Turniej Pretendentów - Londyn 2013

Moderator: kolokwium

Re: Turniej Pretendentów - Londyn 2013

Postprzez Kawi » 01 kwi 2013, 20:59

No i co gdzie ta spółdzielnia Rosjan? Najpierw można było naokoło wszystkich oskarżać, a teraz jak Kramnik przegrał, to co już nie wracamy do tematu? Chyba wiadomo do kogo piję. Szkoda, że Carlsen wygrał, moim zdaniem w ostatnich dniach był w bardzo słabej formie i nie zasłużył na zwycięstwo w całym turnieju.

Jestem zawiedziony, że rosyjska szkoła przegrała.
Cała nadzieja, że Anand pokaże Carlsenowi miejsce w szeregu.
Kawi

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Postprzez paulonio » 01 kwi 2013, 21:16

Ivanchuk rozdawał karty w końcówce, a Svidlerovi zabrakło 0,5 pkt (już nie powiem kolejny raz gdzie stracone ;) ).
paulonio

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Postprzez fuszer » 01 kwi 2013, 22:10

Kawi napisał(a):Szkoda, że Carlsen wygrał, moim zdaniem w ostatnich dniach był w bardzo słabej formie i nie zasłużył na zwycięstwo w całym turnieju.

Po pierwsze, dlaczego spadek formy miałby oznaczać, że ktoś nie zasłużył na zwycięstwo? Skoro wcześniej wypracował sobie tyle punktów, że pomimo słabszej gry na finiszu starczyło do zajęcia pierwszego miejsca - to jak najbardziej na nie zasłużył. Oczywiście, gdyby nie Iwanczuk, mogłoby zabraknąć "połówki" - ale idąc Twoim tokiem rozumowania - Kramnik za słabą grę w ostatniej rundzie nie zasłużył, by wygrać turniej.

Po drugie - chciałbyś pewnie grać tak słabo, jak Magnus w swoich gorszych partiach. Ograłby Cię w tej swojej fatalnej formie na ślepo dając hetmana i 2 posunięcia for, tempem 1min vs. 1h :devil:

Szkoda mi Wasyla. Jako jedyny pokonał po 1,5-0,5 zwycięzców turnieju, a zajął dalekie miejsce. Powinien upgradować procek na szybszy :D
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 934 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez kolokwium » 01 kwi 2013, 22:15

schranz napisał(a):Jest! Carlsen - Anand. :D Koalicja radziecka, może nie tak jak przez Fischera zniszczona, ale pokonana. :)

Jakby była koalicja, to Iwan Kramowi dałby remis (za dużą zniżkę ceny gazu i ropy). A za czasów ZSRR, to Carlsen miałby mniej punktów, i mógłby być trzeci.

PS
Robert Fischer pokonał koalicję radziecką w meczach. Czy Carlsen potrafi grać co partię z tym samym przeciwnikiem?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2273 razy
Otrzymał podziękowań: 2406 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez zwariowany_mszak » 01 kwi 2013, 22:16

Ostatnia runda to w ogóle jakaś masakra. Z niedowierzaniem odpaliłem chessbombę z wynikiem 0-1 u Carlsena. Zostawiłem net tak gdzieś po 26. Sg4 z przekonaniem, że Carlsen swoje zremisuje, ewentualnie zamęczy Petera i wygra. A z kolei pojedynku Kramnika też nie chciało mi się oglądać, bo pomyślałem, że tutaj też co najwyżej Kramnik zremisuje i będzie punktacja ex aequo na szczycie tabeli. A tu taka niespodzianka, normalnie primaaprilisowa jakby :P
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 372 razy
Otrzymał podziękowań: 785 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez Horacy » 01 kwi 2013, 22:19

fuszer napisał(a):
Kawi napisał(a):Szkoda, że Carlsen wygrał, moim zdaniem w ostatnich dniach był w bardzo słabej formie i nie zasłużył na zwycięstwo w całym turnieju.

Po drugie - chciałbyś pewnie grać tak słabo, jak Magnus w swoich gorszych partiach. Ograłby Cię w tej swojej fatalnej formie na ślepo dając hetmana i 2 posunięcia for, tempem 1min vs. 1h :devil:

Po co takie "poniżeniowe" teksty Fuszer?
Magnus ma talent i tyle. Ale po co wyskakiwać z takimi tekstami jak powyżej?
Horacy

Postprzez bosik1999 » 01 kwi 2013, 22:20

Super! Wygrał Carlsen! Coś czuje, że w Listopadzie będziemy mieli nowego mistrza świata.
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez zwariowany_mszak » 01 kwi 2013, 22:25

Ja oczywiście też się cieszę z wyniku meczu, Carlsen jest także moim faworytem. A jeszcze się nie mogę otrząsnąć po tej emocjonującej ostatniej rundzie :D
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 372 razy
Otrzymał podziękowań: 785 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez fuszer » 01 kwi 2013, 22:34

bosik1999 napisał(a):Super! Wygrał Carlsen! Coś czuje, że w Listopadzie będziemy mieli nowego mistrza świata.

Ja oczekuję, że Anand tanio skóry nie będzie chciał sprzedać i będziemy mieli piękny mecz. Ciekawe ile różnych debiutów zagrają - bo przy podejściu Carlsena możliwe jest, że w każdej partii coś innego. I jak tu się na takiego zawodnika przygotować? :)
fuszer

Postprzez rutra » 01 kwi 2013, 22:39

fuszer napisał(a):Po drugie - chciałbyś pewnie grać tak słabo, jak Magnus w swoich gorszych partiach. Ograłby Cię w tej swojej fatalnej formie na ślepo dając hetmana i 2 posunięcia for, tempem 1min vs. 1h :devil:

A ja to bym wygrał z takim handicapem :jupi:
rutra

Podziękował : 1694 razy
Otrzymał podziękowań: 2166 razy
Ranking: 1584

Postprzez schranz » 01 kwi 2013, 22:50

Horacy napisał(a):
fuszer napisał(a):

Po co takie "poniżeniowe" teksty Fuszer?
Magnus ma talent i tyle. Ale po co wyskakiwać z takimi tekstami jak powyżej?
Myślę, że fuszer domyślił się czyje to troll konto i stąd taka reakcja. ;)

kolokwium napisał(a):
schranz napisał(a):Jest! Carlsen - Anand. :D Koalicja radziecka, może nie tak jak przez Fischera zniszczona, ale pokonana. :)

Jakby była koalicja, to Iwan Kramowi dałby remis (za dużą zniżkę ceny gazu i ropy). A za czasów ZSRR, to Carlsen miałby mniej punktów, i mógłby być trzeci.

PS
Robert Fischer pokonał koalicję radziecką w meczach. Czy Carlsen potrafi grać co partię z tym samym przeciwnikiem?
Podejrzewam, że Rosjanie między sobą partie ustawiali i ewentualnie z zawodnikami na których Putin ma wpływ...najwidoczniej na Ivanchuka i Gelfanda nie ma. :D Po drugie Chucky ma swój świat i ma wszystko w nosie. :P Dosłownie i w przenośni. :D
Ma rację kolokwium, że się źle wyraziłem, używając zwrotu koalicja radziecka. Miałem na myśli, że Carlsen wygrał turniej przeciwko wszystkim zawodnikom urodzonym w ZSSR. Kramnik dobrze Swidlera przygotował, ale chyba zapomniał o sobie. :D

Ps. Myślę, że Magnusowi będzie łatwiej pokonać Ananda, niż tę "dziką bandę".

fuszer napisał(a):Ja oczekuję, że Anand tanio skóry nie będzie chciał sprzedać i będziemy mieli piękny mecz.
Też tak myślę. Pewnie ogromne doświadczenie w rozgrywaniu meczy o tytuł mistrza świata zrobi swoje...
fuszer napisał(a):Ciekawe ile różnych debiutów zagrają - bo przy podejściu Carlsena możliwe jest, że w każdej partii coś innego. I jak tu się na takiego zawodnika przygotować? :)
Anand ma całą - chessbase mega database 2013 w głowie, także spokojna Twoja rozczochrana. ;) Po drugie przez pół roku 50-ciu "takich Wojtaszków", będzie siedziało z komputerami i przygotowywało mu warianty. :D
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Postprzez lk85 » 02 kwi 2013, 00:00

Szachowo Carlsen jest lepszy, ale Anand jest dużo bardziej doświadczony, podejdzie do meczu bez stresu, więc zapowiada się ciekawa batalia. Jeśli Carlsen się nie spali psychicznie, to powinien wygrać.
lk85

Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez ooooo » 02 kwi 2013, 09:03

Carlsen w ostatniej rundzie grał chyba najistotniejszą partię w swojej karierze i nie udźwignął tej presji.
Wielkie brawa należą się Iwanczukowi, w którego rękach leżały losy turnieju. Wykazał się ambitną sportową postawą i wyratował Norwega.
Ogólnie rzecz biorąc turniej rewelacyjny!
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy
Ranking: 1800

Postprzez kocur » 02 kwi 2013, 09:45

Iwańczuk grał pod wielką presją. Z komentarzy na różnych forach (na tym też) widać, że gdyby przegrał, to nikt by nie uwierzył, że się nie podłożył.
kocur

Otrzymał podziękowań: 177 razy

Postprzez fuszer » 02 kwi 2013, 12:21

ooooo napisał(a):Carlsen w ostatniej rundzie grał chyba najistotniejszą partię w swojej karierze i nie udźwignął tej presji.

Czy to na pewno problem z presją, czy wynik słabszej formy, to pewnie tylko Magnus wie. Na tym poziomie, z takim przeciwnikiem jak Svidler wystarczy nieco słabsza dyspozycja, aby nie ustać partii. Pamiętajmy, że nie można przyrównywać prawidłowości rządzących szachami amatorskimi, z którymi uczestnicy forum mają osobiste doświadczenie, do rozgrywek na najwyższym światowym poziomie.

Pozycja, którą amator ustoi z drugim amatorem o porównywalnym rankingu, może być nie do obrony z arcymistrzem z top-20, choćby nawet broniący mógł wspomagać się silnikiem. Oni po prostu dużo rzadziej niż amatorzy wypuszczają przewagę, a także dzięki lepszemu zrozumieniu szachów potrafią wykorzystać niuanse pozycji, których my nawet nie bierzemy pod uwagę przy ocenie i obliczeniach :)

Co może być wspólne niezależnie od siły gry i posiadanego rankingu - świadomość spadku formy to dodatkowy psychiczny demotywator. Człowiek zaczyna zużywać więcej czasu niż zwykle, żeby czegoś nie przeoczyć (a im większa wiedza, tym więcej czynników jest do rozpatrzenia - amator nie ma świadomości, że mógłby w pewnego rodzaju pozycji przeoczyć taki czy inny motyw, wytworzyć słabość, dać przeciwnikowi punkt zaczepienia do zdobycia przewagi - bo nie dysponuje tak dobrą techniką, nie ma pojęcia o tych elementach). Zawodnik się stresuje, ale jest to stres negatywny, osłabiający koncentrację i siłę gry - czyli pojawia się sprzężenie zwrotne: zaczynamy grać jeszcze słabiej, bo wiemy że ostatnio forma poleciała w dół.

Takie są moje prywatne doświadczenia, ale myślę, że pomijając lepsze zarządzanie stresem przez zawodowców - sam mechanizm nie jest im obcy.

Powtórzę jednak - w tym konkretnym przypadku tylko sam Magnus potrafiłby podać faktyczne przyczyny słabszej gry pod koniec turnieju.
fuszer

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje [mecze] zagraniczne