Niepokojące kojarzenie na Pucharze Polski do lat 6

Moderator: kolokwium

Re: Niepokojące kojarzenie na Pucharze Polski do lat 6

Postprzez Żyźniewski » 05 maja 2019, 17:28

Rafcik napisał(a):
zulu napisał(a):Można dodatkowo jeszcze uwzględnić różnicę punktów pomiędzy wyznaczonymi do pauzy zawodnikami -
najprościej poprzez proste dodanie punktów pauzujących do sumy różnic. Tak powstałe sumy porównać.
Nie wiem czy powyższy tekst zostanie dobrze zrozumiany.

A skąd takie kryterium? Jakiś przepis? ;)

punkt A.8 - https://www.fide.com/fide/handbook.html ... ew=article

Przy czym proszę zwrócić uwagę że mowa o "pairing of a bracket" a nie wszystkich par dla danej rundy.

W naszym przypadku nie ma różnicy w PSD przy wygenerowaniu pary 5-8 czy 8-9 w szóstej grupie.
ChessManager - pozostaje tylko gra
Żyźniewski

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Ranking: 0

Postprzez Rafcik » 05 maja 2019, 17:37

Żyźniewski napisał(a):
Rafcik napisał(a):
zulu napisał(a):Można dodatkowo jeszcze uwzględnić różnicę punktów pomiędzy wyznaczonymi do pauzy zawodnikami -
najprościej poprzez proste dodanie punktów pauzujących do sumy różnic. Tak powstałe sumy porównać.

Przy czym proszę zwrócić uwagę że mowa o "pairing of a bracket" a nie wszystkich par dla danej rundy.

Dlatego też pytam skąd zulu to wziął, bo z jego wpisu wynika jakby chciał tak robić na całym kojarzeniu (ew. nie sprecyzował).
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy

Postprzez zulu » 05 maja 2019, 17:56

Rafcik napisał(a):
Żyźniewski napisał(a):
Rafcik napisał(a):"zulu":Można dodatkowo jeszcze uwzględnić różnicę punktów pomiędzy wyznaczonymi do pauzy zawodnikami -

Dlatego też pytam skąd zulu to wziął, bo z jego wpisu wynika jakby chciał tak robić na całym kojarzeniu (ew. nie sprecyzował).

Ogólnie z zasad kojarzenia.
Bezwzględne zasady należy bezwzględnie przestrzegać.
Ze względnych zasad najważniejsze jest kojarzenie zawodników z tą sama liczbą punktów, a jak to niemożliwe to z najmniejszą różnicą punktów.
Pozostaje kwestia zrozumienia najmniejszej różnicy punktów a wybór pauzującego.
To co napisałem powinno być główną zasadą algorytmów w wyborze kojarzenia.
Jak są inne możliwości to decydują pozostałe zasady (np. najlepsze wyrównanie kolorów dla wszystkich zawodników)
"pairing of a bracket" może w skrajności dotyczyć całego kojarzenia:
"pływak" z samej góry może spaść na pauzę :) .

PS.
Cały wpis miał być dla laików.
Porównanie sumy różnic punktów jest proste.
Dla porównania nie ma znaczenia dodanie wszystkich punktów pauzującego zamiast pomniejszonych o punkty wirtualnego zawodnika mającego o 1 pkt. mniej od ostatniego zawodnika.
Ostatnio edytowany przez zulu 05 maja 2019, 19:16, edytowano w sumie 4 razy
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Postprzez szalony_rzeznik » 05 maja 2019, 18:21

Rafcik napisał(a):
szalony_rzeznik napisał(a):(...) sędziego (jeśli udowodni mu się "ręczne" kojarzenie) (...)

Przecież sędzia przedstawił w tym wątku na jakiej wersji programu prowadził kojarzenia i zostało to sprawdzone, że się zgadzają, więc nic tutaj nie trzeba udowadniać. A dyskusja trwa tylko o zasadność kojarzeń.

Skoro tak, to chyba mamy właściwy moment na oficjalne "przepraszam".
szalony_rzeznik

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 168 razy

Postprzez Rafcik » 05 maja 2019, 19:10

szalony_rzeznik napisał(a):
Rafcik napisał(a):
szalony_rzeznik napisał(a):(...) sędziego (jeśli udowodni mu się "ręczne" kojarzenie) (...)

Przecież sędzia przedstawił w tym wątku na jakiej wersji programu prowadził kojarzenia i zostało to sprawdzone, że się zgadzają, więc nic tutaj nie trzeba udowadniać. A dyskusja trwa tylko o zasadność kojarzeń.

Skoro tak, to chyba mamy właściwy moment na oficjalne "przepraszam".

Nie wiem, czy to do mnie czy kogoś innego? Nie wiem czy dobrze prześledziłeś wątek. Ani razu nikogo nie oskarżyłem, ani nikogo nie obraziłem. Oczywistym jest że w każdej takiej dyskusji będą dwie strony dążące do wyjaśnienia sprawy i mające swoje racje - na tym to polega. Podajesz jakieś argumenty, a druga strona odpowiada. Tak wygląda forum dyskusyjne i po to tu jesteśmy, żeby dochodzić do jakiś wniosków. A sprawa ewidentnie wymaga wyjaśnienia, bo od razu widać że coś nie gra nie zależnie od przyjętej wersji wydarzeń. Ja tylko analizowałem na podstawie zebranych danych i nowych wątków. Ani razu nie wypowiedziałem swojej opinii na ten temat. Zawsze w takich dyskusjach będzie się podważać jakieś decyzje sędziów (trzeba się z tym liczyć będąc sędzią). Tak jak dyskutując o polityce. Oczywiście można dalej analizować działanie algorytmu jak się powinno zachować a jak nie, jednak to tutaj nie ma sensu (i tak tu większość tego nie stara się nawet zrozumieć :D ), bo tym powinni się zająć specjaliści. Można też tak jak niektórzy doszukiwać się czy sędzia zachował się w duchu fair play. Każdy będzie miał inne zdanie. Mam tylko nadzieje, że zostaną wprowadzone jakieś poprawki, aby takie kojarzenia nie miały miejsca - z tym się wszyscy przecież zgadzamy. Szachowa antygona, gdzie każda decyzja jest w jakimś stopniu zła. Natomiast jeśli ktoś czuje się urażony moimi postami, to oczywiście nie ma problemu i mogę przeprosić i mogłem to zrobić dużo wcześniej jakby ktoś mnie o to poprosił (i powiedział czym). Przecież osobiście nie mam w tej sprawie żadnego biznesu. Po prostu sprawa jest na tyle ciekawa i są tak absurdalne zbieg okoliczności że ciężko było się nią nie zająć. ;) Co więcej na pewno będzie komentowana długo po zakończeniu tego wątku.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy

Postprzez zulu » 05 maja 2019, 19:34

adse napisał(a):Skoro założenia systemu dopuszczają pauzy liderów w decydujących rundach, a sędzia nie może tego zmienić, to nie ma już o czym dyskutować. Chyba, że o zmianie systemu.

Podstawowe założenie prawidłowego działania systemu:
2 razy więcej zawodników niż rund
W lokalnych turniejach jak to nie jest spełnione to często już w regulaminie turnieju
piszę, że za pauzę jest pół punktu.

Praktycznie w ciemno można było powiedzieć, że pauza w ostatniej rundzie gwarantuje medal.
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Postprzez JarekGalej » 05 maja 2019, 20:50

Szanowni Panowie! Zacząłem ten pełen emocji, ale i merytorycznej dyskusji wątek, dlatego czuję się w obowiązku go zakończyć, przynajmniej jeśli chodzi o mój w tej dyskusji udział. Nie jestem mocno "techniczny" i nie rozprawiałem tu o algorytmach, tylko o moich odczuciach i spostrzeżeniach na temat tego, jak ucierpiał na tych mistrzostwach duch sportu, prosta logika i zasady fair play. Ostatnia decydująca runda i kojarzenie które może dać pauzującej (gdy nie pauzowały słabsze) zawodniczce nawet tytuł Mistrzyni Polski to kuriozum. W czwartek 2 maja o godzinie 15:37 otrzymałem od organizatora informację iż tak skojarzył "kwietniowy JaVaFo". Skojarzyłem rundę "kwietniowym" korzystając z mojej licencji CAP i ukazały się kojarzenia zgoła odmienne, więc i moje rozgoryczenie urosło.

Oczywiście ze swojej strony mogę od razu, nawet przed wyjasnieniem sprawy do końca przeprosić sedziów, jeżeli winny jest algortym lub nieprezycyjne przepisy. Nie mam z tym problemu. Jestem "emerytowanym" już trenerem, ale wciąż aktywnym felietonistą krytykującym na co dzień przeróżne, głównie pozaszachowe absurdy ;) stąd mój ostry i dosadny, czasem nieadekwatny może język. Kto zna mnie osobiście wie, że na brak "wyrazistości" nigdy nie cierpiałem ;) Panowie Sędziowie, Organizatorzy, jeśli poczuliście się urażeni moimi słowami... PRZEPRASZAM!

Rafcik napisał, a ja przyłaczam się do tego apelu:
"W obydwu wymienionych przez kolokwium instytucjach jest Przewodniczący Komisji Systemów Kojarzeń i Programów FIDE oraz członek Zarządu i Komisji Sędziowskiej PZSzach IA Maciej Cybulski, który z tego co zrozumiałem był obserwatorem z ramienia PZSzach turnieju który omawiamy i wszystkie nieprawidłowości w przebiegu turnieju powinien wyjaśniać lub domagać się oficjalnego wyjaśnienia. Wydaje się to oczywiste."

Nie byłbym sobą, gdybym (na koniec) będąc obecnym na tak popularnym forum, nie skorzytał z okazji do malutkiej hehehe autoreklamy i jeszcze jednej, nieco odbiegającej od sędziowskiego tematu refleksji. To był mój szósty w roli trenera turniej o MP do lat 6 (począwszy od 2014 roku). Niestety ze Szczyrku w 2019 roku (bez obrazy proszę) wywożę najgorsze z dotychczasowych wspomnienia, mimo kolejnych dwóch, tym razem brązowych krążków. Turniej pod względem organizacyjnym przeprowadzony "spoko" i według scenariusza... tylko kto pisał ten scenariusz??? (pytanie retoryczne oczywiście). Miałem pod opieką 9 zawodników. Miałem dobrze działającą transmisję ze 100% szachownic i całkiem fajny pokój do pracy. Nie miałem tylko jednego. Czasu! Co do zasady każdy "mój" zawodnik powinien znaleźć się w pokoju po partii aby razem zobaczyć jakie błędy popełnił, co można było lepiej itp. Później poowinniśmy spojrzeć na kojarzenia następnej rundy, poszukać partii przeciwnika, zresztą wiadomo. Graliśmy paria po partii, w jakimś horrendalnym pospiechu trzy rundy o godz. 10, 11 i 12 lub dwie o 10 i 11. Wszystko przed obiadem. Niektórych zawodników widziałem dopiero przy desce na początku kolejnej gry, bez przygotowania, czasem bez słowa wsparcia. Szkoda. No i jeszcze ta suma nagród 20 000 pln ;) Poza tym... PIERWSZORZĘDNIE! Pozdrawiam wszystkich :D
JarekGalej

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez tom32 » 06 maja 2019, 07:00

temat bardzo ciekawy i obie strony maja swoje racje, czyli ze kojarzenie nie bylo do konca fair play, ale pewnie bylo zgodne z przepisami. Jak to bywa zawinily przepisy, a nie czlowiek.

natomiast pisze tu ze moze warto w szachach sprobowac systemu takiego jak w esporcie:

czyli gramy szwajcarski do ilus zwyciestw lub porazek i z zwyciezcow tworzymy drabinke i gramy systemem pucharowym?
tom32

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez didek87 » 06 maja 2019, 09:22

JarekGalej napisał(a):Nie byłbym sobą, gdybym (na koniec) będąc obecnym na tak popularnym forum, nie skorzytał z okazji do malutkiej hehehe autoreklamy i jeszcze jednej, nieco odbiegającej od sędziowskiego tematu refleksji. To był mój szósty w roli trenera turniej o MP do lat 6 (począwszy od 2014 roku). Niestety ze Szczyrku w 2019 roku (bez obrazy proszę) wywożę najgorsze z dotychczasowych wspomnienia, mimo kolejnych dwóch, tym razem brązowych krążków. Turniej pod względem organizacyjnym przeprowadzony "spoko" i według scenariusza... tylko kto pisał ten scenariusz??? (pytanie retoryczne oczywiście). Miałem pod opieką 9 zawodników. Miałem dobrze działającą transmisję ze 100% szachownic i całkiem fajny pokój do pracy. Nie miałem tylko jednego. Czasu! Co do zasady każdy "mój" zawodnik powinien znaleźć się w pokoju po partii aby razem zobaczyć jakie błędy popełnił, co można było lepiej itp. Później poowinniśmy spojrzeć na kojarzenia następnej rundy, poszukać partii przeciwnika, zresztą wiadomo. Graliśmy paria po partii, w jakimś horrendalnym pospiechu trzy rundy o godz. 10, 11 i 12 lub dwie o 10 i 11. Wszystko przed obiadem. Niektórych zawodników widziałem dopiero przy desce na początku kolejnej gry, bez przygotowania, czasem bez słowa wsparcia. Szkoda. No i jeszcze ta suma nagród 20 000 pln ;) Poza tym... PIERWSZORZĘDNIE! Pozdrawiam wszystkich :D

To też zależy z czyjej perspektywy popatrzymy. Dla trenera taki układ dnia jest na pewno bardzo problematyczny, ponieważ nie ma na nic czasu. Ze strony dziecka jest chyba lepszy ponieważ ma więcej czasu na zabawę a to też ma duże znaczenie. Są to jednak małe dzieci i zabawa jest dla nich ważna. Dla rodzica też pewnie lepiej jest tak jak było w Szczyrku ponieważ jest wolne popołudnie i można gdzieś z dzieckiem wyskoczyć. A jeżeli mamy tak jak było chyba w Poroninie, że rundy są przed i po południu to i wyjściach można zapomnieć. Także czy harmonogram był dobry czy zły będzie zależeć od puntu siedzenia.

Co do nagród to niestety muszę się z Tobą zgodzić. Docierały także do mnie sygnały niezadowolenia od wielu rodziców. Jednak organizator PP (nie będę wymieniał z nazwiska, każdy może sprawdzić), który odbywał się w Poroninie zapewnił nieporównywalnie lepsze nagrody. Za 1 miejsce był chyba rower a w kolejnym roku elektryczna deskorolka. O jakości pucharów nie wspomnę. Jak na imprezę takiej rangi wypadły bardzo blado w porównaniu z tymi, które były w Poroninie. Powiem więcej, na lokalnych turniejach można otrzymać dużo lepsze. Pod tym względem organizator się zdecydowanie nie popisał. Oczywiście były jeszcze vouchery oprócz nagród rzeczowych no ale dzieci chyba jednak by wolały coś namacalnego za tę kwotę niż dostęp do platformy szkoleniowej :P
Jakieś dyplomy za te najlepsze miejsca też powinny być na pamiątkę bo wiadomo, że inaczej wygląda taki za zajęcie 5 miejsca niż za udział w turnieju.
didek87

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Poprzednia strona

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy