Blog porady

Moderator: redjok

Blog porady

Postprzez dczerw » 21 kwi 2016, 19:17

Cześć!
Ostatnio ruszyłem z serią artykułów pt. "typowe ofiary". Chciałbym się zapytać Was szachistów co sądzicie o takich artykułach?

Czy przypadają Wam do gustu? Czy zadania nie są za trudne :) Piszcie swoje uwagi i porady!

dawidczerw.blogspot.com/2016/04/typowe-ofiary-cz1-wprowadzenie.html
dczerw

Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 54 razy
Ranking: 2149

Re: Blog porady

Postprzez thinkerteacher » 21 kwi 2016, 20:24

Jeśli chodzi o te ofiary wraz z diagramami oraz pozycjami (wariantami) do odtworzenia, to jak dla mnie BARDZO dobry pomysł!

Mnie osobiście brakuje coś w rodzaju wniosków i podsumowania. Co mam na myśli? Otóż to OD CZEGO zależy poprawność poświęcenia i kiedy jest poprawne, a kiedy nie jest (po czym to można rozpoznać).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7279 razy
Otrzymał podziękowań: 1012 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez krzysio » 23 kwi 2016, 11:53

Nie jest to taka klasyczna ofiara jak w Twoim blogu ale oddanie materiału (jakość i pionek) za atak/inicjatywę, w zasadzie za postawienie swoich wież na drugiej linii przeciwnika a później zabawa nimi.
Partia grana dzisiaj w Starej Lubowni przez Panią Karinę Szczepkowską-Horowską z GM Michalikiem

http://www.chess.sk/index.php?str=online&detail=463
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez dczerw » 23 kwi 2016, 13:57

Wrzuciłem dzisiaj ciekawe (i bardzo trudne :D) zadanie na swoją stronę- https://www.facebook.com/drogadomistrzostwa

Spróbujcie się z nim zmierzyć!
dczerw

Postprzez dczerw » 23 kwi 2016, 18:19

dczerw

Postprzez dczerw » 26 kwi 2016, 18:00

Coś nowego. Jak wy przeszliście test we wstępie?
dawidczerw.blogspot.com/2016/04/jak-oceniac-pozycje-i-konstruowac-plan.html
dczerw

Postprzez krzysio » 26 kwi 2016, 20:29

dczerw napisał(a):Coś nowego. Jak wy przeszliście test we wstępie?

Moim zdaniem ktoś dobrze Ciebie szachów uczył i dobre wzorce dalej pokazujesz (z pozycji bk zawsze mogę się mylić ;) )

1. Jako bk test zaliczyłem bardzo dobrze ale dlatego, że właśnie tak były uczone moje dzieci szachów (ja przy okazji się osłuchałem). Stoi pozycja i padało wpierw "oceń pozycję". Dopiero później było pytanie o propozycje kontynuacji, najlepiej jak plany były oparte właśnie na pozycyjnych niuansach wynikających z pozycji, a nie na taktyce.

Gdzieś tu na forum jest dyskusja w której kolokwium podał pozycję i poprosił o ocenę pozycji, z rok temu lub więcej, dałem to młodszemu dziecku, wtedy jakieś 7-8 lat i III, opisał swoimi słowami pozycję, wymienił mocne i słabe strony obu kolorów, nie miał z tym problemów bo tak był uczony. Podejrzewam że sporo mocniejszych graczy tego nie zrobi bo są inaczej uczeni szachów (forumowicze nie rwali się do oceniania tej pozycji wtedy) - teoria plus taktyka, tu już teorii nie ma to zostaje tylko szukanie taktycznych uderzeń.

2. "Jak efektywnie trenować szachy?" To co napisałeś powinien przeczytać każdy kto ma gotowe plany treningów dla innych, przeczytać z pokorą. Wpierw patrzymy co zawodnik potrafi, a później staramy się jakoś łatać miejsca gdzie największe dziury, pod warunkiem że sami coś rozumiemy. To jest nieco inne podejście niż "uniwersalny gotowiec dla każdego", gdzie na pytanie dlaczego tak a nie inaczej padnie odpowiedź "bo ja tak się uczyłem". Gdyby zapytać o efekty proponowanych metod treningowych to wyjdzie że ... w sumie zadne ale nie wynikało to ze złych metod treningowych, a z tysiąca innych przyczyn niezależnych od metod treningu.

3. "Analiza własnych partii" Nie mam doświadczenie w praktykowaniu własnych analiz, mam komfort posiadania tutaj trenera. Ale można samemu zobaczyć niekiedy na turniejach jak takie analizy robią klasowi trenerzy - zazwyczaj natychmiast po partii (lub niewiele później) biorą delikwenta w obroty. Właśnie po to by szybko zobaczyć co grający widział, co liczył, które linie rozważał. Tu mniejsza o wynik, ważniejsze co grającemu uciekło w partii.
Gracze bez trenera robią to niekiedy inaczej, siadają do własnej partii z przeciwnikiem i analizują. est to o tyle fajne ze obie strony pokazują co widziały i co liczyły, jak coś uciekło jednej stronie to często pokaże to druga strona. Fajna tu też może być wymiana doświadczeń, pokazanie pewnych kontynuacji przez drugą stronę. Mnie cieszy że takie coś Marek robi coraz częściej, że nie ucieka zaraz po skończeniu partii a siada z byłym przeciwnikiem i bawią sie bierkami, analizują warianty które rozważali, przeciwnik pokazuje co on widział u nas a co być może my przegapiliśmy. Robione to własnie natychmiast po partii.

Ja jestem pod wrażeniem, sporo ciekawych uwag, bez przesadnego wodolejstwa. Swoje spostrzeżenia pozwoliłem sobie umieścić nie z pozycji szachisty ale obserwatora, już od ponad 3 lat, chyba jednego z lepszych trenerów w Polsce.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez Nataniel998 » 26 kwi 2016, 21:24

dczerw napisał(a):Cześć!
Ostatnio ruszyłem z serią artykułów pt. "typowe ofiary". Chciałbym się zapytać Was szachistów co sądzicie o takich artykułach?

Czy przypadają Wam do gustu? Czy zadania nie są za trudne :) Piszcie swoje uwagi i porady!

dawidczerw.blogspot.com/2016/04/typowe-ofiary-cz1-wprowadzenie.html

Robisz naprawdę super artykuły :D . Podziwiam to co robisz i mam za to do ciebie bardzo wielki szacunek . Mam nadzieje że zrobisz więcej tak ciekawych i jednocześnie lekkich w przerabianiu artykułów . Zadania przynajmniej jak dla mnie nie są zbyt trudne :)

Pytanie : Czy w tym roku też planujesz wziąć udział w turnieju im A. Rubinsteina ?
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Ranking: 1665

Postprzez dczerw » 27 kwi 2016, 13:50

W tym roku jeszcze nie mam sprecyzowanych planów. Wiem, że w maju zagram w Orlovej (Czechy) i Ustroniu. Potem chciałbym się wybrać na jakieś inne silne openy. Zastanawiam się m.in. nad Najdorfem w Warszawie, albo Polanicą.

A to pytanie tak z czystej ciekawości Natan? :)
dczerw

Postprzez dczerw » 27 kwi 2016, 15:28

krzysio napisał(a):
dczerw napisał(a):Coś nowego. Jak wy przeszliście test we wstępie?

Moim zdaniem ktoś dobrze Ciebie szachów uczył i dobre wzorce dalej pokazujesz (z pozycji bk zawsze mogę się mylić ;) )

1. Jako bk test zaliczyłem bardzo dobrze ale dlatego, że właśnie tak były uczone moje dzieci szachów (ja przy okazji się osłuchałem). Stoi pozycja i padało wpierw "oceń pozycję". Dopiero później było pytanie o propozycje kontynuacji, najlepiej jak plany były oparte właśnie na pozycyjnych niuansach wynikających z pozycji, a nie na taktyce.

Gdzieś tu na forum jest dyskusja w której kolokwium podał pozycję i poprosił o ocenę pozycji, z rok temu lub więcej, dałem to młodszemu dziecku, wtedy jakieś 7-8 lat i III, opisał swoimi słowami pozycję, wymienił mocne i słabe strony obu kolorów, nie miał z tym problemów bo tak był uczony. Podejrzewam że sporo mocniejszych graczy tego nie zrobi bo są inaczej uczeni szachów (forumowicze nie rwali się do oceniania tej pozycji wtedy) - teoria plus taktyka, tu już teorii nie ma to zostaje tylko szukanie taktycznych uderzeń.

2. "Jak efektywnie trenować szachy?" To co napisałeś powinien przeczytać każdy kto ma gotowe plany treningów dla innych, przeczytać z pokorą. Wpierw patrzymy co zawodnik potrafi, a później staramy się jakoś łatać miejsca gdzie największe dziury, pod warunkiem że sami coś rozumiemy. To jest nieco inne podejście niż "uniwersalny gotowiec dla każdego", gdzie na pytanie dlaczego tak a nie inaczej padnie odpowiedź "bo ja tak się uczyłem". Gdyby zapytać o efekty proponowanych metod treningowych to wyjdzie że ... w sumie zadne ale nie wynikało to ze złych metod treningowych, a z tysiąca innych przyczyn niezależnych od metod treningu.

3. "Analiza własnych partii" Nie mam doświadczenie w praktykowaniu własnych analiz, mam komfort posiadania tutaj trenera. Ale można samemu zobaczyć niekiedy na turniejach jak takie analizy robią klasowi trenerzy - zazwyczaj natychmiast po partii (lub niewiele później) biorą delikwenta w obroty. Właśnie po to by szybko zobaczyć co grający widział, co liczył, które linie rozważał. Tu mniejsza o wynik, ważniejsze co grającemu uciekło w partii.
Gracze bez trenera robią to niekiedy inaczej, siadają do własnej partii z przeciwnikiem i analizują. est to o tyle fajne ze obie strony pokazują co widziały i co liczyły, jak coś uciekło jednej stronie to często pokaże to druga strona. Fajna tu też może być wymiana doświadczeń, pokazanie pewnych kontynuacji przez drugą stronę. Mnie cieszy że takie coś Marek robi coraz częściej, że nie ucieka zaraz po skończeniu partii a siada z byłym przeciwnikiem i bawią sie bierkami, analizują warianty które rozważali, przeciwnik pokazuje co on widział u nas a co być może my przegapiliśmy. Robione to własnie natychmiast po partii.

Ja jestem pod wrażeniem, sporo ciekawych uwag, bez przesadnego wodolejstwa. Swoje spostrzeżenia pozwoliłem sobie umieścić nie z pozycji szachisty ale obserwatora, już od ponad 3 lat, chyba jednego z lepszych trenerów w Polsce.

Rzeczywiście czerpałem wiedzę od wielu dobrych trenerów, ale także kolegów oraz innych zawodników. Cieszę się, że podoba Ci się moja praca. Zdecydowanie zgadzam się z tym, że uniwersalne plany treningu nie istnieją.

Zawsze należy ćwiczyć to, w czym są słabości, a nie wszystko, bo tak...
dczerw

Postprzez dczerw » 28 kwi 2016, 15:24

Napisałem taki krótki artykuł o tym jak wyglądają zajęcia szachowe przez internet. A wy mieliście kiedyś trening przy komputerze? Co sądzicie o takiej formie?

http://dawidczerw.blogspot.com/p/wspo.html

Pojawiła się też kolejna część z typowymi ofiarami:
http://dawidczerw.blogspot.com/2016/04/ ... y-cz4.html
dczerw

Postprzez hajdzik » 29 kwi 2016, 06:34

są zawsze plusy i minusy
Ale akurat internetowe lekcje mają dość mocne plusy
Przede wszystkim nie tracimy czasu na ustawianie zadania na szachownicy, jeśli sprawdzimy wariant - w ciągu sekundy wracamy do pozycji wyjściowej.
Tak samo ma się sprawa w przypadku analizy partii.
Nie czytamy z kartki - od razu wchodzimy w partie. I tak samo jak w przypadku zadań - chce sprawdzić inne zagranie niż było w partii, robimy to, i znów w momencie wracamy do pozycji
Kolejny plus - mamy zrobioną swoją bazę na komputerze - nie musimy szukać w stosie kartek i książek.

Minusem może być, ale nie musi - łącze internetowe.
Jeśli jest słabe, i tracimy "głos" ciągle coś przerywa, to źle się takie lekcje prowadzi.

Rok temu uczestniczyłem w kursie internetowym u Maćka Janiszewskiego z KS DORS Ruda Śląska.
Miał specjalny program do telekonferencji.
Uczestniczyło tam około 10 osób - i Maciek miał możliwość odczytywania prywatnych wiadomości od uczniów, był też kanał główny, na którym wszyscy rozmawiali i analizowali.
Było zadanie do rozwiązania, wyłączał główny czat, i rozwiązania od graczy pojawiały się na prv tylko jemu.
Bardzo fajna opcja.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 222 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez dczerw » 30 kwi 2016, 19:10

Rzeczywiście, internet daje mnóstwo możliwości, kwestia pomysłowości! A ja tak z innej beczki, mam coś co warto podesłać wszystkim niezdecydowanym rodzicom:

http://dawidczerw.blogspot.com/2016/04/ ... rac-w.html
dczerw

Postprzez Nataniel998 » 30 kwi 2016, 20:05

Dawid to się robi już nudne ;) :lol2: , ciągle piszesz samom prawdę , każdy twój artykuł jest przekonywujący i ciekawy , a do tego czyta się je naprawdę z wielką przyjemnością :) .
dczerw napisał(a):A to pytanie tak z czystej ciekawości Natan?

Głównie z ciekawości , ale nie ukrywam że jakbyś grał w Polanicy to chętnie poznał bym ciebie osobiście i zamienił z tobą parę zdań :D . Bo na spotkanie przy szachownicy to niestety nie mam co liczyć bo ty byś grał w openie B , a ja w openie D .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Ranking: 1665

Postprzez dczerw » 04 maja 2016, 17:11

Może się spotkamy, ale pewności nie mam :)

Kolejna część, tym razem z Kramnikiem w roli głównej!

http://dawidczerw.blogspot.com/2016/05/ ... k-cz2.html

Kolejna sprawa: czy bylibyście zainteresowani kompendium podstawowej wiedzy o teoretycznych końcówkach?
dczerw

Następna strona

Powrót do Ogólne