Gra z komputerem kontra gra z człowiekiem

Moderator: redjok

Gra z komputerem kontra gra z człowiekiem

Postprzez Riv3n » 02 mar 2011, 16:01

Witam,

Mam do was pytanie, czy lepsze do treningu jest gra z normalnym człowiekiem (powiedzmy na Kurniku) czy gra z programem komputerowym (powiedzmy Chessmaster) ? Czy gra z komputerem w ogóle poprawia szachowe umiejętności ?
Riv3n

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0
kurnik.pl: riv3n

Re: Gra z komputerem kontra gra z człowiekiem

Postprzez nikus287 » 02 mar 2011, 16:27

Ogólnie mysle, że najlepiej grać z człowiekiem w realu, choćby z kumplem, lub zapisanie sie do jakiegoś klubu. Poza tym z programem chessmasterem (na najwzyszym poziomie) nigdy nie wygrasz, chyba, że innym, lepszym programem. Na kurniu jak wbijesz jakis ranking, to po prostu graj z równymi sobie i uważaj na cziterów. Ogólnie gra z człowiekiem różni sie od gry z kompem, bo komp NIE MYŚLI, obi ruch który wgh niego będzie najbardziej opłacalny.
nikus287

Podziękował : 155 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez oktawnal » 02 mar 2011, 17:46

Człowiek może ci wytłumaczyć kilka rzeczy,a komp to nie za bardzo ;/
Dobra partia nie jest zła
oktawnal

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: okti1800

Postprzez nikus287 » 02 mar 2011, 17:54

Ale mimo wszystko jeśli masz chessmastera polecam dokładne przerobienie akademii Josha Waitzkina.
nikus287

Podziękował : 155 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez Baro » 02 mar 2011, 18:02

Pytanie jest bardziej o grę w internecie.... Ja uważam, że jeżeli chcesz lepiej grać w szachy, to więcej da Ci gra z człowiekiem. W końcu w realu również walczysz z ludźmi. Komputer ma zupełnie inny styl i w ogóle sposób gry...
Baro

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1786
kurnik.pl: barsz
FICS: BaroChessMaster

Postprzez adse » 02 mar 2011, 18:26

A ja uważam, że z punktu widzenia szkolenia siebie to lepiej byłoby grać z kompem na wysokim poziomie i ciągle przegrywać. Jednak ze względu na psychikę ludzką takie podejście skutkowałoby błyskawicznym zniechęceniem do szachów. Dlatego ogólnie lepiej grać z ludźmi, bo często robią błędy - możemy je wykorzystywać i czerpać motywację do dalszej gry.
Ale ciągłe przegrywanie ze znacznie lepszym (choćby komputerem) - gdyby nie było strasznie nudne - powinno nauczyć najwięcej.
adse

Podziękował : 34 razy
Otrzymał podziękowań: 193 razy

Postprzez Baro » 02 mar 2011, 18:52

Ja z kolei uważam, że więcej nauczysz się przegrywając z nieco lepszym człowiekiem, np. na kurniku niż obrywając z chessmasterem lepszym o 1500 punktów rankingowych. Bo z takim kompem to nie będziesz wiedział o co chodzi i gdzie popełniłeś błąd, a z człowiekiem w większości przypadków wiesz co zrobiłeś źle...
Baro

Postprzez Riv3n » 02 mar 2011, 19:04

w Chessmasterze jest wybór z jak silnym przeciwnikiem chcesz grać więc równie dobrze mogę sobie ustawić komputer minimalnie lepszy ode mnie
Riv3n

kurnik.pl: riv3n

Postprzez Baro » 02 mar 2011, 19:59

adse napisał(a):A ja uważam, że z punktu widzenia szkolenia siebie to lepiej byłoby grać z kompem na wysokim poziomie i ciągle przegrywać.

Odnosiłem się do tego

Baro napisał(a):Ja uważam, że jeżeli chcesz lepiej grać w szachy, to więcej da Ci gra z człowiekiem. W końcu w realu również walczysz z ludźmi. Komputer ma zupełnie inny styl i w ogóle sposób gry...

To moje zdanie
Baro

Postprzez topguy » 02 mar 2011, 20:49

Ogólnie to grając z programem szachowym powinno się robić największe postępy jeżeli chodzi o poprawność rozgrywania debiutów,końcówek,bardziej rozwija się nasz zmysł kombinacyjny który pozwala dostrzegać motywy i idee kombinacyjne.Po partii możemy sobie także zrobić analizę własnej gry,co w procesie nauki gry jest bardzo ważne(funkcja dostępna w większości programów).Grając z ludźmi (kurnik)często grywamy ciągle te same dyrdymały co często sprawia że się cofamy w tył zamiast się rozwijać,chociaż nauka na własnych błędach to też jakiś sposób. :)
To moje osobiste przemyślenia,chociaż u mnie to lenistwo zawsze bierze górę i postępów nie widać :),chyba żeby ktoś z batem nade mną stał efekty wtedy były by widoczne :)
Ps.Potrenuj przez miesiąc z programem ,a już będą widoczne efekty w grze z ludźmi na kurniku.
topguy

kurnik.pl: topguy
FICS: topguy

Postprzez hajdzik » 08 mar 2011, 01:27

ja mysle ze powinienes to wyposrodkowac

Granie z komputerem - jest inne niz z czlowiekiem
Grajac z rownym sobie - wiesz ze jesli popelnisz maly blad- prawdopodobnie bedziesz w stanie go odrobic - bo przeciez myli sie kazdy
natomiast z komputerem - wiesz - ze on wykorzysta twoj chocby najmniejszy blad- i niestety lub stety musisz uwazac na kazdy ruch ktory robisz
Poza tym - najwiecej uczysz sie grajac z lepszymi - a na kuraku jesli nie amsz swoich znajomych - byle kto z gornej polki z toba nie zagra- bo beda cie mieli za slabiaka 0 i beda cie omijac duzym lukiem -
A komputer bedzie grac z kazdym niezaleznie od jego umiejetnosci

To teraz podsumowanie - jesli masz dwie godziny na gre - jedna graj na kuraku z rownymi sobie, druga poswiec na gre z kompem i ustaw mu o 200/300 pkt wiekszy ranking niz masz na kuraku

Po kazdej parti mozesz na spokojnie sobie zobaczyc swoja partie- lub poprosic kompa o skomentowanie parti lub danego ruchu
bardzo wazne w przypadku keidy chcemy uczyc sie na bledach - inaczej ciagle bedziemy powtarzac slabe ruchy

Oczywiscie nauka powinna opierac sie na teori ktora musisz pochlaniac i oczywiscie na analizie swoich parti ktore wedlug ciebie daloby sie wygrac- ale jednak gdzies popelniles blad
Obrazek
http://forum.chudedziki.pl/index.php?&sid=aa5b667899d6eaadce0355766b358a7d
hajdzik

Podziękował : 97 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez demon_szybkosci » 08 mar 2011, 03:10

No to ja chyba nie będę popularny, jeśli powiem, że NIE ZALECAM grania zbyt często z komputerem, gdyż wbrew pozorom nie prowadzi to do tak szybkiego postępu jakby się wydawało! Owszem, ćwiczenie kombinacji, końcówek czy debiutów (albo pomoc w przeanalizowaniu partii) - jak najbardziej, ale granie to raczej nie więcej niż 15-20% dostępnego czasu (i możliwości). Z tego co mi wiadomo to komputer gra pewnym stylem, więc już od poziomu 1700-1800 raczej robi jednostajne (monotonne) ruchy. Człowiek natomiast gra z siłą, która może ulegać (niekiedy dość dużym) wahaniom! Niekiedy zawodnik poziomu 1300 może zagrać jak ten co ma 1600, a niekiedy jak ten co ma 1200. A w partii też w zależności od zaawansowania gry i jej złożoności może "wybierać" i zmieniać co chwilę poziomy gry. Z komputerem o ile mi wiadomo nie można tego jeszcze obecnie uzyskać, prawda?
demon_szybkosci

Postprzez hajdzik » 08 mar 2011, 09:56

No polemiki część dalsza :)

Mnie np bardzo podnosi morale wygranie z przeciwnikiem ktory dal z siebie wszystko i nei zrobil zadnego bledu - te partie mnie najbardziej ciesza
Grajac na kuraku - (mowie o moim poziomie okolo1300) czesto sie zdarza - ze wygrane przychodza - bo przeciwnik zrobil podstawke - takie wygrane mnie nie interesuja -
I tu wlasnie pole do popisu ma komputer - on nie zrobi glupiej podstawki - nawet jesli strategicznie jest slaby - w taktyce nadrabia - a brak slabych ruchow - powoduje, że żeby z nim wygrywac musimy ustabilizowac swoj poziom i wyeliminowac podstawki - tu akurat mowie o sobie - poziom sie waha tak mocno - i dlatego zaczalem grac z fritzem - probujac zwalczyc moja glupote lub brak analizy po kazdym ruchu przeciwnika
Obrazek
http://forum.chudedziki.pl/index.php?&sid=aa5b667899d6eaadce0355766b358a7d
hajdzik

Podziękował : 97 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Fhjull » 08 mar 2011, 13:09

Dan Heisman mówiw dużym uproszczeniu, że jak chcesz wygrywać z kompem to graj z kompem, jak chcesz wygrywać z ludźmi to graj z ludźmi ;)
I set my moves up strategically, enemy kings are taken easily.
Fhjull

kurnik.pl: Fhjull
FICS: Fhjull

Postprzez demon_szybkosci » 08 mar 2011, 13:55

Zgadzam się z przedmówcami ;).

Dodam, że komputer do ćwiczenia taktyki (zarówno w grze środkowej jak i jako zestaw ćwiczeń typu: "białe zaczynają i wygrywają") jest NAJLEPSZY i nie do zdarcia. Niemniej z człowiekami gra się panowie NAPRAWDĘ inaczej. Człowieki to takie istoty, które czasem "puszczają" kontynuacje na poziomie +2 lub +3, zwłaszcza jak jest trudniejsza taktycznie niż 2-3 ruchowy strzał typu "przeciążenie obrońcy". Tym bardziej jeśli mają poziom <1500.
Dodatkowo komputer jest ZNAKOMITY do analizy - przede wszystkim znowu z poziomu taktycznego! Jeśli mamy bazę końcówek i silny silnik to można też zobaczyć jak powinna się toczyć rozgrywka w fazie gry końcowej (aby stawić największy opór lub łatwo zrealizować przewagę).

Podpowiem, że ostatnio nieco trenuję Josha co chce chodzić na ryby... i okazuje się, że TAKTYKA nawet na poziomie 2-3 ruchów może być "tabooooo" ;) :). Naprawdę na poziomie TAKTYCZNYM wielu zawodników <1500-1600 ma BARDZO dużo do nadrobienia. Zwykle wyraźnie widać to, gdy zadania są podane pod kątem braku schematyczności. Wtedy nawet taki demon czy duszek mogą okazać się bezradni w kombinacjach 3-4 ruchowych. Mowa o tym, że rzadko kiedy spełniane są przez studentów takie warunki jak:
1) rozwiązanie zadania POPRAWNIE
2) rozwiązanie zadania ukazując WSZYSTKIE najważniesze warianty (możliwości) i ich konsekwencje (skutki)
3) rozwiązanie zadania relatywnie szybko (np. stracenie na zadanie o średnim poziomie trudności 10-12 minut może być zbyt długim czasem pomimo spełnienia 2 w/w warunków).

Dlatego postuluję PRZEDE WSZYSTKIM ćwiczyć ("do upadłego") taktykę, a jak już ktoś czuje, że jest wyjątkowo mocny to zmniejszyć intensywność i przerzucić się na końcówki i grę środkową. A jak czuje się "megamocny" to wtedy bierze mocniejszy silnik i ustawia na poziomie 1800, 2000, 2200, 2400 i pokazuje WSZYSTKO na co go stać :). Tylko tyle i aż tyle

PS. Josh możesz jechać na te ryby, tylko nie zapomnij wziąć odpowiedniej przynęty i haczyka, który będzie służył do zawieszenia na drzewie zbiorku z zadaniami ;)
demon_szybkosci

Powrót do Programy i komputery szachowe