Tytuły i kategorie szachowe PZSzach

Moderator: kolokwium

Re: Czy może być dwukołowy turniej dla II na I kategorię?

Postprzez Daniel » 18 lis 2013, 21:29

thinkerteacher napisał(a): :P. Więc? Średnia z tych partii (ew. z których i z ilu?) A może średnia ważona?

Nic z tych rzeczy :) turnieje 1 i 2 jako te z rankingami uzyskanymi poniżej 2000 w ogóle nie są brane pod uwagę, były i tyle, nie mają żadnego znaczenia dla kategorii, bo ranking uzyskany jest za słaby.

Tak naprawdę sposób myślenia jest taki sam jak przy 9 rundach - tam na I kategorię trzeba dwóch norm czyli dwukrotnie (w dwóch turniejach) należy mieć ranking uzyskany 2000, i też nie liczymy średniej np. z 1980 i 2020, tylko 1980 w ogóle nie bierzemy pod uwagę, normy nie ma. Tak samo jeśli uzyska się rankingi uzyskane po 9 rundach 2150 i 1990 - to też jest tylko jedna norma.

Jedyna różnica jest taka, że przy turniejach 5-7 rundowych trzeba zrobić nie dwie normy, a trzy. Zawsze trzeba mieć jednak ranking uzyskany 2000, to pozostaje tak jak zawsze. A żeby nie było sytuacji, gdy wszystkie normy zrobi się na 5-rundowych turniejach to łącznie trzeba rozegrać w tych trzech turniejach z normami 17 partii (tak jak przy dwóch 9-rundowych turniejach i dwóch normach łącznie wyjdzie 18 partii). Np. 5 rund i uzyskany 2000, 5 rund i 2020, 7 rund i 2040 - i jest I kategoria. Ale gdyby same 5-rundowe - wtedy z tych trzech turniejów normy nie ma. Żadnych średnich jednak nie liczymy :-P
Ostatnio edytowany przez Daniel, 18 lis 2013, 21:30, edytowano w sumie 1 raz
Daniel

Podziękował : 233 razy
Otrzymał podziękowań: 353 razy

Postprzez kolokwium » 18 lis 2013, 21:30

Demonie, jak już wspomniałem lubisz demonizować prawo.
Jeżeli zawodnik zrobi 2034 z 9 partii i 1990 z 10 partii może uważać, że ma 2 normy na I (pierwszą) kategorię szachową? :wall:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2321 razy
Otrzymał podziękowań: 2477 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 18 lis 2013, 21:48

Nie Tomaszu. Po prostu nie znam się, więc pytam. Ponoć, kto pyta ten błądzi. Nigdy bowiem nie widziałem (a jak już zobaczyłem, to nie rozumiałem) takiego przepisu (nota bene bardzo ciekawy). Być może w końcu będę miał szansę zrobić 1 kategorię z "krótkich" turniejów ;) :). A to byłoby ukoronowanie mojej szachowej kariery! Dlatego pytam, bo nie wierzę, że istnieje taka możliwość! Czy to takie trudne do zrozumienia?

PS. Przyczepiłeś się do tego falandyzowania jak rzep do demonowego ogona! :P
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9045 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 18 lis 2013, 21:52

A od kiedy wylicza się średnią z norm?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez krzysio » 21 lis 2013, 11:28

W regulaminie nie ma nic o tym że w 17 partiach rozłożonych na 3 turnieje mamy uzyskać rank 2000+ a ja odczytuję że trzeba zrobić trzy normy na turniejach krótszych niż 9 rund miast dwóch norm w 9 rundowcach.

Jak patrzę na to, to będzie spora dewaluacja I-nki, nie trzeba być wyjadaczem turniejowym by wiedzieć że o wiele łatwiej zrobić wysoki rank na krótkim turnieju. Jeśli zrobimy dewaluację I to później zabieramy się za k?
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1032 razy

Re: Tytuły i kategorie szachowe

Postprzez paulonio » 23 lis 2013, 00:04

A owe przepisy już weszły w życie, może wejdą czy na pewno wejdą ? I jeśli tak to kiedy ? :)
paulonio

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Postprzez kolokwium » 23 lis 2013, 15:06

http://www.pzszach.pl/index.php?idm=3&i ... 02&id=1425
Zmiany w Regulaminie kwalifikacyjnym
Data utworzenia: 2013-03-29 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 1107

Ponieważ prace nad Regulaminem Kwalifikacyjnym wciąż trwają, zdecydowaliśmy się opublikować tę jego część, która została już zatwierdzona, a która dotyczy możliwości uzyskiwania norm w turniejach 5-7 rundowych.

{...}

Bogdan Jeżak

Turnieje_5-7_rundowe.doc
kolokwium
Moderator

Postprzez woj7 » 23 lis 2013, 16:06

Moim zdaniem utrzymanie zapisu:

B.2.8.1. Tytuł kandydata na mistrza krajowego może być nadany wyłącznie zawodnikowi,
który po wypełnieniu norm punktowych analogicznie jak w B.2.2., ma w okresie ich
ważności, przynajmniej ranking FIDE R = 2100 p. (mężczyźni), względnie R= 1900 p. (kobiety)
na aktualnej liście rankingowej FIDE.

Spowoduje że mnóstwo osób nie dostanie kandydata, zwłaszcza juniorów, lub dostaną je Ci którzy nie występowali w oficjalnych rozgrywkach takich jak MP - gdzie liczony jest ranking fide.
woj7

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Postprzez arkoski » 25 lis 2013, 00:30

woj7 napisał(a):Moim zdaniem utrzymanie zapisu:

B.2.8.1. Tytuł kandydata na mistrza krajowego może być nadany wyłącznie zawodnikowi,
który po wypełnieniu norm punktowych analogicznie jak w B.2.2., ma w okresie ich
ważności, przynajmniej ranking FIDE R = 2100 p. (mężczyźni), względnie R= 1900 p. (kobiety)
na aktualnej liście rankingowej FIDE.

Spowoduje że mnóstwo osób nie dostanie kandydata, zwłaszcza juniorów, lub dostaną je Ci którzy nie występowali w oficjalnych rozgrywkach takich jak MP - gdzie liczony jest ranking fide.

Ostatnimi czasy próg rankingowy ELO obniżono z 2200 na 2100 oraz ułatwiono zdobywanie norm, które można ugrać już w turniejach 5- i 7-rundowych. To jaka jest właściwie idea kategorii i tytułów? Mam wrażenie, że według niektórych to kategorie są po to żeby je łatwo zdobywać. Chyba nie tak to powinno wyglądać.
arkoski

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
kurnik.pl: arkoski

Postprzez mrozik » 25 lis 2013, 01:30

Po co są kategorie i tytuły?
Po to aby doić kasę od szachistów!
Pomyśl ile osób kupiło KM po obniżeniu progu z 2200 na 2100.
Znam nawet osobę, której przywrócono dwie normy na km, chociaż dawno straciły ważność :)
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 263 razy
Ranking: 2040

Postprzez thinkerteacher » 25 lis 2013, 01:38

Moim zdaniem WSZYSTKIE kategorią są po to, aby je zdobywać. Natomiast w przypadku TYTUŁÓW szachowych, to tutaj nie powinno być "cudów". No i chyba coś co najbardziej podnosi ciśnienie - absolutnie wszystkie przypadki nadawania kategorii czy tytułów (wiem, utopia) powinny być dostępne (widoczne) dla każdego, kto chce to sprawdzić. Nadawanie tytułów "na lewo" to nie jest chyba najlepsza promocja tego, że "pracuj synku ciężko, a też dostaniesz tytuł szachowy". Inaczej satyrycy będą dodawali: "... a jak nie chce ci się pracować, to poproś tatę, żeby ci kupił" :P ;) :).

PS. Do poziomu 1 kategorii włącznie powinno być tak jak jest obecnie. Nie wiem czy jest sens, abyśmy walczyli z tym, że tempo (na zdobywanie kategorii) w dzisiejszym świecie zostało dość mocno skrócone (czy jak kto woli "przyspieszone"). Dzięki temu więcej osób ma możliwość zdobywania kategorii. Jeśli jednak na 1 kategorię będzie tempo szybsze niż 1 minuta na ruch (zakładając partię trwającą średnio 60 ruchów), wówczas można będzie potwierdzić coś, co twierdziłem, że nie dla wszystkich jest możliwe. Mianowicie chodzi o stwierdzenie: "absolutnie każdy może dojść do 1 kategorii".
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9045 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez krzysio » 25 lis 2013, 01:45

Dokładnie, kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Robi to nie tylko PZSzach manewrując tak kryteriami przy normach by płacących było jak najwięcej a też i FIDE przy wprowadzeniu dwóch dodatkowych rankingów oraz planowanym (plotki) wprowadzeniu tytułów za szybkie i blitz.

No i będzie pytanie czy można te organizacje posądzić o dojenie kasy z szachistów przy manewrowaniu normami w sytuacji kiedy oni ewidentnie robią to w celu popularyzacji szachów.
krzysio

Postprzez ŁowcaAndroidów » 25 lis 2013, 10:01

Nie narzekajcie. Nie chcecie tytułów to nie musicie za nie płacić :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 582 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez krzysio » 25 lis 2013, 10:10

ŁowcaAndroidów napisał(a):Nie narzekajcie. Nie chcecie tytułów to nie musicie za nie płacić :)

Można dopisać jeszcze "nie chcecie płacić za turnieje rankingowe to nie jeździjcie na nie" ;) Ja niestety zaczynam to powoli praktykować :))
krzysio

Postprzez ŁowcaAndroidów » 25 lis 2013, 10:15

Szerokim łukiem omijam turnieje szachów szybkich liczone do FIDE (jeśli o tych mówisz). Większość turniejów szachów szybkich nie jest liczona do FIDE a co za tym idzie opłaty są na normalnym poziomie. Turnieje klasyfikacyjno - rankingowe były płatne. Oczywiście zdarzy się organizator, który nie pobiera wpisowego.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 582 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy