organizacja amatorskiego turnieju szachowego

Moderator: kolokwium

organizacja amatorskiego turnieju szachowego

Postprzez treePL » 27 lis 2018, 19:43

Dzien dobry. Chce zorganizowac amatorski turniej szachowy w szkole.
Czy są jakieś wymagania przy takim turnieju?
treePL

Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Ranking: 1600

Re: organizacja amatorskiego turnieju szachowego

Postprzez kolokwium » 27 lis 2018, 20:07

Jeżeli nie będzie chęci robienia norm na kategorie szachowe, to tylko zgoda dyrekcji (i związane z tym powinności, które dyrekcja wymaga).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2097 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez treePL » 27 lis 2018, 20:10

Dziękuję
treePL

Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Ranking: 1600

Postprzez Kaczmar » 28 lis 2018, 10:26

Radzę w komunikacie turniejowym wyraźnie zaznaczyć, że jest to turniej amatorski i nie jest zgłoszony do PZSZACH. Unikniemy dzięki temu przypadków, że jakiś "wszechwiedzący" rodzic będzie miał pretensje, że jego dziecko powinno za turniej otrzymać kategorię szachową a nie otrzymało.
Kaczmar

Podziękował : 186 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez rutra » 28 lis 2018, 11:19

Jeśli to turniej amatorski to zapewne jednodniowy tempem P’15 lub szybszym, a kategorie można zdobyć od P’30, więc problem się rozwiązuje. Swoją drogą pamiętam jak na jednym turnieju zawodnik zapytał czy turniej jest zgłoszony do FIDE. Sędzia powiedział, że w komunikacie jest informacja, że ileśtam z wpisowego to opłata klasyfikacyjny-rankingowa, czyli jest zgłoszony (a jednak dla wielu osób nie było to oczywiste).

Mnie kilka lat temu nauczycielka poprosiła abym posędziował turniej w szkole. Nie byłem wtedy jeszcze sędzią (ale zmotywowało mnie to by zrobić klasę sędziowską). Było 8 zawodników, turniej kołowy 7 rund, P’15. Rozpisałem kojarzenia na kartce. A w poprzednim roku robiłem turniej na studiach.

Jeśli jest to taki „zwykły” turniej, to chyba wystarczy zgoda dyrektora. Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli pojawiają się większe nagrody, wpisowe. Czytałem kiedyś jak został zorganizowany turniej tenisa ziemnego, a wpisowe zostało przeznaczone na opłaty dla związku. Później US to sobie zinterpretował tak, że organizator powinien odprowadzić podatek od całego wpisowego, a z tego co zostało to zapłacić do związku.
rutra

Podziękował : 1632 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 28 lis 2018, 14:41

Jeżeli są przemieszczane pieniądze, to jest to sprawa nie szachowa lecz finansowo-księgowa. Dlatego radzę poradzić się fachowca w tej dziedzinie aby nie pominąć niuansów o których wspomniał rutra. A mogą być i inne np. rejestracja przepływu pieniędzy (po naszemu pokwitowania, lista wpłat/wypłat itp.). Zawsze można natrafić na "prawnika", który będzie niezadowolony ze swojego wyniku lub wyniku swego podopiecznego na turnieju i będzie chciał sobie ulżyć. Znam "lewe" turnieje które w ten sposób padły.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2097 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy