Niepopularność wariantów - przyczyny

Moderator: kolokwium

Niepopularność wariantów - przyczyny

Postprzez Początkujący » 26 mar 2017, 01:20

Zadam może takie pytanie: Dlaczego popularność wariantów szachowych jest tak mała w porównaniu do szachów. Przekłada się to na zaangażowanie i śmierć wariantów. Nie jest to pocieszające. Dział wariantów leży odłogiem już kilka lat. Nikt nie zaczyna nowych dyskusji, nie pyta o strategię - nic się nie dzieje.

Wydaje mi się, że podstawową przyczyną tego jest złożoność wariantów, które czasem chyba są bardziej złożone od szachów, co się przekłada na trudność. Warianty są mało poznane - i choć tylko niektóre są słabsze od szachów to nawet tak dobre warianty - porównywalne do "gry w szachy" nie będą mieć takiej literatury jak szachy. Literatura wariantów "jest zerowa", co mnie osobiście dziwi, bo wiem że można by z niektórych wariantów wykrzesać podobne "smaczki" jakie zawiera literatura szachowa.

A więc złożoność - widziałbym w tym podstawową przyczynę niepopularności - warianty są tak samo trudne jak szachy, może trudniejsze a więc wymagają podobnego wysiłku co szachy. Dla tych co zajmują się szachami zapewne szkoda marnować siły na rozpracowywanie wariantów skoro szachy im dostarczają już nieźle popalić.

Drugą przyczyną jest strach przed nabraniem złych nawyków, które mogą się odbić na grze w szachach.

Trzecią przyczyną jest ekonomia (kwestia zarobku). Na szachach można zarabiać, na wariantach raczej nie.

Podsumowując: szachistom szkoda czasu na zajmowanie się wariantami bo ucierpi na tym ich gra szachowa.

Ja bym sobie marzył o takim Fritzu do wariantów - gdzie można by było pooglądać mecze najlepszych "warianciarzy" Grandmasterów; trochę pograć. Jednak już wiem, że taki Fritz nie powstanie - głównie "ekonomia" (pieniądze, dochodowość) i popularność szachów skutkują tym, że do powstania takiego programu na miarę Fritza (do wariantów) nie dojdzie nigdy. Nikt nie będzie się bawił w dyscypliny wariantów skoro one są nie dochodowe.
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 0

Re: Niepopularność wariantów - przyczyny

Postprzez kolokwium » 26 mar 2017, 12:01

Dla uściślenia zaznaczę, że autorowi nie chodzi o warianty szachowe lecz o warianty szachów.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1865 razy
Otrzymał podziękowań: 2066 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez brelo » 26 mar 2017, 23:39

Ja też tego nie rozumiem, od dłuższego czasu zająłem się Crazyhouse i Bughouse na razie na poziomie podobnym jak w szachy.

Ekonomia - no tak, znam zawodników mojego i znacznie wyższego poziomu, co jadą na byle turniej po 200zł raz na miesiąc. Niektórzy w tym celu nawet celowo zrzucają ranking. To jest ta pseudo ekonomia polskich szachów jeżeli chodzi o zarabianie z gry. Wręcz zaryzykuję stwierdzenie, że ponad 50% uczestników trwających MP nie jest w stanie utrzymać się z gry w szachy.

Jeżeli chodzi o warianty, to tak samo mało w nich jest Polaków jak i Rosjan, a dużo jest w nich Amerykanów i zachodu. Sprawa jest prosta - myśl szkoleniowa.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Początkujący » 27 mar 2017, 13:39

Nie wiedziałem że z tą "ekonomią" jest tak źle nawet powyżej rankingu 2000. Napisałem zbyt pochopnie - jedynie sugerując się przeczuciem. Niemniej podejrzewam, że z rankingiem 2500 już można zarobić, ale kto ma taki ranking; nie wielu pewnie. Nie mniej szachy - jeżeli mówimy o dochodowości i tak stoją na o wiele wyższym poziomie niż warianty szachów. Cieszy mnie brelo, że ty i chyba przynajmniej kilku naszych moderatorów popiera jednak rozwój także na polu wariantów. Ale w porównaniu z szachami to zapewne garstka jedynie
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Postprzez rutra » 27 mar 2017, 15:57

W przeciwieństwie do szachów w wariantach często białe mają dużą przewagę pierwszego posunięcia. W szachach jednak (podobnie jak w warcabach oraz w kółko i krzyżyk) przy bezbłędnej grze obydwu stron jest remis.
I kategoria (1650/1668/1489), I klasa sędziowska
Planowane turnieje: Liscate [Włochy] (gr. B, P'100+30, 5 rund, 20-22.10), Jeżowe (P'15, 28.10), IV liga PK (P'60+30),
rutra

Podziękował : 1533 razy
Otrzymał podziękowań: 1814 razy
Ranking: 1660

Postprzez brelo » 27 mar 2017, 20:24

A w jakim wariancie białe mają dużą przewagę?
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez rutra » 27 mar 2017, 22:04

przewaga białych: atomic, three chceck
przewaga czarnych: horde
I kategoria (1650/1668/1489), I klasa sędziowska
Planowane turnieje: Liscate [Włochy] (gr. B, P'100+30, 5 rund, 20-22.10), Jeżowe (P'15, 28.10), IV liga PK (P'60+30),
rutra

Podziękował : 1533 razy
Otrzymał podziękowań: 1814 razy
Ranking: 1660

Postprzez GavranZZ » 16 paź 2017, 19:13

Warianty zwyczajnie przegrywają z tysiącletnią tradycją pierwowzoru.
Poza tym, zmieniając zasady można tworzyć nieskończoną ilość odmian o dowolnym stopniu złożoności.
Czas wariantów nadejdzie, kiedy oryginał zostanie przeczytany przez komputer. Zagramy wtedy w szachy stupolowe z nowymi bierkami, na przykład łucznikami. Ale na razie się na to nie zanosi.
GavranZZ

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
FICS: GavranZZ

Postprzez Mattix » 16 paź 2017, 20:14

Początkujący napisał(a):Ja bym sobie marzył o takim Fritzu do wariantów - gdzie można by było pooglądać mecze najlepszych "warianciarzy" Grandmasterów; trochę pograć. Jednak już wiem, że taki Fritz nie powstanie - głównie "ekonomia" (pieniądze, dochodowość) i popularność szachów skutkują tym, że do powstania takiego programu na miarę Fritza (do wariantów) nie dojdzie nigdy. Nikt nie będzie się bawił w dyscypliny wariantów skoro one są nie dochodowe.

Ja bym nie był takim pesymistą. Coraz więcej jest wydawnictw niezależnych i coraz wyższy poziom prezentują ich gry. Kwestią czasu jest aż któreś z nich pokusi się o wydanie takiego "Fritza". A jeśli nie jesteś w wieku zbliżonym do emeryturalnego to masz nawet szansę, że tego doczekasz :)

brelo napisał(a):Jeżeli chodzi o warianty, to tak samo mało w nich jest Polaków jak i Rosjan, a dużo jest w nich Amerykanów i zachodu

I to jest też kolejny argument za tym, że "Fritz dla wariantów kiedyś powstanie".

Co do tematu, chyba wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. A najbardziej zgadzam się z Gavranem:

GavranZZ napisał(a):Warianty zwyczajnie przegrywają z tysiącletnią tradycją pierwowzoru.
Poza tym, zmieniając zasady można tworzyć nieskończoną ilość odmian o dowolnym stopniu złożoności.
Czas wariantów nadejdzie, kiedy oryginał zostanie przeczytany przez komputer. Zagramy wtedy w szachy stupolowe z nowymi bierkami, na przykład łucznikami. Ale na razie się na to nie zanosi.

Przy czym uważam, że nawet przeczytanie szachów przez komputer nie musi (choć może) oznaczać końca zainteresowań oryginalnych szachów. Warcaby angielskie cieszą się póki co popularnością podobną jak przed rozpracowaniem ich przez Chinooka.
Mattix

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Mattix » 16 paź 2017, 20:15

rutra napisał(a):W przeciwieństwie do szachów w wariantach często białe mają dużą przewagę pierwszego posunięcia. W szachach jednak (podobnie jak w warcabach oraz w kółko i krzyżyk) przy bezbłędnej grze obydwu stron jest remis.

Jakieś źródło można prosić?
Mattix

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez GavranZZ » 16 paź 2017, 21:39

Nie miałbym nic przeciwko szachom pięćsetpolowym z setką bierek i łucznikami. W większym stopniu przypominałyby dowodzenie starożytną armią. Przypuszczam, że walka zawiązywałaby się grupami w różnych rejonach szachownicy, oddział hetmanów mógłby przybyć z odsieczą na załamujące się skrzydło i tak dalej. Gra zyskałaby na przestrzeni, a plany ogólne, strategia, miałyby większe znaczenie w stosunku to liczenia wariantów, niż to jest w tradycyjnych szachach.
GavranZZ

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
FICS: GavranZZ

Postprzez thinkerteacher » 16 paź 2017, 23:04

Ja się akurat na tym za bardzo nie znam, ale moim zdaniem takie gry jak GO powinny być kolejnymi wyzwaniami. Na ich bazie będą powstawały jeszcze bardziej złożone, aż w końcu ludzie przestaną się przejmować tym, że komputery (maszyny) "rozgryzły" w pełni wszystkie dotychczas znane nam najtrudniejsze (najbardziej skomplikowane) gry ;) :)

@Mattix - tu masz coś co może cię zaciekawić (albo wkurzyć)
http://www.deltami.edu.pl/temat/matemat ... czy_remis/
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7508 razy
Otrzymał podziękowań: 1070 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Powrót do Szachy losowe, Szachy chińskie i Szogi