Mecz o Mistrzostwo Świata Anand vs Gelfand Moskwa 2012

Moderator: kolokwium

Re: Mecz o Mistrzostwo Świata Anand vs Gelfand Moskwa 2012

Postprzez kolpkolp » 21 maja 2012, 19:39

Marudzicie, marudzicie, a tu proszę macie co chcecie. Partie wyrane, przegrane. Jak na zawołanie.
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Postprzez MaurycyHawran » 22 maja 2012, 09:28

Nikt nie neguje prawa Gelfanda o meczu o MŚ. Nikt też nie ma prawa negować prawa innych do wątpliwości czy w tym meczu grają dwaj najsilniejsi szachiści globu.
Tytuł tytułem, a siła gry siłą.

Podczas meczu Fischer - Spasski, czy serii K-K (Karpow, Korcznoj, Kasparow) nikt nie miał wątpliwości, że grają najsilniejsi. Teraz bywa to różnie.

PS
Co ma do rzeczy ile rozmówca ma lat? Zajmijmy się treścią, a nie wiekiem adwersarza.

Jak to nikt nie neguje? Przejrzyj ten wątek proszę. :) W czasach Fishera czy wczesnych panów K polaryzacja była bardzo duża - kliku mocarzy i reszta. Teraz mocarzy mamy sporo.

Co do adwersarza, tylko jego wiek może usprawiedliwiać takie bzdury. :) Obaj to wiemy, ale ktoś musi być adwokatem diabła.

Czy mistrzowi świata przystoi przegrywać w 17 posunięć...

Chyba nie wolałbyś, aby Gelfand ciągnął to do 30 posunięcia by nie wyglądało na miniaturę?

Gelfiego niestety ogarnęła jakaś ślepota. Podejrzewam, że nie policzył, iż po 17..Nc6 można jeszcze grać z cieniem szansy.
Szkoda, żę Anand nie wygrał po cięzkiej walce, dzięki wypracowaniu lepszej pozycji, tak jak wczoraj Gelfand, ale cóż w szachach wszystko zdarzyć sie może - nigdy tego nie przewidzisz. :D

Byłbym ostrożny z teorią, ze gracz 2700+ czegoś nie policzył. Na pewnym poziomie gra bez figury naprawdę nie ma sensu. Lepiej się zebrać w sobie i zaoszczędzić siły na następną partię, niż kombinować tam jeszcze godzinkę. Czysty pragmatyzm.
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: MaurycyHawran

Postprzez schranz » 22 maja 2012, 12:49

Byłbym ostrożny z teorią, ze gracz 2700+ czegoś nie policzył.

Nawet Houdini nie jest w stanie wszystkiego policzyć. :D "Jak przyznał Gelfand na konferencji prasowej, popełnił błąd w liczeniu – po prostu przeoczył 17.Hf2! z następnym Gh3. Widział tylko 17.Hf4, po którym nastąpiłoby pewnie 17…Hg1 i czarny hetman uciekał z rogu." - zródło oraz komentarz do partii: http://anandgelfand.chessbrains.pl/2012 ... ot-ananda/
Na pewnym poziomie gra bez figury naprawdę nie ma sensu. Lepiej się zebrać w sobie i zaoszczędzić siły na następną partię, niż kombinować tam jeszcze godzinkę. Czysty pragmatyzm.

Nie wykluczam, że było tak jak mówisz, ale jest to wg mnie mniej prawdopodobne. Zauważ jak długo szukał ostatniej deski ratunku Anand w przegranej partii i jeszcze gorszej sytuacji. Myślę, że Gelfand ocenił w momencie poddawania się, że była znacznie gorsza sytuacja, niż rzeczywiście była.
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 164 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Postprzez Eccon » 22 maja 2012, 13:26

Myślę, że Gelfand ocenił w momencie poddawania się, że była znacznie gorsza sytuacja, niż rzeczywiście była.

W tej partii Gelfand popełnił błąd, ale nie był to błąd związany z oceną pozycji po 17.Hf2. Ocena Gelfanda była godna gm z rankingiem 2720+ . Nie jest też prawdą, że mógł jeszcze pomęczyć Ananda, pomęczyć mógł tylko siebie. Uniknął tego poddając partię.
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 430 razy

Postprzez MaurycyHawran » 22 maja 2012, 14:55

Nawet Houdini nie jest w stanie wszystkiego policzyć. :D "Jak przyznał Gelfand na konferencji prasowej, popełnił błąd w liczeniu – po prostu przeoczył 17.Hf2! z następnym Gh3. Widział tylko 17.Hf4, po którym nastąpiłoby pewnie 17…Hg1 i czarny hetman uciekał z rogu." - źródło oraz komentarz do partii: http://anandgelfand.chessbrains.pl/2012 ... ot-ananda/

Pisałem w kontekście tego, ze mógł zagrać Sc6 i próbować grać dalej. 17. Hf2 to nie tylko on przeoczył, ale nawet kilku GM komentujących. :< Anand w poprzedniej partii coś kombinował taktycznie jeszcze, natomiast u Gelfanda figury stały w polu.
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Postprzez kolokwium » 22 maja 2012, 21:27

MaurycyHawran napisał(a):
Nikt nie neguje prawa Gelfanda o meczu o MŚ. Nikt też nie ma prawa negować prawa innych do wątpliwości czy w tym meczu grają dwaj najsilniejsi szachiści globu.
Tytuł tytułem, a siła gry siłą.

Podczas meczu Fischer - Spasski, czy serii K-K (Karpow, Korcznoj, Kasparow) nikt nie miał wątpliwości, że grają najsilniejsi. Teraz bywa to różnie.

PS
Co ma do rzeczy ile rozmówca ma lat? Zajmijmy się treścią, a nie wiekiem adwersarza.

Jak to nikt nie neguje? Przejrzyj ten wątek proszę. :) W czasach Fishera czy wczesnych panów K polaryzacja była bardzo duża - kliku mocarzy i reszta. Teraz mocarzy mamy sporo.

Co do adwersarza, tylko jego wiek może usprawiedliwiać takie bzdury. :) Obaj to wiemy, ale ktoś musi być adwokatem diabła.

Nie zauważyłem negacji, lecz narzekania kibiców/publiki.
Co do "bzdur" adwersarza, to większą bzdurą jest twierdzenie, że MŚ jest najlepszym zawodnikiem danej dyscypliny. Dobrze by było aby tak było, jednak nie zawsze tak jest. Często jednak MŚ jest "tylko" zwycięzcą zawodów rangi Mistrzostw Świata.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2313 razy
Otrzymał podziękowań: 2465 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez schranz » 22 maja 2012, 23:23

Eccon napisał(a):W tej partii Gelfand popełnił błąd, ale nie był to błąd związany z oceną pozycji po 17.Hf2. Ocena Gelfanda była godna gm z rankingiem 2720+ . Nie jest też prawdą, że mógł jeszcze pomęczyć Ananda, pomęczyć mógł tylko siebie. Uniknął tego poddając partię.
Skoro Gelfand dobrze nie policzył ruchu Hf6 i go zagrał to tymbardziej nie obliczył, że pozycja po 17..Sc6 była jeszcze grywalna a trzeba zaznaczyć, że była to jedyna linia, która pozwalałaby jeszcze kontynuować grę.
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 164 razy
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Postprzez kolokwium » 22 maja 2012, 23:38

Kontynuować, nie znaczy "nie przegrać" a koszta bardzo duże.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez thinkerteacher » 23 maja 2012, 00:37

Po raz kolejny wracamy do korzeni: CO OZNACZA najlepszy zawodnik w danej dyscyplinie? Kto nim jest jeśli nie Mistrz Świata? Jeśli nie MŚ, to po co taki mecz się organizuje (oprócz tego, żeby kasa szła i ktoś mógł ją zgarnąć)? Najlepszy jest Kasparow, ale już nie gra, tak samo jak Fischer jest najlepszy, ale już nigdy nie zagra. Carslen też najlepszy, ale się nie dostał, zaś Anand nie w formie, więc jak wygra Gelfand, to będzie "zwycięzcą meczu o MŚ", ale na pewno nie najlepszym zawodnikiem. Kto zatem ma nim być?! Jakie kryteria?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9008 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
FICS: NokiaTwenty

Postprzez MaurycyHawran » 23 maja 2012, 10:15

W szachach ta dyskusja trwa od zarania. Już przy meczach Steinitz - Zukertort narzekano, ze:
I mecz - Zukertort był jeszcze za słąby
II mecz - Zukertort nie był już tak silny

Potem Tarrasch wypominał Laskerowi zwycięstwo nad dziadkiem Steinitzem etc. Te dyskusje będą zawsze. :)
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Postprzez kolokwium » 23 maja 2012, 16:31

thinkerteacher napisał(a):Po raz kolejny wracamy do korzeni: CO OZNACZA najlepszy zawodnik w danej dyscyplinie? Kto nim jest jeśli nie Mistrz Świata? Jeśli nie MŚ, to po co taki mecz się organizuje

Jeżeli chodzi o korzenie, to na początku (w zamierzchłych czasach), celem było znalezienie najlepszego (najlepszej) zawodnika (zawodniczki, drużyny) w danej dyscyplinie i konkurencji. Przy różnym poziomie, jest to dość łatwe, jednak gdy zawodnicy są na dość dużym poziomie, i różnica między nimi jest mało widoczna (a w wielu dyscyplinach tak obecnie jest), to zawody Mistrzostwa Świata wyłaniają zawodnika/drużynę, która zdobywa tytuł Mistrza świata. Gdyby rozegrać takie zawody w innym terminie, np. tydzień wcześnie/później, to często zwycięzcą byłby kto inny.
Wyjątkiem jest wielka gwiazda, ba, GWIAZDA. Carl Lewis, Paavo Nurmi, Nadia Comăneci, Paweł Nastula, i inni wygrywali "jak chcieli". W szachach też były Gwiazdy, wspomnę o dwu bo o innych pewnie się rozpiszecie (chociaż przewijają się na stronach forum) Vera Menchik i Paul Morphy.
kolokwium
Moderator

Postprzez kolpkolp » 23 maja 2012, 20:45

Ja jeszcze bym Legala dopisał.
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Postprzez Horacy » 23 maja 2012, 21:32

To sa wlasnie szachy Panowie (Ta mina mowi wszystko). :D

Obrazek
Horacy

Postprzez thinkerteacher » 23 maja 2012, 22:43

Dla mnie PIERWSZA bardzo dobra partia z OBU STRON! Takie szachy są dla mnie najbardziej ciekawe. Nawet jeśli inni będą narzekali, że znowu remis. Myślę, że Anand z pewnością przeczytał artykuł na blogu na temat fortecy ;). Elegancko ją ustawił i bez problemu utrzymał :). Brawo Panie! Pora na partię nr 2! :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9008 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
FICS: NokiaTwenty

Postprzez brelo » 24 maja 2012, 13:38

Pozycja z diagramu nie zgadza się z tym co jest na szachownicy.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje [mecze] zagraniczne