Mecz o Mistrzostwo Świata Carlsen vs Caruana Londyn 2018

Moderator: kolokwium

Kto wygra mecz ?

Ankieta zakończyła się 06 lis 2018, 14:21

Magnus Carlsen
17
81%
Fabiano Caruana
4
19%

Razem głosów : 21

Re: Mecz o Mistrzostwo Świata Carlsen vs Caruana Londyn 2018

Postprzez Kawi » 26 lis 2018, 21:13

redjok napisał(a):Dobrze, że mecz zostaje dostrzeżony przez media https://sport.onet.pl/szachy/ms-w-szach ... dz/4y6g66z

Dobrze. Za to jestem bardzo rozczarowany brakiem komentarzy na forum. Minęło 12 partii najważniejszego meczu, jaki może być w szachach, a tu żadnych komentarzy na temat toczącego się pojedynku :o Pięć lat temu podczas spotkania finałowego - 422 komentarze, teraz 29... Liczba wyświetleń też wiele mówi o kondycji tego forum. Co się stało, że jest aż tak źle? Jest jakieś inne miejsce w internecie, gdzie mogę poczytać opinie szachowych entuzjastów?
Kawi

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Postprzez Titrant » 26 lis 2018, 22:46

Caruana nie dał rady Carlsenowi w klasykach, teraz tie-break. Czy możemy już ogłosić Carlsena starym-nowym mistrzem świata?
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 102 razy
Otrzymał podziękowań: 142 razy
Ranking: 1000

Postprzez Petro » 26 lis 2018, 23:30

Nie wiem czy widzieliście ostatnią partię, ale dla mnie to dziwne, że ten sam Magnus, który 1 partię grał ponad 7 godzin, nagle zgadza się na remis, gdy miał dużo lepszą pozycję(komputer pokazywał nawet -1.10). Warto dodać że 9 ruchów przed kontrolą czasu Caruana miał 8 minut, a Carlsen 40. Rozumiem, że był nastawiony na remis, ale gdy pojawiła się szansa na wygraną powinien ją wykorzystać.

Ale cóż, gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.
Petro

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: Petro22

Postprzez Kaczmar » 28 lis 2018, 10:03

Trochę to nie w porządku, że o mistrzostwie w szachach klasycznych zadecydują szachy szybkie lub błyskawiczne. Nie uważacie, że sprawiedliwiej by było aby pretendent musiał jednak pokonać mistrza aby odebrać mu koronę a w przypadku remisu mistrz by pozostawał z tytułem?
Kaczmar

Podziękował : 186 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Petro » 28 lis 2018, 10:34

Też tak uważam. Wtedy pewnie mistrzowie panowaliby dłużej, ale do szachów szybkich i błyskawicznych są przecież oddzielne mistrzostwa.
Petro

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: Petro22

Postprzez rutra » 28 lis 2018, 11:08

W takiej sytuacji obrońca tytułu mógłby grać każdą partie asekuracyjnie na remis. Jeśli na siłę chcemy uniknąć dogrywek i wielu remisów to może losowanie (choć nie byłoby to sprawiedliwe).

Może lepiej by było jakby w turnieju finałowym zamiast dwóch grało na przykład 10 zawodników (więcej emocji by było). A na koniec przy równej liczbie punktów (bez patrzenia na punktacje pomocniczą) dwóch najlepszych grałoby dogrywkę ze sobą i ten z 1. miejsca musiałby przynajmniej zremisować.
rutra

Podziękował : 1632 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Postprzez brelo » 28 lis 2018, 22:44

A ja mam takie przekorne pytanie, gdzie jest napisane, że jest to mecz o mistrzostwo świata w szachy klasyczne? Przejrzałem wiele tytułów w tym ten z tego tematu i jakoś słowa klasyczne tam nie widzę. Wygrał lepszy.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 538 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Titrant » 28 lis 2018, 22:53

Na infoszachu Piotr Nguyen podał ciekawy pomysł - jest za Armageddonem... w klasyku.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 102 razy
Otrzymał podziękowań: 142 razy
Ranking: 1000

Postprzez fuszer » 29 lis 2018, 03:40

Petro napisał(a):Nie wiem czy widzieliście ostatnią partię, ale dla mnie to dziwne, że ten sam Magnus, który 1 partię grał ponad 7 godzin, nagle zgadza się na remis, gdy miał dużo lepszą pozycję(komputer pokazywał nawet -1.10). Warto dodać że 9 ruchów przed kontrolą czasu Caruana miał 8 minut, a Carlsen 40. Rozumiem, że był nastawiony na remis, ale gdy pojawiła się szansa na wygraną powinien ją wykorzystać.

Ale cóż, gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.

A może Magnus wolał wygrać bardziej zdecydowanie. +3 wygląda lepiej niż +1 :>

Kaczmar napisał(a):Trochę to nie w porządku, że o mistrzostwie w szachach klasycznych zadecydują szachy szybkie lub błyskawiczne. Nie uważacie, że sprawiedliwiej by było aby pretendent musiał jednak pokonać mistrza aby odebrać mu koronę a w przypadku remisu mistrz by pozostawał z tytułem?

Podobnie można by się spierać, czy o mistrzostwie świata w piłce nożnej powinny decydować rzuty karne. Przecież to już przestaje być mecz dwóch drużyn.

Wielu ogłosiło Caruanę najgroźniejszym pretendentem, a tu się okazało, że Karjakin (który podobno był słaby i przypadkowy) zrobił jednak lepszy wynik, bo po remisie w klasyku (gdzie nawet objął prowadzenie), w dogrywce nie został rozjechany jak kandydat, urwał przynajmniej 2 remisy. Osobiście wydaje mi się, że wybór debiutów przez Magnusa świadczy nawet o większym respekcie do Rosjanina - nie odważył się na sycylijską, a tutaj użył jej we wszystkich partiach przeciwko 1.e4...
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 926 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Hipek » 29 lis 2018, 12:19

W sumie wyszło tak:
Obrazek
Obrazek
Hipek

Podziękował : 120 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy

Postprzez Daniel » 29 lis 2018, 22:44

rutra napisał(a):W takiej sytuacji obrońca tytułu mógłby grać każdą partie asekuracyjnie na remis. Jeśli na siłę chcemy uniknąć dogrywek i wielu remisów to może losowanie (choć nie byłoby to sprawiedliwe).

Może lepiej by było jakby w turnieju finałowym zamiast dwóch grało na przykład 10 zawodników (więcej emocji by było). A na koniec przy równej liczbie punktów (bez patrzenia na punktacje pomocniczą) dwóch najlepszych grałoby dogrywkę ze sobą i ten z 1. miejsca musiałby przynajmniej zremisować.

Gdyby było więcej partii byłoby więcej czasu na ew. odrobienie strat. Mimo wszystko na 24 gry raczej już nigdy nie ma się co nastawiać. Przy 12 margines błędu jest mniejszy, ale z drugiej strony przecież w tym roku zbyt dużo kalkulacji nie było, a partie i tak były ciekawe.

Co do 10 zawodników - byłby to kolejny superturniej, jakich współcześnie mamy dużo. Nie wiem jak Ty, ale ja nie pamiętam zwycięzców każdego z nich, bo jest tego pełno. Tu jest inaczej, jest poczucie wyjątkowości zdarzenia, a przy tym jest zachowany szacunek dla tradycji, mecz dwóch postaci, tak jak już w XIX wieku. Przy turnieju z 10 zawodnikami mistrz zmieniałby się często, a tak jest to tytuł naprawdę szczególny, który zdobyło zaledwie kilkanaście osób w całej historii.
Daniel

Podziękował : 203 razy
Otrzymał podziękowań: 326 razy

Postprzez fuszer » 30 lis 2018, 03:50

Turniej kołowy może mieć wypaczone wyniki. Załóżmy, że jeden z zawodników zaczyna bardzo dobrze, ale z jakiegoś powodu (np. przeziębienie) przegrywa 2-3 partie i po utracie prowadzenia załamuje się psychicznie. Przestaje mu zależeć na wynikach i oddaje punkty bez walki. Najchętniej pojechałby już do domu.
W takiej sytuacji może się zdarzyć, że ktoś wygra turniej akurat dzięki darmowemu punktowi zdobytemu w okresie "tumiwisizmu" naszego delikwenta.
W turnieju może też dojść do zawiązania tzw. spółdzielni, zwłaszcza wśród zawodników z jednej federacji. Łatwiej walczyć z groźnymi przeciwnikami, jeśli w partii z kolegą udało się oszczędzić siły, odgrywając szybki umówiony remis...

Lepszy jest już system pucharowy. Jak ktoś nie ma chęci do dalszej walki, przegrywa swój mecz i kończy turniej. Nie wpływa już dalej na wyniki, nie psuje przeciwnikom bergera itd. Oczywiście widzowie mają też więcej emocji. W każdej rundzie połowa zawodników musi odpaść, mogą zdarzyć się niespodzianki (jak wyeliminowanie Magnusa w pucharze świata przez sporo niżej notowanego Chińczyka).
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 926 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez AuroraBorealis » 30 lis 2018, 10:11

System pucharowy nie nadaje sie do wyłaniania mistrza świata, co zostało już udowodnione. Przez ten system wyłoniono kilku przypadkowych mistrzow np Chalifmana, Kasimdzanowa, czy Ponomariowa. Dwaj pierwsi nigdy sie nie zaliczali nawet do scislej czolowki.

Wg mnie mistrzostwa powinny być rozgrywane co 2 lata systemem Grand Prix jak w przypadku żużla. Czyli np 5 turniejów z udziałem 24 zawodników. Szwajcary, 9 rund. Mistrz świata + 10 zawodników z rankingu+ 5 miejsc organizatora (z minimalnym rankingiem plasującym ich na min 50 pozycji na świecie), mistrz świata do lat 20 (zwiększy to prestiż tych rozgrywek i może w końcu czołówka młodych szachistów zacznie w nich grać), mistrzyni świata kobiet i reszta zawodników z eliminacji np mistrzostw Europy albo oficjalnych turniejów eliminacyjnych. Na dystansie 5 turniejów będzie łatwiej wyłonić obiektywnie najlepszego szachistę a w szwajcarach ilość remisów też będzie mniejsza. Mecze o MS to archaizm i się nie sprawdzają, 1 kołówka da przypadkowe wyniki a system pucharowy już był i doprowadzi do zdeprecjonowania tytułu.
AuroraBorealis

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 402 razy
Ranking: 2120

Postprzez Kaczmar » 30 lis 2018, 13:22

A ja bym jedynie zwiększył liczbę rund z 12 do 15 i jeżeli po 15 rundach jest remis to mistrz obronił tytuł. Taki mecz jednak pozostaje w pamięci na długo a turniejów kołowych jest wiele.
Kaczmar

Podziękował : 186 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez zwariowany_mszak » 04 gru 2018, 12:57

Ja również jestem zwolennikiem formuły meczu, gdzie przy remisowym bilansie mistrz świata zachowuje tytuł.

A co do wygranej Carlsena w wyniku dogrywki - to i tak uważam, że przecież obronił tytuł zgodnie z regulaminem. Zasady rozgrywania tego meczu były znane, jawne i przejrzyste na długo przed rozpoczęciem listopadowego meczu. Więc nie widzę sensu roztrząsać, w jaki sposób czy też z jakim wynikiem Magnus Carlsen wygrał. Nawet gdyby wygrał w armageddonie, to nadal byłaby to wygrana zgodna z zasadami wcześniej ustalonymi, pomimo że akurat mnie się ta formuła bardzo nie podoba, to i tak należy to uszanować.
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 366 razy
Otrzymał podziękowań: 773 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje [mecze] zagraniczne