Mecz o Mistrzostwo Świata Anand vs Gelfand Moskwa 2012

Moderator: kolokwium

Re: Mecz o Mistrzostwo Świata Anand vs Gelfand Moskwa 2012

Postprzez ŁowcaAndroidów » 19 maja 2012, 10:36

Naka zdobywa własnię Majstra. Tempo 90+30/40+30+30 oznacz, że obydwaj zawodnicy otrzymują na starcie po 90minut (do każdego ruchu przysługuje im "dodatek czasowy w wysokości 30 sekund" - po wykonanym posunięciu. Następnie po wykonaniu 40 posunięć (punkt kontroli) do obu zegarów dodają się kolejne 30minut. Przez całą partię obowiązuje (dodatek 30 sekund po wykonaniu posunięcia).
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 564 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez Początkujący » 19 maja 2012, 10:38

O super że wyjaśniłeś - dzięki - nie wiedziałem jak to ugryźć

Czaturanga napisał(a):Naka zdobywa własnię Majstra.

To znaczy- nie będzie już meczy?
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Ranking: 0

Postprzez schranz » 20 maja 2012, 07:30

Tak Kasparov skomentował mecz: http://anandgelfand.chessbrains.pl/2012 ... motywacje/
Jak myślicie ma rację czy tylko chciał zrobić to o co go posądza predendent? „Być może Kasparow chce wszystkim przypomnieć, że był kiedyś najlepszym szachistą świata.” – odpowiedział Gelfand. Ja myślę, że w obu wypowiedziach jest trochę prawdy. :D
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Postprzez ŁowcaAndroidów » 20 maja 2012, 08:15

Promocja Magnusa ukryta jest w jego wypowiedzi :) A to, że mecz nie decyduje o tym, kto jest najlepszym graczem Świata pisałem już parę rund i parę pięter ^^ temu :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 564 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez chlewicki » 20 maja 2012, 11:30

Ale Kasparow się nie zna, dalej mówcie, jaki to pełen emocji mecz.
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Ranking: 1800

Postprzez jasne » 20 maja 2012, 11:42

Chlewciu - nawet słowa Kasparowa "Znany jako szczery do bólu Kasparow również powiedział, że trwający mecz nie decyduje o tym, kto jest najlepszym graczem świata." pewnych osobników nie przekonają :twisted:

w dodatku chyba Czaturanga używając tajemnej mocy Jedai wpłynął na Kasparowa :

"Kasparow również uważa, że poprzednie mecze grane przez Ananda były o wiele bardziej intensywne.
„Anand-Kramnik(2008) oraz Anand-Topałow(2010) były bardziej napięte, pełne idei, nie tylko przełomowe. Można było zobaczyć o wiele więcej ducha walki po obydwu stronach. To byli także gracze najwyższego kalibru i mimo że grali również o wielka stawkę, to nie bali się podejmować ryzyka.”"
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez thinkerteacher » 20 maja 2012, 12:14

Mnie zastanawia jedno: na ile Anand ma motywację do gry w szachy - ten słynny błysk w oku, którzy niektórzy nazywają "eye of the Tiger" (motyw z filmu "Rocky"). Jeśli ją stracił (lub mocno przygasła), to jego ilość remisów oraz "blada gra" w tym meczu mogą wiele wyjaśniać. Na tym poziomie strata motywacji będzie ratowała skóre tylko do pewnego momentu. Mam na myśli grę zachowawczą w której Anand raczej nie podejmuje większego ryzyka i aktywniejszej gry, lecz bardziej "muruje" (upraszcza) grę. Jeśli tak jest rzeczywiście to po 8-9 partii Anand pęknie, zaś Borys weźmie punkta. Pytanie czy po tym "zimnym prysznicu" Anand się obudzi i wróci mu chęć walki czy też do końca polecą remisy i Gelfand będzie mistrzem świata.

W przypadku Kasparowa trzeba być wyjątkowo krytycznym, gdy słucha się jego wypowiedzi. Z jednej strony jest bardzo silnym szachistą (co wielokrotnie udowadniał), ale z drugiej.... tylko (aż) zwykłym człowiekiem. Dlatego może mieszać oceny obiektywne (typu: pozycja jest ewidentnie wygrana - sprawdźcie sobie silnikiem, że po następnych 10-15 ruchach nie ma co zbierać) oraz subiektywne (typu: ja jestem najlepszym szachistą, a reszta tylko imituje bycie mistrzem świata). Można także odwołać się do chyba jednej z największych "wpadek" (jako profesjonalnego szachisty), w której obraził IBM (oraz grupę, która zbudowała potężną maszynę i program "Deep Blue" będącą w stanie ograć samego Kasparowa!) mówiąc, że w jednej z partii "było widać rękę (interwencję) Boga" (tu odniesienie do strzału ręką Maradony na Mistrzostwach Świata, po którym został uznany gol). W książce "Behind Deep Blue" Crazy Bird opisuje to jako [cytuję z pamięci] "od tej pory straciłem cały szacunek dla tego człowieka (jako najlepszego szachisty świata)".
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8866 razy
Otrzymał podziękowań: 1203 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Daniel » 20 maja 2012, 12:17

Sam Kasparow napisał w "Moich wielkich poprzednikach", że każdy mistrz świata w pewnym momencie, jak to ujął, zaczynał "rdzewieć ", siebie w tym przypadku nie pominął. Może przyszedł czas i na Ananda :-P
Daniel

Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 348 razy

Postprzez thinkerteacher » 20 maja 2012, 12:43

Mam dziwne przeczucie, że Anand chyba "swoje" już osiągnął. Jeśli dobrze pamiętam, to zdobył tytył Mistrza w każdej formie szachów (klasyczne, szybkie i błyskawiczne). Podejrzewam, że teraz mając do wychowywania dziecko oraz misję popularyzowania szachów (w kraju, a być może i na świecie?!) lub podobnego typu plan... szachy praktyczne są dla niego czymś co trudno pogodzić. Po sobie wiem, że jeśli pojawia się coś ważniejszego niż praktyczna gra w szachy i stałe pilnowanie wyników, wówczas należy albo odpocząć albo podjąć decyzję o zakończeniu zawodowego traktowania danej aktywności. W końcu Vishy dzięki szachom nie tylko dużo osiągnął, ale także posiada bardzo dobrą stabilizację finansową. Nie musi więc pracować do 67 roku życia, lecz może już odpuścić i zająć się czymś co będzie dla niego bardziej korzystne w obecnym etapie życia. Jestem pewien, że dzięki swoim osiągnięciom mógłby być świetnym doradcą dla organizacji i instytucji - w sprawach związanych z szachami i rozwojem dzięki nim. Podobnie mógłby dodatkowo zajmować się szachami jako doradca/pomocnik (zastępca) redaktora w kilku wydawnictwach szachowych lub periodykach. Pomysłów jest wiele - to tylko próbka tego co przychodzi mi do głowy teraz.

Jestem pewien, że Vishy mógłby także jeździć jakiś czas po świecie, dając wykłady szachowe, symultany czy też spotykając się z osobami, które organizują (są odpowiedzialne za organizację i popularyzację) szachy w danym kraju. Zobaczcie, że Kasparow, który od kilku lat odpuścił szachy... jest nadal w świecie szachowym obecny: nie tak często jak dawniej, ale na pewno z korzyścią dla szachowej (globalnej) społeczności. Wystarczy chociażby wymienić prowadzenie KCF (Kasparow Chess Fundation), napisanie książek "Moi wielcy poprzednicy" oraz dawanie symultan czy występowanie w różnych programach i dawanie przemówień (na temat szachów, ekonomii, strategii, prowadzenia/zarządzania firm itp.). Nawet ostatnio także dzięki niemu weszła rezolucja UE w sprawie "innego spojrzenia" (czyli wsparcia) dotyczącego szachów [dla państw europejskich znajdujących się w EU]. Wątpię, aby Vishy nagle całkowicie wycofał się z szachów.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8866 razy
Otrzymał podziękowań: 1203 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 20 maja 2012, 15:09

thinkerteacher napisał(a):Można także odwołać się do chyba jednej z największych "wpadek" (jako profesjonalnego szachisty), w której obraził IBM (oraz grupę, która zbudowała potężną maszynę i program "Deep Blue" będącą w stanie ograć samego Kasparowa!) mówiąc, że w jednej z partii "było widać rękę (interwencję) Boga" (tu odniesienie do strzału ręką Maradony na Mistrzostwach Świata, po którym został uznany gol). W książce "Behind Deep Blue" Crazy Bird opisuje to jako [cytuję z pamięci] "od tej pory straciłem cały szacunek dla tego człowieka (jako najlepszego szachisty świata)".

Pozwalał na to regulamin meczu, dlatego może mieć pretensje do siebie i swoich doradców.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2286 razy
Otrzymał podziękowań: 2425 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez aurelianuss » 20 maja 2012, 15:44

Będziemy teraz świadkami pierwszej rezultatywnej ? Jak Waszmościowie myślą ?
aurelianuss

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
kurnik.pl: aurelianuss

Postprzez Znowutosamo » 20 maja 2012, 15:48

Myślę, że nie, nadchodzi ponury remis...
Michał, It will be legen - wait for it - dary
Znowutosamo

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: ZnowuToSamo
FICS: AgainTheSame

Postprzez rutra » 20 maja 2012, 15:49

aurelianuss napisał(a):Będziemy teraz świadkami pierwszej rezultatywnej ? Jak Waszmościowie myślą ?

To, że 3. linia Houdika pokazuje +0.75 nie znaczy, że będzie rezultatywna :D Gelfand ma więcej "pawns islands" ale ja typuje remis ;D
rutra

Podziękował : 1694 razy
Otrzymał podziękowań: 2167 razy
Ranking: 1584

Postprzez Eccon » 20 maja 2012, 15:57

Kasparow nie tylko wypowiadał się o meczu, ale także uczył grać moskiewskie dzieci.
W rozegranej, po konferencji prasowej, symultanie, przytrafiła się taka partia, z dziewięcioletnią dziewczynką.
[Event "Moskwa simul"]
[Date "2012.05.18"]
[Round "?"]
[White "Kasparov, G."]
[Black "Goltseva, E."]
[Result "1/2-1/2"]
[ECO "B12"]
[Annotator ",User"]
[PlyCount "90"]

1. e4 c6 2. d4 d5 3. e5 Na6 4. c3 Nc7 5. Bd3 g6 6. Ne2 h5 7. O-O Nh6 8. Bxh6
Bxh6 9. Nd2 Ne6 10. Nf3 Nf4 11. Nxf4 Bxf4 12. Re1 e6 13. c4 Bd7 14. Qb3 Qb6 15.
Qa3 Bh6 16. c5 Qd8 17. Qc3 b6 18. b4 O-O 19. a4 a6 20. Nd2 b5 21. Nf3 Qc7 22.
Ra3 Ra7 23. Rea1 Rfa8 24. g3 Kg7 25. Kg2 Qb7 26. Qb2 Bc8 27. R1a2 Qd7 28. Qa1
Qb7 29. axb5 cxb5 30. Ra5 Bd7 31. Ng1 Bg5 32. h4 Bd8 33. Qc1 Bxa5 34. Rxa5 Bc6
35. Qg5 Qe7 36. f4 Be8 37. Nf3 Bc6 38. Kf2 Qxg5 39. fxg5 Kf8 40. g4 hxg4 41.
Nh2 Ke7 42. Nxg4 Rh8 43. Kg3 Raa8 44. Nf6 Ra7 45. Be2 Raa8 1/2-1/2
Wynik symultany - 14 z 15, a wiec chyba niezły dla GK.
Za wybór debiutu - 3...Na6 - odpowiedzialny jest ojciec Ekateriny.
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 430 razy

Postprzez aurelianuss » 20 maja 2012, 16:18

Albo u mnie z aktualizacją są jakieś problemy albo Gelfand poczuł trop
aurelianuss

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
kurnik.pl: aurelianuss