Tytuły i kategorie szachowe PZSzach

Moderator: kolokwium

Postprzez kolokwium » 23 kwi 2010, 11:07

Ideą CR była między innymi łatwość sprawdzenia kategorii zawodników z innych województw/okręgów. Ważae aby osoby, które się zobowiązały do wykonywania jakiś zadań je wykonywały (w woim zakresie).
Teraz dochodzi przestrzeganie praw związku. Na nielegalnych turniejach nie można zrobić normy na kategorię szachową lub klasę sportową.
Zasady zgłaszania Turniejów Szachowych do klasyfikacji okręgowej w SZSzach Katowice.doc.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2210 razy
Otrzymał podziękowań: 2348 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Tytuły i kategorie szachowe

Postprzez kolokwium » 01 maja 2013, 00:27

Zmiany w Regulaminie kwalifikacyjnym odnośnie kategorii centralnych
http://pzszach.pl/index.php?idm=3&idm2= ... 02&id=1425
B.2.2. Warunkiem nadania każdej z centralnych kategorii szachowych jest dwukrotne wypełnienie normy punktowej (rankingowej) na tę kategorię w turniejach minimum 9 rundowych lub minimum trzykrotne w turniejach 5-7 rundowych (w tym wypadku wymagane jest rozegranie co najmniej 17 partii).
B.2.4. Centralne kategorie mogą być zdobywane wyłącznie w turniejach indywidualnych jedno lub dwukołowych, turniejach szwajcarskich oraz turniejach drużynowych jedno lub dwukołowych.

B.2.10.4. Zasad z punktów B.2.10.1. B.2.10.2 i B.2.10.3 nie stosuje się do obliczania normy 5-7 rundowej (według pkt. B.2.2) w turniejach minimum 9 rundowych. Jedynym odstępstwem jest przypadek, gdy brakujące do limitu partie nie zostały rozegrane z powodu nie stawienia się do gry przeciwników ocenianego zawodnika.

Nasuwają się pytania:
  • Czy można mieć normę z turnieju 9. rundowego i 2 normy z pięciorundowca (razem 3 normy i 15 partii)?
  • Jaki może być odstęp czasowy między turniejami?
  • Czy 3 normy pięciorundowe (i 17 partii) muszą być:
    • uzyskane w tym samym cyklicznym turnieju (Grand Prix) czy w niezależnych
    • czy muszą to być kolejne turnieje cyklu?
    • w turniejach sędziowanych przez tego samego sędziego? Co w przypadku zmiany sędziego (np. każdy turniej GP w innym mieście i sędziowany przez innego sędziego lub przypadek drastyczniejszy jakim jest śmierć sędziego)?
    • czy mogą być w różnych, niezależnych turniejach ale sędziowanych przez tego samego sędziego?
Uważam, że rozwinięcie (hmmm, modyfikacja) bardzo dobrego pomysłu pana FA Ryszarda Królikowskiego wymaga doprecyzowania aby nie było później zmian świeżo uchwalonych przepisów.
http://pzszach.org.pl/index.php?idm=4&idm2=94&idm3=260&id=1412
Protokół z zebrania Zarządu - Warszawa, 19 stycznia 2013

UCHWAŁA NR 16/01/2013
z dn. 19 stycznia 2013
o możliwości łączenia dwóch turniejów w celu uzyskania norm na kategorie centralne

Zarząd zdecydował, że można łączyć wyniki z dwóch kolejnych turniejów w celu uzyskania normy na kategorią centralną, pod warunkiem, że obydwa turnieje sędziuje ten sam sędzia.
Głosowało dziesięciu członków zarządu, dziewięć głosów za, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

--------------

11. Wolne wnioski.
Przedstawiony został wniosek arbitra FIDE Ryszarda Królikowskiego o dodanie w punkcie B.2.4., dotyczącym norm na kategorie centralne, podpunktu o treści:
B.2.4.2. W przypadku rozgrywania cyklicznego 5 rundowego turnieju szwajcarskiego klasyfikowanego w rankingu FIDE można składać wniosek obejmujący dwa kolejne turnieje łącznie (wyłącznie kolejny nieparzysty i parzysty, np. 1 + 2, 3 + 4 itd.)
Umożliwiającego zdobywanie kategorii z łączonych turniejów pięciorundowych.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez adse » 01 maja 2013, 07:22

Może mi ktoś wytłumaczyć, po co są komplikowane takie przepisy?
Przecież wystarczyłyby 2-3 warunki, np.:
1. brane są pod uwagę tylko odpowiednie turnieje (zgłoszone do klasyfikacji/PZSzach/FIDE czy czego tam jeszcze potrzeba - chodzi o to, żeby nie były uwzględniane koleżeńskie turnieje, zbyt słabej "kategorii", sędziowane przez sędziego z niewystarczającą kategorią itp.)
2. musi być rozegrana określona minimalna liczba partii (np. te 17 lub więcej) z dowolnej ilości kolejnych turniejów rozegranych w całości - i po przekroczeniu tej minimalnej liczby partii po zakończonym turnieju można liczyć normy.

Przy prostych zasadach namnożyłoby się weekendowych 4-6 rundowych turniejów, i dobrze.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez michal_tr » 03 cze 2013, 22:27

"...lub minimum trzykrotne w turniejach 5-7 rundowych (w tym wypadku wymagane jest rozegranie co najmniej 17 partii)..."

Nasuwa się kolejne pytanie. Czy będzie II z dwoma plusami? A może będzie duzy plus za turniej 9-rundowy i mały plus za turnieje 5-7 rundowe. Przepisy weszły w życie, ale nie został dopracowany zapis w CR
michal_tr

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 03 cze 2013, 22:38

Nie tylko niedopracowane w CR ale w ogóle. Pytań jest coraz więcej, a odpowiedzi brak.
kolokwium
Moderator

Rudnik nad Sanem 2013

Postprzez krzysio » 09 lip 2013, 23:33

brelo napisał(a): viewtopic.php?p=73563#p73563
Mnie zaskoczył gościu co zrobił normę kandydacką w turnieju B...

A mam prośbę, potrafi mi ktoś prosto objaśnić skąd taki rank uzyskany w turnieju B u zwycięzcy? Licząc z Pzszach wychodzi tylko norma na I, tu niby liczone z FIDE ale nijak nie pojmuję rachunków. Średnia z Fide to chyba 1585, widzę jakąś tabelkę pod podanym pkt regulaminu ale ja tam nie widzę wartości ok 780 pkt które dopisano do średniej z turnieju. Jak to się też ma do zapisu że w turnieju ma być min połowa graczy z kategorią centralną, tu nawet jednego takiego nie było?

No chyba że to już taka norma, że kategorie uzyskiwane na Podkarpaciu, nawet te centralne można o kant d... rozbić i powinna być obok nich adnotacja "uzyskano w Podkarpackim".

edit
widzę że Artur uprzedził mnie z pytaniem
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Re: Rudnik nad Sanem 2013

Postprzez brelo » 09 lip 2013, 23:44

Odsyłam na tą stronę:

http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm=4&idm2=125&idm3=224

I znaleźć to co jest w uwagach do normy, czyli: B.6.3.1 Wg.Rpfm

Jak ktoś się sam nie domyśli to:
1. Liczymy ranking uzyskany wg FIDE
2. Dodajemy wartość z tabelki
3. Wychodzi nam to co wyszło.
Ostatnio edytowany przez brelo, 09 lip 2013, 23:48, edytowano w sumie 1 raz
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez krzysio » 09 lip 2013, 23:48

brelo napisał(a):Odsyłam na tą stronę:

Na tej stronie to ja już byłem, zadam pytanie jeszcze raz - potrafisz to prostymi cyferkami pokazać czy tylko dla zasady potraktowałeś mnie jak imbecyla?
krzysio

Postprzez brelo » 09 lip 2013, 23:49

krzysio napisał(a):

Na tej stronie to ja już byłem, zadam pytanie jeszcze raz - potrafisz to prostymi cyferkami pokazać czy tylko dla zasady potraktowałeś mnie jak imbecyla?

I po co ta agresja? Po prostu potraktowałem to co jest tam napisane jako wystarczająco jasne.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez PalaisRoyal » 09 lip 2013, 23:50

Zawodnicy z Tomaszowa awansowali w tym roku do extraligi. Jest wielu utalentowanych graczy. Chłopak co wygrał grupę B już nie trenuje, ale umiejętności i potencjał ma. Tomaszów jest silną osadą szachową dzięki tomaszowskim trenerom. Teraz pytanie, czy Kuba zrobił jedynkę, czy jak zrobił kandydata przy II+ automatycznie dopisuje mu się plus?
PalaisRoyal

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Postprzez krzysio » 09 lip 2013, 23:53

brelo napisał(a):
krzysio napisał(a):

I po co ta agresja? Po prostu potraktowałem to co jest tam napisane jako wystarczająco jasne.

Więc jeszcze raz poproszę bez odsyłania w miejsca które znam by pokazać mi to cyferkami jak obliczone.
krzysio

Postprzez thinkerteacher » 09 lip 2013, 23:53

krzysio napisał(a):...Jak to się też ma do zapisu że w turnieju ma być min połowa graczy z kategorią centralną, tu nawet jednego takiego nie było?

No chyba że to już taka norma, że kategorie uzyskiwane na Podkarpaciu, nawet te centralne można o kant d... rozbić i powinna być obok nich adnotacja "uzyskano w Podkarpackim".

Kategorie szachowe (także tytuły) dzielą się na: Międzynarodowe (FIDE) Polskie (PZSZACH) oraz Podkarpackie (PODKARP). Wzór jest następujący:
1) Fide - uzyskane w wyniku normalnego liczenia wg wzoru zalecanego przez FIDE
2) PZSZACH - uzyskane w wyniku normalnego liczenia wg wzoru zalecanego przez PZSZACH
3) PODKARP - uzyskane w wyniku "normalnego liczenia" z pominięciem JAKICHKOLWIEK przepisów, wzorów, zaleceń, tabeli czy też logiki, norm czy też zasad sprawiedliwości

EDIT: PalaisRoyal - grał na podkarpaciu, więc co najmniej 1+ (a wg mnie i KM powinien dostać). Jednak poza podkarpaciem i hurtownikami... dostałby nie więcej niż 1+ :-P :lol2:

Z góry dziękuję za podziękowania :lol2: :sleep: :*
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8576 razy
Otrzymał podziękowań: 1167 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 09 lip 2013, 23:58

Ja rok temu na blitzu II zdobyłem http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... _z$23.html
ale mi jej PZSzach nie zatwierdził :(

PS. A byli tacy... był taki, który kandydata na blitzu zdobył.

PalaisRoyal napisał(a):Jest wielu utalentowanych graczy.

I na czym ten ich talent polega? Sorry, ale trochę przewrażliwiony jestem w tej kwestii. Odnoszę jednak wrażenie, że w każdym klubie, w każdym środowisku przy dobry wsparciu (trenerzy, sponsorzy) znaleźliby się "utalentowani zawodnicy". Jak wszyscy są utalentowani to nikt nie jest. Oczywiście nie wszyscy progresują, bo niektórzy szachy mogą traktować jak rozrywkę. Nie trenują, więc nie ma efektów.

Tylko proszę nie ciągnąć tematu talentu, bo to do niczego nie prowadzi. Nie mam twardych dowodów, że talent nie istnieje, ale też nie ma dowodów, że istnieje. Siostry Polgar to wyjątek od reguły.
Ostatnio edytowany przez rutra, 10 lip 2013, 00:04, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Podziękował : 1674 razy
Otrzymał podziękowań: 2120 razy
Ranking: 1569

Postprzez krzysio » 10 lip 2013, 00:02

rutra napisał(a):Ja rok temu na blitzu II zdobyłem http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... _z$23.html
ale mi jej PZSzach nie zatwierdził :(

PS. A byli tacy... był taki, który kandydata na blitzu zdobył.

Ty się ciesz ze za ostatni Rudnik do III Cię nie zdegradowali ;) Ja tak do niedawna swoje dzieciaki straszyłem, że napiszę podanie o odebranie im norm jeśli odstawią tandetę ale się cholery wycwaniły i wiedzą ze odebrać nie można :D
krzysio

Postprzez rutra » 10 lip 2013, 00:06

Z tego co mi wiadomo można się zrzec kategorii. Tylko trzeba jakiś papierek PZSzachowi podesłać. Nie wiem jak to wygląda, ale (chyba) zawodnik, który zrzekłby się I by wygrać grupę B w Rudniku nie zostałby do tej grupy dopuszczony. Chyba, że jest z Białorusi, albo Tadżykistanu.
rutra

Podziękował : 1674 razy
Otrzymał podziękowań: 2120 razy
Ranking: 1569

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy