Zachowanie sędziego-podpowiadanie

Moderator: kolokwium

Zachowanie sędziego-podpowiadanie

Postprzez mariuszekdwapi » 15 lut 2020, 10:06

Miałem sytuację, gdzie grałem klasyka i w okolicach 6 posunięcia, a wiec jeszcze w debucie, podchodzi sędzia do zawodnika, młodego juniora i mówi do niego cytuje: " spokojnie, nie denerwuj sie, uspokój sie". Sędzia jest również trenerem, ale nie wiem czy tego juniora. Zwróciłem sędziemu uwagę, ze nie wolno podpowiadać, na co on odpowiedział, ze nie podpowiadał...
Sędzia nie ma prawa podchodzić w trakcie gry do zawodników i cokolwiek mu mówić.
Zachowanie sędziego uznałem, ze powiedział to tak; Spokojnie, znasz pozycje, wiesz jak grać, nie musisz sie martwic, będzie dobrze....
Czy moge złożyć protest do drugiego sędziego i unieważnić partię?
mariuszekdwapi

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Zachowanie sędziego-podpowiadanie

Postprzez Kaczmar » 15 lut 2020, 10:58

Protest należy złożyć przed rozpoczęciem kolejnej rundy. Nie możesz unieważnić partii. Możesz ewentualnie po całym turnieju złożyć odwołanie od decyzji sędziego.
Kaczmar

Podziękował : 241 razy
Otrzymał podziękowań: 316 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Kaczmar » 15 lut 2020, 11:01

Wystarczy, że sędzia powie, że widział jak bardzo się denerwuje zawodnik, że trzęsą mu się ręce dlatego do niego podszedł i powiedział "spokojnie nie denerwuj się , uspokój się" i jako podejmujący decyzję nie mam żadnych podstaw aby rozpatrzyć protest na twoją korzyść.
Kaczmar

Postprzez mariuszekdwapi » 15 lut 2020, 11:16

Sędzia nie odgrywa roli psychologa, albo psychoterapeuty na zawodach szachowych! To znaczy ma prawo chodzic po sali i uspokając zestresowanych zawodników? podchodzic poklepywać po plecach, a skad moge wiedzieć, ze nie przekazuje mu jakis informacji. Przeciez to nie jest jego rola!. To, że widzi, ze junior sie denerwuje, to normalne, wszyscy sie denerwują, ale dlaczego jedni maja mieć korzyść z tego powodu a inni cierpieć...
mariuszekdwapi

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Kaczmar » 15 lut 2020, 22:04

Nie mam zamiaru bronić sędziego, nie znam dokładnie całej sytuacji. Z doświadczenia wiem, że takie zachowania się zdarzają na małych lokalnych turniejach dla dzieciaków zwłaszcza gdy jest to pierwszy turniej a sędzia jest zarazem opiekunem prowadzonej grupy. I w takiej sytuacji nie widzę w tym nic złego.
Kaczmar

Postprzez brelo » 16 lut 2020, 02:40

Żeby złożyć odwołanie od decyzji sędziego to przede wszystkim sędzia musiałby jakąś decyzję podjąć, a nie podjął żadnej, bo z tego co zrozumiałem żadnej reklamacji nie było. A reklamujemy na swoim posunięciu w trakcie partii, a nie po turnieju.

A sama sytuacja o ile w turnieju typu Mistrzostwa Polski do lat X jest niedopuszczalna o tyle w turnieju typu "Zajączek rozdaje kategorie" jest zupełnie niegroźna...
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez kolokwium » 16 lut 2020, 11:31

mariuszekdwapi nic nie napisał o reklamowaniu. Napisał o proteście odnośnie zachowania sędziego. Protest zawsze można złożyć odpowiednio go argumentując. W trakcie turnieju do sędziego "wyższego stanowiska" (najczęściej głównego), po turnieju do odpowiedniego Kolegium sędziów. Po proteście należy poczekać na odpowiedź. Na protest pisemny odpowiedź również ma być pisemna.

PS
Decyzja sędziego była. Wszyscy cały czas podejmujemy jakieś decyzje.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2287 razy
Otrzymał podziękowań: 2425 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 19 lut 2020, 15:51

Trochę za Kaczmarem, też w pewnym sensie za brelo, powtórzę - sytuacje, które na dziecięcych turniejach spotykane. Spotkałem się z opinią jednego z sędziów, że te turnieje tez po to robione, by bez bolesnych kar wychować dzieci do poważniejszych turniejów. Jak trzeba to pouczyć, na coś zwrócić uwagę, a jak już jedzie na MPJ, gdzie nie ma zmiłuj, by nie było płaczu o głupio stracone punkty. Mnie i moje dzieciaki tak wychowali sędziowie/organizatorzy w Małopolsce i za to jestem im wdzięczny, że było bez stresu przy dzieciach, bez kar za byle bzdety, że podpowiadali co na turnieju wolno, a czego nie wolno.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy