Strona 1 z 1

organizacja amatorskiego turnieju szachowego

PostNapisane: 27 lis 2018, 19:43
przez treePL
Dzien dobry. Chce zorganizowac amatorski turniej szachowy w szkole.
Czy są jakieś wymagania przy takim turnieju?

Re: organizacja amatorskiego turnieju szachowego

PostNapisane: 27 lis 2018, 20:07
przez kolokwium
Jeżeli nie będzie chęci robienia norm na kategorie szachowe, to tylko zgoda dyrekcji (i związane z tym powinności, które dyrekcja wymaga).

Re: organizacja amatorskiego turnieju szachowego

PostNapisane: 27 lis 2018, 20:10
przez treePL
Dziękuję

Re: organizacja amatorskiego turnieju szachowego

PostNapisane: 28 lis 2018, 10:26
przez Kaczmar
Radzę w komunikacie turniejowym wyraźnie zaznaczyć, że jest to turniej amatorski i nie jest zgłoszony do PZSZACH. Unikniemy dzięki temu przypadków, że jakiś "wszechwiedzący" rodzic będzie miał pretensje, że jego dziecko powinno za turniej otrzymać kategorię szachową a nie otrzymało.

Re: organizacja amatorskiego turnieju szachowego

PostNapisane: 28 lis 2018, 11:19
przez rutra
Jeśli to turniej amatorski to zapewne jednodniowy tempem P’15 lub szybszym, a kategorie można zdobyć od P’30, więc problem się rozwiązuje. Swoją drogą pamiętam jak na jednym turnieju zawodnik zapytał czy turniej jest zgłoszony do FIDE. Sędzia powiedział, że w komunikacie jest informacja, że ileśtam z wpisowego to opłata klasyfikacyjny-rankingowa, czyli jest zgłoszony (a jednak dla wielu osób nie było to oczywiste).

Mnie kilka lat temu nauczycielka poprosiła abym posędziował turniej w szkole. Nie byłem wtedy jeszcze sędzią (ale zmotywowało mnie to by zrobić klasę sędziowską). Było 8 zawodników, turniej kołowy 7 rund, P’15. Rozpisałem kojarzenia na kartce. A w poprzednim roku robiłem turniej na studiach.

Jeśli jest to taki „zwykły” turniej, to chyba wystarczy zgoda dyrektora. Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli pojawiają się większe nagrody, wpisowe. Czytałem kiedyś jak został zorganizowany turniej tenisa ziemnego, a wpisowe zostało przeznaczone na opłaty dla związku. Później US to sobie zinterpretował tak, że organizator powinien odprowadzić podatek od całego wpisowego, a z tego co zostało to zapłacić do związku.

Re: organizacja amatorskiego turnieju szachowego

PostNapisane: 28 lis 2018, 14:41
przez kolokwium
Jeżeli są przemieszczane pieniądze, to jest to sprawa nie szachowa lecz finansowo-księgowa. Dlatego radzę poradzić się fachowca w tej dziedzinie aby nie pominąć niuansów o których wspomniał rutra. A mogą być i inne np. rejestracja przepływu pieniędzy (po naszemu pokwitowania, lista wpłat/wypłat itp.). Zawsze można natrafić na "prawnika", który będzie niezadowolony ze swojego wyniku lub wyniku swego podopiecznego na turnieju i będzie chciał sobie ulżyć. Znam "lewe" turnieje które w ten sposób padły.