"Szachowe dzieciństwo" (Searching for Bobby Fisher)

Moderator: redjok

"Szachowe dzieciństwo" (Searching for Bobby Fisher)

Postprzez Fleszu » 28 lip 2008, 13:02

Polecam film szachowe dzieciństwo. Naprawdę wart obejrzenia. To jest historia małego chłopaca który nauczył się grać w szachy a konkretnie Josha Waitzkina jeśli coś wam to mówi:)
Ostatnio edytowany przez Fleszu 21 wrz 2008, 09:10, edytowano w sumie 2 razy
Fleszu

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez albatros » 29 lip 2008, 08:21

Niektórzy ludzie związani z szachami krytykowali ten film (jak np. Andrzej Modzelan (też pedagog) ,a on zna się na rzeczy (specjalista od pracy z dziećmi) ...
albatros

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Postprzez Fleszu » 29 lip 2008, 13:04

Tutaj było zderzenie dwóch metod nudną nastawioną na maksymalizację nauki i efektów metodę Bruca Padofini oraz metodę gościa którego główny bohater poznał w parku, który chciał w dzieciaku zaszczepić ciekawość, zapał do gry, entuzjazm. By dowiedziec się która z nich zwyciężyła warto obejrzeć film:)
Obrazek
Fleszu

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez Robczas » 06 lip 2009, 22:25

Gorąco polecam ten film !!

Oglądałem juz go ze 5 razy i nadal z przyjemnością bym go oglądał :ok:
Robczas

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez demon_szybkosci » 07 lip 2009, 00:28

:idea: Jak dla mnie to OBOWIAZKOWA pozycja dla kazdego szachisty (zwlaszcza mlodego!). To cos na ksztalt serii z cyklu: "Potop", Krzyzacy" lub "Quo vadis" :P :D :roll:
demon_szybkosci

Postprzez misiek1994 » 07 lip 2009, 07:57

No to już raczej quo vadis :D jako początek wszystkiego. Również oglądałem ten film 2x i naprawde warto.
misiek1994

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1800
kurnik.pl: michalv4
FICS: MichalKlis

Postprzez albatros » 28 lip 2009, 09:28

" Mniej więcej w połowie filmu zawodowy trener Waitzkina wyraża pogląd ,że jego szachowe umiejętności są tak duże,że rywale nie są godni przebywać w jednym pokoju.Zgroza!"

...Główny bohater mało się uśmiecha.Tym czasem zwykły widz może kojarzyć szachy z bardzo posępną grą ,zwłaszcza w kontekście epilogu."

A.Modzelan Twoje dziecko gra w szachy
albatros

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Postprzez Vujek1991 » 28 lip 2009, 12:27

albatros napisał(a):" Mniej więcej w połowie filmu zawodowy trener Waitzkina wyraża pogląd ,że jego szachowe umiejętności są tak duże,że rywale nie są godni przebywać w jednym pokoju.Zgroza!"

Mogę się mylić, ale jeśli dobrze pamiętam, w filmie Bruce mówił, że to RYWALE sądzą, że nie są godni przebywać z Joshem w jednym pomieszczeniu. A to zmienia postać rzeczy.

Jak ktoś ma film niech powie, jak to było.

...Główny bohater mało się uśmiecha.Tym czasem zwykły widz może kojarzyć szachy z bardzo posępną grą ,zwłaszcza w kontekście epilogu."

Po pierwsze to zwykłe czepialstwo.

Po drugie moim zdaniem zwykły widz (rozumiem, że chodzi o nie grającego w szachy) prędzej skojarzy szachy z grą intrygującą.

Po trzecie z reguły szachiści nie uśmiechają się zwykle do swoich szachownic.

albatros napisał(a):Niektórzy ludzie związani z szachami krytykowali ten film (jak np. Andrzej Modzelan (też pedagog) ,a on zna się na rzeczy (specjalista od pracy z dziećmi) ...

A jakie jest Twoje zdanie na temat filmu?
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez Grizzdow » 17 lut 2010, 19:49

co do tego tekstu że przeciwnicy nie są godni przebywać w tym samym pomieszczeniu to kolega Vujek ma rację ;p ten cały trener (dosyc posępna postać ;p źle go zapamiętałem z filmu chociaż na końcu bardziej pozytywny się zrobił :D ) mówi że przeciwnicy Josha myślą że nie są godni przebywać w tym samym pomieszczeniu co on ;p
z tym czepialstwem to w sumie jest subiektywna sprawa, jeśli ktoś woli popatrzeć na usmiechające się dziecko to będzie narzekał ;p;p jak dla mnie to że dzieciak sie w filmie mało uśmiecha nadaje takiego fajnego charakteru całemu filmowi, który jak dla mnie jest bardzo fajny :D wczoraj go widziałęm piewszy raz :)
chociaż ... trochę przesadzona jak na moje oko jest scena jak za drugim razem, czyli na poważnie, grał ze swoim ojcem ;p z łazienki z wanny mu krzyczy jaki ma ruch zrobić jego skoczkiem ;p aż mi się ironiczny uśmieszek pojawił na twarzy w tym momencie filmu ;p ale poza tym film bardzo dobre wrażenie na mnie zrobił :) polecam ;)
Grizzdow

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez demon_szybkosci » 18 lut 2010, 01:57

Vujek1991 napisał(a):Mogę się mylić, ale jeśli dobrze pamiętam, w filmie Bruce mówił, że to RYWALE sądzą, że nie są godni przebywać z Joshem w jednym pomieszczeniu. A to zmienia postać rzeczy.

Nie pamietam dokladnie GDZIE, ale czytalem, ze ta scena (jedyna, ktora TOTALNIE wg mnie nie zasluguje na to, aby tam byla)... zostala zrobiona WBREW temu co zalecal AUTENTYCZNY (ten z reala, a nie z filmu) Bruce Pandolfini. Jesli glebiej sie zastanowic to najbardziej SENSOWNYM wyjasnieniem tego "ze rywale nie sa godni bycia w tym samym pomieszczeniu" jest pewnego rodzaju NAWIAZANIE do tego w jaki sposob Bobby Fischer traktowal/rozumial/ocenial szachy ("Celem jest zniszczenie umyslu przeciwnika"). Dlatego ta scena - pomimo, ze kontrowersyjna - byc moze ma inne znaczenie (niz to, ktore przecietny szachista jest w stanie "odczytac"). Tak czy inaczej nie zapominajmy, ze to REZYSER decyduje o tym co bedzie w filmie! Aktor odgrywa role, ktora napisal scenarzysta, a zatwierdzil rezyser, zgodne?

Grizzdow napisał(a):trochę przesadzona jak na moje oko jest scena jak za drugim razem, czyli na poważnie, grał ze swoim ojcem ;p z łazienki z wanny mu krzyczy jaki ma ruch zrobić jego skoczkiem ;p aż mi się ironiczny uśmieszek pojawił na twarzy w tym momencie filmu ;p

W czym widzisz owa przesade? :shock: :oops: Uwazam, ze nie mozna grac na powaznie "krzyczac ruchy z wanny"? Sadzisz, ze przy poziomie Josha i jego ojca - ich ROZNICA w sile gry i zrozumieniu szachow - niemozliwe bylo to, co zobaczyles w filmie?
Dla mnie akurat bylo to POTWIERDZENIE klasy Josha jako silnego szachisty (pasjonata szachowego, ktory kochal szachy i czesciowo sie im poswiecil). Wielokrotnie grajac symultany z innymi szachistami (***w domysle: raczej slabszymiymi/srednimi amatorami) moglem bez problemow rozgrywac partie na 8 czy 10 szachownicach. Te moje "sztuczki" moze potwierdzic kolega Redjok u ktorego pod koniec (wrzesnia lub pazdziernika) roku 2007 dalem pokaz gry symultanicznej dla kilkunastu szachistow (wowczas bylem mistrzem Stalowej Woli, wiec prestiz byl :ok:). Pomimo tego, ze z zamknietymi oczami granie troche rozni sie od tej sztuczki jaka jest granie symultany, niemniej przy odpowiednim treningu mozna grac nie patrzac na szachownice. Dlatego czy z wanny czy z pokoju czy tez przez telefon... nie stanowi to wiekszego problemu! Owszem - bywa to spektakularne ("jaaaa... ogral mnie/cie bez patrzenia na deske! Ten to musi miec leb!"), niemniej dla wtajemniczonych osob... nie jest to "tak magiczne" zjawisko (umiejetnosci) jak postrzegane przez "nieszachistow".

Ponizej niezalezne zrodlo :brawo: , ktore potwierdza moje sztuczki :luzz: ;)
http://sites.google.com/site/szachyprzeworsk/symultana :lol:

Symultany w ZSOiZ w Przeworsku 19.10.2007

Dni poprzedazjące I Otwarte Mistrzostwa Przeworska w Szachach upłynęły w ZSOiZ w Przeworsku w atmosferze szachowej. W czwartek 18.10.2007 odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Szachach, wyniki tych rozgrywek można znaleźć w dziale Turnieje - wyniki

Kolejnym dniem pod znakiem szachów był piątek 19.10.2007 kiedy to w szkole zostały rozegrane dwie symultany. W pierwszej grał Konrad Kuziemko (+6 =1 -1) a w drugiej Tomasz Pintal (+8)

Po zakończeniu symultan został przeprowadzony konkurs rozwiązywania zadań szachowych a do późnego popołudnia toczyły się liczne partie towarzyskie.

Przy okazji: Ponizej krotka prezentacja dotyczaca w/w symultany i turnieju w Przeworsku prowadzonego przez kolege Redjoka
http://ice-breaker.net.pl/zsoiz/content ... t/grac.ppt :devil: :luzz: :brawo:

*** - osobiscie takze uwazam sie za pasjonata szachow i sredniego (przecietnego pod wzgledem umiejetnosci gry w szachy) amatora
demon_szybkosci

Postprzez Grizzdow » 18 lut 2010, 18:16

heh no tak :) ja wiem że to jest możliwe ;p ale wiesz, zaskoczyło mnie to że tak młody człowiek może być już na takim poziomie :) prawdę mówiąc ja nie znam ani historii Josha ani tam nikogo innego, nie znam wielu szachistów, jedynie tych najpopularniejszych ;p typu karpov czy kasparov (nawet nie wiem czy prawidłowo napisałem, jeśli nie to przepraszam) albo Aleksandra Kosteniuk ;p którą mam na tapetce na pulpicie w kompie ;) :D
i właśnie ze względu na moją niewiedzę co do historii osób powiązanych z szachami, zrobiło to na mnie tak niedożeczne wrażenie ;p prawdą jest że internet to najłatwiejsze źródło wiedzy że tak to nazwę ;p i dopiero od niedawna zacząlem tak naprawdę szukać różnych ciekawostek i faktów z historii szachów :) między innymi dla tego się znalazłem na tym forum ;p żeby wejść w ten piękny świat
dzięki za materiały, zainteresuję się tym trochę :)
Grizzdow

Postprzez kolokwium » 18 lut 2010, 20:36

Jeżeli jesteś z Chorzowa, to pewnie słyszałeś o Darku Świerczu z Tarnowskich Gór. A jak nie to www.google.pl :mrgreen:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2214 razy
Otrzymał podziękowań: 2356 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Grizzdow » 18 lut 2010, 22:37

no niestety nie słyszałem ;p jak wspominałem nie znam wielu osób których powinienem znać ;p dopiero wchodzę do tego świata szachów ;p;p
no ale znalazłem tego Dariusza Świercza w google i ... "o kurde" :D jak zobaczyłem jego osiągnięcia to normalnie aż pozazdrościłem ... ;p musi świetny być jak już tyle osiągnął :) no ale chyba trochę zboczyliśmy z tematu coś mi się zdaje ;p;p
Grizzdow

Postprzez mrozik » 19 lut 2010, 10:47

Film jest oderwany od realiów. Główny bohater gra w ciemno bez treningu, była to jego 2 partia w życiu? Przepraszam trzecia, bo z ojcem grał 2 razy....

Na pierwszym poważnym treningu młody dostaje do rozwiązania mata w 4 :shock:
Scena gdy Pandolfini pokazuje ojcu jak wyglądają turnieje szachowe rozbawiła pewnie każdego!

A co ze sceną gdy Josh przegrywa w 7 posunięciach mając już w dorobku poważne osiągnięcia.

Film nic nie wnosi to szachów, typowo amerykański - osiągniesz wszystko bez lat treningu, coś jak Rocky ;)

Demonie ty nic merytorycznego nie wnosisz, piszesz tylko o sobie...
Kurde symultana... to jest sztuczka.
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 263 razy
Ranking: 2040

Postprzez Vujek1991 » 19 lut 2010, 17:03

A co ze sceną gdy Josh przegrywa w 7 posunięciach mając już w dorobku poważne osiągnięcia.

Faktycznie naciągane, ale nie aż tak...

Wszak w rzeczywistości Josh dostał mata po 16 posunięciach, wpadając w kłopoty już w 5 posunięciu.
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
kurnik.pl: vujek1991

Następna strona

Powrót do Filmy szachowe