tym nie informują.
2) jeśli nie była, to czy zażądałeś remisu (wcisnąłeś przycisk "Remis"), a przeciwnik go odrzucił?

Druga kwestia, to że przecież grasz na Kurniku co najmniej od 11 lat, a nie pierwszy raz (no chyba, że wcześniej ktoś inny grał na tym nicku, a ty dopiero zacząłeś niedawno), więc doskonale wiesz, że Kurnik nie posiada wbudowanych tzw. końcówek i nie ma sędziego, więc możesz przegrać na czas pomimo, że do wygranej może zabraknąć ci kilku ruchów albo nawet jeden. Więc skoro akceptujesz zasady/regulamin Kurnika, to gdzie tu oszustwo Kurnika?

Co najwyżej można by to nazwać wadą, że Kurnik nie posiada opcji "włącz końcówki", wtedy szachiści z prawdziwego zdarzenia, którzy cenią piękno szachów, które polega na grzej logicznej / umysłowej zaznaczaliby tę opcję, a dzieciaki i osoby które preferują czasowo-zręcznościową "sieczkę" i pokemony wybierali by wariant bez końcówek.

No bo przecież napisałeś, że czujesz się oszukany przez Kurnik, a nie przez przeciwnika (być może jakiegoś dzieciaka), który "wydupczył" cię "na czas" zamiast wcisnąć przycisk "Rezygnuję" lub "Remis" lub zaakceptować "Remis" od ciebie (jeśli go zażądałeś) jak na prawdziwego szachistę przystało.

Tyle, ile mi póki co przyszło do głowy, pozdrawiam.
Szachowy Joe

Postprzez rutra » 14 lis 2016, 19:22

[Event "?"]
[Site "kurnik"]
[Date "2016.04.05"]
[Round "-"]
[White "kgf2506g"]
[Black "rutraartur"]
[Result "1-0"]
[Time "23:20:50"]
[TimeControl "180"]
[WhiteElo "1698"]
[BlackElo "1656"]

Partia była grana tempem błyskawicznym - 3 minuty dla zawodnika.

To wszystko co napisałeś odnosi się do reklamacji/propozycji remisu gdy mamy choćby jedną sekundę. Byli już tacy cwaniacy co mi odrzucali K+S+p vs K+S (no raczej samym skoczkiem mnie nie zamatuje), a ja nie zdążyłem tego zareklamować. Zdarzało mi się też na blitzu, że mi odrzucali propozycje w końcówkach typu K+W vs K+W, na to nie ma rady. Natomiast tu rozpatrujemy przypadek gdy skończył się czas.

Przepis 6.9 mówi:

6.9 Z wyjątkiem sytuacji sprecyzowanych w artykułach: 5.1.a, 5.1.b, 5.2.a, 5.2.b, 5.2.c,
zawodnik, który nie zakończył wykonywania regulaminowej liczby posunięć w
ustalonym czasie, przegrywa partię. Jednakże partię uznaje się za remisową, jeżeli w
końcowej pozycji przeciwnik, za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć, nie
może zamatować króla zawodnika, który przekroczył czas.

Tu nie ma znaczenia czy są to szachy błyskawiczne, szybkie czy klasyczne. Miałem ostatnio przypadek na Węgrzech przy tempie P'70+30, że przeciwnik w wygranej końcówce się zamyślił i skończył mu się czas.

[FEN "6n1/8/5K2/2k4P/5N2/8/8/8 w - - 0 1"]

W tej pozycji białym skończył się czas. Partia zakończyła się moją wygraną, ponieważ w myśl przepisu można zamatować króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć (w starych przepisach była jeszcze dopisane: biorąc najmniej sensowną obronę, ale to już jest oczywiste).

Partie wygrałem, bo mogła powstać poniższa pozycja.

[FEN "6NK/5n2/6kP/8/8/8/8/8 w - - 0 1"]

W partii z kurnika skończył mi się czas, a więc już żadne reklamacje gry na czas nie mogą być uwzględnione.

[FEN "7k/8/8/8/5K2/1Q6/8/8 w - - 0 1"]

Jeśli w takiej końcówce białym skończy się czas, to partia kończy się remisem, bo w myśl przepisu czarne nie mogą zamatować króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć.

[FEN "1N3qk1/3K4/1q6/8/8/8/8/8 w - - 0 1"]

W kurnikowej końcówce białe nie mogą mnie zamatować. Gdyby biały dorobił wieże/hetmana, wtedy owszem ma wygraną, bo ja teoretycznie mogę oddać 2 hetmany i przegrać. Gdybym miał wieże zamiast jednego hetmana też bym przegrał, bo może powstać poniższa pozycja.

[FEN "6rk/5N2/7K/8/8/8/8/4q3 w - - 0 1"]

Oczywiście najlepiej byłoby zbić piona b i wtedy mam pewny remis, ale chciałem grać na wygraną, jednak w sytuacji gdy przeciwnik nie może wygrać to po opadnięciu chorągiewki jest remis.

Miałem kiedyś taką zabawną sytuację, że powstała końcówka K+2H+p(h2) vs K+S+G i zostało mi 20 sekund (tempo P'15). Postanowiłem dla bezpieczeństwa (aby mieć pewny remis) wymienić hetmana za skoczka i gońca. Oddałem hetmana za skoczka, ale gońcem mi przeciwnik uciekał. Gdyby skończył mi się czas przegrałbym (piona h2 można wypromować na skoczka i się podłożyć pod mata, a teraz nawet widzę, że nie koniecznie trzeba było promować, wystarczyło zostawić go na h7).

[FEN "7K/5kbN/8/8/8/8/8/2Q5 w - - 0 1"]

Miałem wtedy do wyboru, albo proponować/reklamować remis (propozycja powinna być z automatu zaakceptowana), albo ryzykować wiedząc, że mogę przegrać na czas. Wybrałem tę drugą opcję i w ostatniej sekundzie dałem mata (był mat w 1, miałem 2 sekundy, kwestia tylko gdzie się ruszy przeciwnik, na którym polu będzie mat).

&&&

Ja się nie obrażam, tylko wytknąłem kurnikowi jeden z błędów, podobny błąd miałem w partii na chess.com, gdzie mając króla i gońca wpisali mi remis mimo, że przeciwnikowi skończył się czas, a jako, że przeciwnik miał króla, gońca i kilka pionów teoretycznie końcówkę dało się wygrać, później wynik poprawili.

Oczywiście ciężko utworzyć algorytm, który rozpozna, którą końcówkę się da wygrać, a której się nie da.

[FEN "3k4/8/8/p1pBp1p1/P1P1PbP1/8/8/4K3 w - - 0 1"]

Tutaj programy mogą liczyć w nieskończoność, ale ciężko im stwierdzić, że to jest tak zwana "martwa pozycja" (żadna ze stron nie ma siły matującej).

Podobnie w tej pozycji:

[FEN "3K1B2/4B3/3B4/2B5/1B6/B1B5/1B6/5k2 w - - 0 1"]

Aczkolwiek można by było zaznaczyć, że jak K vs K to jest remis z automatu, K vs cokolwiek (cokolwiek kończy się czas) to jest remis z automatu, tak samo remis powinien być gdy białym kończy się czas, a jest końcówka K+W/H vs K+G, K+H vs K+S, K+nH vs K+S.

Właśnie tu jest rola sędziego aby wiedzieć kiedy jest siła matująca, aby ustawić samomata w sytuacji gdy jednemu zawodnikowi skończył się czas. Czy przepis jest głupi (jak to kiedyś przeciwnik powiedział: "nie zagrałbym tak słabo" i sędzia jego argumentacje uznał), moim zdaniem nie. Jeśli ryzykujemy grając na czas, możemy przegrać, może się zdarzyć, że mamy hetmana więcej i braknie nam czasu (też byśmy nie przegrali). Natomiast gdy przeciwnik nie ma siły matującej (wspomniane S vs 2H), wtedy możemy spokojnie ryzykować, próbować dawać mata na ostatnich sekundach, bo jak nam się skończy czas, to skoczek i król z dwoma hetmanami w żaden sposób nie wygra.
Ostatnio edytowany przez rutra, 14 lis 2016, 21:43, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Postprzez Szachowy Joe » 14 lis 2016, 21:33

rutra napisał(a):Przepis 6.9 mówi:

jak już to 6.10 jak coś, racja, czytałem go i zupełnie o nim zapomniałem, stąd myślałem, że 10.2 (remis) który później znalazłem to jedyna deska ratunku.

rutra napisał(a):W partii z kurnika przeciwnikowi skończył się czas

Hmm, trochę nie czaję, przecież to przeciwnik (biały) wykonał ostatni ruch *wymienił piona na konia" i to ty przecież przegrałeś na czas. No chyba, że:

1) przeciwnik był w trakcie wybierania figury na promocję i nie zdążył kliknąć na Hetmana bo skończył mu się czas więc Kurnik automatycznie mu wybrał konia i zaliczył ostatni ruch pomimo, że skończył mu się czas, a potem tobie też się skończył czas(wtedy twoja wygrana)

2) z nerwów, emocji i adrenaliny spowodowanych uciekającym czasem lub zupełnym pechowym przypadkiem akurat właśnie wtedy zjechała mu myszka i zamiast w Hetmana to przez pomyłkę trafił myszką w Konia? (wtedy..hm no właśnie czyja wtedy wygrana? Niby twoja, no ale przecież gdyby nie ześlizgnęła mu się myszka...to by wybrał Hetmana) Czy napisał na czacie, że myszka mu sfiksowała? ;D Ja mam bezprzewodową i często mi fiksuje bo między komputerem a myszką mam metalowe biurko (które i tak niedługo wypie..olę za okno)

Acha no i dlaczego o tym nie wspomniałeś wcześniej?

W takim razie ta końcówka to niezła zagadka-parodia. :-P
Szachowy Joe

Postprzez rutra » 14 lis 2016, 21:46

Mój błąd, szybko pisałem i podałem błędną informację. Oczywiście to nie przeciwnikowi skończył się czas tylko mi. Ale chodziło mi o to, że po przekroczeniu czasu reklamacje gry na czas są odrzucane, bo jest już po partii.

Zacytowany przepis to 6.9, ten 6.10 mówi o uszkodzeniu zegara i nieprawidłowym nastawieniu czasu.

(Już nie takie nowe) przepisy: http://www.pzszach.org.pl/pub/1/295/201 ... 1-nowe.pdf
rutra

Postprzez kolokwium » 15 lis 2016, 00:28

Panowie! Bierzecie pod uwagę, że na serwerze kurnik.pl nie muszą być przestrzegane przepisy FIDE? Według serwera korzysta on z Wikipedii odsyłając do niej odnośnie zasad gry. Jednakże ani Wikipedia, ani kurnik.pl nie nadążają za zmianami przepisów FIDE.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2359 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kafejki szachowe